جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3930- تاریخ : 1396/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


بي‌جان‌ترين نقطه اقيانوس‌ها شناسايي شد


سنگ مرموز درياچه وينيپساکي


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 بي‌جان‌ترين نقطه اقيانوس‌ها شناسايي شد 

دانشمندان موفق به يافتن قسمتي از اقيانوس‌ آرام شدند که گفته مي‌شود داراي کمترين ميزان حيات آبي در درياها است.محققان دانشگاه رود آمريکا با مطالعه بر روي رسوبات بخشي از کف اقيانوس آرام به عمق 4 تا 6 کيلومتر تعداد سلول‌هاي زنده اين ناحيه را بررسي کردند.تعداد سلول‌هاي زنده اين ناحيه حدود 1000 عدد تخمين زده شد که اين ميزان يک هزارم نواحي ديگري است که تا به حال دانشمندان معتقد بودند که داراي کمترين ميزان حيات است.تيم تحقيقاتي دانشگاه رود براي نمونه برداري از ميله‌هاي استوانه‌اي شکلي استفاده مي‌کنند که بيشتر به نام Core شناخته مي‌شود.استيون دوهونت که رهبري اين تيم را بر عهده دارد ابراز اميدواري کرد که تحقيقات بيشتر به شناسايي محل‌هاي عاري از حيات ديگري کمک خواهد کرد.نواحي اين چنيني در اقيانوس‌ها معمولا داراي جريان‌هاي ساکن و مواد غذايي بسيار کم هستند.ميکروب‌هايي که توسط تيم دانشگاه رود شناسايي شده‌اند از مولکول‌هاي هيدروژن حاصل از شکافت مولکول‌هاي آب توسط گسيل راديواکتيو کف اقيانوس تغذيه مي‌کنند.بخش ديگر تغذيه اين ميکروب‌ها از مواد مختلف ته‌نشين شده از سطح آب تا مين مي‌شود.استيون دوهونت در اين‌باره مي‌گويد: «اگر اين موجودات با مولکول‌هاي حاصل از شکافت تغذيه مي‌شوند پس شايد توانايي دوام آوردن با منابع غذايي جايي مثل مريخ را نيز دارند.

اين امر وفق‌پذيري موجودات به شرايط غذايي را نشان مي‌دهد.»

منبع: hamshahrionline


 سنگ مرموز درياچه وينيپساکي 

در سال 1872، تعدادي کارگر در حال حفر سوراخ‌هايي در اطراف درياچه وِنيپساکي (Winnipesaukee) در نيوهمپشاير آمريکا بودند که کشف شيء عجيبي در عمق دو متري زمين، آن‌ها را شگفت‌زده کرد؛ آن‌ها سنگي تخم مرغي شکل با نقش‌هاي عجيب و غريب پيدا کرده بودند.

در آن زمان معماي سنگ کشف‌شده آنقدرها هم پيچيده نبود و ربط دادن آن به اشياء ساخت دست سرخپوستان، کار راحتي بود، اما بررسي اين سنگ با علم و تکنولوژي مدرن، سه سوال بي‌پاسخ را در ذهن دانشمندان مطرح کرد؛ اين سنگ به چه منظور ساخته شده، از کجا آمده و چرا در نيوهمپشاير يافت شده است ؟اطلاعات محدودي در مورد سنگ درياچه وينيپساکي وجود دارد.

منبع:gadgetnews


 گنده تر از دروغ 

تغيير شغل مربي واليبال

مهدي طوسي

گفته مي شود مربي تيم ملي واليبال به اين دليل که متوجه شد اصلا نمي تواند با اين تيم نتيجه لازم را بيرد تصميم گرفت که برود پي کارش و يا اگر هم نشد برود پي کارش، برود پي يک کار ديگري که بتواند با اين کار هم واليبال را بگذارد کنار و هم اينکه اگر نشد که واليبال را بگذارد کنار سوت مربي گري اش را بگذارد کنار و ديگر در اين حوزه ورزشي فعاليتي نداشته باشد.

مي گويند قرار است که اگر او بپذيرد که ديگر در اين زمينه فعاليت کند برايش يک پست دولتي در نظر بگيرند و از او بخواهند که به جايش بيايد واليبال را بگذارد کنار!

مي گويند اين اتفاق قرار است فردا صورت بگيرد!


 اما خبر 

طلوع ماه بر فراز منهتن

در 9 ژوئن 2017، با غروب خورشيد يک ماه کامل بالا آمد که برخي آن را ماه توت فرنگي مي نامند. ديسک قمري کاملا روشن در نزديکي افق قرار دارد و رنگ گرم نور خورشيد که از ميان جو غباري و متراکم به آن رسيده را منعکس مي کند.

رخ ماه در اين عکس ِ تلسکوپي در کنار برج هاي مرتفع در امتداد خط آسمان جنوبي منهتن قرار گرفته است.اين عکس از پارک صخر? عقاب در اورنج غربي، نيوجرسي ثبت شده است. فاصل? آن تا جنوب منهتن تقريبا 24 کيلومتر و تا ماه تقريبا 445 هزار کيلومتر است.بخش هاي مقابل پيش زمين? برج هاي مدرن فولادي و شيشه اي با انعکاس آخرين پرتوهاي خورشيد در حال غروب، رنگ گرم ماه را به خود گرفته اند.

منبع:bigbangpage


 سرمقاله  

تشخيص صحيح وهدايت رفتاري

حميدرضا عسگري

بارها ديده شده كه برخي والدين نسبت به عملكرد و رفتار فرزندان در مقاطع مختلف رضايت كامل نداشته و آنها را مورد سرزنش قرار مي‌دهند.

افت شديد تحصيلي، بي ميلي به انجام تكاليف بي توجهي به وظايف آموزشي، تنش آفريني در مدرسه و نارضايتي معلمان و مربيان از آنها، سبب مي‌شود تا والدين برخوردهاي جدي با فرزندان داشته باشند تاآنها را نسبت عملكرد نامناسب خود مطلع سازند.

اما امروزه به سبب پيشرفت علم و بحث آموزش‌هاي اجتماعي راهكارهاي بسياري پيرامون اين مسائل در دسترس والدين قرار گرفته است. البته بكار گيري اين روش‌ها مستلزم آموزش هايي است كه معمولا بايد از سوي مراكز آموزشي براي اوليا برگزار گردد.

بااين اوصاف بسيار اهميت دارد تا والدين متوجه نارسايي اخلاقي فرزندان باشند و تغييرات ايجاد شده در عملكرد آنها را مورد بررسي و شناخت قرار دهند. معمولا دانش‌آموزان در مقاطعي به سبب دور بودن از گروه همسالان ويا عقب‌افتادگي درسي در كلاس دچار انزواي رفتاري مي شوند و شرح عملكرد كلاسي خود را از والدين مخفي مي‌سازند.

همچنين ممكن است آنها به سبب قرارگرفتن در جو گروه همسالان و افراط در اين روابط به نوعي بي مسئوليتي رفتاري نسبت به تحصيل و وظايف دچار شوند كه مشاهده اين رفتار ازسوي پدرومادر زياد سخت نيست. اما در هر دو حالت نحوه واكنش به رفتار فرزندان بسيار حائز اهميت است. اينكه والدين بتوانند در ابتدا درست و صحيح رفتار فرزند را تشخيص دهند و متناسب با آن تصميم گيري نمايند، بخش اصلي تربيت سالم و هدفمند را در خانواده شكل مي‌دهد.

با اين روش مي‌توان از انزواطلبي دانش‌آموزان و افت تحصيلي آنها و يا قرارگرفتن درمعرض رفتارهاي پرخطر جلوگيري نمود. لذا اين امر مستلزم اهميت خانواده‌ها به آموزش‌هايي است كه مدارس براي والدين مي گذارند و يا مطالعه مفيد درحوزه تربيتي در دوران‌هاي مختلف تحصيلي مي‌باشد.

شناخت رفتاري دانش‌آموزان در اين سن و سال موجب همگرايي خانواده در سال هاي آينده نيز خواهد شد.فرزندان به اصالت خانواده پايبند خواهند بود و مشكلات خود را از طريق خانواده حل و فصل مي كنند. با پايداري اخلاقي به خانواده مي‌توان موجبات تقويت يك جامعه مدني را استحكام بخشد و روند توسعه انساني را ميسر سازد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي