جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3872- تاریخ : 1396/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


“آناتول فرانس”، نويسنده اي كه دنيا را متحير كرد


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


زنگ اد‌‌‌‌‌بيات


نغمه


 “آناتول فرانس”، نويسنده اي كه دنيا را متحير كرد 

مهدي طوسي

نام اصلي او آناتول فرانسوا تيبو است. اين نويسنده را پادشاه نثر فرانسه لقب داده‌اند. او در 1844 در پاريس زاده شد و در سال 1924 درگذشت. وي پسر کتاب فروشي به نام "فرانسوا" بود که نام مستعار "فرانس" را از او گرفته است. او تحصيلات خود را به طور رسمي ادامه نداد و شخصاً مطالعه مي‌کرد. فرانس در سال 1873 يعني در 29 سالگي چکامه هاي طلايي خود را چاپ کرد. او در انجمن‌هاي ادبي پاريس رفت‌وآمد مي‌کرد و به جريانات ادبي علاقه‌ي فراوان داشت. فرانس کم کم به داستان‌نويسي و نگارش آثار منثور علاقه‌مند شد.

فرانس در سال 1879 ژوسکات و گربه لاغر را نوشت و در سال 1881 جنايت سيلوستر بونار را چاپ کرد. وي در سال 1885 کتاب دوست من را که گلچيني از خاطرات زيباي کودکي اوست نوشت. او از سال 1887 تا 1893 صفحه ادبي نشريه تان را اداره مي‌کرد که مجموعه‌هاي خود را در چهار جلد چاپ کرد. بعد از اين وي دوباره به نگارش داستان پرداخت. و در سال 1889 بالتازار، در سال (1890) تائيس و در (1893) عقايد ژروم کوانار و در (1894) چنگ قرمز را نوشت و در 1896، وارد آکادمي فرانسه شد و به عضويت فرهنگستان فرانسه درآمد. در اين زمان وي مجله "تاريخ معاصر" و "آقاي برژه در پاريس" (1901) را نوشت که مانند داستان‌ها و رمان‌هاي او مورد استقبال قرار گرفت و سپس کم‌کم قدم به صحنه سياست گذاشت.

او در کتاب‌هاي "روي سنگ سپيد" و "جزيره پنگوئن ها" و "عصيان فرشتگان" مضحکه نبرد سياسي و اجتماعي و بن‌بست‌هاي فناناپذير انديشه بشر را منعکس ساخت کتاب "خدايان تشنه‌اند" که در سال 1912 نوشته شده آئينه‌اي است که آناتول فرانس در آن فاجعه انقلاب فرانسه را با رنگ و لعاب خاصي منعکس کرده است. فرانس در سال 1908 کتاب "زندگي ژاندارک" را نوشت که يک شاهکار شگفت انگيز تاريخي مي‌باشد. پس از جنگ جهاني اول که ضربه بزرگي به روح حساس او وارد ساخت، او در دام هرج‌ومرج‌هاي فکري روشنفکران عصر گرفتار شد. در نگارش دو جلد کتابي که آخرين آثار او هستند، از خاطرات شيرين کودکي الهام گرفت. اين دو کتاب عبارتند از: "پير کوچک" که در سال 1918 نوشته شد و "زندگي در آغوش گل ها" که در سال 1921 به رشته تحرير در آمد و به وسيله اين دو جايزه نوبل ادبيات سال 1921 را گرفت. به سال 1922 به علت حملاتش به مسيحيت چاپ آثار وي تحريم گرديد.او سنگين، قوي، سهل و ممتنع مي‌نوشت و سنت‌هاي کلاسيک را رعايت مي‌کرد.

در دهه 1920 برخي از آثار فرانس در فهرست کتاب‌هاي ممنوع فرانسه بودند.

گوشو در ديباچه کتاب "گردشهاي آناتول فرانس " مي‌گويد: آناتول فرانس افلاطوني بود از نو زنده شده، افلاطوني که از خواندن کتابهاي رابله، راسين و ولتر پخته و معتدل شده بود.

پن لوه رئيس مجلس شورا و يکي از اساتيد بزرگ دانشگاه پاريس در روز مرگ آناتول فرانس در طي نطق خويش گفت: آناتول فرانس پس از عمر طولاني و رسيدن به بلندترين درجات مفاخر علمي و ادبي که بشر ممکن است به آن برسد وفات کرد، اما در شب دوازدهم اکتبر که خبر مرگ او در دنيا انتشار يافت در تمام جهان متمدن هر صاحب نظري از شنيدن اين خبر وحشت انگيز برخود لرزيد، زيرا بلندي فکر او به مقامي بود که در شب مرگش سطح خرد و دانايي پايين آمد.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

رامبد خانلري:

داستان کوتاهِ سالم کم داريم

رامبد خانلري با بيان اين‌که داستان کوتاه سالم توسط نويسندگان ايراني کم نوشته مي‌شود گفت: مخاطب ايراني خيلي نتوانسته با داستان کوتاه ايراني ارتباط برقرار کند.رامبد خانلري در شانزدهمين دوره جايزه مهرگان ادب براي مجموعه داستان «سرطان جن» موفق شد به عنوان برگزيده لوح تقدير و تنديس اين جايزه را به دست آورد. نويسنده اين مجموعه داستان درباره چرايي رفتن به سراغ اين نوع داستان‌نويسي به ايسنا گفت: زماني که از نوجواني داستان‌خواني را شروع کردم، خواندن داستان‌هاي فارسي برايم سخت بود. بيشتر کتاب‌هاي ترجمه مي‌خواندم تا اين‌که با داستان‌هاي غلامحسين ساعدي آشنا شدم. همچنين مجموعه داستاني از پيمان اسماعيلي به نام «برف و سمفوني ابري» خواندم و متوجه شدم که ذات داستان ايراني با وهم عجين است.خانلري با اشاره به اين‌که مجموعه داستان «سرطان جن» اولين کتاب منتشرشده اوست، گفت: براي کار اولم حس مي‌کردم يک نويسنده فقط بايد قصه بگويد و حرف‌هاي جديد و عجيب را براي کارهاي بعدي گذاشتم. در اين اثر قصد من قصه‌گويي بود. اين‌که اين فضا را انتخاب کردم به خاطر خواندن قصه‌ها و ديدن فيلم‌هايي در اين ژانر بود، چرا که باعث شده بود من چارچوب‌هاي اين ژانر را بيشتر بشناسم. نويسنده هم بايد کاري را انجام بدهد که بلد است. من اين کار را بلد بودم و سعي کردم آن را در داستان‌هايم بياورم.او در پاسخ به اين سوال که چرا به سراغ داستان کوتاه رفته‌ است، گفت: من قبل از اين‌که داستان کوتاه بنويسم نقاشي مي‌کردم و دوست داشتم کميک‌استريپ کار کنم، اما ديدم هم زمان‌بر است و هم پرهزينه. ذهنم هم قصه‌ساز بود و دوست داشتم از موقعيت‌ها چيزي خلق کنم. داستان کوتاه اين امکان را به من مي‌داد تا از موقعيت‌ها داستان خلق کنم. همچنين چون رشته تحصيلي‌ام رياضيات بود و در داستان کوتاه به نسبت رمان، مهندسي اطلاعات مهم است و اهميت بيشتري در داستان کوتاه پيدا مي‌کند آن را در داستان کوتاه به کار گرفتم.اين داستان‌نويس درباره اين نظر که گفته مي‌شود داستان کوتاه در ايران از رمان ايراني جلوتر است، گفت: اين حرف به صورت تجربي درست است، اما در عمل اين‌گونه نيست.


نامه‌هاي منتشر نشده احمد شاملو در «جهان کتاب»

شماره جديد ماهنامه «جهان کتاب» با انتشار چند نامه منتشر نشده از احمد شاملو به مرتضي کيوان، در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.به گزارش ايبنا، نورالله مرادي طي يادداشت عنوان مي‌کند: «سال 1391 زنده‌ياد پوري سلطاني، پاکتي حاوي چند نامه از احمد شاملو به همسرش، مرتضي کيوان را به من داد تا ترتيب انتشار آنها را بدهم؛ چهار نامه و سه شعر. نامه‌ها يکي تاريخ «پنجشنبه 18 يا 19» را دارد بي‌آنکه ماه و سال آن معلوم باشد! در اين نامه شاملو از کيوان مي‌خواهد او را در «کافه قنادي شميرانم ملاقات کند. نامه در تهران نوشته شده است. سه نامه ديگر تاريخ دارد و بين 23 فروردين تا 13 ارديبهشت 1331 نوشته شده‌اند. در اين ايام شاملو در گرگان بوده و نامه‌ها بيانگر حالات اوست. يکي از آنها نسبتاً مفصل است و دردناک. دو قطعه از شعرها در آذر و بهمن 1331 نوشته شده‌اند. در ادامه اين اشعار و نامه‌هاي منتشر نشده را مي‌خوانيد:

شعر شبانه، براي کوچه‌ها

خداوندان درد من! آه، خداوندان درد من!

خون شما بر ديوارِ کهنه تبريز شتک زد،

درختان تناور درّه سبز

بر خاک افتاد،

سرداران قيام بزرگ

بردارها رقصيدند،

و آئينه کوچکِ آفتاب

در درياچه شور

شکست.

[...]

رفيق عزيز!

با شتاب بسيار مي‌خواهم شما را ببينم، بين ساعات نه و ده شب در کافه قنادي شميران به انتظار شما خواهم بود. جايي نشسته خواهم بود که تا آمديد ببينمتان. اگر برايتان امکان داشت قدري پول هم به عنوان يک قرض چند روزه برايم خواهيد آورد.

احمد شاملو

 


 تازه‌هاي نشر 

«شهر ما تهران» به چاپ رسيد

کتاب «شهر ما تهران: معرفي تهران براي نوجوانان» نوشته‌ پيمان فيوضات به چاپ رسيد.به گزارش ايسنا، اين کتاب که کتاب اطلاعات عمومي تهران براي نوجوانان است 70 صفحه تمام‌رنگي و دو پيوست (يکي نقشه تهران به تفکيک محلات و يک اينفوگرافي [اطلاع‌نگاشت]) دارد و در تيراژ دوهزار نسخه منتشر شده است.

در معرفي اين کتاب عنوان شده است: «شهر ما تهران...» با نگاهي به تاريخ و جغرافياي تهران شروع مي‌شود، تحولات مهم قرن اخير در تهران را بررسي مي‌کند و با رسيدن به زمان حال، با زباني ساده و قابل فهم براي نوجوانان به مسائل مربوط به زمان حالِ تهران مي‌پردازد. تلاش شده است ضمن اشاره به وقايع تاريخي، به آن‌چه از آن دوران‌ تاريخي هنوز در تهران وجود دارد مانند برخي موزه‌ها و کاخ‌ها اشاره شود. کتاب سپس ويژگي‌هاي شهر تهران و مردمي را که در آن زندگي مي‌کنند با تصاويري مرتبط با متن تشريح مي‌کند. به پرندگان، پستانداران، درختان و به طور کلي موجوداتي که در شهر زيست مي‌کنند، مي‌پردازد. سپس مديريت شهري را توضيح مي‌دهد و به مسائل و مشکلات آينده شهر نگاهي مي‌اندازد.

در اين کتاب براي انتقال بهتر مطلب از بيش از 280 تصوير استفاده شده است و در بخش مربوط به گذران اوقات فراغت مردمِ تهران، تعدادي از بناها و ديدني‌هاي تهران معرفي شده‌اند.اين کتاب در مجموعه «ايران من» از سري کتاب‌هاي نوجوانانِ دفتر پژوهش‌هاي فرهنگي است. کتاب‌هاي ديگرِ مجموعه «نوروز» و «ترکمن‌هاي ايران» (در دست چاپ) است.دفتر پژوهش‌هاي فرهنگي همچنين مجموعه‌ کتاب‌هاي «از ايران چه مي‌دانم؟»، «تهران‌پژوهي» و «تهران‌شهر» را منتشر کرده است.اينفوگرافيِ پيوست کتاب «شهر ما تهران» نيز در يک صفحه بزرگ تغيير و تحولات تهران را در عرصه‌هاي حمل و نقل، فرهنگ، آموزش و پرورش و غيره، از زمانِ پيش از پايتختي تا امروز نشان مي‌دهد.از پيمان فيوضات پيش‌تر چهار مجموعه داستان با نام‌هاي «بن‌بستي در افريقا» (نشر ني)، «بندهاي خالي» (نشر آگه)، «آچمزشده‌ها» (نشر آگه) و «نمايشگاه نگاتيو» (نشر آمه) منتشر شده است.


 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

فيناليست‌هاي جايزه ادبيات زنان بريتانيا معرفي شدند

جايزه ادبيات زنان بريتانيا که با عنوان بيليز شناخته مي‌شود، در حالي فهرست نامزدهاي نهايي خود را اعلام کرد که نام مارگارت آتوود نويسنده نامدار کانادايي در اين فهرست ديده نمي‌شود.

به گزارش مهر به نقل از گاردين، در انتخابي غيرمنتظره يک کتاب علمي تخيلي که تصويري از جهاني را ارايه کرده که در آن زنان با قدرت گسترده مي‌توانند در برابر مردان ايستادگي کنند و حتي آن‌ها را بکشند، به عنوان يکي از فيناليست‌هاي جايزه بيليز که به ادبيات زنان اهدا مي‌شود، به فهرست نهايي راه يافت.

نائومي آلدرمن خالق اين کتاب با عنوان «قدرت» يکي از 6 فيناليست اين دوره از جايزه بيليز است.اين جايزه 30 هزار پوندي براي حمايت از ادبيات زنان نويسنده اهدا مي‌شود و از سال 1996 تاکنون اهدا شده است.اسامي فيناليست‌هاي اين دوره در مراسمي که ديروز در لندن برگزار شد اعلام شد. در اين فهرست ليندا گرانت يکي از برندگان پيشين اين جايزه نيز جاي دارد. ايوبامي-آدبايو يک نويسنده نوقلم نيز موفق شده تا به عنوان فيناليست خود را بالا بکشد.کتاب آلدرمن که چهارمين اثر وي است، رماني درباره يک دختر نوجوان است که قادر است با يک لمس، فردي را بکشد. به گفته رييس هيات داوران خوانندگان مرد يا زن با خواندن اولين صفحه از اين کتاب جذب آن مي‌شوند و نمي‌توانند آن را پايين بگذارند.

در اين فهرست 3 نويسنده بريتانيايي جاي گرفته آند که شامل آلدرمن با رمان «قدرت»، گرانت با رماني با عنوان «دايره تيره» که در دهه 1950 مي‌گذرد، و گويندولاين رايلي براي رمان «عشق اول» هستند.آدبايو نويسنده نيجريايي نيز با اولين رمانش با عنوان «با من بمان» در اين فهرست حضور دارد. رمان او در نيجريه و در دهه 1980 اتفاق مي‌افتد.سي‌اي مورگان نويسنده آمريکايي ديگر فيناليست اين فهرست است که با عنوان «ورزش پادشاهان» در اين رقابت بالا آمده است. اين کتاب نقدي بر رقابت است.مدلاين تين نويسنده کانادايي نيز با رماني با عنوان «نگو چيزي نداشتيم» که فيناليست جايزه بوکر هم بود، در اين فهرست جاي دارد.


خالق رمان «اين زندگي ورزشي» و برنده جايزه بوکر درگذشت

گاردين با اعلام خبر درگذشت ديويد استوري، نمايشنامه‌نويس و برنده جايزه بوکر نوشت:ديويد استوري، نويسنده برنده بوکر و خالق رمان پرطرفدار «اين زندگي ورزشي» در 83 سالگي درگذشت.در بيانيه‌اي که از سوي چهار فرزند استوري پس از درگذشتش منتشر شده، آمده است: او الهام بخش عشقي بزرگ بود و به ما جهان را و واقعيت آن را نشان داد.

به گزارش ايلنا، مرگ اين نمايشنامه نويس با ابراز تاثر همکاران ديگرش روبه رو شد و ديويد الدريج از وي به عنوان «غولي در تئاتر پس از جنگ» ياد کرد. رمان «اين زندگي ورزشي» را با استفاده از تجربيات ورزشي خودش خلق کرد و در سال 1963 نيز فيلمي تحسين شده با بازي ريچارد هريس و به کارگرداني ليندسي آندرسون با اقتباس از اين رمان ساخته شد.اين رمان از زاويه ديد يک بازيکن راگبي روايت شده و با کوبيده شدن سر اين بازيکن به سر بازيکني ديگر و شکستن دندان جلويش آغاز مي‌شود.ديويد استوري پسر يک معدن‌کار بود 13 جولاي 1933 در يورکشاير متولد شد و با تحصيل در مدرسه گرامر خودش را در کنار نويسندگان طبقه کارگر ازجمله استن بارستو نويسنده «يک جور دوست داشتن» و جان برني نويسنده «اتاقي در اوج» قرار داد.وي سپس در مدرسه هنر لندن تحصيلات عاليه خود را طي کرد و رمان دومش را با عنوان «پرواز به شهر کمدن» ادامه داد که داستان دختر يک معدن‌کار را روايت مي‌کند که پس از ازدواج با يک آموزگار به لندن مي‌رود. وي با اين رمان موفق به کسب جايزه سامرست موام در سال 1963 شد.اين نويسنده در سال‌هاي آخر عمرش به نقاشي و طراحي روي آورد و نمايشگاهي شامل 400 اثرش را در سال 2016 در هپوورث برپا کرد.


 نغمه 

مهتاب

نيما يوشيج

مي تَراوَد مَهتاب

مي درخشد شَب تاب،

نيست يک دَم شِکَنَد خواب به چشمِ کَس وليک

غَمِ اين خُفته ي چند

خواب در چشمِ تَرَم مي شکند.

نگران با من اِستاده سَحَر

صبح مي خواهد از من

کز مبارکْ دَمِ او آوَرَم اين قومِ به جانْ باخته را بلکه خبر

در جگر ليکن خاري

از رَهِ اين سفرم مي شکند…


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون