جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3876- تاریخ : 1396/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

معرفي کتاب طنز
"هميشه استاد"، يادنامه ابوالقاسم حالت


ايستگاه


طنز


شرح عكس


 معرفي کتاب طنز
 "هميشه استاد"، يادنامه ابوالقاسم حالت  

کتاب «هميشه استاد» به اهتمام سيدعمادالدين قرشي، يادنامه‌اي است درخور و غني از طنز و مطايبه و فکاهت؛ کتابي که قرار است تا به نوعي هم جامعه‌ جوان طنزپرداز را به شناخت بهتري از اين چهره‌ي اثرگذار طنز معاصر برساند و هم تجليلي ديگربار از ابوالقاسم حالت، اين هميشه استاد عرصه‌ي طنز معاصر فارسي صورت دهد و همين‌طور يک منبع مکفي تحقيقاتي و مطالعاتي جهت مطالعه آثار ايشان در اختيار عموم علاقمندان و پژوهندگان قراردهد.

به گزارش دفتر طنز حوزه هنري، کتاب مروري است بر کارنامه‌ي ادبي و هنري استاد ابوالقاسم حالت که از بزرگان حوزه‌ي طنز و ادب ايران‌زمين بود و شاگردان بسياري از مکتب او به طنزنويسي گرايش پيدا کردند.

در اين کتاب معرفي مبسوط و بازپرداخت جامعي از شان و مقام حالت در قالب زندگي‌نامه در کنار بررسي کارنامه‌ي ادبي و طنز، سال‌شمار زندگي، کتاب‌شناسي، خاطرات‌شفاهي، مراثي، مقالات، آثار مکتوب و شفاهي، تقريظ‌ها، يادمان‌ها، بزرگداشت‌ها، تحليل آثار طنز، نمونه آثار نثر و نظم… در کنار مستندات و شواهد تصويري صورت پذيرفته است. مرجعي جامع درباره‌ي ابوالقاسم حالت که تاکنون منتشر نشده بود و فقدانش بشدت حس مي‌شد.

در مقدمه‌ي کتاب، قرشي مي‌نويسد: «ابوالقاسم حالت استاد طنزپرداز ايران؛ سه خصلت بارز داشت که هر سه ستودني و دوست‌داشتني‌ست: آرامش و خونسردي، عدم تظاهر و بي‌اعتنايي به شهرت و مقام، پرکاري و سخت‌کوشي.

او برخلاف خيلي از شعرا و طنزنويسان [و خاصه فکاهه‌نويسان] آرام و خونسرد بوده. با نگاهي به آثار مکتوب استاد اين مهم را مي‌توان به راحتي فهميد.

وقتي به تاريخ‌شفاهي و حاضرجوابي‌هاي حالت با دوستانش در خاطراتش گوش فرا مي‌دهيم بازهم به نتيجه فوق مي‌رسيم. ابوالقاسم حالت نه انقلابي بود و نه رجل سياسي اما نويسنده و شاعري بود که هم به انقلابيون تنه مي‌زد و هم به رجال سياسي و هم به روشنفکران و هم به نويسندگان ديگر. شايد خواننده‌ي محترم و محترمه‌ي جوان، نداند که ابوالقاسم حالت در زماني که هنوز بيست سال سن نداشته به سردبيري روزنامه فکاهي توفيق انتخاب مي‌شود. زماني که هنوز سي سال سن نداشته، از سوي ملک‌الشعرا بهار [رياست کنگره] به اولين کنگره‌ي نويسندگان ايران دعوت مي‌شود و در کنار بزرگاني همچون رهي‌معيري، ناتل‌خانلري، حکمت، حميدي‌شيرازي، چوبک، هدايت، نواب‌صفا، دهخدا، شهريار، همايي، يغمايي،…

شعر مي‌خواند و تقدير مي‌شود. شايد اصلي‌ترين دليل انتخاب عنوان اين يادنامه [هميشه استاد]، براي نگارنده نيز همين خصيصه بوده است. شادروان مرتضي‌فرجيان در حاشيه‌ي کتاب ارزشمند «طنزسرايان ايران از مشروطه تا انقلاب» نقل مي‌کند زماني که از وي خواسته تا بيوگرافي از خودش بنويسد، حالت اشاره‌اي به سردبيري توفيق نکرده است… . چنان‌که گفته شد، سخت‌کوشي يکي ديگر از صفات برجسته‌ي او بود.

نگاهي به کارنامه‌ي ادبي او شاهد اين مدعاست. تاليف، ترجمه، گردآوري و نگارش بيش از چهل عنوان کتاب، سرودن بيش از بيست‌هزار بيت! [آن هم مناسب از لحاظ کيفيت] متر و شاخصي‌ست که گمان نمي‌کنم بتوان تا سال‌ها از آن عبور
کرد…».

همچنين در پشت کتاب از قول ابوالقاسم حالت، چنين تعريفي از طنز و شوخ‌طبعي آمده است: «…اصلاح اخلاق فرد کاري است که به اندازه‌ي کافي شاعران و نويسندگان قديم مانند سعدي و سنائي و مولانا و ديگران با آثار منثور و منظوم اخلاقي خود انجام
داده‌اند.

امروز بيشتر بازگو کردن و برطرف ساختن مفاسد جامعه مطرح است نه اصلاح معايب فرد و طنز يکي از برنده‌ترين حربه‌ها براي پيروزي در اين ميدان است. گاهي لحن شوخي، اگر استادانه ادا شده باشد، اثري معجزه‌آسا دارد که بيان جدي فاقد آن است.

گاهي يک موضوع که در قالب جمله‌ي کوتاه طنزآميزي بيان مي‌شود، حکم تيري را پيدا مي‌کند که درست به هدف مي‌خورد ولي شايد همان موضوع، حتي اگر با انشائي عالي به صورت چند صفحه عبارات جدي درآيد، نتيجه معکوس بخشد و تيري شود که به سنگ بخورد يا کمانه کند و مغز خود تيرانداز را پريشان سازد. اگر شما مطلبي را طوري بگوييد که «گفتني» باشد، يقيناً «شنيدني» هم خواهد بود. تاريخ مواردي را نشان مي‌دهد که ظريفي با يک لطيفه يا يک جمله طنزآميز جان بدبختي را خريده و گردن او را از تيغ جلاد رهايي بخشيده است. طنز موجب تنبه مي‌شود و خفته را بيدار مي‌کند، اما با قلقلک نه با لگد! ولي متأسفانه در اين مملکت، تاکنون از توجه به طنز و اثرات سودمند و حيات‌بخش آن غفلت شده است. شوخي و يا طنز چاشني سخن است، نمک سخن است و همان‌طور که چاشني جزء غذاست، شوخي و طنز هم جزء سخن است و فکاهيات هم جزء شعر و ادب است».


 ايستگاه 

به مناسبت هفته انقلاب اسلامي

بجنورد ميزبان شعراي طنز پرداز کشور

از بجنورد؛ وحيد نمازي رئيس حوزه هنري استان خراسان شمالي با اشاره به ميزباني بجنورد از شعراي طنز پرداز کشور درآخرين روز از هفته هنر انقلاب اسلامي گفت: حوزه هنري 20 برنامه و ساير نهادهاي استان نيز 40 برنامه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامي برگزار مي کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وي افزود: رونمايي از کتاب آرزوي ديدار، اجراي تئاترهاي برگزيده جشنواره هاي کشوري و اکران فيلم هاي برگزيده جشنواره رويش و همچنين نمايش فيلم هاي جشنواره عمار در مساجد محوري اعتکاف، از برنامه هاي اين هفته است.

وحيد نمازي اظهار کرد: مخاطب محور بودن برنامه ها، ارتقاي نشاط و شادابي اجتماعي، استفاده از ظرفيت ها و توانمندي هاي هنرمندان استان و ارائه برنامه هاي با کيفيت، از رويکرهاي مهم برنامه هاي امسال است.


افتتاح اولين نمايشگاه «کاريکاتور و پوستر اقتصاد مقاومتي» در بيرجند

طي مراسمي اولين نمايشگاه «کاريکاتور و پوستر اقتصاد مقاومتي» در نگارخانه سينما بهمن بيرجند گشايش يافت.

به گزارش مهر، با حضور جمعي از مسئولان استاني، اولين نمايشگاه «کاريکاتور و پوستر اقتصاد مقاومتي» در نگارخانه سينما بيرجند گشايش يافت.

رئيس حوزه هنري خراسان جنوبي در حاشيه افتتاح اين نمايشگاه در جمع خبرنگاران بيان کرد: اين نمايشگاه در راستاي فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي به زبان هنر راه اندازي شده است.

مجيد کريميان ادامه داد: همچنين اين نمايشگاه با سه موضوع اقتصاد مقاومتي، کالاي ايراني و قاچاق کالا برگزار شده است.

وي اظهار کرد: آثار منتخب هنرمندان سه استان خراسان جنوبي، سمنان و مازنداران در حوزه پوستر و کاريکاتور در اين نمايشگاه به تصوير کشيده شده است.

کريميان از وجود 35 اثر در نمايشگاه «کاريکاتور و پوستر اقتصاد مقاومتي» خبر داد و گفت: اين نمايشگاه تا پنج شنبه 24 فروردين ماه جاري از ساعت 9 الي 12 به روي علاقه مندان بازاست.


تمديد مهلت ارسال آثار به دومين جشنواره استعداديابي کمدي پايه خنده

زمان ارسال آثار به دومين جشنواره استعداديابي استندآپ کمدي “پايه خنده” از سوي دبيرخانه جشنواره تا 25 فروردين ماه تمديد شد.

به گزارش شيرين طنز، به نقل از ايمنا، مدير ويژه برنامه هاي شهري با بيان اين مطلب گفت: با توجه به استقبال گسترده شهروندان، زمان ارسال آثار به دومين جشنواره استعداديابي استندآپ کمدي “پايه خنده” از سوي دبيرخانه جشنواره تا 25 فروردين ماه تمديد شد.

ابراهيم حسيني اظهار داشت: رضا ساکي، امير کربلايي زاده، دکتر اسماعيل اميني و اليکا عبدالرزاقي از جمله داوران جشنواره “پايه خنده” هستند که آثار ارسالي را بررسي خواهند کرد.

وي با اشاره به موارد آئين نامه جشنواره افزود: استندآپ کمدي اجراي تنها يک نفر است لذا اجراهاي چند نفره و نمايشي، تعريف کردن لطيفه، تقليد صدا و هر گونه اجرا که در قالب استند آپ کمدي نباشد از پروسه داوري حذف مي شود.

مدير ويژه برنامه هاي شهري ادامه داد: ارسال تصوير ويدئو بصورت افقي، تهيه ويدئو حداقل در سه و حداکثر پنج دقيقه، معرفي شرکت کننده به همراه اعلام شماره همراه در ابتداي فايل اسالي و دقت در کيفيت صدا و نور تصوير از جمله شرايط ضبط فيلم ارسالي به جشنواره است.حسيني خاطرنشان کرد: علاقه مندان تا 25 فروردين ماه جاري فرصت دارند آثار خود را به يکي از روش هاي ارسال رايانامه جشنواره به آدرس payekhandeh@gmail.com، ارتباط با ادمين کانال تلگرام پايه خنده @paye_khandeh و تحويل لوح فشرده به دبيرخانه جشنواره ارسال کنند.


 طنز 

شوهر ايده‌آل

ابوالقاسم حالت

بتا دگر بتو صد فتنه رو نمي‌آرد

که شوهرت ز برايت هوو نمي‌آرد


اگر تو پيرزن هفهفو شوي، به علي

سر تو شيرزني تندخو نمي‌آرد


دگر ز شوهر خود فتنه‌اي نخواهي ديد

که بر سر تو زني فتنه‌جو نمي‌آرد


اگر به يک زن زيباتر از تو هم برسد

ترا نمي‌نهد و رو به او نمي‌آرد


اگر کچل شوي از بيخ تا ترا دارد

يقين که رو به زني مشگ‌مو نمي‌آرد


بپز غذاي مزخرف برايش و خوش باش

که مي‌خورد همه را و به رو نمي‌آرد


هزار گونه ضرر گر به او زني شب و روز

بهانه‌اي ز پي هاي‌وهو نمي‌آرد


اگر که داشته باشد کتش دو صد سوراخ

دگر به پيش تو نام رفو نمي‌آرد


اگر فتد به لباسش هزار چين و چروک

نمي‌ستيزد و حرف از اطو نمي‌آرد


اگر شود ز کثافت سياه پيرهنش

دگر به لب سخن از شست‌وشو نمي‌آرد


بکن هرآنچه که خواهي که دور دور زن است

زمانه رحم بر احوال شو نمي‌آرد


 شرح عكس 

بازيكن پرسپوليس: بازي را كه نتوانستيم ببريم كاش اين جا استخر بود تا اين جوري شيرجه مي زدم توي آب!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون