جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه


فرستادن گنجينه موزه هنرهاي معاصر به خارج منتفي شد


راهيابي آثار هنرمندان دزفولي به نمايشگاه بين المللي انگلستان


د‌‌يد‌‌ني ها


اخبـــــــــار


تاريخ و تمدن


ميراث ماندگار


خبر


عكس روز


 عكاسخانه 

سوبوتيکا (Subotica) پنجمين شهر بزرگ در صربستان است که مکاني بسيار ديدني است، اين شهر بيشترين جمعيت مسيحيان کاتوليک را دارد.


 فرستادن گنجينه موزه هنرهاي معاصر به خارج منتفي شد 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: فرستادن آثار موزه هنرهاي معاصر به گالري‌هاي خارج از کشور در دستور کار نيست.سيدرضا صالحي اميري به ايسنا گفت: خبر ارسال آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر به خارج از کشور صحت ندارد.

وي همچنين تاکيد کرد: از ابتداي قبول مسئوليت در وزارتخانه ارشاد بر لزوم نفرستادن اين آثار به گالري‌هاي خارج از کشور تاکيد داشته‌ام و دارم.

چند روزي است که برخي رسانه‌ها از ارسال آثار موزه هنرهاي معاصر به خارج از کشور توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر مي‌دهند. سرانجام وزير ارشاد در حاشيه اختتاميه نمايشگاه قرآن، فرستادن اين آثار به آلمان و ايتاليا را کاملا منتفي دانست.17 اسفندماه سال گذشته، نمايشگاهي با عنوان "مسافران برلين و رم" در موزه هنرهاي معاصر افتتاح شد. اين نمايشگاه شامل 30 اثر از هنرمندان خارجي و30 اثر از هنرمندان ايراني بود که پيش از آن قرار بود با اجراي يک پروژه در دوران حضور علي جنتي در وزارت ارشاد، براي نمايش به دو شهر برلين و رم فرستاده شوند؛ اما اجراي اين پروژه با اعتراض هنرمندان و نهادهاي صنفي و همچنين پس از تغيير وزير ارشاد متوقف شد.


 راهيابي آثار هنرمندان دزفولي به نمايشگاه بين المللي انگلستان 

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي دزفول در استان خوزستان گفت: آثار 2 هنرمند دزفولي به بخش مسابقه نمايشگاه بين المللي انگلستان راه يافتند.نادر سعادتي فرد در گفت وگو با ايرنا افزود: در بين 100 هنرمند منتخب از 11کشور که آثار خود را در نمايشگاه گالري کانستويس انگلستان به نمايش خواهند گذاشت آثار عبدالرضا رابطي و حميد نورآبادي از هنرمندان صاحب نام دزفولي به چشم مي خورد.

وي اظهارکرد: در اين نمايشگاه آثار نقاشي، حجم، ديجيتال آرت، ويدئو آرت و آثار ديگر به نمايش گذاشته مي شود که عبدالرضا رابطي با يک اثر نقاشي و حميد نورآبادي با يک ويدئو آرت از آثار هنر محيطي در اين نمايشگاه حضور دارند.سعادتي فرد با بيان اينکه اين نمايشگاه از 16 ژوئن 26 خرداد جاري گشايش يافت گفت: آثار اين 2 هنرمند دزفولي در بخش فيناليست ها قرار گرفته که با هنرمندان ديگر کشورها به رقابت مي پردازند.آثار اين 2 هنرمند دزفولي تاکنون بارها در نمايشگاه هاي مختلف بين المللي کشورهاي مختلف به نمايش گذاشته شده است.


 د‌‌يد‌‌ني ها 

لوکس‌ترين هتل‌هاي جهان؛

«رافلز – سنگاپور»

بنيان‌گذار سنگاپور «استمفورد رافلز» بود و نام اين هتل برگرفته از او است. هتل مجلل و باشکوه رافلز در ابتداي کار خود يک مهمان‌سراي کوچک 10 اتاقي بود. اما امروزه اين هتل با 125 سال قدمت مشهورترين هتل آسيا است. چندين شخصيت مهم ادبيات و سينما مانند همينگوي، آلفرد هيچکاک و روديارد کيپلينگ از مهمانان ويژه اين هتل بودند.


 اخبـــــــــار 

گردهمايي زرتشتيان در زيارتگاه «پيرسبز»

گردهمايي بزرگ زرتشتيان در زيارتگاه پيرسبز (چک چک) برگزار شد.

به گزارش ايسنا، زرتشتيان همه ساله در روزهاي 24 تا 26 خرداد از شهرهاي مختلف کشور و بعضا کشورهاي ديگر در محل اين زيارتگاه که در 43 کيلومتري شرق اردکان در استان يزد واقع شده، گرد هم مي آيند.

در اين مراسم که آييني اجتماعي-مذهبي است، زرتشتيان ابتدا در محل زيارتگاه با روشن کردن شمع و عود و آتش به پرستش پروردگار يکتا و بي همتا مي‌پردازند و سپس در جمع‌هاي چند نفره در فضاي باز اين زيارتگاه با يکديگر ديدار و گفت‌وگو مي‌کنند.

زنان و مردان زرتشتي طبق سنت خود در هنگام ورود به محل زيارتگاه پوششي بر سر قرار مي‌دهند و نذوراتي از انواع شيريني و خوراکي را در ميان هم کيشان خود پخش مي‌کنند.

همچنين خيله (اتاق) هايي در محل زيارتگاه براي اقامت زائرين پيش بيني شده است.

«چک چک» يا زيارتگاه پيرسبز در روزهاي ديگر سال همواره ميزبان جمعي از گردشگران ايراني و خارجي است اما در روزهاي برگزاري اين مراسم اين مکان اختصاصا به زرتشتيان اختصاص دارد.


«قرقاعو»؛ نماد ماه رمضان در کيش

بوميان کيش فرا رسيدن ماه مبارک رمضان را جشن مي‌گيرند و سنت‌هايي چون «قرقاعو» را در اين ماه اجرا مي‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ بوميان کيش نيز پا به پاي مردم ساير نقاط کشورمان توجه ويژه‌اي به ماه مبارک رمضان دارند و مراسم‌هاي خاصي را براي اين ماه تعريف کرده‌اند.

«قرقاعو» يکي از سنت‌هاي تعريف شده بوميان کيش براي ماه مبارک رمضان است. کودکان افرادي که در اين مراسم شرکت مي‌کنند در شب پانزده رمضان، لباس‌هاي سنتي و محلي مي پوشند و با در دست داشتن کيسه اي به صورت دسته جمعي به درب خانه‌ها مي‌روند و پس از خواندن اشعاري شيريني و تنقلات هديه مي گيرند.بنا بر اين گزارش، از سنت‌هاي رمضاني ديگر بوميان کيش مي‌توان به تقسيم افطاري در ميان همسايه‌ها و شرکت در مراسم شب‌هاي قدر اشاره کرد.

از غذاهاي ويژه بوميان کيش براي ماه رمضان مي‌توان به هريس، لقيمات، فريد، خبيصه، ساقو، بلاليط، خنفروش، خبز چباب، خبز لس، جلي، کراميل، کاستر(عرريت)، فصاير و رنگينه اشاره کرد.

خاطرنشان مي‌شود بوميان کيش پس از اقامه نماز عشاء به ديدار خويشاوندان خود مي‌روند و بعد از احوالپرسي و بازديد، با غذاها و شيريني‌هاي محلي که در سفره «غبگه» چيده شده‌اند، پذيرايي مي‌شوند.


 تاريخ و تمدن 

در مقابر فراعنه مصر، کوزه هايي پر از عسل پيدا شده که هنوز با گذشت چهار هزار سال فاسد نشده و قابل خوردن است که اين خود از عجايب ذاتي عسل است که در مقابل باکتري و فاسد شدن مقاوم است.


 ميراث ماندگار 

گردنبند الماس و زمرد ، جواهر شاهدخت قاجار

موزه جواهرات ملي يکي از آن موزه هاست که ديدنش را نبايد به هيچ وجه از دست دهيد. موزه اي با مجموعه هاي خارق العاده و بي بديل که ارزشمندترين اشياء و جواهرات ايران را در خود جاي داده است. الماس درياي نور، زيورآلات سلطنتي، جواهرات گران قيمت فرح و … از جمله موارد جذابي است که در اين موزه پيش روي شما قرار دارد.

يکي از مجموعه هاي جالب توجه موزه جواهرات، جواهرات سلطنتي آن است. گردنبند زمرد و الماس پيش رو جنسي از نقره دارد و به سنگ هاي قيمتي و ارزشمندي چون زمرد و الماس آراسته شده. اگر خوب به اين گردنبند باشکوه دقت کنيد، مي بينيد در اطراف هر زمرد، قابي طلايي و رديفي از الماس هاست که آن را احاطه کرده است. وزن بزرگ ترين زمرد موجود در اين گردنبند سلطنتي را10 قيراط (حدود 2 گرم) ارزيابي مي کنند. گويند گردنبند زمرد و الماس متعلق به قمر السلطنه، يکي از شاهزادگان قاجار و دختران فتحعلي شاه بوده است. امروزه اين گردنبند زيبا در موزه ملي جواهرات واقع در خيابان فردوسي نگهداري مي شود و همه روزه از ساعات 14 تا 16:30 مي توانيد به بازديدش برويد.


 خبر 

جايزه 50 هزار دلاري حليه براي خوشنويس ايراني

سومين دوره سمپوزيوم خوشنويسي و حليه شريفه ( متن معروف در ستايش پيامبر مکرم اسلام) با حضور رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در استانبول برگزار شد. به گزارش شاپرك، در اين دوره که غلامحسين اميرخاني به عنوان ميهمان ويژه، علي شيرازي به عنوان داور از ايران حضور و هنرمنداني از عراق، مصر، سوريه، ترکيه، ايران، ... در چهار رشته نسق، نستعليق، ثلث و شکسته رقابت داشتند، "جواد خوران" جايزه ويژه 50 هزار دلاري هيات داوري و لوح سپاس جشنواره را از رجب طيب اردوغان دريافت کرد. رئيس جمهور ترکيه که جمعي از وزراي کابينه او را در اين مراسم همراهي مي کردند در سخنراني اش ضمن تقدير از برگزار کنندگان جشنواره خوشنويسي حليه شريفه به ويژه آقاي محمد چبي، مجموعه دار بزرگ ترک و طراح اين سمپوزيوم جهان اسلام، خوشنويسي را هنري ممتاز خواند که نقشي مهم در ترويج دين مبين اسلام دارد.

در اين دوره مانند دوره هاي قبل خوشنويسان از سراسر جهان اسلام در اين رويداد رقابتي حضور يافتند که جايزه نخست بخش خط نستعليق به يک ايراني رسيد: حبيب رمضان پور که جايزه 20 هزار دلاري را از آن خود کرد و در ادامه 10 خوشنويس ديگر از کشورمان حائز رتبه هاي برتر شدند. سپس، غلامحسين اميرخاني در سخناني اهميت خوشنويسي را در عصر جهاني شدن جهان و فرو ريختن ديوارها دو چندان قلمداد کرد و گفت:" از اين رهگذر ابتکار شکل گيري حليه مي تواند به بهتر ديده شدن اين خط و معناي ژرف آن شود. "او گفت:" هر انسان بار امانت الهي دارد که پس از کسب معرفت بايد آن را به درستي انتقال دهد، متن حليه شريفه سرشار از رازهاي اين بار امانت است که به لطف خوشنويسي به ادوار مختلف به ميراث رسيده است؛ حليه دو اصل بنيادين اخلاق و تعادل در رفتار را بازتاب مي دهد که ضرورت زندگي امروز است. "او در پايان نسخه نجات بشر را هنر خواند و گفت:" خوشنويسي، هنر ناب است، هنري که تنها با احساس پاک و شهود مي توان در آن رشد کرد. "شايان ذکر است آثار برندگان حليه سوم، در کتاب نفيس 155 صفحه اي به چاپ رسيده است. شايان توجه است: حليه‌نويسي از ديرباز در ميان خوشنويسان عثماني راهي براي ابراز ارادت به پيامبر مکرم اسلام بوده؛ آنان براساس حديث "استشفوا بالحليه" ، تحرير حليه شريف را مبارک داشته اند و اعتقاد دارند هر جا متن حليه باشد، نه فقط از گزند آفاتي چون زلزله، آتش سوزي و قحطي در امان است بلکه موجب آرامش، رفاه و برکت ساکنان آنجا خواهد شد. حتي بر اين باورند که حليه نويسي در روز رستاخيز شفيع افراد خواهد شد.


 عكس روز 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي