جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3876- تاریخ : 1396/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

با کسب 4 مدال و 2 سهميه المپيک نوجوانان
ايران نايب قهرمان وزنه برداري نوجوانان جهان شد


سوريه اولين حريف بسکتباليست‌هاي نوجوان


درخواست روسيه براي اردوي مشترک واليبال نشسته جوانان


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 با کسب 4 مدال و 2 سهميه المپيک نوجوانان
 ايران نايب قهرمان وزنه برداري نوجوانان جهان شد 

ايران در پايان مسابقه‌هاي وزنه‌برداري نوجوانان جهان توانست مقام نايب قهرماني را به دست آورد و دو سهميه المپيک نوجوانان را بگيرد.

بنا بر اعلام فدراسيون وزنه برداري، مسابقه‌هاي وزنه‌برداري قهرماني نوجوانان جهان به ميزباني تايلند برگزار شد و در پايان تيم ايران توانست مقام نايب قهرماني را به دست آورد.

با توجه به اينکه اين رقابت‌ها گزينشي المپيک نوجوانان 2018 محسوب مي‌شد، از اين رو ايران توانست 2 سهميه کامل را بگيرد. به 7 تيم اول 2 سهميه داده مي‌شد.

ايران با توجه به اينکه تنها يک مدال طلا، يک نقره و دو برنز کسب کرد، در رده‌بندي مدالي در جايگاه نهم قرار گرفت.

اما در آخرين روز مسابقات وزنه برداري قهرماني نوجوانان جهان، وزنه برداران دسته 94+ کيلوگرم بر روي تخته رفتند و ايران در اين وزن دو نماينده داشت و در پايان توانست صاحب 1 طلا، 1 نقره و 1 برنز شود.

محمدرضا روشني با رکورد 156کيلوگرم مدال نقره گرفت . در دوضرب با 191 کيلوگرم چهارم شد و در مجموع دو حرکت 347 مدال برنز جهان را به دست آورد.

محمد شهاب انداز نيز با رکورد 142 کيلوگرم در رده هفتم قرار گرفت.در دوضرب با 205 کيلوگرم مدال طلا را کسب کرد و در مجموع دو حرکت 347 چهارم جهان شد.

حرکت يک ضرب

محمد شهاب انداز در اولين حرکت يک ضرب پشت وزنه 133 کيلوگرم قرار گرفت و به راحتي توانست وزنه را بالاي سر ببرد. در دومين حرکت هم وزنه 139 کيلوگرم را توانست مهار کند. برخواه سرمربي تيم ملي براي آخرين حرکت شاگردش وزنه 142 کيلوگرم را درخواست کرده بود و ملي پوش ايران اين رکورد را نيز موفقيت ثبت کرد و با سه حرکت درست کار خود را در يک ضرب به ايان رساند.

شهاب انداز با رکورد 142 کيلوگرم هفتم شد.

محمدرضا روشني کار خود با وزنه 146 کيلوگرم آغاز کرد و به راحتي توانست آن را بالاي سر ببرد.

روشني که براي کسب مدال با وزنه برداران چين تايپه، روسيه و بلاروس رقابت داشت بايد تلاش مي کرد هيچ کدام از حرکت هاي خود را از دست ندهد. از اين رو در حرکت دوم وزنه 152 کيلوگرم را هم توانست مهار کند.

با توجه به اين که وزننه بردار چين تايپه وزنه 155 کيلوگرم را ثبت کرده بوده، روشني بايد 156 کيلوگرم را بالاي سر مي برد تا مي توانست مدال بگيرد و او نيز خيلي خوب وزنه را مهار کرد.

با توجه به اينکه وزنه بردار بلاروس وزنه 161 کيلوگرم را مهار کرد مدال نقره يک ضرب به روشني رسيد و وزنه بردار بلاروس نيز با ثبت 165 کيلوگرم در آخرين حرکت مدال طلا گرفت. وزنه بردار روسيه با 155 کيلوگرم به مدال برنز رسيد.

حرکت دوضرب

از آنجا که دو نماينده ايران با وزنه برداران چين تايپه، روسيه و بلاروس براي مدال دوضرب و مجموع رقابت داشتند بادي هيچ کدام از حرکت هاي خود را از دست نمي داند.شهاب انداز در نخستين حرکت دوضرب رکورد 181 کيلوگرم را به ثبت رساند.

روشني نيز در اولين حرکت 191 کيلوگرم را بالاي سر برد و سه چراغ سفيد از داوران دريافت کرد.

وزنه بردار چين تايپه در دومين حرکت وزنه 191 کيلوگرم را زد و وزنه بردار بلاروس هم در دومين حرکت همين وزنه را به ثبت رساند تا رقابت حساس تر شود. او سپس براي زدن وزنه 195 کيلوگرم در آخرين حرکت دوضرب بر روي تخته آمد و ان را بالاي سر برد. از اين رو وزنه برداران ايران براي رسيدن به مدال طلاي مجموع بايد حرکت هاي دوم و سوم خود را حتما ثبت مي کردند.

وزنه بردار روس در دومين حرکت 197 کيلوگرم را بالاي سر برد و پس از او شهاب انداز بر روي تخته امد و پشت وزنه 198 کيلوگرم قرار گرفت و اين وزنه را به ثبت رساند.

وزنه بردار چين تايپه در آخرين حرکت نتوانست 198 کيلوگر م را مهار کند و وزنه‌برداران ايران و روسيه در جدول باقي ماندند.

برخواه براي دومين حرکت روشني 205 کيلوگرم را درخواست کرد اما نماينده ايران در مهار اين وزن ناموفق بود و آن را انداخت. شهاب انداز هم در آخرين حرکت بايد 205 کيلوگرم را مهار مي کرد که توانست موفق عمل کند و مدل طلا بگيرد. او در مجموع دو حرکت 347 کيلوگرم را به ثبت رساند و چهارم جهان شد.

روشني نيز در آخرين حرکت دوباره پشت وزنه 205 کيلوگرم قرار گرفت که در حرکت قيچي ناموفق بود و سپس از ناحيه پا مصدوم
شد.

او با رکورد 191 کيلوگرم در دوضرب چهارم شد.و در مجموع دو حرکت با 347 کيلوگرم مدال برنز جهان را کسب
کرد.

وزنه بردار روس در آخرين حرکت بايد 206 کيلوگرم را مهار مي کرد که موفق نبود و مدال طلاي يک ضرب به شهاب انداز رسيد.

نتايج دسته 94+ کيلوگرم:

1- کنستانتسين کاروسکي از بلاروس با رکورد 165 يک ضرب، 195 دوضرب و مجموع 360 کيلوگرم ( 2 مدال طلا يک ضرب و مجموع و برنز دوضرب)

2- ديميتري گوگيچيف از روسيه با رکورد 155 يک ضرب، 197 دوضرب و مجموع 352 کيلوگرم ( 2 مدال نقره دو ضرب و مجموع و برنز يک ضرب)

3- محمدرضا روشني از ايران با رکورد 156 يک ضرب، 191 دوضرب و مجموع 347 کيلوگرم (نقره يک ضرب و برنز مجموع)

4- محمد شهاب انداز از ايران با رکورد 142 يک ضرب، 205 دوضرب و مجموع 347 کيلوگرم ( مدال طلا دوضرب)

رده‌بندي امتيازي تيم‌ها:

1- چين، 542 امتياز (8 وزنه‌بردار) 2- ايران، 437 امتياز (8 وزنه‌بردار) 3- قزاقستان، 402 امتياز (8 وزنه‌بردار) 4- روسيه، 370 امتياز (7 وزنه‌بردار) 5- ترکيه، 370 امتياز (8 وزنه‌بردار)

رده‌بندي مدالي تيم‌ها:

1- آمريکا، 4 طلا، 2 نقره

2- قزاقستان، 4 طلا، يک نقره، 4 برنز

3- چين، 3 طلا، 4 نقره، 5 برنز

4- بلغارستان، 3 طلا

5- روسيه، 2 طلا، 4 نقره، يک برنز

... 9- ايران، يک طلا، يک نقره، 2 برنز

وزنه‌برداراني که بيشترين امتياز را کسب کردند:

1- کلارنس کامنيگز (آمريکا)، 428 امتياز 2- هريسن جيمز (آمريکا)، 417 امتياز 3- نيانگ وي (چين)، 409 امتياز... 31- افشين طاهري (ايران)، 366 امتياز... 33- مهدي پاپي (ايران)، 365 امتياز


 سوريه اولين حريف بسکتباليست‌هاي نوجوان 

برنامه رقابت‌هاي بسکتبال غرب‌آسيا به ميزباني ايران مشخص شد.

بنا بر اعلام فدراسيون بسکتبال، ايران ميزبان رقابت‌هاي بسکتبال نوجوانان غرب‌آسيا خواهد بود و اين مسابقات از 30 فروردين در سالن بسکتبال آزادي آغاز خواهد شد. در اين دوره از رقابت‌ها لبنان، عراق، سوريه و اردن حضور دارند و تيم ملي ايران در نخستين ديدارش به مصاف سوريه خواهد رفت.

ايران چهارشنبه (30 فروردين) ابتدا به مصاف سوريه مي رود، سپس جمعه با عراق بازي مي کند و شنبه برابر اردن قرار مي گيرد. لبنان آخرين حريف ايران خواهد بود که اين بازي يکشنبه برگزار مي شود.


 درخواست روسيه براي اردوي مشترک واليبال نشسته جوانان  

مدير تيم‌هاي واليبال نشسته ايران از برگزاري اردوي مشترک با تيم ملي واليبال نشسته روسيه در ارديبهشت خبر داد.بنا بر اعلام فدراسيون ورزشهاي معلولان، هادي رضايي، مدير تيم‌هاي ملي واليبال نشسته از درخواست تيم ملي روسيه براي برپايي اردوي مشترک با تيم‌هاي ملي واليبال نشسته ايران خبر داد و گفت: بنا به درخواست تيم ملي روسيه، اردوي مشترکي با تيم‌هاي ملي الف، ب و جوانان ايران از 18 تا 25 ارديبهشت ماه در تهران برگزار مي‌شود و اين اردو فرصت خوبي است تا تيم ملي ايران پيش از شرکت در مسابقات قهرماني آسيا که 25 خرداد در چين برگزار مي‌شود، يک برنامه‌ي تدارکاتي را پشت سر بگذارد.

او افزود: اولين رويداد تيم‌هاي ملي واليبال نشسته زنان و مردان در سال جديد مسابقات قهرماني آسيا در چين است


 ميز خبر 

دعوت 27 بازيکن به اردوي تيم ملي جوانان

سرمربي تيم ملي جوانان اسامي 27 بازيکن دعوت شده به اردوي تدارکاتي را اعلام کرد.

بنا بر اعلام فدراسيون فوتبال، اميرحسين پيرواني، سرمربي تيم ملي جوانان در حالي اسامي 27 بازيکن را اعلام کرد که ملي پوشان بايد از 28 فروردين در تهران تمرينات خود را تا 4 ارديبهشت ماه پيگيري کنند.

اسامي بازيکنان به شرح زير است:

علي طاهران،محمد امين بهرامي از تراکتورسازي تبريز و نيما مختاري از گسترش فولاد تبريز،(آذربايجان شرقي)

محمد مهدي مهديخاني از نيروي زميني، رضا جعفري، علي شجاعي، محمد سلطاني مهر از سايپا، امير روستايي، سيد مهدي فيض آبادي از پيکان تهران، سينا خادم پور و شهاب عادلي از نفت (تهران)

علي شهسواري از گل گهر سيرجان(کرمان)، نيما ميرزا زاد از ملوان بندر انزلي(گيلان)

نيما طاهري و مهران درخشاني مهر از ذوب آهن، محمدرضا رستمي از گيتي پسند، عارف غلامي از سپاهان(اصفهان)

رحمان جعفري و سيد ابوالفضل رزاق پور از نساجي(مازندران)

محمد آقاجانپور از آلومينيوم اراک(مرکزي)

رضا جبيره و حسين ساکي از صنعت نفت آبادان، حسن پور حميدي از استقلال صنعتي خوزستان، شاهين عباسيان از فولاد خوزستان(خوزستان)

محمد حسين دهقان از فولاد يزد، مهدي قائدي از ايرانجوان بوشهر

محمد مهدي زينلي از برق جديد شيراز (فارس)

بازيکنان فوق بايد راس ساعت 13 روز 28 فروردين ماه خود را در مرکز ملي فوتبال ايران در کمپ تيم هاي ملي به کادر فني معرفي کنند.


دهقان‌نژاد:

سطح کيفي انتخابي جوانان بسيار بالا بود

مربي حسن رحيمي، 4 مدال طلاي آزادکاران تهران در انتخابي تيم ملي جوانان را نشان‌دهنده بازگشت تهران به روزهاي خوب گذشته دانست و گفت: از اينکه شاگردم در سنگين وزن به مدال طلا رسيد بسيار خوشحالم.

رسول دهقان‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا درباره ارزيابي خود از سطح کيفي رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان، اظهار کرد: سطح کيفي رقابت‌ها واقعا خوب بود به گونه‌اي که در چهار پنج سال اخير اين رقابت‌ها کم‌نظير بود. همه نيروهاي جوان و مدعي در اين رقابت‌ها حضور داشتند و حتي يک نفر هم غايب نبود که اين باعث شده بود سطح کيفي مسابقات بسيار خوب باشد و شاهد رقابت‌هاي جذابي باشيم. شکست عنوان‌داران جهان از کشتي‌گيران گمنام نشان داد اين نفرات بسيار خوب تمرين کرده‌اند و کشتي گيري که کمتر کار کند قافيه را خواهد باخت.

مربي سازنده استان تهران افزود: البته هر کدام از اين کشتي گيران ايرادات فني و يا رواني دارند که بايد در اردوهاي تيم ملي رفع شود تا بتوانند در مسابقات بين‌المللي نتايج خوبي کسب کنند.

وي درباره عملکرد خوب کشتي‌گيران تهران در اين رقابت‌ها و کسب چهار مدال طلا، گفت: کشتي‌گيران تهران در رقابت‌هاي انتخابي نتايج بسيار خوبي را کسب کرده‌اند و از هشت طلاي ممکن، چهار طلا را به دست آورده‌اند که اين نشان دهنده بازگشت کشتي تهران به روزهاي خوب خود است. تهران در مسابقات کشوري عملکرد خوبي داشت و در رقابت‌هاي اوپن نيز پنج مدال طلا گرفت که در ادامه نتيجه آن را در مسابقات انتخابي تيم ملي ديديم. اميدوارم روند موفقيت کشتي گيران تهران مقطعي نباشد و در آينده نيز شاهد موفقيت کشتي‌گيران تهران باشيم.دهقان‌نژاد درباره قهرماني شاگردش در سنگين وزن انتخابي تيم ملي و اينکه استرس زيادي را در زمان مبارزه او تحمل کرده است، گفت: به خاطر اينکه کشتي گيري مثل حسن رحيمي را به دنياي کشتي معرفي کرده‌ام همه من را به عنوان مربي سبک وزن مي‌شناختند به همين دليل خيلي دوست داشتم در سنگين وزن يک نفر را معرفي کنم که بتواند پشتوانه خوبي براي کشتي ايران باشد به همين دليل خيلي در کنار تشک حرص و خوش خوردم که که خوشبختانه نتيجه آن پيروزي جليل‌زاده بود. خوشبختانه شايان جليل‌زاده کشتي‌گير 18 ساله توانست با وجود سن کم خود عملکرد عالي داشته باشد و عنوان قهرماني اين مسابقات را به دست بياورد. اميدوارم او بتواند در تيم ملي نتايج خوبي به دست بياورد و نقاط ضعف خود را هر چه زودتر برطرف کند. ان‌شاءالله براي سال آينده نيز يک سنگين وزن ديگر که کشتي‌گير بسيار خوبي است معرفي خواهم کرد. البته من دو کشتي‌گير ديگر نيز در اين مسابقات داشتم که وحيد ورزي در وزن 50 کيلوگرم چهارم شد و فرهاد عبدي نيز عليرغم شايستگي بر اثر يک اشتباه در وزن 74 کيلوگرم به عنوان هشتمي رسيد.وي درباره گلايه برخي مربيان مبني بر اينکه برخي باشگاه‌هاي کشتي در تهران به دليل داشتن امکانات و منابع مالي خوب اقدام به جذب کشتي‌گيران عنوان‌دار ساير باشگاه‌هاي تهراني مي‌کنند، گفت: متاسفانه اين موضوع باعث شده بسياري از مربيان تهراني گلايه داشته باشند در حاليکه خيلي از اين کشتي‌گيران که عنوان دار هم بوده‌اند وقتي جذب يک باشگاه خاص شدند ديگر نتوانستند به موفقيت‌هايشان ادامه بدهند و کشتي‌شان به طور کلي نابود شد. از اين نمونه‌ها زياد داريم، مثلا يکي از شاگردان قديم من که قهرمان کشور بود وقتي جذب اين باشگاه شد کشتي‌اش به طور کلي از بين رفت و اصلا هيچ نشاني از او نيست.البته باشگاه ما در بهارستان ساوه باشگاه معروفي است و مسئولان آن باشگاه خاص نتوانسته‌اند کشتي‌گيران ما را جذب کنند.البته برخي کشتي گيران عنوان‌دار هم بوده اند که وقتي به اين باشگاه رفته‌اند توانسته‌اند روند موفقيت خود را ادامه دهند که آن هم مرهون تلاش خودشان بوده نه چيز ديگري.


 ورزش جوان و نوجوان 

غيبت روشني در مراسم اهداي مدال

وزنه بردار نوجوان ايران به دليل آسيب ديدگي نتوانست در مراسم اهداي مدال هاي دسته 94+ کيلوگرم مسابقات قهرماني نوجوانان جهان شرکت کند.

بنا بر اعلام فدراسيون وزنه برداري، در مسابقات وزنه‌برداري قهرماني نوجوانان جهان، محمدرضا روشني وزنه بردار دسته 94+ کيلوگرم ايران درحين زدن وزنه 205 کيلوگرم درآخرين حرکت دوضرب از ناحيه پا دچار آسيب ديد گي شد.

از اين رو اين وزنه‌بردار که موفق به کسب مدال نقره يک ضرب و برنز مجموع شد، نتوانست در مراسم اهداي مدال شرکت کند و محمد شهاب انداز ديگر نماينده ايران بجاي او بر روي سکو حاضر شد و مدال هاي روشني را بر گردن انداخت.

شهاب انداز با ثبت رکورد 205 کيلوگرم در دوضرب مدال طلا گرفت اما در مجموع دو حرکت مقام چهارم جهان را به دست آورد.

ايران در مسابقات قهرماني نوجوانان جهان با کسب 1طلا، 1 نقره و 2 برنز به کار خود پايان داد.


نايب قهرماني شطرنج نوجوانان ايران در آسيا

تيم شطرنج نوجوانان ايران به عنوان نايب قهرماني مسابقات شطرنج برق آساي قاره آسيا دست يافت.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون شطرنج، نمايندگان نوجوان شطرنج ايران به سه مدال طلا و يک برنز در رقابتهاي شطرنج برق آساي قهرماني آسيا دست پيدا کردند. مسابقات برق آساي قهرماني زير 8 تا 18 سال آسيا به ميزباني تاشکند ازبکستان با حضور بالغ بر 400 بازيکن از کشورهاي افغانستان، بنگلادش، چين،هنگ کنگ، هند، قرقيزستان، قزاقستان، مالزي، مغولستان، سنگاپور، کره جنوبي، سريلانکا، تاجيکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربي، ازبکستان، ويتنام و ايران برگزار شد.

اين مسابقات در شش رده سني شامل 6 بخش آزاد و 6 بخش دختران برگزار شد که در پايان کاروان ايران موفق به کسب 3 مدال طلا و 1 برنز شد.

مهدي غلامي در رده سني زير 16 سال آزاد با کسب 8 امتياز، آرش طاهباز در رده سني زير 18 سال و آرش داغلي با کسب 8 امتياز به مقام قهرماني بخش برق آساي قهرماني آسيا دست پيدا کردند. آريا اميدي با کسب 6 امتياز مدال برنز رده سني زير 18 سال آسيا در بخش برق آسا را کسب کرد.

در اين بخش از مسابقات، آرتين اشرف در رده سني زير 10 سال، آناهيتا زاهدي فر در رده سني زير 14 سال دختران و مبينا علي نسب در رده سني زير 18 سال دختران در رده چهارم قرار گرفتند.

همچنين در بخش مسابقات عادي تيمي رده هاي سني 8 تا 18 سال 2017 آسيا، آرتين اشرف در رده سني زير10 سال و آرش طاهباز در رده سني زير 18 سال به عنوان قهرماني مسابقات دست يافتند، طناز ازلي در رده سني زير 16 سال و مبينا علي نسب در رده سني زير 18 سال موفق به کسب مدال نقره شدند. ريحانه حاجت نيا ، مطهره اسدي و آرش داغلي در رده چهارم قرار گرفتند.

رقابت هاي قهرماني رده هاي سني آسيا با حضور بيش از 400 بازيکن قاره کهن در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شد و 21شطرنج باز نوجوانان دختر و پسر ايران در رده هاي سني زير 8 تا 18سال در اين رقابت ها شرکت کردند.

پيش از اين نمايندگان ايران در بخش سريع موفق به کسب دو مدال طلا و دو برنز شده بودند.


سرمربي سابق تيم ملي جوانان:

کشتي فرنگي مي تواند پشتوانه غني داشته باشد

سرمربي سابق تيم ملي کشتي فرنگي جوانان از ضعيت رقابتهاي انتخابي در اين رده سني ابراز رضايت کرد.

ناصر نوربخش در گفت‌وگو با ايسنا، درباره ارزيابي خود از سطح کيفي رقابت‌هاي انتخابي تيم‌ ‌ملي کشتي فرنگي جوانان، اظهار کرد: خوشبختانه رقابت‌ها بسيار خوب برگزار شد و از سطح کيفي بالايي برخوردار بود. در هر وزن 12 – 13 کشتي‌گير حضور داشتند که به جرات مي‌توانم بگويم 90 درصد آنها مي‌توانند در صورت توجه کافي پشتوانه غني براي کشتي فرنگي ايران باشند.

سرمربي سابق تيم‌ ‌ملي جوانان افزود: زماني که ما در تيم‌ ‌ملي حضور داشتيم، در سه، چهار وزن اصلا کشتي‌گيري نداشتيم. مثلا در سبک وزن يا در وزن‌هاي بالا فقط دو، سه کشتي‌گير ضعيف حضور داشتند که آنها هم قابل اعتماد نبودند. همان موقع من اعلام کردم ما مي‌توانيم قهرمان جهان و المپيک شويم، اما برخي فکر مي‌کردند که خيال پردازي مي‌کنم، در صورتي که به کشتي فرنگي ايران ايمان داشتم و مي‌دانستم روزي مي‌توانيم بر بام جهان بايستيم. ما از جان و دل مايه گذاشتيم و از صبح تا شب در همين خانه کشتي کار کرديم و رده جوانان را طوري ساختيم که همان‌ها پشتوانه کشتي فرنگي ايران شدند تا جايي که کشتي‌گيري مثل حميد سوريان که يک جوان بود به راحتي از حسن رنگرز با سابقه و عنوان دار امتياز مي گرفت. در وزن‌هاي ديگر هم کشتي‌گيران جوان نه تنها چيزي از بزرگسالان کم نداشتند،‌ بلکه از آنها جلو هم زدند.

دستيار سابق محمد بنا با اشاره به اين که علاوه بر کشتي‌گيران خوب شاهد ظهور نسل جديدي از مربيان در کشتي فرنگي ايران هستيم، افزود: در حال‌ حاضر بيشتر مربيان کشتي از تحصيلات دانشگاهي برخوردار هستند که اين موضوع مي‌تواند به آنها در دستيابي به علم روز کشتي کمک کند.

البته تحصيلات دانشگاهي به تنهايي کافي نيست و لازم است که در کنار آن عشق و علاقه به کشتي نيز حضور داشته باشد. يکسري از مربيان کشتي واقعا عاشق هستند و از صبح تا شب در سالن‌ها مشغول تمرين به آينده سازان کشتي ايران با حداقل درآمد هستند که لازم است به آنها توجه جدي شود.

من زماني به گودرزي ، وزير سابق ورزش و جوانان هم گفتم که لايحه شغل مربيگري را به مجلس شوراي اسلامي ببريد تا مربيگري تبديل به يک شغل و حرفه‌ شود. در کنار آن نيز لازم است تحصيلات آکادميک مربوط به مربيگري در دانشگاه‌ها ايجاد شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون