جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3905- تاریخ : 1396/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
مسجد شيخ زايد، ابوظبي – امارات
كاشان؛
از حمام فين تا مدرسه آقا بزرگ


ميراث ماندگار


اخبـــــــــار


تاريخ و تمدن


خبر


عكس روز


 عكاسخانه 
 مسجد شيخ زايد، ابوظبي – امارات


 كاشان؛
 از حمام فين تا مدرسه آقا بزرگ 

کاشان در استان اصفهان قرار دارد و به دليل داشتن تاريخي کهن در آن آثار ديدني زيادي وجود دارد. خيلي از گردشگران ايراني و حتي خارجي اين شهر را در ليست مقاصد گردشگري خود قرار مي دهد تا جاذبه هاي ديدني آن را از نزديک ببينند.

بدون شک مهمترين جاذبه ديدني کاشان باغ فين است. محوطه اي سرسبز که بيشتر درختان آن بين 100 تا 470 سال سن دارند. مساحت اين باغ 23 هزار متر مربع است و در ليست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد. ساخت و ساز اين باغ در دوره صفويه و بعدها در دوره قاجار انجام شد، در دوره اي مورد غفلت قرار گرفت و در نهايت بعد از اينکه به ثبت ملي رسيد رسيدگي و توجه به آن بيشتر شد.

حمام فين حمامي در باغ فين است که امير کيبر در آنجا به قتل رسيد. در بخش جنوبي باغ فين دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد، حمام کوچک در زمان صفويه و حمام بزرگ در زمان فتحعلي شاه ساخته شده است.

غار نياسر در نزديکي روستاي نياسر به دست بشر ساخته شده و قدمت آن به 2000 سال قبل برمي گردد. بعضي مي گويند علت به وجود آوردن اين غار اين بوده تا در اين محل آيين مذهبي برگزار شود. معماري غار به صورت تونل هاي سنگي پيچ در پيچ است و گردشگران زيادي از آن ديدن مي کنند.

تپه سيلک نيايشگاه مردم باستان بوده و از گل رس و سفال به وجود آمده است. بعد از اينکه آثار تاريخي زيادي در اين ناحيه به دست آمد باستان شناسان پي به قديمي بودن اين محل بردند. بر روي اين تپه مي توانيد خرده سفال هايي را ببينيد که براي چندين هزار سال قبل هستند. گفته مي شود که قديمي ترين تمدن انسان ها در ايران بر روي اين تپه ها شکل گرفته است. اين نقطه بعد از سيلي که در حدود 80 سال قبل در اين ناحيه اتفاق افتاد شناخته شده و از آن پس باستان شناسان ايراني و خارجي قدمت آن را بررسي کردند.

اين آتشگاه در دوره ساسانيان در ارتفاعات نياسر، در 20 کيلومتري غرب کاشان ساخته شده و در آن آيين و رسوم زردشتيان انجام مي شده است. باستان شناسان معتقدند که اين آتشکده از قديمي ترين نمونه هاي بناهاي چهارطاق در ايران است. قاعده ساختمان اين بنا مربع و اضلاع آن 12 متر است، شکل کلي آن هم به صورت ذوزنقه مي باشد. در ساخت اين آتشکده از سنگ هاي آهکي رسوبي و ملات گچ استفاده شده است.

مسجد آقا بزرگ از مساجد تاريخي کاشان است که در زمان سلطنت ناصر الدين شاه ساخته شد. شخصي به نام محمد تقي خانبان هزينه گوشه اي از ساخت اين مسجد را بر عهده گرفت. اين مسجد در ميان ساختمان هاي زمان خود از بهترين ها بوده است و معماري گنبد آن بسيار خيره کننده و باظرافت است. گفته مي شود که مسجد بر روي خرابه هاي بنايي که در اثر زلزله تخريب شده بود ساخته شده است.


 ميراث ماندگار 

موميايي هاي معروف جهان؛

«ولاديمير لنين»

ولاديمير ايليچ لنين (10 آپريل 1870- 21 ژانويه 1924) يکي از رهبران سياسي و متفکران انقلابي قرن 20 بود که سال 1917 حزب قدرتمند بلشويک را در روسيه تشکيل داد و راس قدرت اتحاد جماهير شوروي محسوب مي‌شد. سال 1918 او از يک اقدام به ترور نجات پيدا کرد، اما به شدت مجروح شد و سلامتي او تحت تاثير قرار گرفت.در دسامبر 1922 حمله دومي ‌به او دست داد و تاحدودي بخش راست بدن او را فلج کرد و سبب شد از فعاليت‌هاي سياسي کناره گيري کند.در سال 1923 حمله سومي ‌در پي داشت و در اثر اين حمله قدرت صحبت را از دست داده و لال شد و تا زمان مرگش يعني 21 ژانويه 1924 زمين گير شد. او زمان مرگ 53 ساله بود و در زادگاهش Gorki Leninskiye مرد. جسدش موميايي شد و در مقبره لنين در موسکو به نمايش گذاشته شد و تا به امروز نيز در همانجاست.


 اخبـــــــــار 

کشف بزرگترين گنجينه سکه طلا در تاريخ انگليس

يک گنجينه مخفي سکه طلا که داخل يک پيانو پنهان شده بود کشف شد.

به گزارش تسنيم، اين گنجينه که بزرگترين گنج پنهان کشف‌شده در تاريخ انگليس نيز محسوب مي‌شود داخل يک پيانو مخفي شده بود.بر اساس گزارش تلگراف، ارزش اين مجموعه سکه طلا که مربوط به فرمانروايان قرن 19 ميلادي است 500 هزار پوند تخمين زده شده است.بزرگترين گنجينه سکه طلا که تا به حال در انگليس کشف شده زماني پيدا شد که مقامات مدرسه‌اي که اين پيانو پيشتر به آن اهدا شده بود براي تعمير شخصي را به مدرسه فرامي‌خوانند و وي در حين تعمير اين گنجينه را پيدا مي‌کند.

در حال حاضر موزه انگليس مدعي شده است که اين سکه‌ها بايد به موزه منتقل شود و در عين حال بخشي از ارزش آن به تعميرکار و بخشي هم به مدرسه اختصاص داده شود.اين در حالي است که موزه از صاحبان اصلي پيانو که پيشتر آنرا به اين مدرسه اهدا کرده بودند سخني به ميان نياورده است.«مگان و گراهام همينگز» زوجي هستند که از 32 سال قبل اين پيانو را با محموله باارزشي که درون خود داشت در خانه داشتند و سال گذشته(2016)، آن را به مدرسه‌ اهدا کرده بودند اما در حال حاضر از اين گنج يک پني هم گير آنها نخواهد آمد.


آليلا فورت بيشانگار ، هتلي در دل يك قلعه

جديدترين هتل لوکس و رويايي در هند که در جولاي سال 2017 افتتاح شده است ، هتل آليلا فورت بيشانگار است که داخل يک ‏قلعه 230 ساله ساخته شده است. بازسازي اين قلعه قديمي و تبديل کردن آن به هتل لوکس تقريبا يک دهه به طول انجاميد. اينجا ‏جاييست که به دنبال پلکان مدور و درب هاي مخفي خواهيد گشت ، اما در آن با ترکيبي از تاريخ پر رمز و راز و دنياي مدرن ‏امروز مواجه مي شويد. ‏‏

اين قلعه زيباي قديمي و هتل شيک امروزي بر فراز يک تپه گرانيتي واقع شده است که علاوه بر اينکه خودش چشم اندازي زيبا ‏و بي نظير ايجاد کرده است بلکه از درون آن نيز مي توان چشم اندازي 360 درجه از مناظر اطراف مشاهده کرد.‏

اين هتل در روستايي به نام بيشانگار ‏‎(Bishangarh)‎‏ در جيپور واقع شده است که تقريبا 6 کيلومتر در بزرگراه دهلي – جيپور ‏قرار مي گيرد. هتل آليلا فورت به راحتي از هر دو شهر دهلي و جيپور قابل دسترسي است. فاصله اين هتل تا فرودگاه بين المللي ‏Indira Gandhi‏ 180 در دهلي کيلومتر ( تقريبا 3 ساعت) و تا فرودگاه جيپور نيز 55 کيلومتر ( يکساعت )است. ‏

آليلا فورت امروزه 59 سوييت دارد که در 22 طرح مختلف طراحي شده اند. پنجره هاي بزرگ هر يک از سوييت ها به منظره ‏اي بي نظير و زيبا از اطراف هتل باز مي شوند و داخل اتاق ها نيز امکانات مدرن هتل هاي لوکس از جمله تختخوابي راحت ، ‏حمامي وسيع ، ميني بار تلويزيون ‏LED‏ و فضاي وسيعي بعنوان نشيمن وجود دارد. اينترنت ‏Wi-Fi‏ نيز داخل اتاق ها در ‏دسترس است. ‏


 تاريخ و تمدن 

قبر پادشاهان ايراني؛

«آقامحمدخان قاجار»

او در روز يکشنبه 27 محرم سال 1155 در استرآباد متولد شده بود، پس از رسيدن به سلطنت در رمضان 1210 در تهران تاجگذاري کرد و در شب شنبه 21 ذي حجه 1211 در قلعه شوش به دست فراشان خود به قتل رسيد. آقامحمدخان را ابتدا در قلعه شوش به خاک سپردند ولي پس از آنکه فتحعلي شاه برادرزاده او به سلطنت رسيد، نعش آقامحمدخان را از شوش به تهران آورد و به دستور اين پادشاه جسد آقامحمدخان را در 26 جمادي الاول 1212 به نجف اشرف فرستادند و در مسجد پشت سر ضريح حضرت علي(ع) به فاصله هفت ذرع از مرقد امام دفن کردند.


 خبر 

همزمان با روز بزرگداشت فردوسي؛

«اي ايران» ثبت ملي شد

سرود «اي ايران» همزمان با روز بزرگداشت فردوسي، با شماره 1395 در فهرست آثار ملي کشور ثبت شد.

به‌گزارش روابط‌ عمومي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، اي ايران اي مرز پرگهر در شهريورماه سال 1323 همزمان با حضور نيروهاي انگليسي و متفقين از سوي «حسين گل گلاب» سروده شد و «روح‌الله خالقي» موسيقي آن را در آواز دشتي خلق کرده و «غلامحسين بنان» نيز آن را خوانده است.از ويژگي‌هاي اين سرود، آن است که تک‌تک واژه‌هاي به کار رفته در آن، فارسي است و در هيچ يک از ابيات آن، کلمه‌اي معرب يا غير فارسي وجود ندارد.

در سال‌هاي نخست پس از انقلاب، «اي ايران» براي مدت کوتاهي «سرود ملي» ايران بود که از راديو و تلويزيون پخش مي‌شد، اما پس از مدتي از رسانه‌ي ملي حذف شد تا سال‌هاي اخير که در مناسبت‌ها و رويدادهاي تاريخي و سياسي خوانده مي‌شود.


روستاي گيتورن، بهشتي بدون جاده در هلند

اگر زماني خواستيد يک جاي رويايي مثل مکان هايي که در کتاب هاي داستان خوانده ايد را ببينيد، بايد به روستاي گيتورن هلند فکر کنيد. Giethoorn، نام روستايي بي نهايت شگفت انگيز در کشور هلند است که به آن لقب «ونيز هلند» را داده اند. روستايي رويايي که در سال 1230 کشف شد و جايي است که هر کسي در آرزويش مي بيند.روستايي که هيچ جاده اي ندارد!اگر هميشه دوست داشته ايد تا از تمام شلوغي هاي شهر به دور باشيد و در يک مکان آرام زندگي تان را بگذرانيد، روستاي گيتورن در هلند جايي است که بايد برويد. طبيعت زيبا، خانه هاي قديمي، قايق هاي چوبي، کانال ها، پل هاي چوبي فراوان و… بطور خلاصه، ين روستا جايي است که به شما کمک مي کند تا ماشين ها، اين غول هاي آهني پر سرو صدا را فراموش کنيد چون ماشين ها اصلا در اين روستا مورد خوشامدگويي نيستند!گيتورن از سال 1958 به بعد بود که معروف شد و در اوايل قرن سيزدهم بود که به محل مورد علاقه ي ساکنان تبديل شد.Giethoorn نام روستايي در کشور هلند است که در آن هيچ جاده و يا وسيله نقليه مدرني ديده نمي شود و تا چشم کار مي کند فقط کانال است و کانال. در اين رورستا حدود 176 پل وجود دارد و هر کسي که بخواهد وارد اين روستا شود، اگر وسيله ي نقليه اي داشته باشد بايد آن را خارج روستا رها کند و با پاي پياده و يا با قايق آنجا را بگردد.اين روستا در استان Overijssel قرار دارد و داراي 2600 نفر جمعيت است و از شهر آمستردام پايتخت هلند حدود 1.5 ساعت رانندگي است. اکر از علاقه مندان به پياد روي هستيد پيشنهاد مي کنيم حتما مسير 15.3 کيلومتري که از اين روستا تا روستاي Dwarsgracht را برويد و برگرديد.پس تا همين جا مطمئنا متوجه شده ايد که اين روستا تا چه اندازه اي آرام است حتي مردم اين روستا هم مي گويند بلندترين صدايي که مي توانيد در اين روستا بشنويد، صداي اردک و پرندگان است. Giethoorn واقعا از کتاب هاي داستان به بيرون آمده است.روستاي Giethoorn هيچ جاده اي ندارد اما اين به آن معنا نيست که نتوانيد در آن گشت و گذار کنيد.در اين روستا، قايق هايي وجود دارد که به آنها قايق هاي زمزمه « whisper boats»مي گويند. اين قايق ها، موتورهاي کاملا بي صدايي دارند و مرسوم ترين روش بازديد و گشت و گذار در اين روستا هستند.


 عكس روز 

قلعه "لاووسنت آنه" در روستايي به همين نام در نزديکي شهر روچفورت بلژيك واقع شده است.قدمت اين قلعه به سال 1193
باز مي ‏گردد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون