جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3871- تاریخ : 1396/01/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

وزير آموزش و پرورش تاكيد كرد:
آموزش تفکر در همه ساعات مدرسه

نيک‌روش خبر داد؛
آغاز ثبت نام اينترنتي کتاب‌هاي درسي سال آينده از 19 فروردين

رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي خبر داد:
محتواي جديد براي زبانهاي خارجي


يادداشت


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


اخبار خارجي


زنگ تفريح
تفريح بهاري در طبيعت سبز

 وزير آموزش و پرورش تاكيد كرد:
 آموزش تفکر در همه ساعات مدرسه 

فخرالدين احمدي دانش آشتياني در نشست عمومي کارکنان سازمان پژوهش و برنامه ريزي افزود: دانش آموزان بايد براي متفکر شدن در 36 ساعت هفته آن را تمرين کنند و مهارت استفاده از خرد جمعي نيز از ديگر مواردي است که بايد براي دانش آموزان نهادينه شود تا در آينده براي کسب شغل مورد استفاده قرار گيرد.

وزير آموزش و پرورش گفت: هيچ جاي دنيا تفکر را دو ساعته نمي‌آموزند. مهم‌ترين مسئله در توليد و اشتغال، امنيت و بها دادن به سرمايه انساني است، اگر در نظام تعليم و تربيت، مهارت به دانش آموزان آموزش دهيم نيروي کارآمد در مقطع ديپلم خواهيم داشت و به راحتي وارد بازار کار مي‌شود.

وي اظهار داشت: دانش آموزان بايد مهارت ريسک پذيري بالا و نگرش مثبت را کسب کنند که اين موارد بايد در مقطع ابتدايي جاي گيرد.به گزارش پانا،وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه براي توسعه يافتگي يک کشور بايد به مدارس ابتدايي توجه داشت، تصريح کرد: چگونگي آموزش دادن در اين مقطع از اهميت بسزايي برخوردار است و آموزش خصوصياتي مانند مسووليت پذيري و تفکر محور بودن در اين مسير راهگشا است.

وي با بيان اينکه اگر مدرسه توانمند داشته باشيم مي‌توانيم به جامعه مقتدر برسيم و به دنبال آن رشد اشتغال را شاهد باشيم گفت: اگر اين زيرساخت ها اصلاح نشوند در درازمدت هميشه با اين مسايل و مشکلات مواجهيم.

وزير آموزش و پرورش با اشاره به سرمايه گذاري بر روي نيروي انساني و افزايش بازده اقتصادي و رابطه آن با سن گفت: هرچه سن بالاتر برود تاثير مهارت آموزي کم مي شود و هرچه آموزش مهارت ها از سنين پايين‌تر شروع شود اثرگذاري آن بالاتر است.

دانش آشتياني افزود: در 9 سال اول آموزش انتظار داريم دانش آموز مهارت تفکر و استفاده از خرد جمعي را بياموزد و بتواند ايده پردازي کند. در توليد يکي از مسايل مهم که بايد فرد کارآفرين داشته باشد شجاعت، اعتماد بنفس و قدرت ريسک است، اينها را بايد کجا به دانش آموز ياد داد؟ وزير آموزش و پرورش ادامه داد: به مدارس زيادي رفته ام و با دانش آموزان گفت وگو کرده ام و دريافته ام اعتماد بنفس و نگرش مثبت در دانش آموزان پايين است و نااميدي در آنها موج مي زند که در اين ميان معلم و مدرسه نقش کليدي دارند.


 نيک‌روش خبر داد؛
 آغاز ثبت نام اينترنتي کتاب‌هاي درسي سال آينده از 19 فروردين 

مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش از آغاز ثبت سفارش اينترنتي کتاب‌هاي درسي ابتدايي و پيش‌دانشگاهي مورخ 19 فروردين خبر داد.

آغاز ثبت نام اينترنتي کتاب‌هاي درسي سال آينده از 19 فروردين ليدا نيک‌روش، مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص زمان ثبت نام کتاب‌هاي درسي براي سال تحصيلي آينده گفت: ثبت سفارش کتاب‌هاي درسي مقطع پيش‌دانشگاهي و ابتدايي از طريق سامانه www.irtextbook.ir يا www.irtextbook.com از تاريخ 19 فروردين آغاز مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه امسال ثبت نام کتاب‌هاي فني و حرفه‌اي هم از طريق سامانه انجام مي‌شود ادامه داد: ثبت سفارش اين کتاب‌ها هم از تير ماه آغاز به کار مي‌کند.


 رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي خبر داد:
 محتواي جديد براي زبانهاي خارجي 

رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي از تاليف دو کتاب براي مدارس سفارتخانه هاي فعال در ايران خبرداد.

به گزارش پانا، حجت الاسلام و المسلمين محي الدين بهرام محمديان در نخستين نشست عمومي کارکنان سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي گفت: توليد کتاب هاي مدارس خاص، مدارس بين الملل و استعدادهاي درخشان را مدنظر داريم و البته قرار است امسال براي مدارس سفارتخانه ها دو نوع کتاب تاليف کنيم که تاکنون در اين باره غفلت کرده بوديم. در سال 96 کتاب زبان فارسي و مطالعات اجتماعي را براي مدارس خارج از کشور توليد مي کنيم.

وي افزود: پيرو تذکر رهبري مبني بر عدم تمرکز صرف بر آموزش زبان انگليسي، تنوع در توليد محتواي زبان هاي خارجي را شروع کرديم. در همين راستا براي آموزش زبان آلماني، ايتاليايي و فرانسوي توليد محتواي جديدي خواهيم داشت.رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي با بيان اينکه در سال گذشته طرح چند تاليفي در حوزه کتاب هاي فني و حرفه اي را اجرا کرديم گفت: امسال اين طرح را گسترش خواهيم داد. در سال 95، 24 ميليون لوح فشرده به همراه کتاب هاي درسي ارائه شد که با توجه به توسعه شبکه رشد قصد داريم توليد لوح هاي فشرده را محدود کنيم و محتواي آن را به صورت برخط بر روي شبکه رشد قرار دهيم.


 يادداشت 

اگر سبز رفتي، اگر زرد ماندم

برديا سيفي

15 فروردين سال 95 خبر فوت معلم فداكار به سرعت در كل كشور پخش شد.در توضيح اين خبر ،مدير کل آموزش و پرورش استان سيستان وبلوچستان گفت:آموزگاران اين مدرسه پس از اينکه متوجه شدند ديوار مدرسه در حال ريزش است شتابان و هراسان خود را به دانش آموزاني که در کنار اين ديوار قرارداشتند رساندند و دانش آموزان را از خطر ريزش آوار نجات دادند.

حميدرضا گنگوزهي 27 ساله يکي از آن آموزگاران بود.معلم جواني با 2 فرزند ،كه يكي از آنها از بيماري مادرزاد در رنج است .معلمي كه هنوز دهه سوم زندگي خود را به پايان نرسانده بود و آرزو و اميدهايي براي خود و خانواده اش داشت.حميدرضا، در راه نجات جان دانش آموزان ، خود در زير آوار ماند و جان به جان آفرين تسليم کرد.

عشق معلمي همين است ؛ جان خود دادن برسر عهدي كه بسته است .

او به عهد و پيمان خود در رابطه با دانش آموزانش ، عمل کرد.اما ، ما چه کرديم ؟ آيا او را به ياد داريم ؟او را که نحوه ي ايثار و فداکاريش ، چيزي کم از شهادت نداشت.

با گذشت يك سال از اين ماجراي دردناک ،بنياد شهيد هنوز در بررسي هاي خود نتواسته جان باختن يک فرد فداکار ، براي نجات فرزندان اين مرز و بوم را "شهادت" محسوب کرده و نام او را درليست شهدا قرار دهد تا حداقل خانواده ي دردمند و فرزند بيمارش بتوانند از برخي مزايا برخوردار شوند.

آيا با گذشت يک سال ، آن ديوارهاي لرزان و مخروبه تعمير شد ند؟ آيا ديه اين معلم فداكار به خانواده اش پرداخت شده است؟ آيا براي بهبود وضعيت كودك بيمار اين معلم شهيد امكانات و اقداماتي انديشيده شده است و ...

نتيجه دردناک بي تدبيري و بي مسوليتي هاي فردي، درمحرومترين استان كشور آغوش گرم پدري را از فرزندانش به يغما برد .گر چه نشان داد که عشق معلمي همچنان شعله ور است ،تا بدانيم شهادت هنر مردان خداست بياييد به نام و ياد حميدرضا،در هر کجاي اين سرزمين که هستيم ، شمعي روشن مي كنيم و يادش را گرامي بداريم .


 از گوشه و كنار 

بازديد سر زده وزير آموزش و پرورش

از هنرستان كاردانش مطهره شهر تهران

وزيرآموزش وپرورش به صورت سرزده از هنرستان كاردانش مطهره شهر تهران بازديد به عمل آورد.

به گزارش مركزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، دكتر فخرالدين دانش آشتياني با حضور در هنرستان دخترانه مطهره واقع در منطقه 2 آموزش و پرورش شهر تهران از بخش هاي مختلف اين هنرستان بازديد كرد و ضمن گفت وگوي نزديك با دانش آموزان و معلمان، سال نو را به آنان تبريك گفت.


سخنگوي دولت خبر داد

اعلام زمان پرداخت پاداش فرهنگيان بازنشسته سال 95

سخنگوي دولت زمان پرداخت پاداش فرهنگيان بازنشسته در سال 95 را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت با اعلام اينکه هفته معلم پاداش بازنشستگان فرهنگي که در سال 95 بازنشسته شده‌اند را پرداخت مي‌کنيم، خاطرنشان کرد: 3500 ميليارد تومان براي افزايش حقوق بازنشستگان صرف مي‌شود.


اجراي طرح کشوري آگاه‌سازي دانش‌آموزان نسبت به بيماري ديابت از مهر سال جاري

رئيس سازمان بسيج دانش‌آموزي از اجراي طرح کشوري «آگاه‌سازي دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم نسبت به بيماري ديابت» از مهر سال جاري خبر داد.

به گزارش فارس، رئيس سازمان بسيج دانش‌آموزي در مراسم امضاي تفاهم‌نامه اجرايي طرح کشوري «آگاه‌سازي دانش‌آموزان متوسطه دوم نسبت به بيماري ديابت»، با اشاره به اهميت آموزش و پرورش اظهار داشت: مخاطب ما در آموزش و پرورش يک جامعه 40 ميليوني شامل دانش‌آموزان، فرهنگيان و والدين آنهاست.

وي با بيان اينکه اين دانش‌آموزان، آينده‌سازان کشور هستند، گفت: در کنار اين نيز سند تحول بنيادين وجود دارد که چند ساحت تربيتي را مشخص مي‌کند.

ماهاني يادآور شد: يکي از ساحت‌ها، ساحت زيستي دانش‌آموزان است. براي اينکه بتوانيم وارد اين عرصه شده و سلامت نسل آينده را تضمين کنيم و براي پيشگيري از بيماري ديابت، طرح کشوري آگاه سازي دانش آموزان متوسطه دوم نسبت به بيماري ديابت را اجرا مي‌کنيم.

رئيس سازمان بسيج دانش‌آموزي در خصوص «اجراي طرح پيشگيري از ديابت »، متذکر شد: اين طرح از سال تحصيلي آينده شروع مي‌شود و از اول مهرماه 97-96 اجرا خواهد شد و بيشتر به جنبه کيفي آن تمرکز مي‌کنيم.


 كاغذ اخبار 

معاون سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزش و پرورش:

توزيع بسته هاي آموزشي الکترونيکي در فني حرفه اي و استعدادهاي درخشان

معاون توسعه منابع انساني و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي گفت: ثبت نام توزيع بسته هاي آموزشي در سال تحصيلي آينده در دوره فني و حرفه اي و استعدادهاي درخشان به صورت الکترونيکي انجام مي شود.

به گزارش پانا، حسين طلايي زواره اظهار داشت: سال گذشته ثبت نام توزيع بسته هاي آموزشي در مقطع ابتدايي به صورت الکترونيکي انجام شد که نتايج خوبي به دنبال داشت.

وي افزود: در سال گذشته فروش الکترونيکي کتاب‌هاي درسي دوره ابتدايي را داشته‌ايم و در سال تحصيلي آينده نيز فروش کتاب‌هاي درسي فني و حرفه‌اي و استعدادهاي درخشان را به صورت مجازي خواهيم داشت.

معاون توسعه منابع انساني و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي تصريح کرد: الکترونيکي شدن فروش کتب درسي موجب شده تا قيمت‌هاي کتاب‌هاي درسي نيز خيلي افزايش قيمت نداشته باشد.


 اخبار خارجي 

30 کشته در حمله به مدرسه اي در سوريه

حمله نيروهاي ائتلاف بين المللي ضد داعش به مدرسه اي در استان رقه سوريه دست کم 30 کشته برجاي گذاشت.

به گزارش پانا به نقل از العالم، حمله نيروهاي ائتلاف بين المللي ضد داعش به مدرسه اي در استان رقه سوريه دست کم 30 کشته برجاي گذاشت.

بنا به گزارش هاي منتشر شده، بيشتر کشته شدگان آوارگان غيرنظامي بودند که مدارس را پناهگاه خود قرار داده بودند.

آمارها نشان مي دهد که شمار مدارس ويران شده در سوريه بسيار زياد است تا جايي که هر زمان درگيري هاي داخلي به پايان برسد، هزينه و زمان زيادي لازم است تا اين مدارس دوباره بازسازي شوند و برخي از آن ها تا مرز تخريب کامل نيز رفته اند.


 زنگ تفريح 
 تفريح بهاري در طبيعت سبز


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون