جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3871- تاریخ : 1396/01/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


علاقه‌مندي ترکيه و ايتاليا به چاپ کتاب‌هاي کانون


نقاشي‌ها، زندگي بچه‌ها را رنگ کرده‌اند


تحقق سند چشم‌انداز کانون، برنامه اصلي مراکز استاني


 علاقه‌مندي ترکيه و ايتاليا به چاپ کتاب‌هاي کانون 

در نخستين روز از برگزاري پنجاه و چهارمين نمايشگاه کتاب بولونيا، کشورهاي ترکيه و ايتاليا ضمن رايزني با نماينده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، چند عنوان کتاب را براي بررسي و خريداري انتخاب کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، نخستين روز از برگزاري نمايشگاه بولونيا 2017 در حالي به پايان رسيد که برخي از هنرمندان همچون غلامرضا امامي، هدي حدادي، سحر ترهنده و فرشته نجفي در غرفه کانون حاضر شدند.

در اين روز نماينده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همچون ديگر ناشران به معرفي ويژ‌ي کتاب راه يافته خود (پرنده، پسرک، قطار) به نمايشگاه تصويرگري پرداخت. ضمن آن‌که کارشناسان کانون ضمن حضور در ديگر غرفه‌ها به انتخاب کتاب‌هايي براي بررسي بيش‌تر پرداختند.

از سوي ديگر نماينده امور بين‌الملل کانون در گفت‌وگويي از حضور کارشناساني از دو کشور ترکيه و ايتاليا در اين غرفه خبر داد.

بر اين اساس، مجموعه کتاب‌هاي کلر ژوبرت، کتاب «پرنده، پسرک، قطار»، «تو لک لکي يا دارکوب؟» و «نقره ماهي» از سوي اين کارشناسان انتخاب شده است که نتايج آن تا زمان برگزاري نمايشگاه کتاب تهران اعلام خواهد شد.

در روز دوم اين‌ نمايشگاه نيز ملاقات‌هايي در دستور کار نمايندگان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.

غرفه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سالن 29، رديف A30 نمايشگاه بين‌المللي بولونيا واقع شده است.

گفتني است اين نمايشگاه از 14 فروردين کار خود را آغاز کرده و تا 17 فروردين، ميزبان نويسندگان، تصويرگران و ناشران حوزه کودک و نوجوان خواهد بود.

ارايه نسخه انگليسي «‌پرنده، پسرک، قطار»

در همين حال، نسخه انگليسي کتاب «‌پرنده، پسرک، قطار» نوشته احمدرضا احمدي نيز در اختيار مخاطبان پنجاه و چهارمين نمايشگاه تصويرگري بولونيا 2017 قرار گرفت.

مترجم اين اثر سيامک مظلومي و تصويرگر آن راشين خيريه است. داستان کتاب درباره پسر کوچکي است که پرنده‌ خود را در قطار گم مي‌کند و روزها در پي يافتن گم ‌شده‌اش مي‌گردد.

امسال آثار چهار تصويرگر ايراني به کاتالوگ اين نمايشگاه راه يافته است؛ فرشيد شفيعي، حسن عامه‌کن و نرگس محمدي ديگر هنرمندان راه يافته به اين نمايشگاه هستند.

انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان هم‌زمان با اين نمايشگاه تصميم به عرضه نسخه انگليسي اثر کرد تا بازديدکنندگان نمايشگاه کتاب بولونيا با اثر فاخر احمدرضا احمدي و راشين خيريه بيشتر آشنا شوند.

برگزارکنندگان اين دوره امسال با شيوه‌اي متفاوت تصاوير آثار رسيده به جشنواره از جمله همين کتاب را بر روي ميزهايي به نمايش گذاشته‌اند و امکان نورپردازي براي آن‌ها نيز فراهم شده است.

گفتني است خيريه چندي پيش نيز از نگارش فيلم‌نامه تازه‌ترين اثر پويانمايي‌اش براساس همين کتاب خبر داده بود.

نسخه انگليسي کتاب «‌پرنده، پسرک، قطار» در 36 صفحه و قطع خشتي به انتشار رسيده است.


 نقاشي‌ها، زندگي بچه‌ها را رنگ کرده‌اند 

همه‌ساله کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکري با شرکت در مسابقات مختلف فرهنگي و هنري در سطوح ملي و بين‌المللي توانايي‌هايشان را مي‌سنجند و فرصتي براي ديده‌شدن هنرشان پيدا مي‌کنند. اعضاي هنرمند کانون، از دورترين روستاها و شهرها تا پايتخت، چنان هنرنمايي مي‌کنند و هر ماه، تحسين يکي از جشنواره‌هاي معتبر جهاني را برمي‌انگيزند. با چندنفر از افتخارآفرينان مسابقات نقاشي گپي زده‌ايم، درباره‌ي هنر، کانون، موفقيت، و زندگي.

مديون رفتار صميمي مربيانم هستم

نيوشا خادم 11 سال دارد و در هفدهمين دوره‌ي مسابقه‌ي نقاشي نوا زاگورا موفق به کسب ديپلم افتخار شده است. نيوشا که از کلاس اول عضو مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي کانون در خيابان حجاب است، دليل عضويتش در کانون را علاقه‌ي زيادش به نقاشي توصيف مي‌کند. خادم مي‌گويد پدرومادرش که متوجه توانايي‌‌اش در نقاشي شده بودند به دنبال پرورش ذوق و استعدادش او را در کلاس‌هاي کانون ثبت‌نام مي‌کنند. اين نقاش نوجوان روند انتخاب نقاشي‌ افتخارآفرينش را اين‌طور توصيف مي‌کند: بعد از اين‌که کاري را تصوير کردم، مربي‌ام خانم به‌منش، نقاشي من را انتخاب کرد که با شرکت در مسابقه، برنده‌ي ديپلم افتخار شدم. او اين موفقيت را انگيزه‌اي مي‌داند تا نقاشي و شرکت در مسابقات بين‌المللي را جدي‌تر دنبال کند. نيوشا خادم که در فصل مدرسه يک‌روز در هفته به کلاس‌هاي کانون مي‌رود، بيش‌تر از هر چيزي به رفتار صميمي مربيان کانون و آموزش‌هاي دوستانه‌ي آن‌ها اشاره مي‌کند و مي‌گويد در حال حاضر تمرکزش در نقاشي، بيش‌تر روي کشيدن چهره‌ي انسان و حيوانات است.

نقاشي در زندگي‌ام تاثير داشت

فاطمه خسروي محمدسلطان 15 سال دارد و عضو مرکز شماره‌ي يک بيرجند خراسان جنوبي است. نقاشي او در مسابقه‌ي سال 2016 مونتاناي بلغارستان با موضوع «موسيقي و رقص‌هاي سنتي مردم کشور من» موفق به کسب افتخار شده است. خسروي که از سال 1386 عضو کانون است در مورد اين تجربه مي‌گويد: عضويت در کانون حس خيلي خوبي دارد و الان هم که به سال‌هاي گذشته فکر مي‌کنم مي‌بينم خيلي از سال‌هاي طلايي عمرم را در آن محيط گذرانده‌ام که اين امر، باعث شکوفايي استعدادها و بازشدن فکرم شده است. او معتقد است کانون در زندگي‌اش تاثير بزرگي داشته و مي‌گويد: شکوفايي استعدادها خيلي مهم است و من هرچه‌قدر هم مستعد بوده باشم، شايد اگر به کانون نمي‌رفتم، هنرم شکوفا نمي‌شد. او در کلاس‌هاي ادبي کانون هم شرکت مي‌کند و وارد وادي شعر و داستان هم شده است. خسروي اشاره‌اي هم به واکنش‌هاي اقوام و دوستانش دارد و مي‌گويد: در مدرسه به کارگاه کامپيوتر رفتيم و نقاشي‌ام را روي سايت کانون به همکلاسي‌هايم نشان دادم تا باور کردند.

اين نقاش نوجوان معتقد است دوستانش هم از اين طريق به کانون علاقه‌مند شده‌اند و اين موضوع را نکته‌ي مثبتي مي‌داند. فاطمه خسروي در مسابقه‌ي نقاشي سال 2011 بلغارستان و 2013 بلاروس هم موفق به کسب مقام شده است.

آزادي عمل در کشف استعداد

هانا سپهري‌کيا که اين‌روزها در آستانه‌ي جشن تولد هشت‌سالگي‌اش است موفق به کسب جايزه‌ي اول و تنديس افتخار مسابقه‌ي نقاشي 2016 مونتاناي بلغارستان با موضوع «موسيقي و رقص‌هاي سنتي مردم کشور من» شده است. اين هنرمند که يک‌سال است که به همراه خواهر دوقلويش هيلا، عضو کانون است سال گذشته به مرکز شماره‌ي يک و امسال به مرکز شماره‌ي چهار کانون در استان کرمانشاه رفته. ‌هانا که از طريق پسرخاله‌اش با کانون آشنا شده، به کلاس‌هاي فرهنگي و نقاشي کانون مي‌رود و به ساخت کاردستي هم علاقه‌مند است. خانم خسروي، مادر‌ هانا و هليا، هم که از موفقيت فرزندانش خرسند است از تاثير مثبت فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري کانون بر فرزندانش مي‌گويد:‌ هانا و هليا از بچگي به نقاشي علاقه‌مند بودند و حتي دوست داشتند جاي بازي نقاشي بکشند، اما پيش از آشنايي با کانون نمي‌دانستيم بايد آن‌ها را به کجا بفرستيم. خانم خسروي با انتقاد از کلاس‌هاي نقاشي موسسات مختلف معتقد است اين کلاس‌ها با کار کردن الگوهايي ثابت باعث توقف رشد خلاقيت کودکان مي‌شود، درصورتي‌که کودکان به فضايي آزاد نياز دارند تا با صبر و حوصله توانايي‌هايشان را کشف کنند و پرورش بدهند.

* گفت‌وگو از علي‌اکبر اميني منتشر شده در خبرنامه شهريور و مهر 1395


 تحقق سند چشم‌انداز کانون، برنامه اصلي مراکز استاني 

در روزهاي آغازين سال جديد، مديران کل استاني کانون پرورش فکري در نشست‌هايي با کارکنان، بر تحقق مفاد سند چشم‌انداز کانون در سال جاري تاکيد کردند.

بر اسا گزارش‌هاي رسيده، مديرکل کانون استان قم در نشست نوروزي که با حضور کارشناسان، مربيان و ديگر کارکنان کانون استان برگزار شد، بر توجه به سند چشم‌انداز 5 ساله کانون و تحقق شعار سال 96 در برنامه‌هاي اجرايي سال جاري تاکيد کرد.

محسن رباني در ابتداي اين نشست صميمانه ضمن تبريک فرا رسيدن سال جديد، ياد امام خميني (ره) و شهدا را گرامي داشت و افزود: امروز هرچه در فضاي اجتماعي و فرهنگي داريم مديون اين عزيزان هستيم و هر درختي که در ميهن عزيزمان قد برافراشته، قطره‌اي از خون پاک شهدا پاي آن ريخته است.

رباني همچنين تلاقي و تقارن شروع سال نو با ماه رجب، ماهي که همراه با برکات معنوي و مقدمه ورود به ماه شعبان و رمضان است را به فال نيک گرفت و يادآور شد: اين ايام که با ولادت حضرت علي (ع) و مبعث رسول گرامي اسلام (ص) مصادف است تاثير عجيبي بر سرنوشت انسان دارد چرا که بعثت پيامبر خاتم آغاز لطف ويژه خداوند به انسان‌ها و شروع راهي است که با دلسوزي و مهرباني بي نظير ايشان نسبت به انسان‌ها همراه است و اميدواريم در ارتباط با کودکان و نوجوانان بهره‌اي از مهرباني‌هاي آن حضرت داشته باشيم. مديرکل کانون استان قم در بخش بعدي صحبت‌هاي خود دو نکته را در مواجهه با سال جديد عنوان کرد و گفت نکته اول اين‌که نگاهمان در سال جديد توام با سند چشم‌انداز 5 ساله کانون است و تمام تلاش‌مان را مي‌‎کنيم تا برنامه‌ها را بر اين اساس پيش ببريم. و نکته دوم تلاش براي تحقق شعار سال جاري است. همان‌طور که در جلسات سال گذشته با عنوان راه‌هاي ايجاد فرصت‌هاي درآمدزايي براي کانون مطرح و پيگيري شد در پي اين هستيم تا اعضا را بيشتر با مهارت‌هايي آشنا کنيم و سمت و سوي فعاليت‌ها را به سمتي ببريم که در آينده فرصت‌هاي شغلي را براي آنان ايجاد کند.

محسن رباني در پايان با اشاره به انتخابات پيش رو تصريح کرد: اگرچه هريک از ما داراي فهم و شعور و حساسيت سياسي هستيم ولي ابدا در بحث انتخابات دخالت نمي‌کنيم چرا که شان فرهنگ اجل از سياست است و در اين حوزه بايد مربيان مراقب باشند در عين حال که نوجوانان را با مقوله انتخابات و اهميت حضور در تصميم‌گيري‌هاي کشوري آشنا مي‌کنند اما به هيچ وجه وارد جناح‌بندي‌ها و سوگيري‌هاي سياسي نشوند.

در اين نشست همچنين سيد داوود عبدالمنافي، مدير کانون زبان استان قم نيز ضمن تبريک سال جديد با اشاره به حديثي از امام صادق (ع) که مي‌فرمايند: اگر مسلماني دو روزش با هم مساوي باشد زيان کرده است گفت چه خوب است هريک از ما به خودمان مراجعه کنيم و ببينيم در سال گذشته چه کرده‌ايم. کم و کاستي‌هايمان را برطرف و تبديل به احسن کنيم. وي افزود: ما مديران مي‌رويم و شما مربيان هستيد که مي‌مانيد و بايد مجموعه را هدايت کنيد. بخش بعدي نشست نوروزي کارکنان کانون استان قم به بيان خاطرات سال گذشته اختصاص داشت که فضايي با نشاط و صميمانه را رقم زد.

مدير کل کانون پرورش فکري مازندران نيز در نشستي با اشاره به شعار سال جديد گفت که بايد سهم کانون در انتقال پيام سال جديد به کودکان ونوجوانان مشخص شود.

عزيززاده گرجي در جمع کارکنان کانون استان، سال جديد را فرصتي براي درک متقابل و فهم مسايل مشترک ميان آنها دانست و با تاکيد بر شعار اعلام شده از سوي رهبر معظم انقلاب افزود: کانون در حوزه فرهنگ‌سازي اقتصاد مقاومتي و توليد و اشتغال مي‌تواند سهم مهمي ايفا نمايد.

قاسم عزيززاده گرجي اظهار داشت: مساله اقتصاد، توليد و اشتغال موضوع مهمي براي نسل آينده به حساب مي‌آيد. به همين منظور کانون از اين فرصت مهم مي‌بايست براي آگاهي‌بخشي و فرهنگ‌سازي در حوزه کودک و نوجوان بهره جويد.

وي در عين حال به برخي از برنامه‌هاي سال گذشته در کانون مازندران اشاره کرد و بيان داشت: مي‌بايست شاهد برنامه‌ها و رويه‌ها در جهت تحقق سخنان مقام معظم رهبري باشيم.

گرجي با تاکيد بر اين‌که بايد عملا در استفاده از توليدات داخلي جدي باشيم تصريح کرد: استفاده از توليدات داخلي در تامين موارد مصرفي، استفاده بهينه از فرصت‌ها و انرژي و امکانات در اختيار، از مصاديق بارز اقتصاد مقاومتي است که مي‌تواند مبناي عمل همکاران ما در کانون باشد.

مديرکل کانون مازندران در بخش ديگري از صحبت‌هايش در جمع کارکنان استان افزود: شناخت فرصت‌ها و تهديدات و عوامل توفيق و عدم توفيق سال گذشته و برنامه‌ريزي بر اساس آنها مي‌تواند ياري‌گر برنامه‌هاي سال 96 باشد. وي همچنن از چند عامل مهم به عنوان شاخصه‌هاي موفقيت ياد کرد و خاطر نشان ساخت: اهميت اراده فردي در توسعه برنامه‌ها و کارها، رفتار فرهنگي همکاران، داشتن اخلاص در کار، مدارا کردن، رفاقت و صميميت، صعه صدر، قاطعيت در کار داشتن ايمان و منطقي بودن در کارها را جمله مصاديقي است که مي‌تواند باعث توفيق در کار و زندگي شود. در ادامه سخنان مدير کل هر يک از کارکنان نيز به بيان تجارب و توفيقات خود از سال گذشته پرداختند.

اما بر اساس خبري ديگر، در نخستين روز کاري کانون کرمان در سال96 نيز نشستي با حضور مديرکل و نيروهاي ستادي برگزار و درباره اولويت‌هاي کاري گفت‌وگو شد. محسن روحي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با تبريک سال جديد و همزماني آغاز روز کاري با ماه رجب، فضاي کاري کانون را متفاوت از ساير دستگاه‌ها دانست و گفت: همه ما بايد شاکر و قدردان اين باشيم که در فضايي کار مي‌کنيم که روح حاکم بر آن دوستي و محبت و مخاطبان اصلي آن بهترين و پاک‌ترين بندگان خدا هستند.

روحي با مروري بر فعاليت‌هاي کانون کرمان در سال گذشته، سال 95 را سالي پر کار و موفق در پرونده کانون کرمان دانست و گفت: اگرچه در برخي حوزه‌ها نقاط ضعف‌هايي وجود دارد، اما نقاط قوت و اقدامات موفقي که با تلاش همه همکاران در سال گذشته رقم خورد پررنگ تر است.

وي با بيان اين که نبايستي از نقاط ضعف غفلت کنيم، خاطرنشان کرد: بايستي با شناسايي اين نقاط و رفع آن گام‌هاي مثبتي و رو به جلو برداريم.

مديرکل کانون کرمان با اشاره به اين که تلاش و دلسوزي نيروهاي ستادي تاثير مستقيمي بر مراکز خواهد داشت، نقش نيروهاي ستادي را در هدايت و حمايت از مراکز پررنگ دانست و گفت: همگي بايستي براي افزايش دغدغه‌هاي مثبت و کاهش دغدغه‌هاي منفي در مراکز همت کنيم. روحي افزايش تعداد مخاطبان و جذب برابر دختران و پسران در هر دو گروه سني کودک و نوجوان را به عنوان دو اولويت مهم کانون برشمرد و يادآور شد: تلاش کنيم از رسالت و حوزه اصلي کانون فاصله نگيريم؛ مراکز فرهنگي‌هنري نبايستي به محيطي کودکانه و دخترانه تبديل شود و افزايش خلاقيت و جذابيت در مراکز مي‌تواند مخاطبان بيشتري را جذب کانون کند. وي اعضاي ثابت کانون را از مهم‌ترين مخاطبان مراکز عنوان و تصريح کرد: بايستي تعداد مخاطبان اصلي و واقعي شناسايي شود و همه واحدها براي سنجش وضعيت موجود همکاري کنند.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با تاکيد بر اين که در سال جاري در نظر داريم 30 درصد از کودکان و نوجوانان استان تحت پوشش فعاليت‌ها و خدمات کانون پرورش فکري قرار گيرند، اذعان داشت: تنها حضور در مرکز معيار سنجش مخاطب نيست چرا که کودکان و نوجواناني هم که از طريق اجراي طرح کانون مدرسه، نمايش فيلم و تئاتر، حضور در کانون زبان و بهره‌مندي از توليدات و محصولات کانون به نحوي از خدمات اين مجموعه بهره‌مند مي‌شوند جزو مخاطبان ما به شمار مي‌آيند.

روحي همچنين افزايش تعداد زبان آموزان در مراکز کانون زبان را از جمله اهداف اين مجموعه در سال جاري دانست و گفت: با فراهم آوردن بستري براي تعامل و ارتباط بيشتر بين مراکز کانون و کانون زبان اين امر محقق خواهد شد. وي با قدرداني از تلاش همکاران در سال گذشته اظهار اميدواري کرد: با تقويت روحيه همدلي و همکاري روزهاي خوب و موفقي را پيش رو داشته باشيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون