جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3940- تاریخ : 1396/04/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

عليرضا حاجيان‌زاده:
سينماهاي کانون آماده نمايش فيلم‌هاي کودک است


بازديد مسوولان فردوس از فعاليت‌هاي قرآني کانون


تريلي سيار تئاتر وارد اصفهان شد

در مشهد عرضه مي‌شود؛
تازه‌ترين فيلم‌هاي کانون در هفتمين بازار فيلم اسلامي


بزرگداشت طبيعت‌بانان قهرمان هرمزگان در کانون جاسک


 عليرضا حاجيان‌زاده:
 سينماهاي کانون آماده نمايش فيلم‌هاي کودک است 

مديرعامل کانون پرورش فکري از اکران فيلم‌هاي مناسب کودک و نوجوان در سينماهاي کانون با همراهي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و هنرمندان و دست‌اندرکاران اين حوزه خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، عليرضا حاجيان‌زاده هم‌زمان با برپايي سي‌امين دوره از جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودک و نوجوان در اصفهان با بيان اين‌که بخشي از جريان‌هاي جدي سينماي ايران، مديون و مرهون سينماي کودک و نوجوان است، تصريح کرد: کم‌توجهي به اين حوزه علاوه بر مخاطبان 15 ‌ميليوني مستقيم آن، بر کليت سينماي ايران تاثير منفي خواهد گذاشت.

وي با اشاره به برپايي سي‌امين دوره از جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان، قدمت و تداوم اين رويداد هنري بزرگ را، به خاطر اهميت بي‌مثال آن دانست و يادآور شد: سينماي ايران در دنيا با سينماي کودک مطرح شد و بسياري از اثرگذارترين سينماگران ايران (همچون زنده‌ياد عباس کيارستمي) کارشان را از سينماي کودک و نوجوان آغاز کرده‌اند.

اين مدير فرهنگي که پيش‌تر در مجموعه‌‌هاي فرهنگي چون آموزش و پرورش نيز مديريت کرده، در تشريح اهميت جشنواره اصفهان، به اهميت ذاتي سينماي کودک و نوجوان به عنوان يکي از مهم‌ترين زيربناهاي پرورش فکر و خلاقيت در نسل‌هاي بعدي اشاره کرد و افزود: جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در واقع ويترين و حامي جرياني است که جهان امروز حتي با هجوم فن‌آوري‌‌هاي مدرن ارتباطي و گوشي‌هاي هوشمند، هنوز روي آن سرمايه‌گذاري‌هاي کلان مي‌کند.

او با نيم‌نگاهي به پرفروش‌ترين آثار کل سينماي جهان، گفت که بخشي از اين فروش بالا، ويژه سينماي کودکان بوده و هنوز جادوي تصوير و قصه، در مقابل تبلت‌ها و اينترنت و بازي‌هاي الکترونيک، رنگ نباخته، و تنها کافي است که محصول مناسبي براي اين بازار توليد و عرضه شود.

او توضيح داد که هرچند در يک‌سال گذشته، سينماي کودک و نوجوان آن توليدات دوران طلايي خود را نداشته، اما به تجربه اکران دوره‌اي دو فيلم بلند سينمايي در بيش از 70 سالن سينماي کودک کانون در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: تجهيز يا راه‌اندازي سالن‌هاي سينماي کودک، و استقبال چشم‌گير از اکران اين دو فيلم، تجربه‌اي بود که نشان داد اگر توليد خوبي در اين حوزه باشد، و اگر از توليدات خوب حمايت بودجه‌اي و تبليغي مناسبي صورت گيرد، و محل عرضه (سالن)، فراهم باشد، عطش نشستن مقابل پرده‌هاي سينما، در فرزندان اين کشور وصف‌نشدني است. اشاره حاجيان‌زاده به طرح جديدي است که طي آن، نزديک به 70 سينماي کودک و نوجوان در مراکز بزرگ کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان طراحي، تجهيز و راه‌اندازي شده و از آبان‌ماه سال گذشته، اکران فيلم‌هاي بلند، نيمه‌بلند سينمايي و انيميشن را در نوبت صبح و عصر در دستور کار خود قرار داده است.

مديرعامل کانون در اين زمينه ضمن اعلام آمادگي براي اکران مناسب سينماي اين حوزه تاکيد کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌هاي مرتبط، آموزش و پرورش نيز مي‌تواند در اين همکاري سهيم شده و خاطره اردوهاي يک‌روزه درون‌شهري دانش‌آموزان را در سالن‌هاي سينمايي کودک و نوجوان زنده کند.

وي دلايل حساسيت بالاي سينما براي کودکان و نوجوانان را، در جادوي پرده نقره‌اي دانست و گفت: سينما، جهان ديگري را پيش روي کودکان مي‌گذارد، جهاني مبتني بر تخيلات، خواسته‌ها و آروزهاي بچه‌هاي سراسر دنيا؛ جادويي که چنان‌چه درست و حرفه‌اي روي پرده بيايد، بارها و بارها در ذهن يک نسل تکرار خواهد شد. وي از ممارست و پي‌گيري برگزارکنندگان جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اصفهان تقدير کرد، چراکه به زعم او، در دوره‌اي که سينما، بيش‌تر مبتني بر گيشه و فروش بوده، توجه جدي به فيلم‌هايي که ارزش‌هاي فرهنگي و تربيتي در آن اولويت‌اند، نگاه فرهيخته و مناسبي است که بايد قدردان آن بود.

حاجيان‌زاده از کانون پرورش فکري به عنوان يکي از مهم‌ترين مراجع و مصادر سينماي ايران و سينماي کودکان ياد کرد و گفت: شايد در دوره‌هايي فعاليت کانون در اين حوزه افت و خيزهايي داشته، اما در همين سه‌ سال گذشته، يک فيلم سينمايي بلند (پايان روياها – محمدعلي طالبي) و ده‌ها انيميشن نيمه‌بلند و فيلم زنده توليد کرده‌ايم، هرچند که فيلم‌هاي سينمايي بلند ديگري نيز در راه است و خبر آن به‌زودي منتشر مي‌شود.

در همين حال، اين مقام مسوول، به طرح‌هايي چون «کتاب-فيلم» اشاره کرده و گفت: گاه مي‌گويند که مشکل فيلم‌نامه داريم، درحالي‌که ادبيات داستاني کودک و نوجوان منابع مهمي است که اقتباس از آن مغفول مانده است؛ ما در اين طرح، رمان‌ها و داستان‌ها را براي اقتباس سينماگران شناسايي و به آن‌ها پيشنهاد مي‌کنيم که مي‌توانند علاوه بر پيوند داستان و سينما، ضعف‌هاي فيلم‌نامه را در اين حوزه پوشش دهند. وي در پايان تصريح کرد که کانون پرورش فکري، هم به عنوان تهيه‌کننده چند اثر حاضر در جشنواره، هم در مقام متولي حوزه فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان، توليدات شرکت‌کننده در اين رويداد را به دقت دنبال مي‌کند، چراکه حمايت از برترين‌هاي اين سينما بايد حمايت همه‌جانبه از سوي همه دستگاه‌هاي مرتبط با کودک و نوجوان باشد.


 بازديد مسوولان فردوس از فعاليت‌هاي قرآني کانون 

امام جمعه فردوس و رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان با حضور در کانون، از نزديک با فعاليت‌هاي ديني و اسلامي ويژه اعضاي کودک و نوجوان آشنا شدند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، در ادامه اجراي فعاليت‌هاي قرآني که در مرکز فرهنگي هنري فردوس برگزار شد حجت‌الاسلام و المسلمين محمدرضا بابايي امام جمعه فردوس به همراه حجت الاسلام والمسلمين محمد قناعت رييس اداره تبليغات اسلامي از فعاليت‌هاي قرآني اين مرکزبازديد کردند.

امام جمعه فردوس با قدرداني از توجه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به فعاليت‌هاي اسلامي، گفت: اشتياق کودکان و نوجوانان براي حضور در فعاليت‌هاي قرآني و آشنايي با زندگي ائمه معصومين بيانگر موفقيت کانون در اجراي فعاليت‌هاي ديني و اسلامي است. رييس اداره تبليغات اسلامي نيز با بيان داستاني از زندگي حضرت علي (ع)، به بيان جايگاه قرآن و اهميت عمل به دستورات قرآن پرداخت.

کارگاه آشنايي با احکام، قصه‌گويي زندگي معصومين و قصص قرآني و دانستني‌هاي قرآني از جمله برنامه‌هاي مرکز فرهنگي هنري فردوس در راستاي تقويت باورهاي ديني اعضاي کودک و نوجوان در تابستان 1396 به شمار مي‌رود.


 تريلي سيار تئاتر وارد اصفهان شد 

تريلي سيار نمايش کانون همزمان با سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اصفهان به شهرهاي اين استان سفر مي‌کند تا کودکان و نوجوانان اين استان هفته‌اي فرهنگي را پيش رو داشته باشند.

بر اين اساس، کودکان و نوجوانان شهرهاي گلپايگان، خوانسار، فريدون‌شهر، تيران، دهاقان، داران، شهرضا و سميرم از امروز 12 تا 18 تير مي‌توانند به تماشاي نمايش «جک و لوبياي سحرآميز»بنشينند.

اين اثر که کارگرداني آن را احمد تيموري بر عهده داشته، اقتباسي از داستان کلاسيکي به همين نام است که بازيگراني همچون احمد تيموري، مرجان مسگري، نجوا صباغ‌‌ها، زهرا کريمي،‌هاشم خليلي، سپيده زينعلي و ميثم ميثاقي در آن ايفاي نقش مي‌کنند.

قرار است اين تريلي پس از توقف هفت روزه در اين استان، به چهارمحال و بختياري سفر کند.


 در مشهد عرضه مي‌شود؛
 تازه‌ترين فيلم‌هاي کانون در هفتمين بازار فيلم اسلامي 

تازه‌ترين فيلم‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هفتمين بازار فيلم اسلامي، عرضه شده است.

بر همين اساس، فيلم بلند سينمايي «پايان روياها» اثر جديد محمدعلي طالبي و انيميشن‌هاي «مثل يک پروانه روي يک قلب» به کارگرداني مريم خليل‌زاده و «سياه يا سفيد» به کارگرداني محمدعلى سليمانزاده، از جمله آثار ارايه شده در غرفه کانون در هفتمين بازار فيلم اسلامي است.

بر همين اساس، مجموعه آثاري تازه از کشورهاي ايران، عراق، لبنان، افغانستان، هند، ترکيه، ايتاليا، يمن، بحرين، عربستان، فلسطين، انگلستان، سوريه، پاکستان، آذربايجان، نيجريه، بنگلادش، مصر، عمان و کويت، در اين بازار عرضه شده است.

هفتمين بازار فيلم اسلامي به منظور تبادل آرا وتجربيات و خواسته‌هاي فني و توليدي در کنار عرضه مستقيم محصولات، روز 10 تير 1396 در مرکز نمايشگاه‌هاي آستان قدس رضوي در شهر مقدس مشهد، گشايش يافت.

اين بازار، در روزهاي 11 تا 14 تير 1396 از ساعت 9 تا 12 و 17 تا 20 پذيراي ميهمانان ويژه، دانشجويان و علاقه‌مندان اين حوزه خواهدبود.


 بزرگداشت طبيعت‌بانان قهرمان هرمزگان در کانون جاسک 

اعضا و مربيان مرکز فرهنگي‌هنري جاسک در قالب مسابقه نقاشي، ياد و خاطره طبيعت‌بانان قهرمان هرمزگان را گرامي داشتند. الهام اشرافي جاسکي مربي مسوول کانون جاسک توضيح داد که اين برنامه در قالب مسابقه نقاشي و معرفي شخصيت طبيعت‌بانان هرمزگان برگزار شد و در آن، اعضا در کارگاه نقاشي با تکنيک رنگ انگشتي به خلق آثار پرداختند. اشرافي خاطرنشان کرد: هدف از اجراي اين برنامه بزرگداشت ياد و خاطره طبيعت‌بانان شهيد و قهرمان استان "شهيد پرويز هرمزي و شهيد محمد دهقاني" و دوستي و الفت بيشتر اعضا با طبيعت با حضور والدين واعضاي مرکز جاسک بود. مربي مسوول جاسک بيان کرد: اين برنامه با همکاري بنياد سبزگيان مهر استان به مديريت محمد سايباني و با حضور رنجبر رييس محيط زيست شهرستان جاسک برگزار شد.

درپايان اين برنامه به عموم شرکت‌کنندگان از طرف اداره محيط زيست شهرستان جوايزي اهدا شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون