جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3875- تاریخ : 1396/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

يزدان پناه خبر داد:
افزايش آمار دانش آموزان عشايري به بيش از 181هزار نفر

رييس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش خبر داد
صدور کارنامه الکترونيکي براي دانش‌آموزان

مديرکل آموزش و پرورش استان تهران خبرداد،
موجه بودن غيبت دانش‌آموزان حاضر در مراسم اعتکاف


روانشناسي


كاغذ اخبار


داستان هاي مدرسه


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


زنگ تفريح
کودکان دزفول

 يزدان پناه خبر داد:
 افزايش آمار دانش آموزان عشايري به بيش از 181هزار نفر 

مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه يافته وعشاير وزارت آموزش و پرورش از افزايش آمار دانش آموزان عشايري در سال تحصيلي جديد به 181 هزار و 500 دانش آموز خبر داد.

علي نقي يزدان پناه در پانا، در خصوص تعداد دانش آموزان عشايري در سال تحصيلي 95-96، اظهار کرد: امسال آمار دانش آموزان به 181 هزار و 500 دانش آموز رسيده که در 3 دوره تحصيلي ابتدايي، متوسطه اول و دوم در حال تحصيل هستند.وي ادامه داد: سال گذشته اين تعداد دانش آموز 171 هزا رو 500 بود که به کمک استان ها توانستيم اين تعداد را افزايش دهيم. حتي در مناطق محروم نيز پوشش دانش آموزان عشايري روبه رشد است.مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه يافته وعشاير وزارت آموزش و پرورش گفت: جذب و پوشش دانش آموزان بازمانده از تحصيل نيز در سال تحصيلي جديد روبه افزايش است تا دانش آموزي بدون تحصيل باقي نماند.يزدان پناه افزود: تعداد مدارس عشايري به 6 هزار و 100 مدرسه افزايش پيدا کرده که اين تعداد نسبت به سال گذشته بيش از 110 مدرسه افزايش داشته است.


 رييس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش خبر داد
 صدور کارنامه الکترونيکي براي دانش‌آموزان 

رييس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش آخرين وضعيت راه‌اندازي سامانه جامع دانش آموزي را تشريح کرد و گفت: براي سال جاري در اين مرحله استقرار سامانه فارغ‌التحصيلان براي پايه‌هاي پايين‌تر را دنبال مي‌کنيم.

عبدالرسول عمادي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره روند استقرار سامانه جامع دانش آموزي اظهار کرد: اقداماتي که اکنون انجام مي‌دهيم فازهاي اوليه عملياتي شدن سامانه جامع دانش آموزي است.در حال حاضر سامانه فارغ التحصيلان را براي فارغ التحصيلي در دوره متوسطه داريم که از سال جاري به پايه‌هاي پايين تر تعميم داده مي شود و در نهايت تمام زمان تحصيل دانش آموز را دربر مي‌گيرد.

وي افزود: طرح تجميع سامانه‌ها در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد و نظر وزير آموزش و پرورش هم همين است، منتها براي عملياي شدن آن گام به گام پيش مي‌رويم.رييس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش با بيان اينکه تا رسيدن به اين هدف زمان نياز است گفت: قبلا سامانه فاينال يا امتحانات نهايي را داشتيم که اطلاعات در آن جمع آوري و کارنامه فارغ التحصيلي به صورت دستي صادر مي‌شد. در انتقال اطلاعات به کارنامه به صورت دستي ممکن بود خطاي انساني رخ دهد، اما اکنون" سامانه الکترونيکي فارغ التحصيلان" اطلاعات را از سامانه فاينال مي گيرد و دانش‌آموز را فارغ التحصيل مي‌کند.


 مديرکل آموزش و پرورش استان تهران خبرداد،
 موجه بودن غيبت دانش‌آموزان حاضر در مراسم اعتکاف 

براي دانش آموزاني که در مراسم معنوي اعتکاف شرکت مي کنند غيبت تحصيلي آن چند روز موجه خواهد بود.

به گزارش پانا،بنابر دستورالعمل علي‌رضا کمرئي مديرکل آموزش و پرورش استان تهران که خطاب به مديران مناطق و نواحي آموزش و پرورش اين استان صادر شده است، به منظور بهره‌گيري از فرصت برگزاري آيين معنوي اعتکاف و نقش برجسته آن در ارتقاء بينش اعتقادي دانش‌آموزان، امکان توجيه غيبت تحصيلي دانش‌آموزاني که تمايل به حضور در اين مراسم معنوي را دارند مهيا شد.

بنابر اين گزارش ضمن تشکيل جلسات هماهنگي بين مديران مناطق آموزش و پرورش استان تهران و مديران نواحي مرکز رسيدگي به امور مساجد، حضور دانش‌آموزان دوره‌هاي متوسطه اول و دوم در مراسم اعتکاف مساجد پيگيري خواهد شد.

مراسم اعتکاف رجبيه سال 96 هم‌زمان با ميلاد حضرت علي(ع) از تاريخ سه‌شنبه 22 فروردين‌ماه آغاز و تا پنج‌شنبه 24 فروردين ادامه خواهد داشت و پيرو ابلاغيه مديرکل آموزش و پرورش استان تهران، غيبت دانش‌آموزان حاضر در اين مراسم در تاريخ چهارشنبه 23 فروردين موجه خواهد بود.

امسال براي نخستين بار و در راستاي اجراي طرح پيوند مسجد و مدرسه توسط معاونت فرهنگي و اجتماعي مرکز رسيدگي به امور مساجد، تعداد 94 مسجد استان تهران براي برگزاري مراسم معنوي اعتکاف ويژه دانش‌آموزان اختصاص داده شده است و تاکنون استقبال قابل‌توجهي نيز توسط دانش‌آموزان براي حضور در اين مراسم صورت گرفته است.


 روانشناسي  

اعتياد در دانش آموزان

(قبسمت چهارم)

يكي از مشكلات اجتماعي که جامعه بشري را تهديد مي‌كند سوء مصرف مواد مخدر است به‌ نحوي كه سلامت جسمي و رواني ونيز ارزشهاي انساني و معنوي را تحت تاثير قرارمي دهد.

پيشگيري از اعتياد توسط خانواده

1-آگاهي خود و فرزندان را در زمينه‌هاي اعتياد افزايش دهيد

2-سعي كنيد نوجوانان، جهت كسب آگاهي ا زمسائل مختلف به شما روي آورند نه به دوستان خود.

3-صميميت را در خانواده حفظ كنيد و به فرزندان علاقه نشان دهيد ونظم و قانون را در خانه اجرا كنيد

4-مهارت‌هاي زندگي را به فرزندانتان بياموزيد ودر دوست‌يابي به فرزندانتان كمك كنيد

5-به فعاليتهاي تفريحي و ورزشي اهميت دهيدو فرزندان را به مطالعه و فعاليتهاي ورزشي تشويق نماييد

6-قدرت تصميم گيري و اعتماد بنفس فرزندان را تقويت کنيدو بجاي آنها تصميم نگيريد

7-الگوي خوبي براي فرزندان باشيد وبه آنها احترام بگذاريد

8-به خواسته هاي منطقي آنان توجه کنيد ، به اصول اخلاقي و مذهبي پايبند باشيد و فرزندان را نيز به اين کار تشويق كني

9-در مواردي كه اطلاعات و آگاهي‌هاي شما كافي نيست از روانپزشك (متخصص اعصاب و روان) يا روانشناس و ساير متخصصين كمك بگيريد.


 كاغذ اخبار 

معاون آموزش و پرورش خبرداد:

23 هزار کلاس درس پايتخت نيازمند مقاوم‌سازي و بازسازي

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش گفت: «تهران» به لحاظ مقاوم سازي از سراسر کشور وضعيت بدتري دارد يعني 14 هزار و 500 کلاس درس بايد مقاوم‌سازي شده و 8 هزار و 500 کلاس درس بايد تخريب و بازسازي شوند.

محمدتقي نظرپور معاون عمراني وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در خصوص بدهي سازمان نوسازي مدارس به پيمانکاران، اظهار داشت: بدهي به پيمانکاران ناشي از عدم تخصيص است و بايد تلاش کنيم اين بدهي، صفر شود.

نظرپور افزود: به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد داديم کاري کند تا در 6 ماه اول سال، اعتبارات مربوط به نوسازي مدارس به صورت 100 درصدي تخصيص يابد تا بتوانيم مهر ماه ساختمان‌هاي آموزش و پرورش را تحويل دهيم.

وي ادامه داد: اگر در مهر نتوانيم اين پروژه‌ها را تحويل دهيم ممکن است فضاهايي را در مدارس به کلاس تبديل کنند و يا حتي مدارس، دو شيفته شوند. اما تمام تلاش بايد اين باشد که مهر ماه، ساختمان‌هاي آموزشي آماده شوند و دانش‌آموزان در مدارس حضور يابند.

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش در پاسخ به اين پرسش که «کدام استان‌ها به لحاظ استحکام مدارس و سازه مشکل دارند؟»، گفت: «تهران» به لحاظ مقاوم سازي از همه جاي کشور وضعيت بدتري دارد.نظرپور با اشاره به وضعيت مدارس تهران، گفت: در پايتخت 14 هزار و 500 کلاس درس بايد مقاوم سازي شوند و 8 هزار و 500 کلاس درس بايد تخريب و بازسازي شوند. تهران نسبت به کل کشور وضعيت نامناسب تري دارد و پس از آن آذربايجان شرقي است.رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور به تراکم دانش‌آموزي در تهران و ديگر مناطق اشاره و عنوان کرد: تراکم تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس درس تهران، 32 نفر است اما در کل کشور اين تراکم، 26 نفر است يعني جمعيت کلاس‌هاي تهران به نسبت ديگر شهرها بيشتر است.


 داستان هاي مدرسه  

چه شد که نمازخوان شدم ؟

ياد دارم که کلاس هشتم بود. زنگِ پرورشي و معلمان آمدند سر کلاس. من در دلم گفتم: اي بابا بازم حرف هاي تکراري که نماز بخوانيد که کليد بهشت است؛ باعث آمرزش گناهان ميشود و ....

معلممان داشت حرف ميزد که من هم توجهي بهش نداشتم. داشتم با بغل دستي ام درسِ زنگ بعد را ميخواندم. يک لحظه معلممان گفت: من يک حرف ميخوام بزنم و ميخوام که همه گوش کنن. منم با خودم گفتم: ما که گوشمون از اين حرف ها پُره؛ بذار اين بار گوش کنيم ببينيم چي ميگه.

معلممون گفت: بچه ما در اذان داريم که "حي علي الصلاة" يعني بشتابيد به سوي نماز... يعني خدا با اون همه عظمتش ميگه بيا پيشم تا به سعادت برسي.

مني که تا اون زمان يک رکعت نمازم براي خدا نخوانده بودم، شرمم آمد.

گفتم: يعني ما چقدر بايد خجالت بکشيم، که خدا ميگه بيا سمت من، مني که تو را افريدم ولي ما نريم سمت خدا...

مثل اينکه يه فردي ما را صدا کنه ما نريم پيشش، يا بهش بي تفاوت و بي توجه باشيم... اينقدر بي احترامي به آن فرد بکنيم که انگار نه انگار که تو حرفي زدي...

حالا چه برسه بي احترامي به خدا که خالقِ ما است.

از اون به بعد شروع کردم به نماز خواندن؛ بعد يک ماه تلاش توانستم نمازهايم را کامل بخوانم؛ حتي صبح ها هم بلند ميشدم...

من تا قبلش پدر و مادرم هر وقت ميگفتن نماز بخوان، توجهي نميکردم و پشت گوش مي انداختم و در مدرسه بدون وضو نماز ميخواندم...

الان که يک سال و چند ماه از اون زمان گذشته، هر وقت اسم و يا عکس معلممون رو مي بينم، ياد اون حرف زيباش ميفتم...

واقعاً هرجا که هست ان شاءالله در خوشي و خرّمي باشه...

اگه اون حرف زيبا را نميزدن، من هيچ وقت نماز نميخواندم.

منبع: سايت مربي


 از گوشه و كنار 

کسب مدال طلاي مسابقات جهاني مخترعين توسط دانش آموز البرزي

دانش آموز البرزي در مسابقات جهاني مخترعين در اتحاديه اروپا موفق به کسب مدال طلاشد.

به گزارش پانا، مرجان تربيت سرابي دانش آموز پايه دهم دبيرستان فرزانگان ناحيه دو کرج و شهرستان فرديس با ارائه دستگاه توليد نانو لوله هاي کربني موفق به کسب مدال طلاي مسابقات جهاني مخترعين در اتحاديه اروپا و کسب جايزه ويژه جوان ترين مخترع در کشور روماني شد.


 اخبار خارجي 

اعتراض دانش آموزان گواتمالايي به سياست هاي ترامپ

دانش آموزان کشور آمريکايي گواتمالا با برپايي تظاهراتي به سياست هاي دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا اعتراض
کردند.

به گزارش پانا به نقل از خبرگزاري فرانسه، دانش آموزان گواتمالا در آمريکاي لاتين به همراه سياستمداران اين کشور در تظاهراتي عليه سياست هاي رييس جمهور ايالات متحده آمريکا شرکت کرده و با نمايش تصاويري خنده دار از ترامپ، او را مسخره کردند.

در يکي از اين تصاوير، دانش آموزان ترامپ را فاشيست و نژادپرست خواندند.


 زنگ تفريح 
 کودکان دزفول


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون