جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3875- تاریخ : 1396/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه


سفري رويايي و جذاب به بهشت کردستان


ديدني ها


اخبـــــــــار


قصار اما...


گنجينه


خبر


عكس روز


 عكاسخانه 

قصر "پوتالا "، نام صومعه مقدس بودائيان و اقامت‌گاه سابق دالايي لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد.


 سفري رويايي و جذاب به بهشت کردستان 

طبيعت زيباي غرب کشور در شهرستان مريوان به خوبي مشهود است و گزينه مناسبي براي سفر به شمار مي رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ شهرستان مريوان در غرب ايران در استان کردستان و در 125 کيلومتري سنندج واقع شده است. اين شهرستان از شمال به سقز، از شرق و جنوب شرقي به سنندج و از جنوب به پاوه و از غرب به عراق منتهي مي شود. طبيعت زيباي غرب کشور در اين شهرستان به خوبي مشهود است و گزينه مناسبي براي سفر به شمار مي رود. در اين گزارش به تعدادي از جاذبه هاي اين شهرستان اشاره مي شود.

درياچه زريوار (زريبار)

اين درياچه در ارتفاع يک هزار و 285 متري از سطح دريا قرار گرفته است.منظره زيباي اين درياچه همواره مورد توجه گردشگران بوده است. زريوار حتي در فصول سرد سال نيز بازديد کنندگاني دارد چرا که در فصل هاي سرد سطح درياچه يخ مي زند و جاذبه گردشگري زيبايي مي‌سازد. اطراف درياچه را نيزارهاي صاف و تپه اي بلند پوشانده است.

غار «کونا شم شم»

کونا شم شم در زبان کردي به معني سوراخ و حفره اي است که در آن خفاش وجود دارد. اين غار نزديک روستاي تراق تپه و در منطقه کوه چهل چشمه قرار گرفته است.

غار از سنگ هاي آهکي کوه هاي منطقه تشکيل شده و داراي سه دهانه ورودي که يکي از آنها به دليل ريزش مسدود شده است.سفال هاي به دست آمده از اين غار که از دوره دالمايي است نشان مي دهد که مردمان آن دوره از غارها استفاده مي کردند.

قمچيان

حواشي جاده مريوان ـ سقز، منطقه‌ تفريحي قمچيان قرار دارد. در كنار جاده جويبارها ، كوههاي سر به فلک کشيده ، درختان و طبيعت زيبا ديده مي‌شود كه جلوه‌اي خاص به اين محل بخشيده است.قارچ، پيچك و ريواس از خوراکي هاي موجود در اين منطقه است.در کوه ها و دره هاي اطراف اين منطقه حيوانات وحشي مانند خرس، روباه، خرگوش، گرگ ديده مي شود.

ملاقوبي

اين منطقه در شمال اراضي روستاهاي هجرت و جنوب ‌‌شرقي روستاي برقلعه قرار گرفته است.اين محل به واسطه‌ وجود زيارتگاه شخصي به نام ملاقوبي به اين اسم نامگذاري شده است.چشمه هاي آب، طبيعت زيبا و سرسبز و درختان جنگلي اين منطقه را نيز جزو مناطق ديدني مريوان کرده است.


 ديدني ها 

مكان هاي ديدني جنوب ايتاليا؛

"پامپي و هرکيولانئوم "

در دامنه و زير سايه کوه آتشفشان Vesuvius چندين شهر ساخته رومي‌ها وجود دارد که در سال 79 پس از تولد مسيح توسط يک فوران ناگهاني نابود شدند. معروف‌ترين آنها شهر پامپي است؛ شهري که ويرانه‌هاي آن به صورتي کاملا آشکار قابل مشاهده است. تاکنون باستان شناسان موفق به کشف 3000 حفره سنگر شکل از 20.000 حفره موجود شده‌اند؛ اين پناهگاه‌ها به دست ساکنيني ساخته شده که از فرار کردن اجتناب کرده و در نهايت بهاي آن را نيز پرداختند. آتش تمام شهر را سوزانده، اما به طريقي ديگر روزي را در زمان رم باستان به نام خود ثبت کردند. در کنار آن شهر کوچک‌تر اما ثروتمندتر هرکيولانئوم وجود دارد که البته از سرنوشتي مشابه بهره مي‌برد. جمعيت آن نسبت به پامپي کمتر و حدود 300 نفر بوده است، اما خانه‌ها مثال‌هاي بسيار بهتري براي نحوه زندگي ثروتمندان آن دوران است. بي‌شک اين شهر ارزش ديدن را دارد.


 اخبـــــــــار 

کبودوال، تنها آبشار تمام خزه اي دنيا

درست است که نام ديگر گلستان را سرزمين آبشارها نهاده اند تا دينش را ادا کرده باشند و از راه دور به گردشگرها بگويند که اين همان جايي است که به دنبالش مي گرديد، اما همه آبشارهاي اين استان يک طرف و آبشار کبودوال علي آباد کتول يک طرف ديگر. آبشاري که نه تنها تنها آبشار خزه اي ايران محسوب مي شود، بلکه نمونه اي نادر در دنيا نيز هست و از آن با عنوان تنها آبشار تمام خزه اي دنيا هم ياد مي کنند. اگر آن دسته از فيلم هاي هاليوودي را مي بينيد که عده اي پس از مدت ها پياده روي در جنگل هاي انبوه به يک آبشار بزرگ در ته دره مي رسند و هربار با حسرت مي گوييد که کاش من جاي آن ها بودم، بايد بگويم که داريد وقت تلف مي کنيد.چنين منظره اي در چند کيلومتري شما و در کشور خودتان قرار دارد و چشم به راه روح ماجراجوي شماست، هرچند کساني که قصد ماجراجويي ندارند و تنها مي خواهند از مناظري زيبا لذت ببرند نيز مي توانند اين آبشار را جزو مقاصد گردشگري خود قرار دهند، زيرا آبشار کبودوال در چهار کيلومتري جنوب شهرستان علي آباد کتول و 5 کيلومتري جنوب شرقي روستاي معصوم آباد فندرسک قرار دارد و به پياده روي چنداني نيز احتياج ندارد. اگر قصد سفر به اين منطقه را داريد، بهتر است يکي از فصل هاي بهار يا تابستان را انتخاب نماييد تا زماني به سرزمين آبشارها برسيد که رنگ سبز خزه ها در چشمانتان برق بيندازد و از اين همه زيبايي و رنگارنگي سرگيجه بگيريد.يکي از هيجان انگيزترين بخش هاي اين آبشار اين است که با خيال راحت مي توانيد از آب زلال و سرد آن بنوشيد و مزه طبيعت را در دهان خود احساس کنيد.


در گالري پرديس ملت؛

افتتاحيه دومين جشنواره نقاشي «ژکال»

دومين جشنواره سراسري دانشجويي نقاشي «ژُکال» جمعه 25 فروردين ماه در گالري پرديس ملت برپا مي شود.

به گزارش روابط عمومي موسسه تصوير شهر، از ميان 1219 اثر و 503 شركت كننده از هنرمندان جوان دانشجو از سراسر دانشگاه هاي ايران، تعداد 114 اثر به مرحله دوم اين جشنواره راه پيدا کرده است. پس از انتخاب نهايي، آثار منتخب براي شركت در نمايشگاه گروهي و رقابت براي آثار برگزيده جشنواره در گالري پرديس ملت به نمايش در مي آيند.

بنابراين گزارش، داوري اين آثار طي دو مرحله توسط اساتيد دانشگاه هاي هنر كشور صورت مي گيرد، که دكتر بهنام کامراني، استاد عليرضا جدي و دكتر جمال عرب زاده داوري آثار اين دوره از جشنواره را برعهده دارند.

افتتاحيه نمايشگاه آثار منتخب نقاشي «ژکال» جمعه بيست و پنجم فروردين ماه از ساعت 16 الي 20 با حضور هنرمندان و هنردوستان در گالري پرديس ملت برگزار مي گردد.علاقمندان مي توانند جهت بازديد از نمايشگاه تا هشتم ارديبهشت ماه همه روزه از ساعت 11 الي 20 به گالري پرديس ملت واقع در خيابان وليعصر(عج)، ابتداي بزرگراه نيايش، روبروي کردستان، طبقه منفي 2 مراجعه کنند.


 قصار اما... 

آدم هاي مهربان از سر احتياج مهربان نيستند آنها دنيا را کوچکتر از آن ميبينند که بدي کنند!

آنها خود انتخاب کرده اند که نبينند نشنوند و به روي خود نياورند نه اينکه نفهمند!

هزاران فرياد پشت سکوت آدمهاي مهربان است، سکوتشان را به پاي بي عيب بودن خود نگذاريد...


 گنجينه 

كندي فيلي شكل ، يادگاري از شاه عباس صفوي

ظرف پيش رو به شکل فيلي در حالت نشسته است که بر روي بدنه آن، طرح هاي زيبايي با رنگ آبي کبالتي و سفيد به چشم
مي خورد.

اين ظرف كندي(Kendi) نام دارد و در واقع نوع به خصوصي از ظروف چيني محسوب مي شود.چيني ها از کندي براي نوشيدن مايعات استفاده مي کردند و در زمان هاي گذشته انواع بسياري از آن را به ديگر نقاط مانند ايران، اروپا و منطقه عثماني صادر مي کردند. در همان زمان، ساخت و کپي کندي ها در سرزمين هاي مورد نظر گسترش يافت که البته هر کدام بسته به سليقه و فرهنگ همان منطقه شکل مي گرفتند.گرچه کارکرد اين ظروف در ايران به درستي مشخص نيست، اما احتمال مي رود کندي ها به عنوان تنبوشه آب، قليان و يا گاهي ظروفي تزئيني کاربرد داشته اند.

کندي فيلي شکل مورد نظر بر خلاف نمونه هاي چيني، از مواد متفاوتي ساخته شده و شمايل فيل آن دقيقا شما را به ياد يک فيل واقعي نمي اندازند. اين ظرف با ارتفاع 23 سانتي متر، عرض 18 سانتي متر و قطر 11 سانتي متر، در شهر کرمان و در دوران صفوي پديد آمده است. تاريخچه ساخت ظروف مشابه در کرمان به زماني بر مي گردد که شاه عباس صفوي به ساخت چندين بناي بزرگ در شهر فرمان داد. چندي بعد گروه بسياري از هنرمندان و صنعتگران به منظور تأمين وسايل لازم بناهاي مورد نظر، به شهر کرمان رفتند. پس از آن بود که سبک جديد از ساخت ظروف سفالي با شمايل و طراحي هاي متفاوت در کرمان ديده شد.

امروزه ظرف فيلي شکل در گالري 462 موزه متروپوليتن در معرض ديد عموم قرار دارد.

كارناوال


 خبر 

آغاز مرمت تنها قلعه خشتي باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان

عمليات مرمت قلعه تاريخي مغويه بندرلنگه تنها قلعه خشتي سالم باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان آغاز شد.

به گزارش ايسنا، معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان با اعلام اين خبر در جمع خبرنگاران گفت: عمليات نجات و مرمت اضطراري بخش هاي فرسوده و آسيب ديده قلعه تاريخي مغويه از امروز، 19فروردين آغاز شد و به احتمال زياد تا 31 تير سال جاري ادامه مي يابد .

اشکان مختاري افزود: ديوارهاي قسمت هاي جنوبي و غربي اين قلعه تاريخي در ساليان متمادي آسيب ديده و علاوه برآن قلعه نياز به مرمت دارد .

وي ادامه داد: 100 ميليون تومان براي عمليات نجات قلعه مغويه بندرلنگه پيش بيني شده و براي مرمت کامل اين قلعه به مبلغ 2ميليارد تومان اعتبار نياز است .

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان اضافه کرد: عمده مصالح به کار رفته در اين بنا را خشت تشکيل مي دهد که براي مرمت اين قلعه آماده شده است .

مختاري عنوان کرد: زمان پايان کار را به صورت قطعي نمي توان مشخص کرد و احتمال دارد زودتر يا ديرتر از زمان گفته شده عمليات نجات به پايان برسد.

به گزارش ايسنا، قلعه مغويه بندرلنگه، تنها قلعه خشتي سالم باقي مانده از دوره قاجاريه در هرمزگان بوده که در فاصله 25 کيلومتري بندرلنگه واقع شده و به شماره 2 هزار و 230 در تاريخ سه خرداد سال 1377 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.


 عكس روز 

معبد "اولوواتو "‏ ، يکي از زيباترين مناظر را در جزيره بالي در اندونزي دارد. اين معبد بالاي يک صخره به ارتفاع 97 متر از سطح آب ‏قرار گرفته است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون