جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3926- تاریخ : 1396/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
موزه دولتي هنرهاي زيباي پوشکين ، روسيه
در گالري پرديس ملت
نمايشگاه «رويکردها و گرايش‌ها در هنر معاصر ايران»


د‌‌يد‌‌ني ها


اخبـــــــــار


تاريخ و تمدن


ميراث ماندگار


خبر


عكس روز
بدون شرح

 عكاسخانه 
 موزه دولتي هنرهاي زيباي پوشکين ، روسيه


 در گالري پرديس ملت
 نمايشگاه «رويکردها و گرايش‌ها در هنر معاصر ايران»  

نمايشگاه «رويکردها و گرايش‌ها در هنر معاصر ايران» تا 15 تير ماه تمديد شد. به گزارش شاپرك، زهرا گلشن، مدير موسسه فرهنگ و هنر ماندگار برگزار کننده اين رويداد با اعلام خبر فوق گفت:" ارائه آثاري از 40 هنرمند جوان و نسل مياني که زوايايي متنوع از جريان‌هاي هنر معاصر که امروزه در ايران جولان مي دهند را باز معرفي مي کند، با اقبال جالب توجهي از سوي مردم روبرو شد و به لطف همکاري سينما گالري پرديس ملت اين فرصت فراهم آمد تا اين نمايشگاه تا 15 تير ماه تمديد شود.

"در روزهاي گذشته احمد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران يکي از ديدار کنندگان از اين نمايشگاه بود، او در اين باره گفت: «آثار اين نمايشگاه و استقبال از آن در محفل گرمي که هم هنرمندان و هم بازديدکنندگان رقم زدند براي من قابل تامل و البته بسيار جذاب بود.وي ادامه داد:«اين که در اين نمايشگاه آثار هنرمندان جوان و يا نسل‌هاي دوم و سوم هنر معاصر به نمايش در آمده، براي من جاي بسي خرسندي دارد و نگاه کردن به اين آثار که هرکدام بيانگر رويکرد و نگرشي خاص هم به جهان است و هم به هنر، به خوبي تفاوت و گستره نظام فکري و بصري هنرمندان را به تصوير مي کشد. »

مسجد جامعي گفت: «چنين رويدادهايي بايد اتفاق بيافتد تا بتوانيم درک بهتري از شرايط، فضا و روند فکري و هنري، هنرمندان به خصوص هنرمندان نسل جوان‌مان داشته باشيم و از اين منظر وجه پژوهشي اين نمايشگاه‌ها اهميت دارد.»

در نمايشگاه "رويکردها و گرايش‌ها درهنر معاصر ايران" که با نمايشگاه گرداني فرناز محمدي و همکاري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و سازمان زيباسازي شهر تهران بر پا شده است آثار پويا آريان‌پور، نسيم ابوالقاسم، شهريار احمدي، مسعود اخوان‌جم، مريم اشکانيان، اميرحسين بياني، مجتبي تاجيک، مونا پاد، مهديه پازوکي، مرتضي پورحسيني، آرمين پورفهيمي، بهناز جلالي، وحيد چماني، شيما خشخاشي، سلمان خوشرو، فرناز ربيعي‌جاه، آزاده رزاق‌دوست، روشنا رستمي، حامد رشتيان، ليلي رشيدي، بابک روشني‌نژاد، کامبيز صبري، نسترن صفايي، طاهره صمدي‌طاري، قدرت‌الله عاقلي، کيوان عسگري، سميرا عليخانزاده، زهرا قياسي، بهنام کامراني، کورش گلناري، يسري مجتهدي، احمد مرشدلو، مانلي منوچهري، نزار موسوي‌نيا، نگار نادري‌پور، بنفشه همتي، بيتا وکيلي، ليلا ويسمه، الهه يزدانيان و محمدرضا يزدي به نمايش است؛ اين نمايشگاه تا 15 تير ماه در پرديس سينما گالري ملت ميزبان علاقمندان خواهد بود.


 د‌‌يد‌‌ني ها 

لوکس‌ترين هتل‌هاي جهان؛

هتل بورلي هيلز – لس آنجلس

هتل بورلي هيلز در سال 1912 ساخته شد و مهمانان هاليوودي بسياري را به خود ديده است.هر شب اقامت در اين هتل نزديک به هفتصد دلار است. در سال 1948 در نماي بيروني هتل از رنگ صورتي استفاده شد تا نور خورشيد را بازتاب دهد و بعدها اين هتل در کاور آلبوم مشهور «هتل کاليفرنيا» به کار گرفته شد.


 اخبـــــــــار 

کوه هوآنگ شان ، سياه، مرموز و واقعي

کوه هوآنگ شان مسلما يکي از زيبا ترين و جذاب ترين جاذبه هاي جهانگردي در چين است. هر سال هزاران گردشگر و کوه نورد براي ديدن اين قله با ابهت به چين سفر مي کنند، کوهي که در شرق چين و استان آنهويي قرار دارد و طي ده ها سال سوژه نقاشي و عکاسي بسياري از هنرمندان بوده است.

از آنجائيکه هوآنگ شان يکي از جاذبه هاي توريستي و محبوب براي کشور چين است، بسياري از مردم خود چين نيز تعطيلات آخر هفته و تابستان خود را در آن جا مي گذرانند.

زيبايي قله هاي مه گرفته، اقيانوس ابر، جنگل هاي بامبو، توده ها و اشکال عجيب سنگ ها در صخره هاي کوه هونگ به حدي نفس گير است که تصاوير آن در تعداد بي شماري از نقاشي ها و فيلم هاي چيني جاودانه شده است. جالب است بدانيد بخش هايي از فيلم «ببر خيزان، اژدهاي پنهان» در اينجا فيلم برداري شده است. بسياري از طراحي ها و ايده هايي که در فيلم معروف «آواتار» مي بينيد نيز از اين کوه تاثير گرفته اند.

از آنجاييکه آب و هواي کوهستاني اين منطقه در بيشتر سال مه آلود است، پياده روي يکي از بهترين گزينه ها در اينجاست، اما جاي نگراني نيست و هر لحظه بايد منتظر چشم انداز زيبايي باشيد. مناطق ديدني و جذابي در سراسر 72 صخره سنگي اينجا وجود دارد که با طلوع خورشيد پيش رويتان قرار مي گيرند.

کوه هوآنگ شان به نام کوه هاي سياه شناخته شده بود تا زماني که امپراتور سلسله تانگ نام آن را به افتخار امپراطور به «هونگدي زرد» تغيير داد. بر اساس قصه اي درباره اين کوه افسانه اي يک اژدهاي بزرگ بر فراز آسمان و در پشت اين کوه زندگي مي کند. هونگ شان به معناي واقعي کلمه به «کوه زرد» اشاره دارد.

در اين کوه ها شما مي توانيد زيباترين طلوع خورشيد در دنيا را ببينيد. بدون شک يک شب خوابيدن براي ديدن يک طلوع بي نظير ارزش ماندن در کوهستان را دارد. پياده روي در کوه هوآنگ شان کار ساده اي است بنابراين نيازي نيست حتما از تورها و گشت هاي اين منطقه استفاده کنيد، حتي استخدام باربر هم چندان ضرورتي ندارد. کافيست غذاي کافي، کفش و لباس مناسب همراهتان باشد و دل به کوه بزنيد.

محل پياده روي در هوآنگ شان به دو مسير شرقي و غربي تقسيم شده است. مسير شرقي 7.5کيومتر کوتاه تر و ساده تر از مسير غربي (15 کيلومتر) است. اما مناظر زيباي غربي، بطور قابل توجهي بهتر است.


کليساي زيباي گرگتي ، پنهان در ميان کوههاي قفقاز ‏

زيباترين نقاط گرجستان در ميان قله هاي قفقاز و در شمال گرجستان پنهان هستند. به روستاي Stepantsminda در شمال گرجستان که برويد مي توانيد علاوه بر اينکه مناظر زيباي کوهستاني را ببينيد ، يکي از جاذبه هاي تاريخي گرجستان را نيز از نزديک ببينيد. کليساي مقدس گرگتي ترينيتي .

کليساي گرگتي در قرن 14 ساخته شده است و در سمت راست رودخانه Chkheri و در ارتفاع 2170 متري قرار دارد. قرار گرفتن آن در بالاي تپه و موقعيت دورافتاده آن باعث شده آن به يکي از نمادهاي گرجستان تبديل شود.شهر Stepantsminda يک شهر کوهستاني است که در شمال گرجستان و 10 کيلومتري جنوب مرز روسيه قرار دارد. از شهر تفليس تا اين کليسا تقريبا 4 ساعت راه است. تاکسي ها از ايستگاه اتوبوس Didube در تفليس تقريبا هر ساعت به سمت گرگتي حرکت مي کنند.آخرين حرکت – بخصوص وسايل نقليه عمومي – ساعت 17:30 است. بنابراين بايد زمان خود را طوري تنظيم کنيد که قبل از اين ساعت به گرگتي برويد.اطراف اين کليسا چشمه هاي متعددي وجود دارد که مي توانيد از آنها نيز ديدن کنيد. همچنين کوهستاني بودن اين شهر نيز براي علاقه مندان به کوهنوردي بسيار مناسب است.


 تاريخ و تمدن 

"کومودوس" امپراتور رومي ، تمامي اشخاص معلول و کوتوله روم را جمع آوري مي کرد و به زور آنان را به آمفي تئاتر ها مي فرستاد تا با ساطور به جان هم افتاده و يکديگر را بکشند!


 ميراث ماندگار 

تابلو حوضخانه عمارت گلستان ، هنر کمال الملک

محمد غفاري معروف به کمال الملک، بي شک يکي از معروف ترين و نامدارترين نقاشان ايراني است که در دوره قاجار مي زيست. اين نقاش بزرگ آثار هنري بي نظيري را از خود به جاي گذاشت و شاگردان بسياري تربيت کرد که هر يک به استادي بدل شدند و آغازگر مکتب هاي هنري ديگري بودند. در مجموع آثار کمال الملک به نزديک 100 تابلو مي رسد که مشهورترين آن، تابلو تالار آيينه مي باشد. امروزه نزديک 35 تابلو از کارهاي کمال المک در نگارخانه کاخ موزه گلستان نگهداري مي شود.

داستان شهرت کمال الملک به آن جا بر مي گردد که در اوايل جواني به همراه برادر بزرگ ترش راهي تهران شد تا ادامه تحصيل دهد. هر دو برادر در مدرسه دارالفنون به فراگيري نقاشي مشغول شدند و در مدت سه سال توانستند افتخارات و توجه بسياري جلب کنند. در پايان سال سوم بود که ناصرالدين شاه، پادشاه وقت يکي از تابلوهاي کمال الملک را ديد و بسيار تحت تأثير قرار گرفت. در همان وقت بود که او دستور داد تا محمد غفاري را به استخدام دربار درآورند و به اين ترتيب اين نقاش جوان به دربار قاجار راه يافت. کمال الملک در دربار همايوني به ثبت وقايع و نقاشي از اشخاص، ساختمان ها و باغ ها و ... مشغول شد. تابلو پيش رو نيز يکي از اين آثار است که کمال الملک از بخش هاي کاخ گلستان به ثبت رسانده. تابلو حوضخانه در واقع نقاشي زيبا و بي بديلي از قسمت حوضخانه خلوت کريمخاني کاخ مي باشد که با جزئيات قابل توجهي کشيده شده و حوض و فواره عمارت سلطنتي در آن به چشم مي خورد.همان طور که گفته شد امروزه اين تابلوي زيبا و ارزشمند درنگارخانه کاخ موزه گلستان نگهداري مي شود و همه روزه از ساعت 9 تا 17مي توانيد به بازديدش برويد.


 خبر 

جعفري :

روزهاي پاياني طراحي مساجد آدينه و باب الحوائج

مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران با اشاره به احداث و نوسازي دو مسجد آدينه و باب الحوائج ، گفت: مراحل طراحي اين دو مسجد رو به اتمام است و به زودي عمليات احداث آنها آغاز مي شود. به گزارش شاپرك،عليرضا جعفري با اشاره به اينکه در تخريب هاي گسترده براي بازگشايي محور بزرگراه امام علي(ع)، مسجد آدينه محله چهارصد دستگاه واقع در تقاطع خيابان شهيد عزيزي نيز تخريب شد،گفت: با توجه به نياز اهالي محله به مسجد جايگزين و خواسته هاي آنان از شوراياري محله و شهرداري تهران مراسم کلنگ زني مسجد آدينه در منطقه 14 برگزار شد.

وي در خصوص ضرورت برپايي اين مسجد بيان داشت:بناي مسجد در بردارنده رسالت ديني و اجتماعي است و در واقع همچون آينه اي است كه شرايط اجتماعي عصر خود را منعكس مي كند.

مدير عامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه معماري مسجد نمايانگر عمق برداشت‌هاي فرهيختگان و سازندگان از جوهره ذهنيت و ايمان جامعه مسلمان است، افزود: از اين حيث بناي مسجد آدينه مي تواند جايگاه و درجه تمدن و همچنين ميزان و ماهيت جهان بيني مسلمانان را نشان دهد.

به گفته جعفري معماري مسجد افزون بر اينها بر اركان معرفتي ديانت اسلام تكيه دارد؛ آنچه در بدو امر معماري مسجد را توصيه مي كند، اصالت موضوع و منطق وجودي آن و نه صرفا زيبايي است.

وي ادامه داد: البته معماري مسجد آدينه، علاوه بر اين از نظم اجتماعي و محل استقرار خود الهام مي گيرد و تجسم اين نظم در كالبد ساختمان مسجد به ابتكار و توانايي معمار طراح آن وابسته و نيازمند است.به گفته مدير عامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران اساسا معماريي كه با جلوه هاي فرهنگي جامعه هماهنگ نباشد ، وجود ندارد و معماري زمان حال تنها وقتي وجود پيدا مي كند كه مجموعه برداشت هاي ما از معماري گذشته و شمايي از آينده را در خود داشته باشد. وي با اشاره به اينکه ذهنيت يک طراح و تفکرات و انديشه هاي وي مهمترين عامل در پيدايش يک اثر معماري محسوب مي شود،افزود:بنابراين تمام عوامل موثر ذکر شده در طراحي مسجد بر شکل گيري معماري و اطلاعات مربوط به طراحي در ذهن طراح ارزيابي،طبقه بندي و تجزيه و تحليل مي شود.

جعفري افزود: بر اين اساس طراحي ساختمان مسجد آدينه در دوطبقه منفي، همکف و طبقه اول در نظر گرفته شده و در زميني به مساحت 700 و زير بناي 3000 مترمربع است .

جعفري با بيان اينکه مسجد باب الحوايج نيز در محدوده منطقه 10 شهرداري تهران در زميني 850 متر مربع قرار دارد، افزود: طراحي اين مسجد نيز از سوي شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران در حال انجام است.


 عكس روز 
 بدون شرح


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي