جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3875- تاریخ : 1396/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


اجراي ويژه ‌برنامه‌اي براي کتاب در مرکز فراگير کانون تبريز


نمايش آثار خوشنويسي مربي کانون استان تهران در آلمان


توليد 8 نمايش عروسکي با موضوع محيط زيست در کرمان


چراغ‌گيران کودکان چهارمحالي؛ پاس‌داشت آييني ملي


ستاد اقتصاد مقاومتي در کانون ايلام آغاز به کار کرد


کيفيت‌بخشي، سرلوحه فعاليت کانون در بوشهر


خجسته زادروز مولاي متقيان، امير مومنان حضرت علي(ع) و روز پدر را تبريک مي‌گوييم


 اجراي ويژه ‌برنامه‌اي براي کتاب در مرکز فراگير کانون تبريز 

مرکز فرهنگي هنري شماره 1 کانون پرورش فکري تبريز ويژه‌برنامه «بياييد با کتاب‌ها رشد کنيم» را با حضور کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه برگزار کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين ويژه‌برنامه، کودکان و نوجوانان با روزجهاني کتاب کودک در جهان و ايران آشنا شدند و با ساخت کارت پستال و اهداي آن به اعضاي جديد اين مرکز فراگير کانون اهميت کتاب و کتاب‌خواني مورد تاکيد قرار گرفت. همخواني شعار روز جهاني کتاب کودک «بياييد با کتاب‌ها رشد کنيم» بخش ديگري از اين ويژه‌برنامه بود. همچنين از نوجوانان خواسته شد تا در چند جمله بنويسند که اگر بخواهند کتابي بنويسند دوست دارند کتاب‌شان حاوي چه مطالبي باشد. در ادامه به بهترين متن‌هاي نوشته شده جوايزي اهدا شد.

طرح مسابقه کتاب‌خواني با تکيه بر آمار و محتوا به صورت فصلي نيز براي اعضاي مرکز تشريح شد تا آن‌ها با انگيزه بيشتري به مطالعه بپردازند.

در مراکز فراگير کانون، کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه(نابينا، ناشنوا و معلول جسمي و حرکتي) در کنار ديگر اعضاي کانون به فعاليت مي‌پردازند.

14 فروردين روز جهاني کتاب کودک است و اين روز به مناسبت سال‌روز تولد «هانس کريستين اندرسن» نويسنده و پژوهش‌گر داستان‌هاي کودکان و نوجوانان نام‌گذاري شده است.


 نمايش آثار خوشنويسي مربي کانون استان تهران در آلمان 

نمايشگاه آثار خوشنويسي و نقاشي‌خط ربابه حسين‌پور مربي خوشنويسي کانون استان تهران در برلين آلمان در معرض ديد علاقمندان به هنر فاخر ايراني قرار گرفت. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران، اين نمايشگاه پنجم فرودين ماه 1396 به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلمان در گالري "برلين- باکو" افتتاح شد. مراسم گشايش اين نمايشگاه که از نمونه آثار متنوعي از خط کوفي، ثلث، نسخ، نستعليق، شکسته نستعليق و نقاشي‌خط ربابه حسين پور و سه بانوي هنرمند ديگر بر پا شد با حضور سيد علي موجاني، رايزن فرهنگي ايران و ايرانيان مقيم آلمان و نيز حضور گسترده غير ايرانيان علاقمند به فرهنگ و هنر ايراني در گالري "برلين- باکو" شهر برلين برگزار شد. همچنين از ديگر بازديد کنندگان اين آثار هنري علي ماجدي سفير ايران در آلمان بود.

ربابه حسين پور مربي خوشنويسي کانون استان تهران، داراي مدرک فوق ممتاز خوشنويسي است. وي مولف مجموعه کتاب‌هاي "زيبا سرخط" و برگزيده چندين مسابقه خوشنويسي در سطح استاني و کشوري است و تا کنون بيش از 50 نمايشگاه گروهي و انفرادي داشته است. حسين‌پور هدف از شرکت در اين نمايشگاه را معرفي بخشي از هنر، فرهنگ و تمدن ايراني دانست و اذعان داشت با ارايه آثار خود در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي مي‌کوشد اهميت و جايگاه اين هنر ارزشمند را در ميان کشورهاي اسلامي به دنيا معرفي کند. وي همچنين در مدت برگزاري اين نمايشگاه، چهار کارگاه خوشنويسي براي علاقمندان ايراني و غير ايراني در شهرهاي برلين و‌ هامبورگ برگزار کرد. در اين کارگاه‌ها که بخشي از هنرجويان آن غير ايراني و ناآشنا به نوشتار و رسم الخط فارسي بودند، حسين پور ضمن معرفي پيشينه اين هنر ارزشمند به تشريح نقاشي‌خط و ارتباط آن با خوشنويسي و بيان معاصرتري از خط از منظر زيبايي شناسي پرداخت. حاضران در اين کارگاه‌هاي آموزشي ضمن تجربه عملي خطاطي، بر آرامش عجيبي که در ظرافت پر‌ پيچ و تاب خطوط هنر ايراني مستولي است اذعان داشتند. آثار به نمايش درآمده از ربابه حسين پور که تا ششم ارديبهشت ماه 1396 در برلين داير خواهد بود، منقش به آيه‌نگاري قرآن کريم، جملات حکيمانه، اشعار ادبي و جزو آثار تازه و منحصرا براي اين نمايشگاه آماده شده بود.


 توليد 8 نمايش عروسکي با موضوع محيط زيست در کرمان 

8 نمايش عروسکي توليد شده در مراکز کانون کرمان با موضوع 'نبض طبيعت در دستان ماست' با حضور کارشناسان کانون پرورش فکري و منابع طبيعي استان داوري شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون کرمان، با هدف آشنايي بيشتر کودکان و نوجوانان با اهميت منابع طبيعي و فرهنگ‌سازي براي چگونگي حفظ و نگهداري از اين ميراث ارزشمند، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و منابع طبيعي و آبخيزداري کرمان در اقدامي مشترک مسابقه‌اي فرهنگي هنري را با عنوان "نبض طبيعت در دستان ماست" برگزار کردند.

در اين رقابت تلاش شد تا با استفاده از ابزار قدرتمند هنر زمينه‌اي براي فرهنگ‌سازي نگهداري از ميراث طبيعي در بين کودکان و نوجوانان ايجاد شود. بنا بر اين گزارش، توليد 8 نمايش عروسکي با موضوع طبيعت و با عنوان "نبض طبيعت در دستان ماست" حاصل اين همکاري مشترک بود که به همت مراکز فرهنگي‌هنري کانون شماره چهار، پنج و شش کرمان، مراکز شماره 1 و 2 بردسير، کانون شماره 2 رفسنجان، چترود و مرکز آفرينش‌هاي هنري کانون کرمان توليد و به ميزباني مرکز فرهنگي هنري کانون شماره 3 کرمان براي بيش از يک هزار دانش‌آموز در يخدان مويدي کرمان اجرا شد. در همين حال، به بهانه قدرداني از مراکز فرهنگي‌هنري که در اين زمينه همت کردند، آثار توليد شده توسط مهرداد حدادي، فاطمه جعفرزاده و مريم حجت و با حضور مهدي ميرزاييان و معصومه ميرزايي دو نماينده منابع طبيعي و آبخيزداري استان داوري شد و قرار است از برترين نمايش‌ها با اهداي جوايزي نفيس تجليل شود.

اجراي نمايش عروسکي ' دردسر خروسي' در مرکز شماره 3

در همين حال بر اساس خبري ديگر، نمايش عروسکي ' دردسر خروسي' همزمان با ايام نوروز در يخدان مويدي (مرکز فرهنگي هنري کانون شماره 3 کرمان) اجرا شد.

يخدان مويدي از جمله آثار مشهور باستاني در کرمان است که هرساله به ويژه در ايام نوروز مسافران داخلي و خارجي زيادي از اين بناي تاريخي ارزشمند ديدن مي‌کنند.

امسال و در راستاي ارايه خدمات فرهنگي به مسافران نوروزي و همزمان با برپايي نمايشگاه صنايع دستي در محوطه اين بناي تاريخي، مرکز فرهنگي‌هنري شماره 3 کرمان با همکاري موسسه هنري فرهنگ‌گستر، نمايش عروسکي "دردسر خروسي" را به روي صحنه برد که با استقبال خوب بازديدکنندگان همراه بود. بنا بر اين گزارش، نمايش عروسکي دردسر خروسي به نويسندگي و کارگرداني مريم ترشيزي و آرش اخلاقي زاده از اول تا يازدهم فروردين ماه بيش از 14 بار در يخدان مويدي اجرا شد و بيش از 500 نفر به تماشاي آن نشستند. دکور و عروسک‌هاي اين نمايش توسط آرش اخلاقي زاده و سيدرضا حسيني ساخته شده است و محمدکاظم دامغاني، اميرمحمد کافي، مجيد ترکستاني، عليرضا افلاطونيان، شاهين پرداختي، پارسا امينايي، آرش رضاپور، علي يزدان فر و عليرضا مهرابيان عروسک‌گرداني و صداپيشگي کار را بر عهده داشتند.

موسيقي اين نمايش اثري از پدرام ظروفچي است و سعيده مهدوي، مجيد ترکستاني و سيما عرب زاده هماهنگي و تبليغات کار را انجام داده اند. قصه اين نمايش درباره جوجه خروس سفيدي است که گمان مي‌کند بزرگ شده و مي‌تواند مسووليت بيدار کردن حيوانات رو برعهده بگيرد اما در نهايت متوجه مي‌شود براي قبول يک مسووليت بايد تجربه بيشتري به دست آورد و...


 چراغ‌گيران کودکان چهارمحالي؛ پاس‌داشت آييني ملي 

در آستانه نوروز 96 کودکان و نوجوانان عضو مرکز فرهنگي‌هنري کانون کيان در استان چهارمحال و بختياري با يکي ديگر از آيين‌هاي سنتي و ملي سرزمين‌شان آشنا شدند.

زهرا بيگ‌زاده مسوول مرکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کيان از اجراي مراسم چراغ‌گيران در روزهاي پاياني سال 95 از سوي اعضاي اين مرکز خبر داد. وي با اشاره به اين که آيين چراغ‌گيران (بران) يکي از آيين‌هاي سنتي استان چهارمحال و بختياري است گفت اين برنامه با هدف اشاعه فرهنگ بومي، محلي و ترويج مفاهيم ديني و ملي در سايه حرکت‌هاي نمادين صورت گرفت.

در ميان آيين‌ها و جشن‌هاي کهن ايراني، نوروز آغاز وقت نو شدن سال ايراني و سرآغاز يکي از مهم‌ترين جشن‌هاست که آيين‌ها، اسطوره‌ها و افسانه‌هاي زيادي درباره آن وجود دارد. سنت چراغ‌گيران (بران) برگرفته از اعتقاد مذهبي مردم به روشنايي و نور معصومان در مسير زندگي است، براساس همين باور مردم استان چهارمحال و بختياري در آستانه سال نو چراغ خانه‌ها و اجاق خود را با شمعي که از امامزاده‌ها است روشن مي‌کنند و نور و گرماي امام‌زاده را به يمن سالي پر برکت و خير به خانه خود مي‌برند. مربي کانون کيان در ادامه يادآور شد با اشاره به هم جواري مرکز فرهنگي‌هنري کيان با «امام‌زاده شاه‌زاده عزيزالله» پيوند نسل امروز با آيين‌هاي گذشته و پرورش حس ديني در کودکان ونوجوانان را از جمله موارد مورد توجه در اجراي اين مراسم عنوان کرد. وي افزود: اين فرهنگ چند ساعت قبل از سال تحويل در امام‌زادگان استان اجرا مي‌شود.


 ستاد اقتصاد مقاومتي در کانون ايلام آغاز به کار کرد 

با هدف اجراي دقيق فرمايشات مقام معظم رهبري در راستاي رسيدن به استقلال و قدرت اقتصادي، ستاد اقتصاد مقاومتي در کانون استان ايلام تشکيل شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام، در اولين روزهاي سال تازه و برنامه‌ريزي‌هاي جديد در کانون، در پي اجراي دقيق فرمايشات مقام معظم رهبري در راستاي رسيدن به استقلال و قدرت اقتصادي، ستاد اقتصاد مقاومتي در کانون استان ايلام تشکيل شد.

بر اساس اين گزارش اولين نشست ستاد ياد شده در دفتر معاونت فرهنگي کانون با عضويت واحد‌هاي روابط عمومي، حراست، فرهنگي، رسيدگي به شکايات، فن‌آوري اطلاعات و اداري–مالي برگزار شد. در اين نشست که رياست آن را سرپرست معاونت اداري مالي برعهده داشت جليل صفربيگي ضمن آرزوي تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري، بر جديت در برگزاري نشست‌هاي اين ستاد تاکيد کرد و مواردي را در اين راستا ياد آور شد که شامل فعاليت‌هاي مراکز و ستاد اداري مي‌شدند.

پس از آن اعضاي ستاد پيشنهاد‌ها و تحليل‌هاي خود را از اين ستاد ارايه دادند. در ادامه مواردي نيز به عنوان مصوب قابل اجرا به تصويب رسيد و ضمن اين‌که روابط عمومي به عنوان دبير ستاد معرفي شد، قرار بر اين شد که نشست‌هاي ستاد به صورت ثابت در روزهاي بيستم هر ماه برگزار شود و هر سه ماه يک‌بار نيز گزارشي مستند از روند پيشبرد اهداف ستاد به مسوولان استاني و کشوري ارايه شود.


 کيفيت‌بخشي، سرلوحه فعاليت کانون در بوشهر 

مديرکل کانون استان گفت که اولويت اصلي و اساسي ما در کانون پرورش فکري بوشهر براي سال جديد کيفيت‌بخشي به برنامه‌ها و کليه فعاليت‌ها کانون خواهد بود.بر اساس اين خبر، اولين جلسه شوراي فرهنگي کانون استان بوشهر با حضور زهره عالي‌نسب مدير کل کانون استان، و کارشناسان اداره‌کل برگزار شد.

عالي‌نسب در اين جلسه با بيان اين‌که سعي ما و مجموعه کانون استان اين است که بتوانيم متفاوت‌تر و با نگاهي نو براي کودکان و نوجوانان برنامه‌ريزي کنيم، تاکيد کرد: ويژه‌برنامه‌هاي خاص و جديد و علمي را در نظر گرفته‌ايم و علاوه بر اجراي طرح کانون که از سوي استانداري با عنوان طرح رويش و پويش تحت قالب کاري اميد اجتماعي به تصويب رسيده است انشالله با تمام قوا بتوانيم اين طرح را در کليه مراکز استان پياده نماييم.

عالي نسب در ادامه بر تعامل بيشتر واحدها و همکاران با يکديگر تاکيد کرد.

همچنين در ادامه اين جلسه کارشناسان ستادي نيز ويژه‌برنامه‌هاي خود را مورد بحث و بررسي قرار دادند و نيز هرکدام از واحدها پيش‌بيني برنامه‌هاي شاخص خود را براي سال 96 جهت تحليل ارايه کردند.


 خجسته زادروز مولاي متقيان، امير مومنان حضرت علي(ع) و روز پدر را تبريک مي‌گوييم 

خجسته زادروز مولاي متقيان، امير مومنان و پيشواي موحدان حضرت علي(ع) و روز پدر را تبريک مي‌گوييم.

اد‌‌اره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون