جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3872- تاریخ : 1396/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

شرايط بحراني تيم ملي فوتبال اميد
حسرت المپيکي شدن به نيم قرن مي رسد؟


کره‌اي ها مانع فيناليست شدن واليباليست‌هاي نوجوان ايران


اعزام دختران پينگ پنگ باز به اسپانيا


داوران ايراني از جام جهاني جوانان بازماندند


ورزش جوان و نوجوان


ميز خبر


 شرايط بحراني تيم ملي فوتبال اميد
 حسرت المپيکي شدن به نيم قرن مي رسد؟ 

شاپرک- حسرت تيم ملي فوتبال اميد ايران براي المپيکي شدن در حال رسيدن به نيم قرن است و اين تيم با وجود مشخص شدن رقباي ايران در انتخابي مسابقات قهرماني آسيا در بلاتکليفي کامل به سر مي‌برد.

مرحله انتخابي مسابقات قهرماني فوتبال کمتر از 23 سال آسيا اسفند سال گذشته برگزار شد و تيم‌هاي مختلف از جمله ايران رقباي خود را در اين مسابقات شناسايي کردند. تيم ايران در گروه A با تيم‌هاي عمان، قرقيزستان و سريلانکا همگروه شد.

قرعه‌کشي اين مسابقات در حالي انجام شده که تيم ايران تاکنون تشکيل نشده و عملا تيم ملي اميد وجود ندارد و استعدادهاي جوان بدون اينکه ديده شوند، به کار خود ادامه مي دهند. دير نيست که تيم ايران رنگ المپيک 2020 را هم به خود نبيند و به حسرت حدودا نيم قرني ايران دامن زده شود.

اميد زيادي وجود داشت که تيم ملي اميد ايران با هدايت محمد خاکپور جواز حضور در المپيک 2016 ريو را بگيرد اما با وجود داشتن مهره هاي شاخص ليگ برتري، اين تيم نتوانست المپيکي شود تا حسرت حضور در المپيک 44 ساله شود.

در حالي که حدود 9 ماه از المپيک ريو مي گذرد، تيم ملي اميد ايران هنوز تشکيل نشده و فدراسيون فوتبال در بي برنامگي محض براي کسب جواز حضور در المپيک 202 به سر مي برد.

اين تيم نه سرمربي دارد و نه برنامه اي براي آن تدارک ديده شده است و اين در حالي است که مسابقات انتخابي قهرماني آسيا به زودي آغاز مي شود.

مسابقات انتخابي قهرماني فوتبال آسيا در رده سني کمتر از 23 سال روز 28 تير آغاز خواهد شد و بعد از مشخص شدن چهره 16 تيم نهايي، مسابقات قهرماني کمتر از 23 سال روز 23 دي 96 در چين برگزار مي شود.

از طرفي اکثر تيم‌هاي ملي از جمله استراليا، امارات، قطر، ژاپن و ... بعد از اتمام مسابقات المپيک 2016 تيم ملي اميد خود را تشکيل داده‌اند و بدون شک چندين گام مهم بيشتر از ايران برداشته اند.

البته گمانه‌زني‌هايي در گذشته مبني بر حضور تيم ملي جوانان بعد از شرکت در جام جهاني کمتر از 20 سال، در انتخابي مسابقات قهرماني کمتر از 23 سال آسيا به عنوان تيم ملي اميد شرکت کند که البته اين موضوع هم تاکنون در حد حرف باقي مانده است.

پيش از اين دغدغه فدراسيون جلوگيري از موازي کاري‌هاي کميته ملي المپيک بود که بعد از جلسه تاج و کيومرث هاشمي اين مشکل هم رفع شد و صفر تا صد آماده‌سازي اين تيم به فدراسيون فوتبال واگذار شد.سخن پاياني اينکه اين تيم نياز به توجه دارد؛ حداقل مسئولان به اندازه تيم‌هاي رده سني نوجوانان و جوانان به اين تيم توجه کنند تا اين نسل از فوتبال ايران هم همانند نسل‌هاي گذشته نسوزد و حسرت المپيکي شدن به نيم قرن نرسد.


 کره‌اي ها مانع فيناليست شدن واليباليست‌هاي نوجوان ايران 

تيم ملي واليبال نوجوانان ايران از رسيدن به فينال قهرماني آسيا بازماند.

بنا بر اعلام فدراسيون واليبال، تيم ملي واليبال نوجوانان ايران در نيمه نهايي رقابت‌هاي قهرماني آسيا به مصاف کره جنوبي رفت و با شکست 3 بر 2 برابر اين تيم از رسيدن به فينال بازماند.نوجوانان واليباليست ايران 3 بر 2 و با نتايج 25-19، 25-22 و 23-25، 16-25 و 15-9 برابر حريف خود شکست خوردند.

اين دو تيم در دور مقدماتي هم به مصاف هم رفتند که اين بازي هم با برتري کره جنوبي همراه شد.تيم ملي واليبال نوجوانان ايران در رده بندي اين رقابت ها بايد به مصاف چين برود. چين در مرحله دوم رقابت تا ايران را برده است.

کره جنوبي و ژاپن هم ديدار نهايي را برگزار مي‌کنند.تيم ملي واليبال ايران با هفت قهرماني پرافتخارترين تيم اين رقابت هاست.

تيم ملي با ترکيب محمدحسين راستي، محمدرضا حضرت‌پور، اميرحسين توخته، اميرمحمد فلاحت خواه، احسان دانش دوست، محمدرضا طهماسب، سهيل کمال آبادي، مرتضي شريفي (کاپيتان)، علي طبري، حسين سليمان اهري، مهدي جعفروند، مهدي جلوه و سرمربيگري محمد وکيلي در اين رقابت ها حاضر است.

تيم ايران با حضور در نيمه نهايي اين رقابت ها سهميه رقابت‌هاي جهاني را کسب کرده‌است

طلوع کيان: واليبال شرق آسيا در حال پيشرفت است

عليرضا طلوع کيان مربي تيم ملي واليبال نوجوانان پس از شکست دوباره ايران از کره گفت: واليبال ايران نبايد در غرور اقتدار چند ساله در قاره کهن بماند و فکر کند که ديگر کشورهاي آسيايي نمي توانند جاي او را بگيرند.

وي تصريح کرد: واليبال شرق آسيا با برنامه ريزي پايه اي در حال پيشرفت است و بازيکنان رده سني نوجوانان برخي تيم ها از جمله کره جنوبي، چين و ژاپن نشان مي دهتد که اين کشورها در اين رشته فعاليت مناسبي دارند.

مربي تيم ملي واليبال نوجوانان به «دونگ هيوک ايم» بازيکن شماره يک تيم کره جنوبي اشاره کرد و گفت: براي اولين بار است که يک بازيکن در تيم رده سني نوجوانان آسيا بازي مي کند که بسيار کليدي و قدرتمند و با فيزيک عالي است.وي ادامه داد: اين بازيکن در مسابقه با ايران 75 پاس مي گيرد و 45 امتياز به دست مي آورد. تيم کره هم پاسور با تجربه دارد و هم از قطر پاسور با تجربه اي بهره مي برد.


 اعزام دختران پينگ پنگ باز به اسپانيا 

تيم ملي پينگ پنگ جوانان به تورنمنت اسپانيا اعزام مي شود.

فاطمه کيواني سرمربي تيم ملي درباره برنامه‌هاي تيم‌ ‌ملي پينگ‌پنگ بانوان به ايسنا گفت: از پنجم فروردين اردوهاي تيم‌ ‌ملي آغاز شده و ملي‌پوشان عازم رقابت‌هاي قهرماني آسيايي هستند. سه رويداد مهم را در پيش رو داريم، نخست همين رقابت‌هاي قهرماني آسيايي چين، سپس رقابت‌هاي کشورهاي اسلامي و مسابقات آلمان است.او در ادامه‌ افزود: يک تورنمنت نيز براي جوانان در نظر داريم که ارديبهشت در اسپانيا برگزار مي‌شود و تيم جوانان در اين رقابت‌ها حضور خواهند داشت. ان‌شاء‌الله برنامه‌هاي خود را تا المپيک و مسابقات تيمي جهان ادامه‌ خواهيم داد.


 داوران ايراني از جام جهاني جوانان بازماندند 

هيچ فرد يا گروه داوري از ايران براي جام جهاني فوتبال كمتر از 20 سال كره جنوبي انتخاب نشد.فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا)، فهرست داوران حاضر در جام جهاني كمتر از 20 سال را اعلام كرد كه در اين فهرست نام هيچ داور و كمك داوري از ايران ديده نمي‌شود.

اين در حالي است كه داوراني از قطر، كره جنوبي و امارات از آسيا براي اين رقابت ها انتخاب شده اند.جام جهاني جوانان روز 30 ارديبهشت آغاز مي‌شود و روز 31 ارديبهشت ايران مقابل كاستاريكا قرار مي‌گيرد.

تيم ملي جوانان ايران با کسب عنوان در مسابقات آسيايي توانست جواز حضور در جام جهاني را بگيرد.


 ورزش جوان و نوجوان 

تحليل سرمربي تيم فوتبال دختران ايران از حضور در تورنمنت روسيه

سرمربي تيم فوتبال جوانان درباره حضوراين تيم در تورنمنت روسيه گفت: در اين تورنمنت بازيکنان با تلاش فراوان برابر تيم هاي اروپايي نمايش خوبي را به اجرا گذاشتند.

به نقل از سايت رسمي فدراسيون فوتبال، ليلا وقاري درباره حضور ملي پوشان در تورنمنت سوچي روسيه و کسب عنوان چهارم در اين بازيها گفت: تيم ايران مرحله اول را با 9 امتياز پشت سر گذاشت و اين در حالي بود که تيم هاي روسيه و بلاروس با امتياز کامل از گروه خود صعود نکردند و هر کدام با 4 و 5 امتياز به ترتيب وارد مرحله بعدي مسابقات شدند.

وي ادامه داد: متاسفانه در دور بعدي اين تورنمنت با تيم روسيه بازي داشتيم که معتقدم رقابت با تيم ميزبان خيلي سخت بود، داوري به ما لطمه زد و دو گل ايران را آفسايد اعلام کرد. ضمن اينکه به لحاظ اينکه ميزبان روسيه بود، شرايط را براي ما سخت تر کرده بودند همچنين تعدادي از بازيکنان آسيب ديدند. حتي يک بازيکن خود را به ايران بازگردانديم که يکي از دفاع هاي اصلي ما بود که باعث شد تا ارنج تيمي تغيير کرد.

سرمربي تيم جوانان بانوان ادامه داد: با توجه به شرايط فيزيکي و آسيب ديدگي ملي پوشان، آنها انتظارت من را برآورده کردند اما در مجموع برنامه من براي شرکت در اين تورنمنت حضور در فينال مسابقات بود که متاسفانه رخ نداد.

وي گفت: تيم هاي اروپايي حاضر در اين تورنمنت از لحاظ فيزيکي و قدرت بدني، مهارت فردي از ما بسيار بالاتر بودند. ما چند بازيکن خود را نيز در اختيار تيم فوتبال بزرگسالان قرار داده بوديم و در واقع با تمام داشته هاي خود به اين تورنمنت رفته و از هيچ تلاشي براي موفقيت ايران دريغ نکرديم.

سرمربي تيم فوتبال جوانان در باره اينکه در مرحله گروهي تيم اسلووني از ايران شکست خورد اما در ديدار سوم چهارمي، ملي پوشان شکست را پذيرا شدند، گفت: اسلوني بازيکنان بسيار خشن و پر قدرتي داشت و در ديدار پاياني که با اين تيم داشتيم، بازي رو واگذار کرديم. سه تا از بازيکنانم مصدوم شدند ضمن اينکه داوري در اين دوره از تورنمنت بسيار ضعيف بود. نتيجه قابل قبول من نيست اما شرايط و مصدوميت بازيکنان باعث شد تا در فينال حضور نداشته باشيم اما بي شک ملي پوشان از هيچ تلاشي دريغ نکردند.

وقاري در پايان گفت: حضور در تورنمنت ها و بازيهاي دوستانه باعث مي شود تا ملي پوشان تجربه بالايي کسب و از لحاظ فيزيکي خود را تقويت کنند. مهارتهاي فردي و تکنيکي تيمي را بايد ارتقا دهند که رقابت با حريفان سرسخت باعث مي شود تا شاهد موفقيت و روند رو به رشد ملي پوشان باشيم. ضمن اينکه نقاط ضعف و قوت تيم و بازيکنان مشخص مي شود و کادر فني نيز با شناخت کامل از بازيکنان آنها را براي حضور در مسابقات اصلي انتخاب مي کند.

تورنمنت بين المللي سوچي روسيه با حضور تيم هاي جوانان بانوان اسلووني، روسيه، کراسنودار، ايران، قزاقستان، روماني، آذربايجان و بلاروس از 29 اسفند ماه آغاز شد که تيم ملي فوتبال کشورمان عنوان چهارم اين دوره از تورنمنت را کسب کرد.


انجام تست سلامت از کشتي گيران جوان در انتخابي تيم ملي

از نفرات حاضر در رقابت هاي انتخابي تيم هاي ملي کشتي جوانان تست سلامت گرفته مي شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر ملک محمدي رئيس کميته پزشکي فدراسيون کشتي با تاييد اين خبر گفت: در راستاي برنامه هاي فدراسيون از کشتي گيران حاضر در اين رقابت ها تست سلامت گرفته مي شود.

رقابت هاي انتخابي تيم هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي جوانان براي حضور در رقابت هاي آسيايي تايوان و جهاني فنلاند از امروز (پنج شنبه) و به مدت دو روز در خانه کشتي شماره 2 مجموعه ورزشي آزادي تهران برگزار مي شود.


حضور تيم ملي جودوي نوجوانان در تورنمنت بين المللي سراب

سومين تورنمنت بين المللي جودو با عنوان جام صلح و دوستي در سراب برگزار مي شود.

به نقل از روابط عمومي اداره کل ورزش و جوانان استان، سومين دوره تورنمنت بين المللي جودوي شهرستان سراب، با عنوان جام صلح و دوستي، با حضور هفت تيم خارجي از کشورهاي، روسيه، جمهوري آذربايجان، گرجستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقيزستان به همراه هشت تيم داخلي، تيم ملي جودو نوجوانان، تيم هاي منتخب استان زنجان، کرمانشاه، آذربايجان غربي، همدان، گلستان و دو تيم از شهرستان سراب به ميزباني شهرستان سراب در سالن علامه اميني اين شهرستان برگزار مي شود.

کريم عباسقلي پور، رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان سراب، زمان برگزاري اين رقابت ها را هشتم ارديبهشت ماه سال جاري مصادف با مبعث حضرت رسول اکرم ( ص ) اعلام کرد.

وي از کليه علاقمندان به رشته ورزشي جودو و خانواده هاي ورزشي شهرستان دعوت نمود با حضور در محل برگزاري سومين دوره تورنمت بين المللي جودو شهرستان سراب فرزندان جودوکار سراب را در کسب عناوين قهرماني ياري کنند .


 ميز خبر 

طرح بزرگ استعداديابي قايقراني

طرح مشترک رشته‌هاي قايقراني با عنوان استعداديابي نوجوانان با مرکزيت کميته ملي المپيک و همکاري کميته بين‌المللي المپيک 20 تا 29 ارديبهشت در درياچه آزادي برگزار مي شود.

به گزارش ايسنا، طرح مشترک رشته‌هاي کانو اسپرينت، کانو اسلالوم و رويينگ با عنوان استعداديابي نوجوانان به منظور حضور موفق در مسابقات انتخابي المپيک نوجوانان 20 تا 29 ارديبهشت در درياچه آزادي برگزار مي شود. اين طرح استعداديابي با مرکزيت کميته ملي المپيک و با همکاري کميته بين المللي المپيک انجام خواهد شد.

رده سني رشته رويينگ نوجوانان متولد 11 دي ماه 78 تا 10 دي ماه 80 و رده سني رشته هاي کانو اسپرينت و کانو اسلالوم 11 دي ماه 80 تا 10 دي ماه 82 تعيين شده‌است.

تعداد ورزشکاران معرفي شده هر رشته از هر استان حداکثر 2 نفر شامل 1 خانم و 1 آقا است.

هيات هاي قايقراني تا 30 فروردين مهلت دارند تا ورزشکاران خود را جهت حضور در اين طرح به فدراسيون معرفي کنند.


وکيلي:

بايد براي رسيدن به برنز تلاش کنيم

سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان ايران گفت: براي رسيدن به مدال برنز بازيکنان بايد تمام تلاش خود را انجام بدهند و بايد چين را شکست دهيم.

بنا بر اعلام فدراسيون واليبال، محمد وکيلي، سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان ايران بعد از شکست ايران در نيمه‌نهايي رقابت‌هاي قهرماني آسيا برابر کره جنوبي گفت: بازي ايران و کره جنوبي بهترين بازي اين رقابت‌ها تا مرحله ماقبل فينال بود. اين مسابقه نشان داد که واليباليست‌هاي نوجوان آسيا توانايي بسيار خوبي دارند و در آينده حرف‌هاي زيادي در جهان براي گفتن دارند.

او درباره مسابقه با کره جنوبي گفت: بازيکنان ايران به دليل شکست در ديدار مرحله مقدماتي برابر کره جنوبي، در ست‌هاي اول و دوم خوب بازي نکردند اما در ست‌هاي سوم و چهارم نمايش بسيار خوبي داشتند. تيم کره جنوبي يک بازيکن به نام "دونگ هيوک ايم" دارد که فوق ستاره است و در آينده از اين بازيکن خيلي چيزها شنيده مي‌شود. اين بازيکن به رغم تلاش کادر فني براي مهارش، به تنهايي 45 امتياز در مسابقه با ايران به دست آورد که آمار بسيار خوبي است. البته بسياري از اسپک‌هاي اين بازيکن نيز دفاع شد.

وکيلي اشتباه داوري در ست سوم اين مسابقه را نادر خواند و گفت: اشتباه داوري روند تيم ايران را با مشکل روبرو کرد. در آن صحنه اصلا جاي کارت زرد و قرمز نبود و شنيدم که رئيس کميته داوران کنفدراسيون واليبال آسيا نيز به داور استراليايي تذکر جدي در اين مورد داده است.

او با بيان اين که تيم ايران در مسابقه با کره نسبت به ديدار نخست خود در اين رقابت ها با اين تيم، خيلي پيشرفت کرده بود، گفت: اگر دو بازيکني که به دليل قانون ناعادلانه کنفدراسيون واليبال به همراه نياورديم، با تيم ايران بودند، نتايج ديدارهاي ايران نسبت به الان تغيير مي‌کرد.

سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان درباره مسابقه با چين گفت: بازيکنان را براي مسابقه با چين ريکاوري مي‌کنيم. تيم ايران در آخرين بازي به دنبال کسب مدال برنز است و بايد براي رسيدن به آن تلاش کرد.


آغاز اردوي تيم ملي وزنه برداري جوانان

نخستين اردوي تيم ملي وزنه برداري جوانان در سال جديد با حضور 12 وزنه بردار در کمپ تيم هاي ملي آغاز شد.

بنا بر اعلام فدراسيون وزنه برداري، دور جديد اردوهاي تيم ملي وزنه برداري جوانان با حضور 12 وزنه بردار زير نظر اکبر خورشيدي فر مربي اين تيم در کمپ تيم هاي ملي برگزار شد.

حسين سلطاني، مصطفي زارعي، عباس زندي، عارف خاکي، حسين غزاليان، رامين ولي پور، رضا بيرالوند، رحمان اورامه، ميلاد پورشنو، محسن ايماني، قاسم محمدپور و علي داودي 12 وزنه بردار حاضر در تمرينات تيم ملي جوانان هستند.

رضا فلاحي تنها غايب تمرين جوانان بود که به علت مصدوميت از هفته آينده به اردوي تيم ملي خواهد آمد.


سليمان اهري:

مدال برنز را از دست نمي دهيم

ليبروي تيم ملي واليبال نوجوانان گفت: در مسابقه با چين مدال برنز رقابت هاي قهرماني آسيا را از دست نمي دهيم.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون واليبال، حسين سليمان اهري پس از ناکامي تيم ايران برابر کره جنوبي در مرحله نيمه نهايي رقابت هاي قهرماني آسيا افزود: برابر کره همه تلاش خودمان را کرديم اما متاسفانه موفق نشديم.

وي با بيان اينکه در آخرين ديدار اين رقابت ها به مصاف چين مي رويم، گفت: مدال برنز آسيا را از دست نمي دهيم و بازيکنان تصميم گرفتند به هر قيمتي سکوي سوم را از آن خود کنند.

ليبروي تيم ملي واليبال نوجوانان ادامه داد: مسابقه با چين آخرين ديدار ايران در اين رقابت هاست و بايد با پيروزي مردم کشورمان را خوشحال کنيم و از کادر فني نيز براي زحماتي که در اين مدت متحمل شدند، تشکر و قدرداني مي کنم.

تيم ملي واليبال نوجوانان ايران در مرحله نيمه نهايي يازدهمين دوره مسابقات قهرماني آسيا سه بر دو مغلوب کره جنوبي شد و در آخرين مسابقه خود براي کسب مدال برنز به مصاف چين مي رود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون