جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3917- تاریخ : 1396/03/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
موزه ايران باستان، تهران، خيابان سي تير

تخت جمشيد، اوج هنر و معماري باستاني ايران


ميراث ماندگار


اخبـــــــــار


خبر


در گذر تاريخ


تاريخ و تمدن


عكس روز
خانه سردار مفخم، بجنورد، خراسان شمالي

 عكاسخانه 
 موزه ايران باستان، تهران، خيابان سي تير


 تخت جمشيد، اوج هنر و معماري باستاني ايران 

تخت جمشيد از مهمترين آثار تاريخي و گردشگري ايران است که خيلي ها به شوق ديدنش راهي مسيري طولاني مي شوند تا شکوه و عظمت تاريخ ايران را از نزديک ببينند.

براي ديدن اين اثر باعظمت بايد به مرکز استان فارس، 10 کيلومتري شمال مرودشت و 57 کيلومتري شيراز برويد. تخت جمشيد در واقع شهر باستاني ايران است که پايتخت باشکوه و تشريفاتي پادشاهان هخامنشيني بوده است. اين شهر يکي از سه پايتخت اصلي هخامنشيان بوده اما بيشتر جنبه تشريفاتي داشته و کارهاي سياسي در دو پايتخت شوش و هگمتانه انجام مي شده است. در اين شهر باستاني به دستور داريوش، پادشاه هخامنشيان کاخي به نام تخت جمشيد درست شد که به مدت 200 سال در آن مراسم مختلف برگزار مي شد، در مراسم سال نو نماينده هايي از کشورهاي مختلف با هدايايي ارزشمند خود را به تخت جمشيد مي رسانند تا آغاز سال نو را به شاه ايران تبريک بگويند. اين شهر باستاني بر روي دامنه کوه رحمت قرار دارد و در آن کاخ ها و ساختمان هاي زيادي مثل کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هديش، کاخ ملکه، کاخ صدستون و …ساخته شده است. اين مجموعه ستون ها و سرستون هاي زيبايي دارد که بخشي از معروفيتش را مديون آن هاست، در آن زمان در اين مکان حدود 550 ستون وجود داشت که امروز تعدادي از آن ها باقي مانده است.

شايد کنجکاو شديد که بدانيد اين بنا دقيقا چه زماني ساخته شد، ساخت آن به سال 518 قبل از ميلاد مسيح برمي گردد. درست است که بنيادنگذار اين بنا داريوش بزرگ بوده اما بعد از او پسرش خشايار شاه و نوه اش اردشير يکم هر کدام بخش هايي را به اين بنا اضافه کرده و آن را باشکوه تر از قبلش کردند. اينکه ما الان اطلاعاتي درباره فرهنگ و تاريخ هخمنشيان داريم همه آن ها را مديون سنگ نوشته هاي تخت جمشيد هستيم، تعداد 16 کتيبه مختلف از زمان هخامنشيان در اين مجموعه به يادگار مانده که به زبان ميخي هستند و يکي از معروف ترين آن ها کتيبه داريوش اول است .

در آن زمان 39 جاي مسکوني مختلف در تخت جمشيد وجود داشت و جمعيت آن حدود 43600 نفر تخمين زده شده است. به گفته تاريخ دانان اسکندر مقدوني در سال 330 قبل از ميلاد مسيح در حمله به ايران تخت جمشيد را به آتش مي کشد و با اين کار کتاب ها و هنرهاي بسياري از مردمان آن زمان را هم به خاکستر تبديل کرد. اين اثر تاريخي ايران آنقدر باشکوست که در سال 1979 از نخستين آثار تاريخي ايراني بود که در ليست ميراث فرهنگي يونسکو به ثبت رسيد.


 ميراث ماندگار 

رازهاي زندگي چنگيزخان مغول؛

«انحراف اذهان توسط شوروي»

زماني که اتحاد جماهير شوروي، مغولستان را تحت قلمروي خود در آورد، مردم اين کشور اوقات سختي را با اسطوره‌زدايي از چهره‌ي چنگيز خان از سر گذراندند.مردم مغولستان در برابر سرکوب شوروي به گذشته‌ درخشان و قهرمان محلي‌شان پناه آوردند.

شوروي تلاش کرد تا چهره‌ي چنگيز خان را از بين ببرد و پاک کند. در طول حاکميت شوروي، نام او از کتاب‌هاي تاريخي حذف شد. همچنين در اين دوره، اسناد تاريخي‌اي که ممکن بود بعدتر برخي ابعاد مربوط به زندگي و مرگ او را روشن کنند، کاملا از بين برده شدند و سپس اطلاعات با ارزشي از زندگي شخصي او را که پر کننده اين خلا بود، مخفي کردند.


 اخبـــــــــار 

نمايش کلاه‌ خود 2000 ساله در موزه ملي

کلاه‌خود دو هزار سال از جمله «آثار کمتر ديده شده» تاريخي و باقي مانده از امپراطوري‌هاي ايران باستان را در موزه ملي ايران ببينيد.به گزارش روابط عمومي موزه ملي ايران، نمايشگاه «آثار کمتر ديده شده موزه ملي ايران» که به مناسبت هفته ميراث فرهنگي در موزه ملي ايران افتتاح شده، در ميان آثاري که به نمايش درآمده، کلاه‌خودي دوهزار ساله را که در شمال خليج فارس کشف شده، نيز در معرض نمايش قرار داده است.

شهرام حيدرآباديان، مسئول بخش تاريخي موزه ملي ايران درباره اين شيء تاريخي مي‌گويد: در ايران باستان استفاده از جنگ‌افزار و زره به ويژه از دوران اشکانيان (248 پيش از ميلاد – 224 ميلادي) بسيار مرسوم بود و ساخت و کاربرد وسيعي در قلمروي امپراتوري‌هاي ايران باستان داشتند.

او با بيان اين‌که به علت محدود بودن اين قبيل يافته‌هاي باستان‌شناسي، تنها نمونه‌هاي اندکي از آنها در اختيار موزه‌هاي معتبر جهان است، ادامه مي‌دهد: در بهمن ماه سال 1381 در بررسي‌هاي باستان شناسي گروهي از غواصان به سرپرستي حسين توفيقيان از پژوهشکده باستان شناسي در آبهاي منطقه «بندر ريگ» از توابع شهرستان گناوه مجموعه‌اي از سفال و جنگ افزارهاي متعلق به دوره اشکاني کشف شد که بخشي از اين مجموعه مهم در حال حاضر در اختيار موزه ملي ايران قرار دارد.

وي مي افزايد: در بين اين آثار ارزشمند که قطعاتي از زره و آرنج يا زانوبند جنگاوران اشکاني نيز شامل آن مي شود، يک نمونه کلاهخود فولادي بسيار چشمگيراست.

مسئول بخش تاريخي موزه ملي ايران بيان مي‌کند: اين اثر از جنبه هنر و فن فلزکاري اشکانيان اطلاعات خوبي در اختيار قرار مي دهد. اين کلاه‌خود بنحوي ماهرانه با کمک فن ريخته‌گري و چکش کاري فرم گرفته و سپس با استفاده از تکنيک چکش‌کاري قطعات تزئيني از قبل طراحي شده نقره را بصورت نواري شکل بر لبه و به شکل ستاره بر سطح آن نصب کرده‌اند. 9 عدد از اين ستاره‌هاي نقره امروزه باقي مانده که البته احتمالاً تعداد آنها در گذشته بيشتر بوده است.

براساس اين گزارش، علاقمندان مي‌توانند تا 27خرداد امسال در بازديد از نمايشگاه "آثار کمتر ديده شده موزه ملي ايران" از اين اثر ارزشمند و ده‌ها اثر باستاني ديگر بازديد کنند. اين نمايشگاه در گالري موزه دوران اسلامي برقرار بوده و همه روزه از ساعت 9 تا 7 به صورت رايگان پذيراي بازديدکنندگان خواهدبود.


 خبر 

باغ مهتاب، آخرين نقطه ديدني تاج محل

يکي از مناطق ديدني تاج محل که کمتر شناخته شده، در مقابل بناي تاريخي در سواحل شمالي رودخانه جمنا در آگرا وجود دارد. اين باغ بازمانده از دوران ايلخاني است، جاذبه اي با شکوه که پيشنهاد مي کنيم در سفر به هند و آگرا ديدن آن را از دست ندهيد. اين محل باغ مهتاب است که مجموعه باغ قديمي به قدمت يک قرن است و به روي عموم باز است.اين باغ آخرين باغ از 12 باغ ساخته شده توسط مغول ها در هند است. از نظر تاريخي باغ مهتاب توسط امپراتور بابر در اوايل دهه 1500، به عنوان آخرين محل بازديد تاج محل ساخته شده است. نماي خوش عکس تاج محل به راحتي مي تواند تقريبا از هر نقطه از باغ با توجه به ساخت دقيق آن ديده شود. اما آنچه که اين فضا را تماشايي مي کند، ديدن آن آن هم در شب هاي مهتابي است. تصوير زيبايي که زير نور مهتاب از اين باغ مي بينيد به قدري زيباست که شايد اسم ديگري جز اين هم نمي شد روي آن گذاشت. باغ مهتاب يک مجتمع چارباغ است. چار به عنوان 4 معنا مي شود. اين سبک کلاسيک از باغ مغول به شکل کاملا مربع است. اين عمارت راه زيباي پياده روي، استخر با فواره هاي ديدني، عمارت کلاه فرنگي سايه دار، گل هاي معطر، و بوته زارها را به نمايش مي گذاشته است.

باغ مهتاب که در امتداد دشت هاي سيلابي رودخانه جمنا قرار دارد و تا اوايل دهه 1990 به حالت خرابه باقي مانده بود. زماني اين باغ جادويي تقريبا فراموش شده بود چرا که با شن، ماسه و پوشش گياهي جنگل هاي وحشي تحت پوشش قرار گرفته بود. مرمت باغ مهتاب در سال 1994، به رهبري سازمان باستان شناسي هند (ASI) آغاز شد. اين مرمت شامل حفاري زميني 25 هکتاري بود که يک مخزن بزرگ هشت ضلعي مجهز به 25 فواره، يک مخزن مرکزي کوچک و يک عمارت دوازده دري در شرق را آشکار کرد. بازسازي باغ مهتاب توسط سازمان باستان شناسي هند براي بازگشت باغ به وضعيت اصلي خود به عنوان يک باغ مغول طراحي شد. هنرمندان اين سازمان با طراحي و کاشت مجدد درختان، گياهان سعي کردند اين مجموعه را مثل سابق بازسازي کنند.


 در گذر تاريخ 

تخت نادري، يادگاري زيبا از دودمان قاجار

مريم اخوان صالح

فتحعلي شاه قاجار دومين پادشاه از دودمان قاجار مي باشد كه به مدت 36 در ايران حكومت كرد.تخت نادري، تختي سلطنتي و ارزشمند است كه فتحعلي شاه به منظور اردوكشي به چمن سلطانيه دستور به ساخت آن داد و جواهر سازان تخت نادري را در 9 قطعه مجزا ساختند.پشت انداز تخت از اشكال ترنج و جواهرات درشت و بسيار زيبايي ساخته شده است.

نماي کلي پشت انداز تخت به صورت پرهاي طاووس است و در دو طرفش دو اژدها با سرهايي به شکل عقاب به چشم مي‌خورند.

بر ديواره هاي عمودي تخت، طرح شيري جواهر نشان برجسته كاري شده است.تخت ناردي در مواقع ضروري و به هنگام سفر پادشاهان مورد استفاده قرار مي گرفت و در ساير مواقع در خزانه سلطنتي نگهداري مي شد.آخرين باري که تخت نادري مورد استفاده قرار گرفت، چهارم آبان ماه 1346 در تالار سلام کاخ گلستان و در مراسم تاجگذاري محمدرضا شاه پهلوي بود.اين تخت از آن رو نادري نام گرفته كه زيبايي خاص و كم ياب و بي نظيري دارد.تخت نادر ي امروزه در خزانه جواهرات ملي در بانك مركزي نگهداري مي شود.


 تاريخ و تمدن 

تنها جنگ کريم خان زند با عثماني ها براي تصرف بصره صورت گرفت. کريم خان با اين کار رونق اقتصادي بنادر ايران را برگرداند و همچنين از انگليسي ها زهرچشم گرفت.


 عكس روز 
 خانه سردار مفخم، بجنورد، خراسان شمالي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون