جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3910- تاریخ : 1396/03/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


الگوريتم شب امتحان طراحي شد


سه دروغ علمي که باور کرده ايم!


بخيه، اختراعي باستاني !


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 الگوريتم شب امتحان طراحي شد 

دانشمندان موفق به طراحي الگوريتمي شده اند که با دقتي بالا متون بلند را خلاصه کرده و اين خلاصه را براي مطالعه در اختيار علاقمندان مي گذارد.الگوريتم ياد شده در قالب يک نرم افزار خودآموز که هنوز نامي برايش انتخاب نشده، به کار گرفته شده و مي تواند اطلاعات موجود در اسناد مختلف را بررسي و خلاصه کند.نرم افزار ياد شده در حوزه هاي مختلفي مانند پزشکي حقوق و ديگر زمينه هاي تحقيقاتي علمي تبحر دارد. بنابراين اگر فرصت مطالعه متون علمي طولاني را نداريد يا در شب هاي امتحان پايان ترم با حجم انبوهي از مطالب براي مطالعه مواجه هستيد، مي توانيد از اين طريق مشکل تان را برطرف کنيد.الگوريتم مورد استفاده در اين نرم افزار توسط محققان شرکت Salesforce ابداع شده و مي تواند خلاصه هاي دقيق و منسجم از متون طولاني ارائه دهد. اگر چه دقت اين نرم افزار هنوز به اندازه دقت خلاصه هاي تهيه شده توسط انسان نيست، اما کيفيت آن با استفاده از الگوهاي هوش مصنوعي افزايش خواهد يافت.ابداع اين نرم افزار حاصل خريد شرکت نوپاي متامايند توسط lesforce در سال 2016 است.

اين نرم افزار براي خلاصه برداري متون طولاني از فرايندي موسوم به تقويت آموزش استفاده مي کند که الهام گرفته از روش مورد استفاده حيوانات براي يادگيري است.حيوانات در اين روش از اقداماتي که به منظور تحقق يک هدف صورت مي گيرد، بازخوردهاي مثبتي دريافت کرده و در آينده هم از آن ها بهره مي گيرند. از همين شيوه براي آموزش به رايانه ها انجام بازي هاي پيچيده، کنترل ربات ها و غيره استفاده مي شود.

منبع:bartarinh


 سه دروغ علمي که باور کرده ايم! 

1.خفاش‌ها نابينا هستند!

درست است که خفاش‌ها از سيستم «انعکاس صدا» براي رديابي مسير استفاده مي‌کنند و اين سيستم به قدري قدرتمند است که نياز آن‌ها براي ديدن را کاملا از بين مي‌برد، اما با اين حال آن ها مي‌توانند ببينند و چشم‌هاي‌شان بينايي کامل دارد، گرچه اين بينايي نسبت به ديگر حيوانات ضعيف‌تر است.

2.اديسون مخترع لامپ است!

احتمالا با اين جمله تمام و کمال موافق هستيد و معتقديد توماس اديسون مخترع لامپ است. اما در حقيقت اديسون فردي با ايده‌هاي زياد بود و تيمش روي اين ايده‌ها کار کرده و سپس نتيجه را اعلام مي‌ کردند.به همين دليل بسياري از اختراعات اديسون را بايد به نام گروهش ثبت کرد. البته درباره لامپ قضيه فرق مي‌کند، پيش از اديسون السنادرو ولتا و هامفري ديوي کساني بودند که حتي قبل از به دنيا آمدن اديسون روي اين پرونده کار کرده بودند.

3.کريستوف کلمب آمريکا را کشف کرد!

با اين که در دنيا از کريستف کلمب به عنوان کسي که آمريکا را کشف کرد ياد مي‌شود در حقيقت اين طور نيست.کلمب مي‌خواست دنيا را بگردد و به دنبال راه بهتري ميان آسيا و اروپا بود. او براي دست‌يابي به ثروت و شهرت بيشتر مسيرش را تغيير داد و در نهايت به خشکي‌هاي آمريکاي لاتين رسيد. او چهار بار به اين سمت سفر کرده و هرگز پايش به آ مريکا و کانادا نرسيده است، اين موضوع مهمي است که هنوز هم در مدرسه‌ها آن را تدريس مي‌کنند.

منبع:mehrnews


 بخيه، اختراعي باستاني ! 

بخيه تاريخي طولاني و عجيب دارد و به مصر باستان برمي گردد.پزشکان مصري در4000 سال پيش براي بستن زخم روش بخيه زدن را به کار مي بردند.يافته هاي باستان شناسي مصر نشان مي دهد که مصري ها از کتان و رگ و پي حيوانات براي بستن زخم ها استفاده مي کردند. در هند باستان نيز پزشکان شاخک هاي سوسک يا مورچه را به عنوان گيره اي براي جوش دادن زخم ها به کار مي بردند. آنها بدن اين حشرات را نصف و اين شاخک ها را از بدنشان جدا مي کردند. مواد طبيعي مانند کتان، مو، علف، نخ پنبه، ابريشم، موهاي ريز خوک و دل و روده حيوانات بيشترين استفاده در بخيه داشتند.الان بايد متوجه شده باشيد که اصول اساسي بستن زخم ها از سال 4000 سال پيش زياد تغيير نکرده است!


 گنده تر از دروغ 

صندلي هايي بيرون استاديوم آزادي

مهدي طوسي

گفته مي شود با اينكه كنفدراسيون فوتبال آسيا تيم پرسپوليس را از بازي در كنار تماشاگرانش در بازي مقابل لخويا محروم كرده اما فدراسيون فوتبال ايران قول داده كه تعداد هشتاد هزار صندلي در بيرون ورزشگاه آزادي قرار بدهد تا تماشاگران بيايند بيرون و چنان تيم را تشويق بكنند كه صدايش داخل زمين برسد تا قرمزهاي پايتخت احساس نكنند كه دارند در ورزشگاه بدون تماشاگر بازي مي كنند و اين جوري نيرو بگيرند و تيم لخويا را ببرند!

مي گويند برانكو در اين زمينه اعلام كرده كه اگر قرار بود كه من در ورزشگاه خالي تيمم را هدايت مي كردم احساس بدي بهم دست مي داد و به همين دليل از تاج تشكر مي كنم!


 اما خبر 

شاهکار جديد بشريت در کره زمين :

خلق جزيره آشغال ها !

هندرسون جزيره اي کوچک و خالي از سکنه در ميانه هاي اقيانوس آرام است. اين جزيره چنان از شهرها و کشورهاي مسکوني فاصله دارد که گروه طبيعت آمريکا آن را جايي دانسته که "طبيعت به صورت صددرصدي از دسترس انسان ها به دور بوده است" به همين علت هم سازمان يونسکو اين جزيره زيبا و بکر را در فهرست ميراث جهاني ثبت کرده است.يونسکو هنگام ثبت جهاني اين جزيره اعلام کرد :" اين جزيره به عنوان يک اکوسيستم دست نخورده، ارزشي باورنکردني براي دانشمندان خواهد داشت!" دور بودن اين مکان جغرافيايي از کشورهاي اطراف و هزينه هاي سنگين سفر به آن باعث شده تا تنها هر 5 يا ده سال يکبار عده اي از دانشمندان به آن سفر کنند اما بعد از آخرين دوره بازديد در ده سال گذشته اتفاقي عجيب در اين جزيره رخ داده است.به تازگي هنگامي که عده اي پژوهشگر به اين جزيره زيبا سفرکردند اين جزيره را در محاصره سي و هشت ميليون قطعه آشغال پلاستيکي يافتند که در خط ساحلي پراکنده شده بوند.جزيره هندرسون در مسير يکي از گرداب هاي اقيانوس آرام قرار گرفته و همچون فيلتري تمام زباله هاي گرداب ها را به خود جذب کرده است.

جزيره هندرسون اکنون و طبق گزارش جديد "مجله علمي آکادمي ملي علوم آمريکا "به عنوان آلوده ترين نقطه کره زمين به لحاظ تراکم آشغال در مترمربع شناخته مي شود !

منبع:sahatzist


 سرمقاله  

از تعطيلي دانش‌آموزان تا ضرورت برنامه‌ريزي مناسب

زهرا کيان بخت

چيز زيادي به تعطيلي مدارس باقي نمانده است. تعطيلات برخي دانش‌آموزان در اين هفته و تعطيلات بعضي ديگر در هفته آينده آغاز مي‌شود. ما همواره درخصوص اهميت برنامه‌ريزي و داشتن طرح مشخص براي دوره‌هاي زماني معين، بسيار خوانده و شنيده‌ايم و خودمان نيز، احتمالا درمورد تفاوت دوره‌هايي كه در آنها با برنامه يا بدون پيش رفته‌ايم، تجارب و آگاهي‌هايي داريم. همه چيز با برنامه‌ريزي بهتر پيش مي‌رود و اين مسأله، به خصوص زماني كه از فرايند تربيت كودكان، صحبت مي‌كنيم، اهميتي دوچندان مي‌يابد. چراكه درمورد كودكان، معمولا تصميم‌گيرنده و كساني كه برنامه گذران وقت كودك را مشخص مي‌كنند، والدين هستند، نه خود كودك.

ما براي فرزندان خود، چگونه برنامه‌ريزي مي‌كنيم؟‌ آيا اصلا به نحوه گذران وقت كودكمان حساس هستيم؟ به اين مسأله كه كودكان‌مان بخش مهمي از شبانه‌روز خود را صرفا پاي برنامه‌هاي تلويزيوني يا بازي با تبلت و موبايل بگذرانند، توجه و دقت كافي داريم؟‌ عده‌اي از والدين، اصولا در اين زمينه، حساسيتي نشان نمي‌دهند و فقط همين كه كودكان‌شان به كاري مشغول بوده، و وقت و انرژي والدين را نگيرند، برايشان خوشايند است و به همين اكتفا مي‌كنند.

عده‌اي ديگر نيز، عليرغم تذكر پياپي به فرزندان مبني بر اينكه از وقت خود درست استفاده كنند، برنامه خاص و مفيدي پيش روي فرزندان قرار نمي‌دهند و اين موجب مي‌شود خلأ موجود، همچنان با كارهاي غيرمفيد از سوي كودكان پر شود.

اما اگر نحوه گذران وقت كودكمان برايمان از اهميت واقعي برخوردار است و اگر اين حقيقت را باور داريم كه امروز فرزندمان فرداي او را مي‌سازد، و استفاده درست از زمان حال، مي‌تواند آتيه بهتري را براي كودكان رقم بزند، لازم است در قدم نخست، براي كودكمان برنامه صحيحي بريزيم. برنامه‌اي كه در آن، براي آموزش و يادگيري، بازي و تفريح و... به طور متعادل، زمانهاي كافي در نظر گرفته شده باشد.

براي اين برنامه‌ريزي، لازم است به علايق و استعدادهاي كودك توجه كرده و اگر كودك را در كلاس يا دوره آموزشي نام‌نويسي مي‌كنيم، اين انتخاب، انتخابي آگاهانه و هدفدار باشد. نه مانند بسياري از والدين كه صرفا براي گذران وقت، كودكشان را در دوره‌هاي مختلف ثبت‌نام مي‌كنند. آنچه كودك به آن علاقمند است و يادگيري و كسب مهارت در آن زمينه، آن هم به طور متوالي، مي‌تواند نقش مهمي در ارتقاي اعتماد به نفس او و احساس شادي و نشاط بيشتر ايفا كند. اكنون كه ايام تعطيلي و فراغت كودكان شروع شده يا در آستانه آغاز شدن است، مي‌توانيم با نوشتن يك برنامه و طرح مشخص براي گذران وقت كودك، از به هدر رفتن زمان ارزشمند و انرژي كودك در اين سنين جلوگيري كنيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون