جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3910- تاریخ : 1396/03/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

"ابوالقاسم جنتي عطايي"
نمايشنامه نويس خراساني


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


زنگ اد‌‌‌‌‌بيات


نغمه


 "ابوالقاسم جنتي عطايي"
  نمايشنامه نويس خراساني 

مهدي طوسي

دکتر ابوالقاسم جنتي عطايي متولد 1296 خورشيدي در مشهد، نويسنده، مترجم، روزنامه نگار و نمايشنامه نويس برجسته ايراني؛ و از پيشگامان هنر نمايش و تئاتر نوين در ايران بود.

پدرش خليل الله جنتي عطائي شخصيتي فرهنگي داشت. تحصيلات دوران ابتدائي و متوسطه خويش را در زادگاهش مشهد گذراند و بدليل علاقه بسياري که به هنرهاي نمايشي پيدا کرده بود، براي ادامه تحصيل در اين رشته به تهران رفت. در تهران وي در مدرسه تأتر مشغول به تحصيل شد و پس از طي دوران اين مدرسه فارغ التحصيل گرديد.

وي سپس براي تکميل و ادامه تحصيلات عالي خويش عازم فرانسه گرديد و دکتري ادبيات تطبيقي خود را از دانشگاه سوربن پاريس دريافت نمود.

دکتر جنتي عطايي سپس به ايران بازگشت و فعاليت گسترده خويش را در عرصه‌هاي مختلف مربوط به تخصص خويش آغاز نمود. وي از جمله براي سالها مدرس تأتر در هنرستان تأتر و موسيقي بود و تدريس تئاتر را در ديگر مراکز آموزشي کشور بر عهده داشت. وي همچنين در دوران فعاليتش به تأليف و تحقيق در زمينه‌هاي مختلف مرتبط با هنر نمايش مشغول بود و در ضمن خود چندين نمايشنامه نوشت و شخصاً به کارگرداني اين نمايشنامه‌ها پرداخت.

از جمله ديگر فعاليتهاي او، فعاليت وي در عرصه مطبوعات و روزنامه نگاري بود که تا واپسين سالهاي عمرش تداوم يافت.

وي مدتي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به فرانسه مهاجرت کرد و سالهاي پاياني عمر خويش را در پاريس گذراند.

دکتر ابوالقاسم جنتي عطايي سرانجام پس از عمري خدمت در جهت اعتلاي هنر نمايش در ايران، در روز 19 خرداد ماه سال 1372 خورشيدي در پاريس ديده از جهان فروبست. از وي تعداد زيادي مقاله و نوشته در نشريات مختلف و چندين کتاب به يادگار مانده‌است.

ابوالقاسم جنتي عطايي فعاليتهاي مطبوعاتي خود را از سن 18 سالگي و از سال 1314 خورشيدي با نوشتن مطلب براي نشريات گوناگون آغاز کرد. وي در دوران زندگي خويش با نشريات و مجلات معتبر بسياري همکاري نمود. از جمله نشرياتي که وي با آنها همکاري مستمر داشت مي توان به نشرياتي چون: بررسي‌هاي تاريخي، اطلاعات ماهانه و بعضي مجلات هفتگي اشاره نمود.

وي که در سرتاسر دوران فعاليت هنري و مطبوعاتي خويش از هنرمندان شاخص و برجسته نمايشنامه نويسي کشور محسوب مي‌شد، در سال 1336 خورشيدي براي يکي از نمايشنامه‌هاي خويش به نام سربازان جاويد موفق به دريافت جايزه اول نمايشنامه نويسي وزارت فرهنگ و هنر در سطح کشور شد.

از تأليفات وي مي‌توان از 22 جلد کتاب و چندين نمايشنامه براي صحنه و راديو نام برد.

اولين کتاب او بنام يادگار اشک در سال 1316 خورشيدي بچاپ رسيد. از جمله آثار داستاني و نمايشي وي مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:

يادگار اشک، چراغ، نمايشنامه‌هاي مدارس، نکات اساسي نامه نگاري، سربازان جاويد(برنده جايزه اول نمايشنامه نويسي سال 1336)، 9شيرمردي از خراسان(شامل هشت داستان و نمايشنامه کوتاه)


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

با تصميم وزارت فرهنگ کشور؛

واردات و صادرات هرگونه کتاب در تاجيکستان ممنوع شد

شهروندان تاجيکستان از اين پس براي آوردن و بردن هرگونه کتاب بايد از وزارت فرهنگ اين کشور اجازه‌نامه دريافت کنند.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، وزارت فرهنگ تاجيکستان واردات و صادرات هرگونه کتاب را بدون اجازه نامه مخصوص ممنوع کرد.

براساس اطلاع «شيرعلي خواجه‌اف»، مدير شعبه حفظ و استفاده ميراث تاريخي و فرهنگي وزارت فرهنگ تاجيکستان، براي ورود و يا خروج کتاب بدون توجه به موضوع و تعداد آن شهروندان بايد از وزارت فرهنگ اجازه بگيرند. اين قانون براي همه کشورها و همه کتب، بدون در نظر گرفتن خط و زبانشان، يکسان عمل مي‌کند.

وي همچنين افزود: اين قانون در مورد انتقال کتاب نيز وجود دارد؛ زيرا اين اواخر کارمندان گمرک در مرزها کتاب‌هايي را که به زبان فارسي يا خط عربي نوشته شده‌اند، از مسافران مصادره ‌کرده‌اند.

پيشتر کميته امور دين و وزارت امور داخله تاجيکستان فهرست کتاب‌هايي را آماده کرده که وارداتشان به اين کشور ممنوع است. فهرست کتبي که واردتشان ممنوع اعلام شده، عمدتاً مربوط به ادبيات ديني و سحر و جادو هستند که توسط سازمان‌ها و گروه‌هايي منتشر شده که فعاليتشان در کشور ممنوع اعلام شده است.


معاون حقوقي وزير ارشاد تاکيد کرد:

برگزاري همايش مالکيت ادبي‌وهنري با هدف حمايت از نمودهاي فرهنگ عامه

سيدهادي حسيني گفت: هفتمين همايش ملي حقوق مالکيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط با هدف حمايت ملي و بين‌المللي از نمودهاي فرهنگ عامه برگزار مي‌شود.به گزارش ايلنا، سيدهادي حسيني (معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) با تاکيد بر اين مطلب افزود: تعيين راهبرد حقوقي مناسب براي حمايت از نمودهاي فرهنگ عامه از ديگر اهداف برگزاري اين دوره از همايش مالکيت ادبي و هنري است.

وي ادامه داد: نمودهاي فرهنگ عامه شامل شعر، داستان، موسيقي، اجراهاي آييني و ... است که جزو ميراث فرهنگي ايران محسوب مي‌شوند و از مهمترين منابع الهام و خلق آثار ادبي- هنري به شمار مي‌روند.

حسيني تصريح کرد: تاکنون در کشور قانون مشخصي چارچوب حقوقي حمايت از دارندگان و استفاده‌کنندگان نمودهاي فرهنگ عامه را تبيين و تعيين نکرده است.

معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: البته خلاء موجود در اين حوزه در کشور شناسايي و سال گذشته با همکاري دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پيش نويس لايحه‌اي در اين باره تدوين شده است.

وي افزود: اين همايش در قالب 4 نشست علمي در صدد است با حضور اساتيد و متخصصان داخلي و خارجي ابعاد مختلف نظام حقوقي که نمودهاي فرهنگ عامه مي توانند زير لواي آن مورد حمايت قرار گيرند را بررسي کند و همچنين تا در محفلي کاملا حقوقي اين لايحه از سوي متخصصان مورد واکاوي قرار گيرد تا چنانچه قبل از ارسال آن به مجلس شوراي اسلامي نيازمند اصلاحيه باشد، در اين همايش بر اساس نظرات متخصصان انجام شود.

معاون حقوقي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نامگذاري سال 96 به نام اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال از سوي مقام معظم رهبري، ادامه داد: ذخاير فرهنگي و هنري کشور قابليت توجه در برنامه هاي مربوط به توليد کار و ثروت ملي را دارد به شرط آن که چارچوب‌هاي حمايتي حقوقي آن‌ها تعيين شود. مي‌توانند آورده اقتصادي مناسبي براي پديدآورندگان اثر و صاحبان انديشه و طراحان داشته باشد.

وي در پايان گفت: اميدواريم اين همايش مانند نشست‌هاي سال‌هاي گذشته بتواند نتايج در خور توجه علمي و کاربردي در پي داشته باشد و کشور را در مسير راه توسعه و بهره‌برداري اقتصادي از نمودهاي فرهنگي سنتي و رونق بخشيدن به کارگاه‌هاي توليدي آن‌ها ياري رساند.


 تازه‌هاي نشر 

اکبر صحرايي «عزيز جهان» را چاپ سومي کرد

کتاب «عزيز جهان» زندگي‌نامه دکتر عزيزالله خضري به قلم اکبر صحرايي از سوي نشر کتابستان معرفت و براي سومين نوبت روانه بازار کتاب شد.به گزارش مهر، کتاب «عزيز جهان» که اکبر صحرايي آن را تدوين و تاليف کرده حاصل مصاحبه‌هاي اين نويسنده با شخصيت اصلي است که در قالب اين کتاب به صورت زندگينامه منتشر شده است.اين کتاب که روايتي عاشقانه از زندگي دکتر خضري متخصص اورولوژي است که در شيراز زندگي مي‌کند. در اين کتاب خواننده علاوه بر مطالعه روايت زندگي اين پزشک متخصص و همسرش که او نيز متخصص بي‌هوشي است تاريخ و اتفاقات سال‌هاي زندگي اين پزشک را نيز مطالعه مي‌کند.عزيزالله خضري از چهره‌هاي شناخته شده پزشکي در استان فارس است که به خيّر بودن شهره است و نيازمندان را با ويزيت و درمان رايگان ياري مي‌کند.

تابلو درست جفت اسکلت سياه‌خان قرار داشت. سياه‌خان قدش به دومتر و شصت سانتي‌متر مي‌رسيد. وزنش هم به اندازه‌اي افزايش مي‌يابد که تنها با درشکه مي‌توانستند او را جا به جا کنند ... فيلسوف روان‌شاد ......


 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

محسن فرجي در نقد رونمايي کتاب عنوان کرد

مراسمي که به رسانه تبديل شده است

محسن فرجي مي‌گويد: جشن امضا و رونمايي کتاب به رسانه‌ تبديل شده‌ است و مي‌تواند به معرفي و ديده شدن کتاب کمک کند.

اين داستان‌نويس در گفت‌وگو با ايسنا، درباره ارزيابي‌اش از جشن امضا و رونمايي کتاب اظهار کرد: با توجه به اين‌که تلويزيون ما هيچ‌ کاري به مقوله کتاب و کتاب‌خواني ندارد و از دريچه خيلي تنگ و محدود به برخي از کتاب‌ها نگاه مي‌کند، همچنين تأثير و کارايي رسانه‌ها به صورت عام و رسانه‌هاي مکتوب به صورت خاص کمتر شده است، به نظر مي‌رسد اين‌گونه مراسم‌ خود به يک رسانه‌ تبديل شده‌اند و مي‌توانند به معرفي و ديده شدن کتاب‌هاي تازه منتشرشده کمک کنند.

او در ادامه گفت: از اين جهت، اين مراسم‌ اتفاقي مهم، مثبت، خوب و تأثيرگذار است. اگر استدلالي مخالف جشن امضاها وجود داشته باشد براي من جالب است که مخالفان جشن امضا و رونمايي کتاب چه استدلالي دارند و از چه منظري به اين رويداد نگاه مي‌کنند؟ به نظرم برگزاري چنين جلساتي نمي‌تواند در خود چيز منفي و آسيب‌رساني براي کتاب و صنعت نشر داشته باشد.

فرجي با بيان اين‌که نمي‌توان بي‌انتقاد از کنار اين مراسم‌ گذشت، انتقادهاي خود را در اين زمينه اين‌گونه مطرح کرد: حداقل بايد در انتخاب اسم براي چنين مراسمي دقت کرد. در گذشته رونمايي براي کتابي گرفته مي‌شد که کار خاصي در حوزه خود بود، يا نويسنده‌ پيشکسوتي کتابي‌ مي‌نوشت و يا نويسنده‌اي پس از ساليان طولاني، کتابي‌ منتشر مي‌کرد و يا کتاب‌هايي که ويژگي‌ خاصي دارند مثلا يک دايره‌المعارف فرهنگي عظيم و... اما متأسفانه الان براي کتاب اول يک نويسنده جوان هم کلمه رونمايي‌ را به کار مي‌برند.

اين داستان‌نويس در ادامه گفت: نقد ديگري که به اين جلسات وارد است، اين‌ است که در برخي موارد جشن امضا و رونمايي به جلسه نقد و بررسي کتاب تبديل مي‌شود، که از حوصله مخاطب عام خارج است.


کاري کردم مخاطب صداي حسين منزوي را بشنود

فارس - حسام آبنوس: «از عشق تا عشق» عنوان کتابي است که مصاحبه‌‌اي ناتمام با مرحوم حسين منزوي است که ابراهيم اسماعيلي اراضي، مصاحبه‌کننده آن بوده است. اين کتاب را انتشارات فصل پنجم منتشر کرده است.در اين کتاب خواننده با فرازهايي از زندگي حسين منزوي از زبان خودش روبرو مي‌شود که در نوع خود حائز اهميت است. منزوي به برهه‌هايي از تاريخ اشاره مي‌کند که براي علاقه‌مندان به ادبيات قابل توجه است. انجمن‌هاي ادبي، محافل و جمع‌هاي اهل شعر و ... در اين کتاب توجه خواننده را به خود جلب خواهد کرد. منزوي در اين کتاب به حالات شاعري خود نيز گريزهايي مي‌زند ولي اجل به او اجازه نمي‌دهد اين مصاحبه را تمام کند.مصاحبه‌هاي اين کتاب مربوط به 12 -13 سال قبل است. با اين نيت سراغ مرحوم حسين منزوي رفتيد که تاريخ شفاهي او را تهيه کنيد يا اينکه چنين نيتي نداشتيد؟نه. من قبل از آن مدت‌ها خدمت ايشان بودم. نکته‌اي که باعث شد به اين تصميم برسم، اين بود که بسياري از علاقه‌مندان ،دوست داشتند خدمت ايشان برسند يا درباره‌شان بيشتر بدانند. نکته‌ ديگري که خيلي مهم بود اين که خيلي‌ از چيزهايي که در مورد منزوي گفته مي‌شد بيشتر به افسانه مي‌مانست.آن زمان من هفته‌اي دو سه روز براي ديدن استاد در زنجان مهمان ايشان بودم و تصميم گرفتم تا شرايط مهياست، چنين کاري هم انجام دهيم. من مطرح کردم و استاد هم پذيرفتند.اين مصاحبه به همين شکلي که در کتاب هست پيش رفته يا آن را مجددا تنظيم کرده‌ايد؟دقيقا همينطور بوده است. در مورد تدوين کتاب مي‌توانستيم کارهايي کنيم که کتاب کامل شود و مد نظرم بود که پس از اتمام روند تاريخي خاطرات، سراغ اشخاص، رخدادها و متن‌ها برويم تا کتاب کامل شود و همه اينها کنار هم قرار بگيرد تا يک کل منسجم شکل بگيرد.يکي از افرادي که مدرک دانشگاهي دارد متني در مورد اين کتاب نوشته و داوري‌هايي کرده است ولي او در داوري‌هايش غفلتي کرده؛ يکي اينکه اين مصاحبه ناتمام است و من نخواسته‌ام تصرفي ناامانتدارانه داشته باشم. ديگر اينکه ايشان متاسفانه اصلا حسين منزوي را نمي‌شناخته است. او هر طور دوست داشت با هستي برخورد مي‌کرد. اينکه اين کار بخواهد يک کار روشمند آکادميک باشد از اول مد نظرم نبود .منزوي‌اي که من مي‌شناسم و قرار بود به مخاطب معرفي کنم هماني است که در لحن اين کتاب آمده است. من حداقل 10مرتبه اين متن را زير و رو کردم تا مخاطب، صداي حسين منزوي را بشنود. خيلي خوشوقتم که خانواده حسين منزوي به عنوان کساني که مطالب اين کتاب را مي‌دانستند وقتي اين کتاب را خواندند شهادت و گواهي دادند که اين اتفاق افتاده است.


 نغمه 

محبت

حسين منزوي

اگر باشي محبت روزگاري تازه خواهد يافت

زمين در گردشش با تو مداري تازه خواهد يافت


دل من نيز با تو بعد از آن پاييز طولاني

دوباره چون گذشته نوبهاري تازه خواهد يافت


درخت يادگاري باز هم بالنده خواهد شد

که عشق از کُنده ما يادگاري تازه خواهد يافت


دهانت جوجه‌هايش را پريدن گر بياموزد

کلام از لهجه تو اعتباري تازه خواهد يافت


بدين سان که من و تو از تفاهم عشق مي‌سازيم

از اين پس عشق‌ورزي هم، قراري تازه خواهد يافت


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون