جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3965- تاریخ : 1396/05/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

دو مقام مسول:
گسترش خدمت‌رساني کانون به روستاها ضروري است

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز:
کانون بدون هياهو در مسير مهارت‌آموزي گام برمي‌دارد


راه‌اندازي دو کتاب‌خانه سيار روستايي در شهرستان بويراحمد


تقدير از فعاليت‌هاي محيط زيستي مديرکل کانون بوشهر


سفر مسولان و مربيان کانون به لبنان با هدف گسترش همکاري‌هاي فرهنگي


بيش از 36هزار نفر در جشنواره رضوي کانون شرکت کردند


 دو مقام مسول:
 گسترش خدمت‌رساني کانون به روستاها ضروري است 

دو مقام رسمي سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي و امور اداري و استخدامي کشور از راه‌اندازي 31 کتاب‌خانه سيار روستايي کانون ابراز خرسندي کردند و گسترش خدمت‌رساني فرهنگي به مناطق کم‌تر برخوردار را ضروري دانستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، رئيس امور فرهنگي، گردشگري و ورزش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور در عين حال از همکاري اين سازمان در تجهيز کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي خبر داد.

رضا معصومي‌راد ضمن تقدير از آغاز به کار 31 کتاب‌خانه سيار تاکيد کرد: «ما در سازمان نگاه مثبتي به اين دست فعاليت‌ها داريم و معتقديم اين نوع فعاليت‌ها بنيادين و اساسي است و آغاز به کار کتاب‌خانه‌هاي جديد نيز براي ما الهام‌بخش بوده است. با اين حال تصور مي‌شود کانون نتوانسته است به نياز تک تک کودکان کشور پاسخ بدهد. و اين اتفاق زماني رخ خواهد داد که اين سازمان بتواند در مدرسه‌ها به آموزش ادامه دهد و در کنار معلمان رسمي به پرورش اخلاق و هنر دست بزند. »

او پيوند آموزش و پرورش و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را سبب تثبيت جايگاه اصلي کانون عنوان کرد.

رئيس امور فرهنگي، گردشگري و ورزش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور ادامه داد: «متاسفانه در روستاها فعاليت‌هاي فرهنگي هنري کم است و ممکن است کودکان دچار خلا شوند. گمان کنند فراموش شده‌اند يا برنامه‌ريزي‌هايي براي آن‌ها شکل نمي‌گيرد. شايد آن‌ها اصلا ندانند نهادي وجود دارد که براي پرورش آن‌ها تلاش بي‌وقفه‌اي کرده و مي‌کند. به همين دليل است که دوست داريم کودکان مخاطب هميشگي کانون باشند. با اين نگاه اگر نمي‌توانيم واحد ثابت داشته باشيم، يا هنوز امکان حضور کانون در مدرسه‌ها فراهم نيست. ضروري است که امکانات بيشتري در اختيار واحدهاي سيار قرار گيرد. اين فعاليت بايد رونق بگيرد. »

معصومي‌راد از حمايت بخش فرهنگ و هنر سازمان متبوع خود از اين امر خبر و سخنان خود را اين چنين پايان داد: «گرچه مطلوب است که فعاليت‌هاي کانون ثابت باشد و به وقت خلاء از واحدهاي سيار استفاده شود سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور در بخش فرهنگ و هنر درصدد است امکان گسترش مراکز سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را فراهم کند. »

انجمن‌ها را در فعاليت‌هاي کانون مشارکت دهيد

رئيس امور ساختارهاي سازماني و دولت الکترونيک سازمان اداري و استخدامي کشور نيز به لزوم مشارکت انجمن‌ها در اشاعه هدف‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري تأکيد کرد.

رضا شاهپري گفت: «بسيار خرسنديم که با اقدام‌هاي کانون، ‌31 استان بار ديگر از خدمات کتاب‌خانه‌هاي سيار بهره‌مند شدند. اين نوع اقدام‌ها سبب کم شدن جرايم خواهد شد؛ ضمن آن‌که تضميني براي آينده است چرا که فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني به مناطق کمتر توسعه يافته منتقل مي‌شود و اين سرمايه‌گذاري سبب خواهد شد تا نتايج آن به امنيت فرهنگي تمام کشور بينجامد. »

وي که در آيين آغاز به کار 31 کتاب‌خانه سيار کانون حضور يافته بود بر توسعه اين اقدام‌ها تاکيد کرد و گفت: «قطعا توسعه اين حرکت بسيار مهم است. اما در اين ميان حضور انجمن‌ها و ديگر نهادها مهم است.

حتي مي‌توان زنجيره‌اي انساني براي آن تعريف کرد تا مشارکت مردم را نيز در اين زمينه داشته باشيم. به طور مثال کتاب‌ها و عروسک‌هايي در خانه‌ها انبار مي‌شوند و ديگر مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. وجود سايت يا اپليکيشن سبب تداوم اين زنجيره مي‌شود و سر منشا آن مي‌تواند کانون باشد. »

شاهپري بر لزوم تدوين طرحي جامع در اين راستا تاکيد کرد: «ضروري است که طرحي جامع از سوي کارشناسان کانون تهيه و تصويب شود و کانون بايد بداند که منافع اين قدم فرهنگي متوجه اين سازمان خواهد بود. »

اين مقام مسوول در پاسخ به شيوه حمايتي سازمان متبوع خود از اين نوع اقدام‌هاي فرهنگي عنوان کرد: «همان‌طور که گفته شد توسعه اين اقدام‌ها نيازمند حضور نهادهاي متعدد است. در اين راستا ما مي‌توانيم پس از شرح وظايف براي دستگاه‌ها و نيازسنجي، رابطي ميان کانون و دستگاه‌هاي اجرايي باشيم. در اين ميان مي‌توان به سازمان جهاد کشاوزي اشاره کرد يا از ديگر نهادها نام برد. با اين حال ضروري است که در بخش کارشناسي، کانون خود وظيفه را بر عهده بگيرد و با ارايه طرحي جامع قدم بلند و محکمي بردارد. »


 عضو شوراي اسلامي شهر شيراز:
 کانون بدون هياهو در مسير مهارت‌آموزي گام برمي‌دارد 

عبدالرزاق موسوي، عضو شوراي جديد شهر شيراز، نقش کانون را در ساختار رسمي و غير رسمي خصوصا آموزشي کشور را قابل توجه دانست.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان فارس، عبدالرزاق موسوي، در مراسم پاياني تقدير از برگزيدگان پانزدهمين جشنواره‌ بين‌المللي امام رضا(ع) که ظهر دوشنبه 9 مرداد ماه 1396در مجتمع فرهنگي‌هنري اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان برگزار شد با اشاره به نقش قابل توجه کانون در ساختار رسمي و غير رسمي آموزش و پرورش گفت: تا به امروز گويا کسي مشکلات آموزش و پرورش را از زاويه ديد اهالي اين نهاد نگاه نکرده تا بخواهد آن را حل و فصل کند.

بر همين اساس معتقدم از آن جا که نهادهايي مثل آموزش و پرورش و کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان ارتباط بسيار زيادي با بخش‌هاي مختلف جامعه دارند، بايد بيشتر مورد توجه قرار بگيرند و تقويت شوند.

وي بد اخلاقي را بزرگ‌ترين مشکل جامعه امروز عنوان کرد و گفت: بر اساس اهداف و مصوبات شوراي عالي آموزش و پرورش، نوجوانان پس از پايان دوره متوسطه بايد از 90 مهارت مانند مسووليت‌پذيري، امانت‌داري، رعايت مکارم اخلاقي و... برخوردار باشند اما بايد ديد به کدام‌شان دست پيدا کرده‌ايم؟ اين در حالي است که حداقل انتظار اين است که همان چيزي که به آموزش و پرورش سپرده مي‌شود حفظ شود.

موسوي در پايان سخنان خود بر اين نکته تأکيد کرد که کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان، در اين مسير(مهارت‌آموزي) توانسته و مي‌تواند بدون هياهو بزرگ‌ترين خدمت‌ها را به جامعه بکند.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس نيز در بخش پاياني اين آيين با اشاره به قرار گرفتن در روزهاي دهه کرامت گفت: اين دهه پر برکت تجسم تمامي آن چه که از ائمه اطهار (ع) به نيکويي مي‌شناسيم است.

بهزاد مريدي با اشاره به اين که کودکان از دوران جنيني آموزش را فرا مي‌گيرند افزود: بچه‌ها در زمان ياد شده مي‌آموزند و تمامي الگوهاي خود را درک مي‌کنند.

وي با بيان اين که موسيقي آرام، صوت دلنشين قرآن و شنيدن نام‌هاي زيبا براي کودک از 19 تا 36 ماهگي مؤثرترين نقش را در فراگرفتن زبان بازي مي‌کند گفت: با اين وجود بر خلاف اين شنيدن و قرار گرفتن در معرض خشونت و آسيب‌ها هم در اين فراگيري نقش عمده‌اي دارد.

در آئين پاياني تقدير از برگزيدگان پانزدهمين جشنواره‌ بين‌المللي امام رضا(ع) که با حضور مديرکل آموزش و پژوهش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کشور، مشاور امور بانوان صداوسيماي مرکز فارس و مديرکل کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان برگزار شد از اعضاي برگزيده کشوري و استاني کانون فارس و فعالين رضوي تجليل شد.


 راه‌اندازي دو کتاب‌خانه سيار روستايي در شهرستان بويراحمد 

مديرکل کانون پرورش فکري کهگيلويه و بويراحمد گفت: با اختصاص يک دستگاه خودرو تخصصي، و تجهيز يک خودرو در استان، 2 کتاب‌خانه سيار روستايي کانون در اين استان آغاز به کار مي‌کند.

عيسي گرجي‌زاده با اعلام اين خبر افزود: در مراسمي با حضور مديرعامل و مقام‌هاي عالي کشوري و کانوني، خودروهاي تخصصي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي تحويل مربيان مراکز سيار روستايي شد که در اين ميان سهم استان کهگيلويه و بويراحمد نيز يک خودرو بوده است. وي افزود: اين خودرو به بخش مارگون در شهرستان بويراحمد به دليل جمعيت روستايي بالاي اين بخش، تعلق خواهد گرفت. گرجي زاده ادامه داد: يک خودروي ديگر نيز با حمايت مديريت برنامه و بودجه استان از اعتبارات استاني تجهيز و به بخش پاتاوه در شهرستان دنا تعلق خواهد گرفت.

گرجي زاده به فرمايشات مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: در راستاي تقويت فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني و توجه به عدالت آموزشي و تاکيد مقام معظم رهبري مبني بر ورود کتاب‌هاي کانون به تمامي روستاها و خانه‌ها، تصميم گرفته شد در فاز اول دو منطقه از مناطق محروم استان از مزاياي اين کتاب‌خانه‌ها بهره‌مند شوند.

مديرکل کانون کهگيلويه و بويراحمد در ادامه اظهار داشت: در صورت تامين اعتبار، بخش‌هاي کاکان، زيلايي، سوق و چرام نيز در آينده نزديک از مزاياي کتاب‌خانه سيار روستايي بهره‌مند خواهند شد. وي افزود: خودرو تخصصي کتاب‌خانه سيار روستايي اهدايي کانون مجهز به کتاب و امکانات سمعي و بصري است تا از اين پس خدمات کانون به بچه‌هاي روستا با کيفيت مطلوب‌تري توسعه يابد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کهگيلويه و بويراحمد در حال حاضر داراي 5 کتاب‌خانه سيار روستايي است که با اين دو کتاب‌خانه تازه، تعدادشان به 7 کتاب‌خانه سيار روستايي مي‌رسد.


 تقدير از فعاليت‌هاي محيط زيستي مديرکل کانون بوشهر 

در نشست مديران کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و اداره‌کل حفاظت محيط از زيست بوشهر، از زحمات زهره عالي نسب به پاس حمايت و فعاليتش در زمينه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در عرصه محيط زيست تقدير شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پروش فکري کودکان و نوجوانان استان، در اين ديدار که صبح روز سه شنبه 13 تيرماه برگزار شد، از زحمات مديرکل کانون بوشهر تقدير شد. مدير کل کانون استان در اين ديدار طي سخناني بر لزوم اهميت دقت و توجه کافي به تعامل و همکاري کانون و محيط زيست در برگزاري جشنواره‌ها و ارايه فراخوان‌هايي با موضوع محيط زيست و همچنين دوستي و شناخت بيشتر کودکان و نوجوانان با طبيعت و منابع زيست محيطي تاکيد کرد.

زهره عالي نسب در اين نشست با تاکيد بر نقش مهم کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در توسعه فرهنگ دوستي با طبيعت و بهبود و حفاظت از آن و همچنين مشارکت در برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي و جشنواره‌هاي نقاشي و پويا نمايي با محوريت موضوع محيط زيست اشاره کرد و خواهان تعامل و همکاري دو طرفه در اين زمينه شد.

در اين ديدار همچنين از سوي طرفين، بر ضرورت تشکيل غرفه کتاب‌هاي تخصصي محيط زيست در بين کتاب‌هاي کانون، برگزاري جشنواره‌هاي هنري با محوريت زيست محيطي، راه اندازي مدارس طبيعت، برگزاري جشنواره بين‌المللي فيلم سبز، شرکت در جشنواره‌هاي نقاشي بين المللي با موضوع محيط زيست، اجراي کارگاه‌هاي يک ساعت با محيط بان در مراکز کانون در سطح استان، چاپ کتاب و کتابچه براي کودکان با موضوع محيط زيست و توزيع و پخش کتاب‌هاي محيط زيستي در بين کودکان و نوجوانان تاکيد شد.


 سفر مسولان و مربيان کانون به لبنان با هدف گسترش همکاري‌هاي فرهنگي 

مسوولان و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با هدف برقراري ارتباط و گسترش همکاري با موسسه کشافه الامام المهدي(عج) لبنان به اين کشور سفر کردند. رضا قمرزاده معاون فرهنگي کانون، محمدصالح مذنبي مدير دفتر مرکزي حراست کانون و مديران کل کانون استان‌هاي زنجان، سمنان و هرمزگان هريک به همراه سه مربي در کنار کارشناس امور بين‌الملل کانون، براي برقراري ارتباط و آشنايي با شيوه‌هاي آموزشي و پرورشي کودکان و نوجوانان موسسه کشافه الامام المهدي(عج) لبنان به اين کشور سفر کردند. اين سفر به منظور تبادل تجربه‌ و فراهم شدن زمينه‌هاي تبادل فرهنگي با موسسه کشافه‌المهدي لبنان انجام شده است. کانون و موسسه‌ کشافه‌الامام المهدي(عج) بر مبناي يک تفاهم‌نامه مشترک بيشتر بر همکاري‌هاي محتوايي، توليد مشترک و رفت‌و‌آمدها و اردوهاي هدف‌مند و آموزشي تاکيد دارند. ديدار با رييس جمعيت کشافة المهدي(عج)، بازديد از فعاليت گروه‌هاي هنري و کتاب‌خانه سيار کشافه، زيارت مرقد "الشيخ راغب حرب" و"الشيخ الکفعمي"، ديدار از مرکز فرهنگي "الهرمل" و ديدار با شهردار، ديدار با گروه‌هاي کشافه اردوگاه تابستاني "قاضيه" و... از ديگر برنامه‌هاي اين سفر است. موسسه کشافه الامام المهدي(عج) لبنان يک مجموعه فرهنگي است که با استفاده از مربيان خود تلاش مي‌کند کودکان و نوجوانان لبنان با فرهنگ ديني آشنا سازد.


 بيش از 36هزار نفر در جشنواره رضوي کانون شرکت کردند 

36هزار و 280 نفر در برنامه‌هاي کارگروه کودک و نوجوان پانزدهمين جشنواره امام رضا(ع)، شرکت کردند. بر اساس گزارش اداره‌‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، 21هزار و 694 اثر از سوي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور به دبيرخانه پانزدهمين جشنواره رضوي کانون ارسال شد که از بين اين آثار، يک‌هزار و 977 اثر برگزيده استاني است.

بر اين اساس، در مرحله کشوري مجموع آثار برگزيده 63 اثر است و 66 اثر نيز شايسته تقدير شناخته شده‌اند و مجموع آثار ويژه کشوري نيز، چهار اثر است. در عين حال، در بخش کاردستي، مجموع افراد شرکت کننده 7هزار و 205 نفر بودند که مجموع آثار توليد شده در مراکز فرهنگي‌هنري سراسر کشور 5هزار و 409 اثر است و از اين آثار 414 اثر به دبيرخانه مرکزي ارسال شد. در بخش نشريه نگاري نيز 7هزار و 33 نفر شرکت کردند و مجموع آثاري که اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون ايجاد کردند 3هزار و 817 اثر بود که از اين آثار 267 اثر به دبيرخانه مرکزي ارسال شد. در بخش کتاب‌سازي مجموع افراد شرکت کننده 4هزار و 875 نفر بودند که مجموع آثار در مراکز فرهنگي‌هنري سراسر کشور 3هزار و 295 است که از اين تعداد آثار 244 اثر به دبيرخانه مرکزي ارسال شد. 5هزار و 887 نفر نيز در بخش داستان‌نويسي شرکت کردند و 7هزار و 971 اثر پديد آوردند که از اين تعداد 472 اثر به دبيرخانه مرکزي ارسال شد. در بخش شعر سرايي، 4هزار و 203 نفر با 5هزار و 455 اثر از مراکز فرهنگي‌هنري کانون شرکت کردند که از ميان اين آثار 411 اثر به دبيرخانه مرکزي تهران، ارسال شد. يک هزار و 242 نفر هم در بخش پويانمايي حضور يافتند و 699 اثر ايجاد کردند که از ميان اين آثار83 اثر به دبيرخانه مرکزي تهران، ارسال شد. در بخش سرود نيز، 5هزار و 845 نفر شرکت کردند و در مجموع 457 اثر ارايه کردند که از اين آثار 86 اثر به دبيرخانه مرکزي تهران، ارسال شد. آيين پاياني پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام)، در روز پنج شنبه 12 مرداد 1396، هم‌زمان با ولادت اين امام مهرباني در مشهد مقدس برگزار مي‌شود. فراخوان کلي کارگروه کودک و نوجوان پانزدهمين جشنواره امام رضا(ع) شامل بخش‌هاي فرهنگي (نشريه‌نگاري، کتاب‌سازي، کاردستي) ويژه کودک و نوجوان، (قصه‌گويي) ويژه بزرگ‌‌سال، ادبي (شعرسرايي) ويژه کودک و نوجوان (داستان‌نويسي) ويژه کودک و نوجوان و بزرگ‌سال و هنري (سرود، پويانمايي) ويژه کودک و نوجوان در پايگاه اطلاع رساني کانون به نشاني www. kanoonnews. ir منتشر شده بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون