جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3887- تاریخ : 1396/02/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

مديرعامل به نوجوانان بوشهري گفت:
پرتال کودک و نوجوان فضاي مناسبي براي ديده شدن آثار ‌اعضاي کانون

تاکيد مديرکل آفرينش‌هاي هنري‌ادبي کانون در البرز:
لبخند رضايت بچه‌ها، محصول همکاري مشترک


هفته سلامت با صبحانه مقوي در کانون قزوين

معاون فرهنگي کانون تاکيد کرد:
لزوم توجه به تجربه‌هاي گذشتگان در برنامه‌ريزي براي آينده


حضور کانون در بيستمين بازار بين‌المللي فيلم و برنامه‌هاي تلويزيوني ايران

دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک ايران:
کانون سرمنشاء هنرمندان بزرگ است


 مديرعامل به نوجوانان بوشهري گفت:
 پرتال کودک و نوجوان فضاي مناسبي براي ديده شدن آثار ‌اعضاي کانون 

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت: آثار شاخص فرهنگي، هنري و ادبي اعضا و مربيان کانون در پرتال کودک و نوجوان بارگذاري مي‌شود. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، عليرضا حاجيان‌زاده در نشست با نوجوانان بوشهري با تاکيد بر اين موضوع گفت: فضاي خوبي در پرتال کودک ونوجوان به نشاني: koodak24. ir فراهم شده که مخاطبان علاوه بر استفاده از امکانات اين فضا بتوانند آثار خود را نيز در معرض ديد علاقه‌مندان در سراسر ايران و دنيا قرار دهند.

مديرعامل کانون ضمن ابراز خرسندي از حضور در ميان نوجوانان افزود: همواره حس خوبي در نشست‌هايي که با نوجوانان در شهرهاي مختلف دارم وجود دارد و اين حال و هوا در تمام مراکز کانون در سراسر کشور مشابه است که به نظر من اين مهم حاصل فضاي صميمي حاکم در مراکز کانون است که به تمامي افرادي که در اين مکان‌ها حضور مي‌يابند منتقل مي‌شود.

وي کتاب‌خواني را يکي از مهم‌ترين عواملي دانست که اين حس خوب را تقويت مي‌کند و علاوه بر بالا رفتن دانش و اطلاعات بچه‌ها موجب فراگيري مهارت‌هاي ديگري از قبيل اعتماد به نفس بالا، مهارت خواندن و نوشتن، قدرت بيان و استفاده درست از واژگان و توان سخنوري در اعضاي کانون مي‌شود.

حاجيان‌زاده فراگيري مهارت‌هاي اجتماعي و مشارکت در کار گروهي، توانايي نقد، بررسي و تحليل فيلم و کتاب و... را از ديگر مزاياي حضور بچه‌ها در فعاليت‌هاي کانون عنوان کرد و افزود: همواره بچه‌هاي عضو کانون نسبت به همسالان خود از توان‌مندي‌هاي بيشتري برخوردار هستند. مديرعامل کانون با بيان اين‌که در تمامي سفرهاي استاني خود نشستي را با نوجوانان عضو کانون برگزار مي‌کند يادآور شد: اين نشست‌ها با هدف آشنايي بيشتر با نقطه‌نظرها و ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي نوجوانان براي تصميم‌گيري‌ها در سطح کلان کانون است تا بر اساس نيازهاي بچه‌ها صورت ‌گيرد.

در ادامه اين نشست نوجوانان بوشهري به بيان ديدگاه‌ها، پيشنهادها و خواسته‌هاي خود از مسوولان کانون پرداختند که تجهيز مراکز فرهنگي‌هنري به فن‌آوري‌هاي نوين، افزايش ويژه برنامه‌هاي ادبي از قبيل نشست‌هاي دوپنجره با حضور نويسندگان مطرح کودک و نوجوان از آن جمله بود.

همچنين نوجوانان بوشهري خواستار برگزاري بيشتر اردوهاي علمي نجوم و رباتيک، تامين تجهيزات آزمايشگاهي و افزايش کتاب‌ها و منابع علمي بيشتر در مراکز فرهنگي‌هنري شدند.

در همين حال در بخشي از اين نشست نيز نوجوانان عضو کارگاه‌هاي ادبي مراکز فرهنگي‌هنري کانون که از شهرهاي بوشهر، برازجان، گناوه، ديلم، نخل تقي و... حضور يافته بودند به خوانش آثار ادبي خود پرداختند که بسيار مورد توجه مديرعامل و همراهان وي قرار گرفت. نشست مديرعامل و هيات همراه وي با نوجوانان بوشهري عصر روز 30 فروردين 96 در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد.


 تاکيد مديرکل آفرينش‌هاي هنري‌ادبي کانون در البرز:
 لبخند رضايت بچه‌ها، محصول همکاري مشترک 

نشست بررسي فعاليت‌هاي هنري و ادبي مراکز کانون استان البرز با حضور مدير کل و کارشناسان واحد آفرينش‌هاي کانون در کرج برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، مدير کل آفرينش‌هاي هنري‌ادبي کانون با اشاره به آغاز دور جديد سفرهاي استاني در سال 96 و اولين بازديد از البرز گفت: در واحد آفرينش‌هاي هنري‌ادبي کانون، استان‌ها بر مبناي سطوح مشترک کاري، نيروي انساني و... طبقه‌بندي شده‌اند و هر کارشناس به طور ويژه حوزه تحت نظر خود را رصد کرده و با بررسي گزارش‌هاي کمي و کيفي استان‌ها، مطالبات آنان را پي‌گيري خواهد کرد.

حسين عليجاني با اشاره به زيرساخت‌هاي موجود در استان، توانمندي مدير کل و سوابق ايشان، امکانات، توان و تخصص نيروي انساني و حضور همکاران از استان‌هاي مختلف، همچنين آسيب‌شناسي کمبودهاي موجود، از همکاران ادبي و هنري خواست که گزارش‌هاي منسجم‌تري را به بخش کشوري ارايه دهند تا با تحليل اين گزارش‌ها بتوان هرچه بهتر و بيشتر به اعضاي کانون در استان خدمت‌رساني کرد. وي همچنين دليل حضور تيم کارشناسي ستاد در البرز را بازگشايي راهي جهت تبادل تجربه و ديدار و گفت‌وگوي نزديک و بررسي کمبودها، براي رفع موانع و مشکلات دانسته و ادامه داد: اميدواريم افق‌هاي پيش رو در البرز به خوبي مشخص شود و يقين داريم که اين تعاملات مشترک مي‌تواند لبخند رضايت را بر لب کودکان بنشاند. محمود مروج، مدير کل کانون البرز نيز در ابتداي اين گفت‌وگوي صميمانه، ضمن تبريک عيد بزرگ مبعث و خوشامدگويي به مدير کل آفرينش‌هاي ادبي‌هنري کانون و همراهانش، بر ضرورت تقويت البرزشناسي تاکيد کرد و با اشاره به ظرفيت‌ها و مشکلات استان، شرايط کار در البرز را غير قابل قياس با ساير استان‌هاي کشور دانست. وي همچنين به ضرورت توسعه مراکز با توجه به شرايط استان، اشاره کرده و رشد بي رويه برخي مناطق در استان را عامل بسياري از مشکلات در راه توسعه ادارات دانست. در ادامه اين جلسه مهدي محمديان، انسيه موسويان و مامک يحيي پور، کارشناسان مسوول آفرينش‌هاي ادبي در سخنان جداگانه، به سوابق و تجربيات همکاران در استان البرز اشاره کرده و با توجه به گزارش عملکردهاي ارسالي توسط همکاران البرز و همچنين ارايه آمار شرکت اعضا در مسابقات مختلف و برگزيدگان اين مسابقات، وضعيت استان را در بين سي و يک استان کشور تشريح کرده و خواستار تعامل بيشتر همکاران واحد‌هاي مختلف شدند. در ادامه مهري فلاح، معاون فرهنگي، مريم کوچکي، کارشناس ادبي، بهزاد ابوالقاسم حسيني، کارشناس هنري و الهام مظفري، مربي ادبي نيز فعاليت‌هاي شاخص خود در سال 95 را بيان و آماري از فعاليت‌هاي اجرا شده در بخش‌هاي هنري و ادبي ارايه کردند.


 هفته سلامت با صبحانه مقوي در کانون قزوين 

به مناسبت هفته سلامت، ويژه‌برنامه 'غذاي سالم، زندگي سالم' در مرکز فرهنگي و هنري شماره سه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين برگزار شد.

صبحانه دسته جمعي با برنامه غذايي سالم و مقوي، معرفي هفته سلامت، بحث آزاد درباره نقش تغذيه در سلامت، مسابقه با موضوع معرفي مواد غذايي سالم و ناسالم و بازي سرگرمي از فعاليت‌هايي بود که در اين برنامه اجرا شد.

مرکز شماره 3 قزوين از مرداد سال 94 آغاز به کار کرده و اکنون 830 نفر عضو و 8716 جلد کتاب دارد.


 معاون فرهنگي کانون تاکيد کرد:
 لزوم توجه به تجربه‌هاي گذشتگان در برنامه‌ريزي براي آينده 

معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نگاه عميق به تجربه‌هاي پيشکسوتان را در حرکت موفقيت آميز براي نيل به آينده ضروري دانست.

رضا قمرزاده در هشتمين آيين تجليل از پيشکسوتان کانون استان مازندران با تاکيد براين مطلب گفت: تجليل از پيشکسوتان فرصتي براي ديدار، همراهي و استفاده از ظرفيت‌هاي ذهني و فکري آن‌ها در کانون است. وي افزود: فعاليت‌ها و اقدام‌هايي که نيروهاي بازنشسته در گذشته انجام داده‌اند و سبب موفقيت کودکان و نوجوانان امروز شده، مي‌تواند هدايت کننده برنامه‌هاي کانون در حرکت رو به جلو باشد.

معاون فرهنگي در ادامه يادآور شد: اگر کانون را به مثابه يک درخت ببينيم؛ پيشکسوتان مانند ريشه آن هستند که به آن حيات مي‌بخشند. وي همچنين با اشاره به خطبه‌اي از امام علي (ع) خطاب به امام حسن (ع) تصريح کرد: نگاه به عملکرد و روش گذشتگان، مطالعه و دقت در کارهاي‌شان و انس با تاريخ پيشينيان موجب ايجاد يک مسير درست و ايجاد افق ديد مناسب براي نيل به آينده خواهد شد.

قمرزاده اضافه کرد: مطالعه و تفکر در تجربيات گذشتگان باعث فراگيري زلالي و صاف بودن دل مي‌شود و نشانه حيات و زنده بودن به کارهاي خوبي است که از خود باقي مي‌گذاريم.

معاون فرهنگي کانون همچنين در گردهم‌آيي سالانه کارکنان اين اداره کل به برخي ويژگي‌هاي ماه رجب و وجود لايزال خداوند در نگاه به بندگان اشاره کرد و از کارشناسان، مربيان و کارکنان کانون خواست تا به بيان ويژگي‌هاي يک کارشناس و مربي موفق از نگاه مادي و معنوي بپردازند. وي در عين حال مهم‌ترين ويژگي يک مربي را در انجام وظايف خود، رضايت خداوند عنوان کرد و اين مساله را عامل مهمي در موفقيت‌ها دانست.

قمرزاده همچنين با اشاره به برنامه 5 ساله در سند چشم‌انداز کانون اظهار داشت برنامه‌هاي سال 96 کانون نوشته و تدوين شده است و به زودي به استان‌ها ابلاغ مي‌شود.

معاون فرهنگي کانون در پايان با ابراز خرسندي از سفر استاني خود به مازندران، کانون اين استان را يکي از پيشرو‌ها در حوزه مديريت و فعاليت‌هاي فرهنگي عنوان کرد و يادآور شد، اين استان داراي ظرفيت‌هاي موثر و تجارب ارزنده‌اي است که توفيق‌هاي خوبي در حوزه کودک ونوجوان داشته است. گفتني‌است سخنراني قاسم‌عزيززاده گرجي مديرکل کانون استان مازندران و ارايه گزارش معاون اداري مالي اين استان بخش ديگري از آيين تجليل از پيشکسوتان کانون مازندران بود که در اداره‌کل کانون اين استان برگزار شد.


 حضور کانون در بيستمين بازار بين‌المللي فيلم و برنامه‌هاي تلويزيوني ايران 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بيستمين بازار بين‌المللي فيلم و برنامه‌هاي تلويزيوني ايران 2017 به عرضه و معرفي جديدترين محصولات خود پرداخته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور ‌بين‌الملل کانون، سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر در حالي ادامه دارد که بازار بين‌المللي فيلم و برنامه‌هاي تلويزيوني يکي از بخش‌هاي مهم آن تلقي مي‌شود.

هدف اصلي اين بازار ايجاد محيطي برابر براي معرفي، تبليغ و توزيع فيلم‌هاي خانوادگي ايراني است. اين بازار فيلم نگاهي ويژه به آثاري با مضمون عدالت طلبي و دفاع از ستمديدگان دارد. همچنين بر ارزش‌هاي اخلاقي و انساني در دنيايي متعصب و غير انساني تاکيد دارد.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز به عنوان يکي از بزرگترين شرکت‌هاي توليد کننده فيلم کودکان و نوجوانان در ايران همچون سال‌هاي گذشته حضور فعالي در اين بازار داشته است و تاکنون چندين خريدار از کشورهاي ژاپن، فرانسه، بنگلادش، عراق و همچنين نمايندگان جشنواره‌هاي معتبري همچون پوسان، حيدرآباد و کلکته از غرفه کانون بازديد کرده‌اند.

امسال در اين بازار، فيلم‌هاي انيميشن «پروانه روي قلب» به کارگرداني مريم خليل‌زاده و «سياه يا سفيد» به کارگرداني محمدعلي سليمانزاده و همچنين فيلم «پايان روياها» به کارگرداني محمدعلي طالبي به عنوان جديدترين اثر بلند امور سينمايي کانون اولين حضور بين‌المللي خود را در کشور مادر تجربه مي‌کنند.

بر اساس اين خبر، امسال 26 شرکت ايراني و 19 شرکت خارجي از کشورهايي مانند لبنان، امارات متحده عربي، انگلستان، افغانستان، اتريش، آلمان و هند به عنوان غرفه‌دار در اين بازار به عرضه محصولات خود پرداخته‌اند و 39 خريدار خارجي از کشورهايي همچون آلمان، فرانسه، ژاپن، قزاقستان، کويت، نروژ، لبنان، عمان، لهستان، اسلواکي، سوئيس، تايوان و انگلستان و 8 خريدار داخلي در اين بازار بين‌المللي حضور دارند.

گفتني است که اين بازار تا 6 ارديبهشت از ساعت 11 صبح تا 19 ميزبان علاقه‌مندان در سالن چارسو است.


 دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک ايران:
 کانون سرمنشاء هنرمندان بزرگ است 

دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک، مشاور استاندار و مديرکل امور بانوان استانداري لرستان ميهمان کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکري لرستان بودند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان لرستان، مديرکل و کارشناسان کانون استان در مرکز شماره 4خرم‌آباد ميزبان مظفر الوندي دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک وزارت دادگستري، منصور مقاره عابد، عليرضاشهري، ليلا سلاحورزي مشاور استاندار و مديرکل امور بانوان استانداري لرستان و هيات همراه بودند.

در اين ديدار که با حضور اعضاي مرکز فراگير برگزار شد، ميهمانان پس از حضور در بين اعضا و بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي فرهنگي، هنري و ادبي در سالن نوجوان مرکز به گفت‌وگو نشستند. در ابتداي برنامه نگين شرفي عضو مرکز شماره 4 خرم آباد به اجراي قصه‌گويي با گويش محلي پرداخت. در بخش بعدي برنامه مظفر الوندي دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک ضمن قدر داني از تلاش مربيان و همکاران کانون به خاطر فعاليت براي بچه‌هاي داراي شرايط خاص، تلاش دراين زمينه را بسيار با اهميت ارزيابي کرد. وي توجه به کودکان و نوجوانان مناطق محروم در زمينه ترويج فرهنگ مطالعه را مهم ارزيابي کرد و اقدامات کانون را در اين زمينه تاثيرگذار دانست و گفت: در کانون کارها به صورت دلي انجام مي‌شود و به اين خاطر کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها با مربيان ارتباط خوبي دارند.

وي با گرامي‌داشت ياد و خاطره عباس کيارستمي افزود: کانون سرمنشاء هنرمندان بزرگ است و در اين نهاد استعداد کودکان شکوفا مي‌شود. دبير مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک با اشاره به ظرفيت بالاي کانون در زمينه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي تاکيد کرد که بايد حمايت و پشتيباني مسوولين از کانون بيشتر شود. در ادامه محمدجواد محمدي گزارشي از عملکرد کانون استان در سال 95 ارايه داد و بيان داشت: درسال گذشته با تلاش همه همکاران، و حمايت‌هاي مديرعامل کانون و استاندار لرستان، کانون استان رشد چشم‌گيري در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي هنري و ادبي و جذب زبان‌آموز داشته است.مديرکل کانون لرستان در خصوص توسعه مراکز فرهنگي‌هنري استان گفت: با پشتيباني‌هايي که از طرف استان و کانون کشور انجام شده است انشاء الله به زودي 6دستگاه کتاب‌خانه سيار روستايي به مراکز استان اضافه خواهد شد و با راه‌اندازي اين مراکز تعداد مراکز از 21 به 27 مرکز افزايش خواهد يافت.

محمدي اضافه کرد در سال گذشته بيش از 94607 جلد کتاب توسط اعضا به امانت برده شده است که اميدواريم با حمايت‌هاي اداره پست استان بتوانيم براي بچه‌هايي که فاصله آن‌ها تا مراکز دور است از طريق مکاتبه، کتاب ارسال کنيم.

در بخش بعدي برنامه ليلا سلاحورزي مشاور استاندار و مديرکل امور بانوان استانداري لرستان به ايراد سخنراني پرداخت و کارشناسان حاضر درجلسه نکته نظرات خود را بيان داشتند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون