جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3876- تاریخ : 1396/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

وزيرآموزش وپرورش گفت:
با حركت جهادي مي توانيم مدارس كانكسي را به مدارس استاندارد تبديل كنيم


تغييرات کتب درسي به پايه يازدهم رسيد


تمديد زمان ثبت نام آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي شهر تهران


از گوشه و كنار


روان شناسي دانش آموزاي


كاغذ اخبار


اخبار خارجي


زنگ تفريح


 وزيرآموزش وپرورش گفت:
 با حركت جهادي مي توانيم مدارس كانكسي را به مدارس استاندارد تبديل كنيم 

وزير آموزش و پرورش گفت: با حركت جهادي مي توانيم مدارس كانكسي را به مدارس استاندارد تبديل كنيم.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، دكتر فخرالدين دانش آشتياني در نشست صميمي با كاركنان سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس كشور كه در سالن اجتماعات اين سازمان برگزار شد، با تبريك ميلاد مسعود مولي الموحدين حضرت علي(ع)، اظهاركرد: از خداوند متعال مي خواهيم، خصوصياتي از اين امام بزرگوار را در وجود ما قرار دهد تا بتوانيم بيش از پيش به مردم خدمت كنيم.

وزير آموزش و پرورش، استانداردسازي، تغيير معماري، بازسازي مدارس تخريبي و مقاوم سازي فضاهاي آموزشي را از دغدغه هاي اصلي وزارت آموزش وپرورش دانست و افزود: باتوجه به شرايط اقتصادي وكمبود منابع مالي براي رفع نگراني هاي مذكور، بايد منابع مالي غيردولتي را افزايش دهيم.وي با اشاره به تخصيص 36 درصدي اعتبارات عمراني در سال 95، تصريح كرد: عملكرد چندساله اخير درخصوص اعتبارات عمراني نشان مي دهد كه كمبود منابع مالي، مانع تحقق تعهدات و تخصيص كامل اعتبارات در طرح هاي عمراني مي شود.

وي با تأكيد برضرورت تغيير كلاس هاي كانكسي و تخريبي خاطرنشان كرد: نيازمند حركت جهادي با مشاركت عموم مردم و همت افراد خير و متمكن هستيم تا براي هميشه مدارس تخريبي و كانكسي را جمع آوري و مدارس استاندارد را جايگزين كنيم، بنابراين ضمن تهيه آمار و اطلاعات دقيق، بايد در اين زمينه فرهنگ سازي كنيم.

عضو كابينه تدبيرواميد اظهاركرد: مدرسه سازي با مساعدت بخش غيردولتي تنها نبايد به جامعه خيرين محدود شود، بلكه بايد افراد داراي تمكن مالي شناسايي و در امر مدرسه سازي، استانداردسازي، تغيير معماري و مقاوم سازي از آنها كمك گرفته شود.


 تغييرات کتب درسي به پايه يازدهم رسيد 

معاون توسعه منابع انساني و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي با بيان اينکه در راستاي عملياتي شدن نظام 3-3-6 امسال پايه يازدهم مستقر مي‌شود گفت: امسال کليه کتب پايه يازدهم جديدالتاليف هستند.

حسين طلايي‌زواره در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن بيان اين مطلب اظهار کرد: چاپ کتب درسي دانش‌آموزان براي سال تحصيلي 97-96 از مهرماه سال گذشته آغاز شده است و در تلاش هستيم بتوانيم همانند سال هاي گذشته کتب درسي مورد نياز دانش آموزان را به موقع به دست آنها برسانيم.

وي در ادامه با اشاره به لزوم توسعه دولت الکترونيک گفت: در صدد اجراي سراسري الکترونيکي فروش بسته‌هاي آموزشي هستيم. همچنين با توجه به توسعه شبکه رشد قصد داريم لوح‌هاي فشرده‌اي که به عنوان ضميمه و همراه با کتب درسي همه ساله توليد و توزيع مي‌شد را متوقف و محتواي اين لوح‌هاي فشرده را برروي شبکه رشد بارگذاري کنيم.

معاون توسعه منابع انساني و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي افزود: البته اين طرح در سال تحصيلي جاري اجرا نمي‌شود و قصد داريم در سال 97 آن را عملياتي کنيم.

طلايي زواره همچنين با بيان اينکه طي سه سال گذشته فروش اينترنتي کتب درسي را بتدريج توسعه داديم و تجربه موفقي بود گفت: در ابتداي فعاليت سامانه مربوطه، کتب دوره ابتدايي و دروه پيش دانشگاهي به صورت اينترنتي بفروش رسيد.

از امسال نيز کتب شاخه فني و حرفه‌اي و کتاب‌هاي درسي تکميلي مدارس دوره اول متوسطه ويژه استعدادهاي درخشان به صورت اينترنتي بفروش مي‌رسند و مهلت ثبت نام آن تا نيمه خرداد ادامه خواهد داشت.


 تمديد زمان ثبت نام آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي شهر تهران  

مهلت ثبت نام در آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي تهران تا 27 فروردين تمديد شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران، با توجه به استقبال دانش آموزان جهت شرکت در آزمون ورودي دبيرستان‌هاي دوره اول و دوم نمونه دولتي شهر تهران و تقاضاي اوليا مهلت ثبت نام در آزمون ورودي تا روز يکشنبه 27/01/96 تمديد شد.

براساس اين گزارش، از داوطلبان تقاضا مي‌شود فرايند ثبت نام را به روزهاي آخر موکول نکنند.گفتني است؛ آزمون ورودي دبيرستان‌هاي نمونه دولتي (پايه هفتم و دهم) روز جمعه 9 / 4 / 96 همزمان در سراسر کشور برگزار مي‌شود.


 از گوشه و كنار 

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور خبرداد،

بهره برداري از 35 هزار كلاس درس در دولت تدبير و اميد

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور از بهره برداري از 35 هزار كلاس درس در دولت تدبير واميد خبر داد.به گزارش پانا، محمدتقي نظرپور ، اظهاركرد: 518 هزار و700 كلاس درس دركشور وجود دارد كه از اين تعداد، 312 هزار و 266 كلاس در شهرها و 205 هزارو471 كلاس درس در روستاها قرار دارد.رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور افزود: در سال 95 ، تنها 36 درصد از اعتبارات ملي تخصيص يافته است و اين ميزان در استان ها كمتر از 30 درصد است. بنابراين ضروري است، تلاش هاي لازم براي افزايش اين مقدار تخصيص اعتبار در سال 96صورت گيرد.وي تصريح كرد: تاكنون بيش از 50 درصد مدارس، مجهز به سيستم گرمايشي و سرمايشي شده اند و در سال 96 ، براي تجهيز مدارس به سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي تلاش خواهيم كرد.نظرپور خاطرنشان كرد: در دولت تدبير واميد، 35 هزار كلاس درس با زيربنايي به ميزان 5 ميليون متر مربع به بهره برداري رسيده است كه بيش از 31 درصد اين طرح ها توسط بخش غيردولتي احداث شده است.رئيس سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس كشور گفت: 26 هزار و 185 كلاس درس نيمه تمام داريم كه دراين زمينه ، استان هاي خراسان رضوي، سيستان وبلوچستان، خوزستان و اصفهان رتبه هاي اول تا چهارم را دارند.وي اظهاركرد: در سال تحصيلي جديد، 50 هزاركلاس جديد نياز داريم كه نيمي از آن بايد در شهرك هاي مسكن مهر ساخته شود.نظرپور استانداردسازي فضاهاي آموزشي، اجراي زيرنظام فضا وتجهيزات موجود در سند تحول، ساخت مدارس با ماندگاري بالا ، حذف كلاس هاي خِشتي، افزايش منابع غيردولتي در ساخت فضاهاي آموزشي و تعادل بخشي و افزايش سرانه فضاهاي آموزشي در مناطق مرزي كشور را از جمله برنامه هاي سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس در سال 96 عنوان كرد.


 روان شناسي دانش آموزاي 

اعتياد در دانش آموزان

(قسمت ششم)

يكي از مشكلات اجتماعي که جامعه بشري را تهديد مي‌كند سوءمصرف مواد مخدر است به‌ نحوي كه سلامت جسمي و رواني ونيز ارزشهاي انساني و معنوي را تحت تاثير قرارمي دهد.

پيشگيري از اعتياد در جامعه

در رابطه با بحث پيشگيري از اعتياد ودرمان آن مي بايستي سه موضوع در نظر گرفته شود(عامل اعتياد-محيط زندگي فرد –شخصيت و خصوصيات رواني و جسماني او)

* از بين بردن زمينه‌ها و ريشه‌هاي رشد اعتياد . اصولاٌ پيشگيري مهمتر از درمان است

*انجام اقدامات زير بنايي (از بين بردن فقر،کاهش فاصله طبقاتي،اشتغال زايي،مهار تورم،مبارزه همه جانبه بر عليه قاچاق مواد مخدر و برخورد شديد با قاچاقچيان و...

*ريشه کني بي سوادي ،کنترل شديد مرزها، قوانين شديد انضباطي و بازدارنده براي قاچاقچيان

*استفاده از پيشرفته ترين وسايل فني براي کشف مواد مخدر

*آموزش و تاکيد بر پرورش و تربيت کودکان و نوجوانان و برنامه ريزي دقيق جهت پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان بويژه در تعطيلات تابستان.

*آگاهي بخشي به دانش آموزان در رابطه با عوارض سوء مصرف مواد مخدر و داروهاي روانگردان و نيز مشروبات الکلي

*فراهم نمودن بستر لازم جهت مطالعه و ورزش در بين نوجوانان و جوانان

*ايجاد پارکها و کتابخانه ها ونيزساير مراکز فرهنگي –ورزشي براي نوجوانان و جوانان

*کنترل شديد قاچاقچيان پس از آزادي از زندان ونيز کنترل شديد اماکن ونيز خرابه هايي که احتمال توزيع و يا مصرف مواد مخدر، در آنجا وجود دارد

*گسترش مراکز مشاوره اي و ارائه خدمات به خانواده ها

*همکاري نزديک خانواده ها و مدارس با ستاد مبارزه با مواد مخدروساير مسئولين و دستگاههاي ذيربط .

*ارائه فيلمها و سريالهاي جذاب در خصوص مضرات مواد مخدروآموزش ارزشهاي ديني و اخلاقي به خانواده ها بويژه نوجوانان و جوانان و همچنين ارائه گزارشات مصور در رابطه با قربانيان مواد مخدر و داروهاي روانگردان توسط صدا و سيما.


 كاغذ اخبار 

31فروردين؛

آخرين مهلت ارسال مقاله به ششمين سمينار علمي دانش‌آموزي

ششمين سمينار علمي دانش‌آموزي با همکاري ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري ارديبهشت‌ماه امسال برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، عليرضا اقبالي، مسؤول برگزاري ششمين سمينار علمي دانش‌آموزي درباره برگزاري اين رويداد اظهار کرد: اين همايش که در سال 96 ششمين دوره خود را برگزار مي‌کند، به طور اختصاصي براي نوجوانان دوره تحصيلي متوسطه اول و دوم و در رشته‌هاي زيست‌شناسي، زمين‌شناسي، فيزيک و شيمي خواهد بود.

مسؤول برگزاري ششمين سمينار علمي دانش‌آموزي هدف از برگزاري اين سمينار را پژوهش، تحقيق، کارآفريني، ايده‌پردازي و حفظ اعتمادبه‌نفس و خودباوري در نوجوانان دانست که در 5 دوره گذشته نيز موفق عمل کرده است.اقبالي با اشاره به اين نکته که دانش آموزان تمام شهرهاي ايران مي‌توانند در اين سمينار شرکت کنند، گفت: با وجودي که شرکت‌کنندگان بيشتر از شهر تهران هستند، اما دوره‌هاي گذشته از شهرهاي تبريز، اصفهان، مشهد، شيراز و ديگر شهرها شرکت‌کننده داشته‌ايم. اين شرکت‌کنندگان حتي روز سمينار به صورت پروازي شرکت مي‌کنند.به گفته وي، دوره گذشته 450 مقاله در اين سمينار ارائه شد. امسال نيز پيش‌بيني مي‌شود بيشتر از اين تعداد مقاله در ششمين دوره سمينار دانش‌آموزي شرکت داشته باشد.بر اساس اعلام روابط عمومي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري، علاقه‌مندان تا پايان فروردين 96 براي ارسال مقالات به اين سمينار مهلت دارند.


 اخبار خارجي 

تغذيه دانش آموزان را جدي بگيريد!

دانش آموزاني که مواد غذايي ناسالم مانند نوشيدني هاي شيرين و تنقلات شور مصرف مي کنند با مشکلات رفتاري از جمله پرخاشگري و کاهش يادگيري مواجه هستند.به گزارش پانا به نقل از هلثي نيوز, تحقيقات نشان مي دهد. دانش آموزاني که از تغذيه مناسب برخوردار نيستند بيش از سايرين در معرض بيماري هاي روحي و افسردگي هستند.

دانش آموزاني که مواد غذايي ناسالم مانند نوشيدني هاي شيرين و تنقلات شور مصرف مي کنند با مشکلات رفتاري از جمله پرخاشگري و کاهش يادگيري مواجه هستند.

علاوه بر اين کمبود سبزيجات و ميوه ها در رژيم غذايي دانش آموزان مي تواند سبب بروز مشکلات روحي شود و سلامت جسمي آنان را نيز به خطر اندازد . از اين رو توجه به برنامه غذايي دانش آموزان اهميت زيادي دارد.


اعتراض معلمان آرژانتيني براي افزايش دستمزد

اعتراض معلمان در آرژانتين به درگيري با پليس کشيده شد.

به گزارش ايسنا، اعتراض معلمان آرژانتيني براي افزايش دستمزد، به درگيري با پليس اين کشور انجاميد.

بنابر گزارش يورونيوز، در اين درگيري که در "بوئنوس آيرس" پايتخت آرژانتين رخ داد، پليس از گاز اشک‌آور استفاده کرد و چهار نفر نيز بازداشت شدند.


يونيسف از ميانمار خواست کودکان مسلمان را آزاد کند

سازمان ملل متحد از دولت ميانمار خواست کودکاني را که از مسلمانان روهينگيايي به اسارت گرفته فوراً آزاد کند.

به گزارش پانا به نقل از خبرگزاري فرانسه، بنياد کودکان سازمان ملل متحد-يونيسف- از دولت و ارتش ميانمار خواست کودکاني روهينگيايي را که در عمليات اخير نظامي خود در استان مسلمان نشين راخين بازداشت کرده، هرچه زودتر آزاد کند.

ارتش ميانمار از ماه اکتبر که به تلافي حمله مسلحانه به اعضاي خود عمليات نظامي در راخين به راه انداخت، 600 مسلمان روهينگيايي را که در ميان آنها کودکان زيادي هم ديده مي شوند، بازداشت کرده است.بسياري زا اين کودکان رد سنين مدرسه هستند.

جاستين فورسيث معاون اجرايي يونسف گفته به رهبري ميانمار- آنگ سان سوچي- جزييات دستگيري و نگهداري چندين کودک مسلمان را اطلاع داده است.

گفتني است مسلمانان روهينگيايي تحت تعقيب ترين قوم جهان هستند و هزاران نفر از آنها به دليل کشتار و تعقيب ارتش ميانمار مجبور به فرار به بنگلادش شده اند.


 زنگ تفريح 

توزيع هداياي وزارت آموزش و پرورش در مناطق زلزله زده استان خراسان رضوي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون