جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3882- تاریخ : 1396/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


توري‌ئي (Torii)،دروازه اي به جهان مقدس


اگر ماه نبود،اکنون زمين چگونه بود؟


سقوط زباله فضايي چين در ميانمار


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 توري‌ئي (Torii)،دروازه اي به جهان مقدس  

دروازه سنتي ژاپني است که معمولاً در ورودي پرستش‌گاه‌هاي شينتو و هم چنين برخي از پرستش گاه‌هاي بودائي ديده مي‌شود.توري‌ئي از دو ستون پايه و دو تيرک افقي در قسمت بالا تشکيل مي‌شود و اغلب به آن رنگ قرمز شنگرفي مي زنند.در برخي توري‌ئي‌ها کتيبه‌اي ميان دو تيرک نصب مي شود.توري‌ئي ها در گذشته از چوب و سنگ ساخته مي‌شدند،اما اخيرا از فولاد و فولاد ضد زنگ نيز در ساختن توري‌ئي ها استفاده مي شود.از نظر ژاپني هاي معتقد به آيين " شينتو " توري‌ئي برزخ ميان معبد مقدس و جهان است.معبدهاي ايناري ايزدبانوي باروري، برنج، کشاورزي، روباه، صنعت، و کاميابي ازمعابدي است که توري‌ئي‌هاي بسياري دارد. معمولاً کسي که موفقيتي به دست مي آورد يک توري‌ئي را به معبد ايناري هديه مي‌کند.ريشه کلمه «توري‌ئي» معلوم نيست.يک نظريه ادعا مي‌کند که توري‌ئي‌ها محلي براي استراحت پرندگان است. در آيين شينتو پرندگان پيامبران خدايان به شمار مي‌آيند.نظريه ديگري هم مي‌گويد کلمه tori-iru يعني :"گذر کردن و داخل شدن".

منبع:raqseandisheh


 اگر ماه نبود،اکنون زمين چگونه بود؟ 

زمين سياره اي منحصر به فرد در ميان سيارات است.زمين يک ماه (قمر)دارد با جرمي بزرگ. تکامل و ظهور و توسعه حيات در زمين به شدت تحت تاثير ماه قرار دارد.جزر و مد عادي ترين تاثير ماه برروي زمين است که باعث افزايش و کاهش منظم ارتفاع آب مي شود و به اين ترتيب امکان حرکت موجودات زنده را فراهم مي کند.انحراف 23.5 درجه اي زاويه محور زمين با ماه باعث تاثيرات مهمي بر حيات روي زمين و تنوع آب و هوايي و پيدايش موجودات زنده مي شود.چرخش ماه باعث تغيرات آب و هوايي و جوي در زمين مي شود.اگر ماه نبود، خورشيد فقط هفت درصد از نيروي جزر و مد ماه را داشت و اين کاهش جزر و مد باعث تغيرات آب و هوايي زمين و نامتعادل شدن مدار چرخش زمين مي شد.

اين انحراف درجه باعث مي شد به خاطر تغيرات دمايي در اثر نزديک شدن به خورشيد يا دور شدن از آن عملا حياتي بروي زمين وجود نداشت.اگر از 4/5 ميليون سال قبل ماه وجود نداشت اقيانوسي تشکيل نمي شد و حياتي وجود نداشت.

شيب چرخش ماه باعث مي شود که اثرات جاذبه اي خورشيد روي زمين ميليون ها بار کمتر بشود.

اگر ماه با اندازه کنوني اش وجود نداشت زمين با زاويه اي 90 درجه ، سريع تر مي چرخيد و به اين ترتيب دماي زمين پنجاه در صدافزايش مي يافت. اگر اثرات گرانشي ماه نبود بسياري از نقاط زمين شکل کنوني را نداشتند و زمين يک اتمسفر بي ثبات داشت .

بدون ماه جابه جايي هايي تا 50 درجه مي داشتيم ،در حالي حتي تغييرات يک درجه اي مي تواند اثرات بسيار مخربي برحيات روي زمين داشته باشد، آن گاه تابستاني بي نهايت گرم و زمستاني بي نهايت سرد بر زمين حاکم مي شد.

منبع: theism


 سقوط زباله فضايي چين در ميانمار 

زباله هاي فضايي معمولاً هنگام برخورد با جو زمين سوخته و از بين مي روند.البته به شرطي که خيلي بزرگ نباشند!اخيرا قطعات باقي مانده از ماهواره اي که بر روي آن نوشته هاي چيني ديده مي شود، در خاک کشور ميانمار سقوط کرد.

اين قطعه استوانه اي شکل با طول حدود 4.5 متر و قطر تقريباً يک متر در نزديکي يکي از معادن يشم در اين کشور با زمين برخورد کرده است.سقوط زباله هاي فضايي گهگاه اتفاق مي افتد.اما سقوط زباله هاي فضايي به هيچ عنوان کم خطر نيستند و در صورت سقوط در يک شهر پر جمعيت مي توانند خسارات جاني و مالي قابل توجهي در پي داشته باشند.

منبع: bartarinha


 گنده تر از دروغ 

بستن قرارداد

مهدي طوسي

گفته مي شود كه علي دايي سرمربي تيم نفت تهران اين روزها آنقدري كه در مورد تيم پرسپوليس حساسيت به خرج مي دهد و دغدغه دارد در مورد تيم خودش ندارد. اين جوري مي گويند كه دايي در تازه ترين اظهار نظري كه در مورد تيم غير خودي كرده اين بوده كه بايد مسئولان تيم پرسپوليس هر چه سريعتر با برانكو قرارداد ببندند تا كار به جايي نرسد كه خدايي نكرده اين مربي باهوش از تيم پرسپوليس جدا بشود و برود پي كارش و با اين كارش باعث بشود كه تيم پرسپوليس هم به روزهايي برسد كه تيم استقلال رسيده بود! دايي گفت كه من حاضرم در راستاي بستن قرارداد به برانكو هر كاري از دستم بر مي آيد براي مديران اين باشگاه انجام بدهم تا يك وقتي مجبور نشوند سراغ من بيايند!


 اما خبر 

منتظر اپليکيشن اصلاح عکس سلفي باشيد

يک شرکت حوزه فناوري به وسيله هوش مصنوعي و ماشين يادگيري به کاربران کمک مي کند عکس پرتره اي ايده آل از خود بگيرند.شرکت ادوب قصد دارد با ارائه اپليکيشني خاص به کاربران کمک کند راحت و آسان عکس هاي سلفي خود را اصلاح کنند.اين اپليکيشن که توسط Adobe Sensi ساخته شده قابليت اصلاح پرسپکتيو در تصوير، فناوري انتقال سبک عکس ونرم افزار اتوماتيک پوشش عکس( photo masking)را باهم ترکيب کند.

اين سيستم سلفي هاي بد را با ايجاد تغيير در پرسپکتيو صورت،اضافه کردن عمق به فضا و جايگزين کردن سبک هاي مختلف در عکس به طور آنلاين، به عکسي ايده آل و زيبا تبديل مي کند.آن چه اين اپليکيشن را به برنامه اي ايده آل براي اصلاح عکس هاي سلفي تبديل مي کند، در حقيقت ترکيب عناصر مربوط به هوش مصنوعي، نقشه بندي 3بعدي صورت، انتقال سبک هاي مختلف عکاسي و پوشش عکس اتوماتيک است.در اين اپليکيشن کاربر مي تواند کل صورت خود را حرکت دهد تا زاويه اي دلخواه و مناسب براي عکس بيابد.اين فناوري به کاربران کمک مي کند اجزاي صورت خود را به دلخواه بزرگ يا کوچک کنند.هرچند اين فناوري مي تواند دنياي عکاسي سلفي را زير و ر و کند اما هنوز نامي براي آن انتخاب نشده و مشخص نيست چه زماني به بازار عرضه مي شود.


 سرمقاله  

من از كه بياموزم؟!

حميدرضا عسگري

امروزه كشورها و جوامع مختلف به دنبال جذب افرادي هستند كه در عرصه‌هاي مختلف از خلاقيت برخوردار باشند. به عبارتي داشتن افراد خلاق در يك جامعه مزيتي است كه موجب ارتقا و جهش چشمگير آن جامعه خواهد شد.

فرقي نمي‌كند اين خلاقيت در عرصه علم پزشكي باشد يا در عرصه صنعتي، بلكه توان و رشد توسعه جوامع در حيطه‌هاي مختلف با وجود افراد خلاق دوچندان خواهد شد و موجب پيشي گرفتن از ديگر رقبا مي گردد.

اما اين افراد خلاق چه كساني هستند و چگونه به خلاقيت مي‌رسند؟! براي پاسخ به اين سوال بايد دو مسير را براي خلاقيت گشود. ابتدا بايد به خلاقيت‌هاي ارثي و مادرزايي برخي افراد اشاره داشت. اين افراد خصلتي خاص توام با مهارت در حيطه‌اي مشخص دارند كه اين توان ذاتي آنها را از ديگر افراد جامعه مجزا مي‌كند.

داشتن چنين افرادي براي هرجامعه‌اي همچون ثروتي است كه از دست دادن آن براي كل جامعه موجب افسوس خواهد بود. لذا حضور اين افراد را در مسئله فرار مغزها به وفور مشاهده مي كنيم.

اما در دسته دوم ما شاهد تربيت و ايجاد خلاقيت در ميان افراد عادي جامعه هستيم. امروزه بسياري از كشورهاي توسعه يافته درحال تربيت افرادي هستند كه ذاتاً از مهارت خاصي برخوردار نيستند و صرفاً طي فرايند آموزش به كسب مهارت و خلاقيت نائل مي‌شوند.

البته دراين روش هزينه و انرژي بسيار زيادي در حيطه آموزش و پرورش نيازاست، اما پس از گذشت يك دوره سني و تربيت يك نسل آموزش ديده و خلاق شاهد بازدهي چند برابري هزينه‌ها در عرصه‌هاي مختلف هستيم.

اما اينكه چرا ابتدا بايد اين هزينه را در بخش آموزش و پروش انجام داد، از اين بابت است كه تفكر و نگرش خلاق در كودكان در سنين نوجواني و در حيطه تحصيل شكل خواهد گرفت. نمي‌توان انتظار داشت كه افراد در بزرگسالي قوه خلاقيتشان فعال شود و به دستاوردهاي چشمگير منجر گردد.

لذا ما نيازداريم تا ابتدا اين خلاقيت در بطن آموزش و پرورش اعمال شود و با استفاده از كادر و نيروهاي خلاق اعم از معلمان مربيان، مديران و تمام افراد وابسته به تربيت كودكان از اين مزيت فكري برخوردار باشند تا داشته‌ها و روش‌هاي خلاقانه خود را به دانش‌آموزان منتقل كنند.

مسلماً مي توان اميدوار بود با تربيت دانش‌آموزان براساس مدل‌ها و الگوهاي توسعه يافته آموزشي، زمينه براي ايجاد و رشد خلاقيت فردي و جمعي درآنها ايجاد گردد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون