جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3875- تاریخ : 1396/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


قرار ملاقات با موجودات فضايي


آينه اي که دستيار هوش مصنوعي است


ويندوز 10 با فرمان هاي صوتي


اما خبر


سرمقاله


 قرار ملاقات با موجودات فضايي 

"نيل دگراس تايسون" در فضاي اينترنت متني با اين مضمون ثبت کرد: «من اخترفيزيک دان شخصي شما هستم.»پس از آن کاربران ، سوالات متعددي از او پرسيدند.از جمله اين که زمان ملاقات با موجدات فضايي کي است:« آيا شما فکر مي کنيد که ما در 50 سال ِ آينده قادر به تماس با موجودات پيشرفته خواهيم بود؟» پاسخ او به اين سوال "خير" بود.

پارادوکس فرمي

فقط در کهکشان راه شيري حدود 100ميليارد سياره وجود دارد.اگر درصد کمي از اين سيارات قابل سکونت باشند(که حتي با استانداردهاي محافظه کارانه،بايد اين طور باشد)،احتمال وجود حيات بيگانه در ميليون ها سياره و حيات موجودات پيشرفته در صدها هزار سياره در کهکشان راه شيري افزايش مي يابد.با توجه به اين فرضيات، پارادوکس فرمي اين سوال را مطرح مي کند که چرا ما تنها به نظر مي آييم؟مطالعات دانشگاه ملي استراليا در سال 2016 نشان مي دهد که دليل احتمالي نيافتن حيات بيگانه توسط ما در سيارات ديگر اين است که حيات هاي بيگانه در سيارات ديگر نابود شده اند!پس حيات ما بر روي زمين فقط به دليل شانس بالاي ما در کيهان مي باشد.

"برايان کاکسِ" فيزيکدان معتقد است ما به اين زودي ها موفق به يافتن حيات هوشمند بيگانه نخواهيم شد،زيرا علم بسيار پيشرفته اين موجودات، آن ها را به نابودي مي کشاند؛دانش بسيار بالاي آن ها باعث توليد تکنولوژي هايي شده که اين تمدن ها هنوز از نظر اجتماعي و سياسي براي مديريت اين تکنولوژي ها آماده نشده اند.

منبع:bigbangpage


 آينه اي که دستيار هوش مصنوعي است 

اين کامپيوترخانگي،ظاهري شبيه آينه دارد.اما در حقيقت اين کامپيوتر مجهز به هوش مصنوعي است و به فرد کمک مي کند موسيقي گوش کند يا دستور غذا براي شام بيابد.وبيشتر شبيه يک آينه است اما قابليت هاي زيادي دارد.

اين کامپيوتر،«آلبرت» نام گرفته و داراي شخصيت است و کاربران مي توانند صدا،جنسيت و لهجه او را عوض کنند و حتي قابليت شوخ طبعي را به آن بيافزايند.

آلبرت در حقيقت يک دستيار هوش مصنوعي است که درون کامپيوتري شبيه آينه زندگي مي کند.کاربران مي توانند برنامه هاي تقويم شخصي خود را از آلبرت بپرسند و يا به وسيله آن چراغ هاي خانه را خاموش وروشن کنند و حتي پست هاي صفحات مجازي خود را کنترل کنند.

هنگامي که کاربر از اين دستيار بپرسد: «آلبرت امروز چه طور به نظر مي رسد؟» کامپيوتر وضعيت هوا،برنامه هايي که در تقويم شخصي فرد علامت خورده و خلاصه اي از اخبار مهم روز را به کاربر ارائه مي کند.

آلبرت مي تواند دستوراتي مانند پخش موسيقي و ويدئو،کنترل نور چراغ هاي خانه و حتي يافتن دستور غذايي خاص را انجام دهد.مي توان علاوه بر دستورات شفاهي براي کنترل اين دستيار هوش مصنوعي از صفحه نمايش لمسي نيز استفاده کرد.آلبرت هوشمند در سايز 27 اينچ با وضوح full HD 1080p ارائه شده و مي توان آن را به ديوار اتاق نشيمن ،خواب يا هر جاي ديگري آويخت.

منبع:mehrnews


 ويندوز 10 با فرمان هاي صوتي  

با عرضه تازه ترين نسخه به روزشده از ويندوز 10 مي توانيد از دستيار صوتي کورتانا براي پيشبرد مراحل مختلف نصب ويندوز کمک بگيريد.هم چنين مي توانيد از ويندوز بخواهيد خودش صفحه کليد و زبان هاي ورودي را تنظيم کند وبدون تايپ کردن و با اداي کلمات وارد حساب مايکروسافت خود شويد. فرامين صوتي که فعلا براي محيط ويندوز 10 تعريف شده، محدود است و اگر شما قصد داريد پيکربندي پيچيده اي را در محيط اين سيستم عامل اعمال کنيد مجبوريد از صفحه کليد و تايپ استفاده کنيد.با توجه به اين که سيستم عامل ويندوز هنوز هم کاربرد گسترده اي دارد، اين تحول گامي مثبت براي تسهيل پيشبرد فرايندهاي کاري از طريق رايانه ها محسوب مي شود.


 اما خبر 

با اين قايق از سونامي و سيل جان سالم به در ببريد

يک مخترع باذوق براي کمک به زنده ماندن افراد در حوادث طبيعي و به خصوص در زمان وقوع سونامي و توفان هاي بزرگ، قايق منحصر به فردي ساخته است.

اين طراح آمريکايي قايقش را Tsunamiball يا توپ سونامي نام گرفته است.وي مي گويد بعد از وقوع سونامي مرگبار سال 2011 در ژاپن به فکر ساخت قايقي افتاده که بتواند در زمان رخ دادن حوادث اين چنيني جان مردم را حفظ کند.اين قايق بيشتر شبيه به يک محفظه کپسولي شکل کروي است که با توجه به شيوه طراحي خاصش امکان غرق شدن آن در زير آب وجود ندارد.نکته جالب اين است که طراح اين کپسول نجات هيچ وقت سابقه دريانوردي يا راندن يک قايق را نداشته است.با اضافه شدن موتورهاي برقي و همين طور صفحات خورشيدي و باتري هايي به اين کپسول نجات سرنشينان آن مي توانند پس از پايان توفان به سمت ساحل يا مکاني ايمن حرکت کنند.هم چنين سيستم ناوبري هدايت اختصاصي در اين قايق نصب مي شود.سرعت حرکت اين قايق پايين است ولي از قدرت مانور کافي براي نجات جان افراد برخوردار است.


افزايش تمرکز با استفاده ازهدفون

مهندسان آمريکايي از هدفوني را رونمايي کرده اند که گفته مي شود باعث افزايش تمرکز کاربر مي شود. به گفته اين محققان هدفون Mindset فعاليت مغز را براي کسب حداکثر بهره وري ذهني تجزيه و تحليل مي کند.اين هدفون با استفاده از فناوري نوروفيدبک،سيگنال هاي الکتروانسفالوگرافي (فعاليت الکتريکي مغز)را اندازه مي گيرد و به کاربران کمک مي کند تا تمرکز پيدا کنند و زرنگ تر شوند.اين هدفون در قسمتي که بر روي سر قرار مي گيرد داراي پنج حسگر است و از همان فناوري استفاده مي کند که بيش از 50 سال است در بيمارستان ها براي تصويربرداري از مغز و کارهاي تشخيصي استفاده مي شود.


 سرمقاله  

آفت ساخت و ساز در مدارس كشور

طي سال‌هاي اخير با وجود كمبودهاي بسياري كه درحيطه فضاهاي آموزشي داشته‌ايم، حركت‌ها و گام‌هاي بزرگي در ساخت بازسازي و مقاوم سازي مدارس كشور صورت گرفته است. البته منكر ضعف‌ها و حوادث تلخي كه براثر عدم ايمني كلاس‌ها به وجود آمده و بعضاً جان معلمان و دانش‌آموزان را به خطر انداخته، نيستيم. اما بايد چشم برتمام جوانب كار داشت و محاسن اين عرصه را نيز مورد توجه قرار داد.

بايد اعتراف كرد كه درامر ساخت و ساز و راه اندازي واحدهاي آموزشي و مدارس در سراسر كشور، خيرين و نهادهاي مردمي گوي سبقت را از آموزش و پرورش ربوده‌اند. ساخت تعداد بسياري از واحدهاي آموزشي كه دانش‌آموزان درآن مشغول به تحصيل هستند به همت خيريني ساخته شده كه هيچ نام و نشاني ازآنها نيست.

اما نكته اصلي مورد بحث ما درحيطه ايمن سازي بناها و رعايت اصول ساخت و ساز در احداث بناهاي آموزشي از سوي خيرين و نهادهاي رسمي مي باشد. برخي بناهاي ساخته شده در شهرستان‌ها و حتي مراكز استان‌ها به سبب عدم رعايت نكات ايمني دچار خسارت‌هايي شده‌اند كه درصورت مواجهه با خطراتي همچون زلزله به هيچ وجه استاندارد نيستند.

البته اين امر برعهده تامين كنندگان مالي اين پروژه‌ها نيست بلكه ضعف ناظران و بي مسئوليتي مجريان طرح‌هاي عمراني در عرصه مدرسه سازي موجب بروز چنين هدر رفت‌هايي مي‌گردد. عدم استفاده از مصالح و اقلام مرغوب مطابق با چارچوب‌هاي استقامت در برابر زلزله باعث مي‌شود تا اين ساختمان‌هاي نوساز در برابر كوچكترين لرزه‌هاي احتمالي دچار خسارت و خطرآفريني گردند.

به عنوان مثال درزلزله اخير استان خراسان رضوي تعدادي از مدارس كشور به سبب فرسودگي تخريب شدند و حتي برخي از آنها در طرح مقاوم سازي نيز قرار گرفته بودند، اما در مقابل زلزله تاب نياوردند و تخريب شدند. حال تصور كنيد اگر دانش‌آموزان درون اين مدارس و برسركلاس مشغول تحصيل بودند چه اتفاق ناگواري رخ مي داد.از سوي ديگر اين انتظار وجود دارد تا مسئولان و نهادهاي عمراني كه وظيفه بازسازي مناطق آسيب ديده دارند، در مواجهه با مدارس و فضاهاي آموزشي نهايت نظارت هدفمند در امر ساخت و ساز را مورد توجه قرار دهند. همچنين روي سخنمان با مسئولان آموزش و پرورش است كه با صرف بودجه‌هاي ميلياردي در صدد بازسازي و مقاوم سازي مدارس شهرهاي مختلف كشور هستند. اگرچه با كمبود بودجه در اين عرصه مواجه هستيم، اما اين انتظار از مسئولان وجود دارد تا همين بودجه درنظر گرفته شده را نيز به نحو احسن براي مقاوم سازي مدارس صرف كنند و احتمالا مدرسه سازي نيز دچار آفت ساخت و سازهاي "بساز و بفروشي" نشوند.

اميدواريم روزي فرارسد كه مدارس كشور مأمن مطمئني براي دانش‌آموزان شود و ديگر شاهد تشكيل كلاس‌هاي درس در پارك‌ها و فضاهاي باز به سبب زلزله و آسيب‌هاي ديگر نباشيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون