جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3861- تاریخ : 1395/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه

معاون ميراث فرهنگي کشور:
شهدا ميراث‌فرهنگي اين انقلاب هستند


خبر


قصار اما...


ديدني ها


اخبـــــــــار


عكس روز


 عكاسخانه 

دانشگاه "کمبريج" يک دانشگاه دولتي است که در سال 1209 ميلادي در شهر کمبريج انگلستان تاسيس شده است.


 معاون ميراث فرهنگي کشور:
 شهدا ميراث‌فرهنگي اين انقلاب هستند 

احداث هر گونه يادماني براي شهدا در حريم آثار تاريخي نيازمند طرح و هماهنگي با ميراث فرهنگي است.

به گزارش روابط عمومي معاونت ميراث فرهنگي؛ پيکر پاک دو شهيد گمنام درحالي پس از رايزني کارشناسان و مسئولان ميراث فرهنگي کشور با مسئولان شهري پاسارگاد بالاخره در ابتداي ورودي روستاي مادرسليمان و در حريم درجه دو پاسارگاد به‌خاک سپرده شد که معاون ميراث فرهنگي کشور ساخت هر گونه يادماني را به منظور رعايت حريم منظري و شأن مقام والاي شهدا مستلزم طرح ميراث فرهنگي دانست.

محمد حسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي کشور در اين رابطه افزود: با توجه به اهميت و رعايت حريم منظري مجموعه‌هاي تاريخي و جهاني و همچنين حفظ قداست مکان تدفين شهدا لازم است که ساخت هر گونه يادماني براي مکان تدفين شهدا با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي کشور و براساس ضوابط و معيارهاي قانوني صورت گيرد.

وي تاکيد کرد:شهدا ميراث‌فرهنگي اين انقلاب هستند به همين دليل بسيار اهميت دارد که محل تدفين آنها و المان‌هايي که گذاشته مي‌شود مورد تاييد ميراث فرهنگي باشد.

معاون ميراث فرهنگي کشور افزود: درحال حاضر سازمان ميراث فرهنگي آماده همکاري براي طراحي يادمان مذکور دارد تا بدين ترتيب هم شأن مکان تدفين شهدا حفظ شود و هم طراحي يادمان بر اساس ضوابط منظري و رعايت مقررات ميراث فرهنگي باشد.

آنطور که معاون ميراث فرهنگي کشور معتقد است، شهدا ميراث انقلاب هستند و لازم است که حريم مقدس آنها حفظ شود بنابراين هر گونه اقدامي بايد با حساسيت و رعايت مناسبات و شان اين شهدا صورت گيرد. طالبيان با تاکيد بر اينکه سازمان ميراث فرهنگي کنترل و نظارت جدي روي آثار موجود در فهرست ميراث ناملموس دارد ادامه داد: از آنجايي که مکان برخي از شهدا در فهرست آثار ميراث ناملوس کشور به ثبت رسيده است، اگر تدفين ديگر شهدا به درستي مکان يابي شود، آنها نيز در فهرست ميراث ملي و معنوي قرار مي‌گيرند.

وي افزود:در سايت‌ها و مجموعه‌هاي تاريخي لازم است که پيش از تدفين شهدا با سازمان ميراث فرهنگي هماهنگي هاي لازم صورت بگيرد و در اين زمينه نيز سازمان ميراث فرهنگي همکاري‌هاي لازم را با ستاد نيروهاي مسلح انجام مي‌دهد.


 خبر 

خانه ‌موزه «احمد شاملو» در انتظار مسافران نوروزي

مديرکل ميراث‌فرهنگي البرز از فعاليت دو موزه در ايام نوروز خبر داد.

«عبدالناصر ميرچي» در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با بخش خصوصي، قرار است دو موزه تمبر و بامداد در ايام نوروز ميزبان مسافران البرز باشند.

وي گفت: يکي از اين موزه‌ها «بامداد» نام دارد که در حقيقت خانه احمد شاملو، شاعر معاصر است و ديگري نيز موزه تمبر است.

ميرچي خاطرنشان کرد: هردو اين موزه‌ها که اولي در دهکده فرديس و ديگري در رجايي‌شهر ‌کرج قرار دارند، توسط بخش خصوصي اداره مي‌شوند و ميراث فرهنگي تنها بر چگونگي فعاليت آن‌ها نظارت دارد.

اين مسئول در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به روشن بودن چراغ کاروانسراي شاه عباسي در ايام نوروز اشاره کرد و گفت: اين کاروانسرا نيز در ايام عيد با بخش‌هاي مختلفي چون بازارچه صنايع‌دستي، رستوران و ... پذيراي مسافران است.

ميرچي در ادامه به آماده نبودن کاخ سليمانيه براي بازديد عموم مردم در ايام نوروز اشاره کرد و افزود: هنوز بازسازي کف اين کاخ به پايان نرسيده و اگر رفت و آمد درآن زياد باشد تمام هزينه‌هاي انجام شده به هدر مي‌رود.

مديرکل ميراث‌فرهنگي البرز توضيح داد: قرار است اين کاخ به‌عنوان موزه نقاشي دوران قاجار افتتاح شود و به‌عنوان کاخ موزه مورد استفاده عموم قرار گيرد.

ميرچي تصريح کرد: براي افتتاح اين مجموعه بايد رديف اعتباري مجزايي براي به‌کارگيري نگهبان و نگهداري مستمر از اين کاخ تصويب شود.وي افزود:در کاخ سليمانيه مي‌توان منحصر به فردترين نقاشي‌هاي ديواري دوره قاجار را مشاهده‌ کرد، از همين‌رو بايد براي حفظ و نگهداري اين سرمايه، تلاش بيشتري صورت داد.


نمايشگاه "5 هنرمند" در فاين‌آرت دبي

گالري فردا در اولين تجربه حضور بين‌المللي خود نمايشگاهي تحت عنوان " 5 هنرمند " را در گالري فاين‌آرت دبي کشور امارات متحده عربي برگزار خواهد کرد.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي گالري فردا، اين گالري نخستين حضور بين‌المللي خود را با برپايي نمايشگاهي تحت عنوان " 5 هنرمند " در دبي تجربه خواهد کرد. در اين نمايشگاه حدود 30 اثر از مهرداد فلاح، هاني نجم، فريبا ميرسعيدي، سهيلا احمدي‌شمس و ليلا عليخاني روي ديوار خواهد رفت.

در اين نمايشگاه که با هدف معرفي و فروش آثار هنرمنداني که با گالري فردا همکاري مي‌کنند برپا شده است، نقاشيخط‌هاي فلاح و احمدي، نقاشي‌هاي نجم و ميرسعيدي و نيز مجسمه‌هاي عليخاني به نمايش درخواهد آمد تا علاوه بر معرفي اين هنرمندان راهي براي عرضه هنر هنرمندان جوان و پيشروي ايراني به دبي باز شود.

در اين نمايشگاه که همزماني آن با آرت‌‎فر دبي و حراج کريستي در امارات بر اهميت آن افزوده است، سعي شده است که آثاري به نمايش درآيد که ضمن توجه به هنر ايراني، تطابقي با هنر روز دنيا نيز داشته باشد. فاين آرت گالري که يک گالري بين‌المللي است ميزبان هنرمنداني است که در چند سال اخير نمايشگاه‌هاي موفقي داشته‌اند.اين نمايشگاه از هجدهم تا 28 مارس 2017 (28 اسفند 95 تا نهم فروردين 96) در فاين‌آرت گالري دبي به آدرس دبي، منطقه الغوز، جنب ايستگاه مترو نوربانک برپا خواهد شد.


روايتي از "سنت و مدرنيته" در يك نمايشگاه

نمايشگاه نقاشي انفرادي "سنت و مدرنيته" با ارائه تازه ترين روايت از اين تلفيق، در آثار "سميه باباشکوري" نقاش ايراني گشايش يافت.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا ، اين نمايشگاه که در نگارخانه لرزاده اين مجموعه با حضور علاقمندان گشايش يافت، مجموعه اي از تازه ترين آثار "سميه بابا شکوري" را که طي دوسال اخير اجرا شده اند به نمايش گذاشته است.مجموعه ارائه شده با عنوان "سنت و مدرنيته" در يک پيوستار مفهومي و حاصل تامل هنرمند در کيفيت تلفيق و تعامل سنت و نوگرايي در يک بستر متعامل، زاينده و خلاق به جاي تضاد و ناهمگوني است. تلفيق شيوه هاي کاملا سنتي با مدرن، تمهيدي زيبايي شناسانه در جهت تحقق اين ايده مفهومي بوده است. تلفيق فرم و تکنيک و رفع تضاد اين دو براي هنرمند، ابزاري براي انتقال اين معناست که مي توان مدرنترين مفاهيم را با سنتي ترين فرم هاي هنر ايراني جلوه بخشيد و تکنيک را در راستاي مفهوم و محتوا، بازآفريني کرد. 12 اثري که "سميه باباشکوري" در "سنت و مدرنيته" ارائه کرده است حاصل ترکيب آثار سنتي ايراني ( نگارگري و خوشنويسي) و آثار مدرن (آبستره و کاملا انتزاعي) است که با تکنيک آکروليک و ترکيب مواد اجرا شده اند. اين نمايشگاه تا 21 اسفند ماه ميزبان عموم بازديد کنندگان خواهد بود.


 قصار اما... 

دل من همانند اتوبوس هاي شهر شده !

غصه ها سوار ميشوند فشرده به روي هم و من راننده ام که فرياد ميزنم :

ديگر سوار نشويد !!! جا نيست …


 ديدني ها 

لوكس ترين هتل هاي ايران،

«استقلال تهران»

هتل استقلال تهران بزرگ ترين هتل پنج ستاره ايران در شمال تهران است که نام قديمش هتل رويال هيلتون بود. اين هتل در 8 آذر 1341 در زميني به مساحت 70 هزار متر مربع بنا شد. اين هتل از دو ساختمان شرقي و ساختمان غربي تشکيل شده. طوري که ابتدا ساختمان غربي با زيربناي 17 هزار و 100 متر مربع و سپس ساختمان شرقي با زيربناي 13 هزار و 500 متر مربع ساخته شد. اين هتل 15 طبقه و 959 تخت دارد. در سال هاي اولي که از ساخت اين هتل مي گذشت ميهمانان هتل به راحتي مي توانستند دورنماي سلسله جبال البرز را از اتاق هاي اين هتل ببينند. ولي امروزه با توجه به ساخت و سازهاي بسياري که حتي در دامنه کوه هم انجام شده اين کار کمي سخت است. اين هتل داراي 550 اتاق مي باشد.


 اخبـــــــــار 

خانه حيرت‌انگيز پيکاسو

داستان پيکاسو رابطه تنگاتنگي با شهر تولدش يعني مالاگا دارد.مالاگا بعد از بازگشايي موزه پيکاسو در اين شهر، تبديل به يکي از مقصدهاي اصلي گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ و هنر شده است.

اين گالري، هزاران بازديدکننده را به خود جذب مي‌کند که اين رقم بيشتر از هر شهر ديگري در آندلس مي‌باشد.همچنين در شهر مسيري به نام مسير پيکاسو وجود دارد که نقاط برجسته مرتبط با زندگي و کار اين استاد هنر قرن بيستم را به نمايش مي‌گذارد.زماني که در اين مسير قدم مي‌زنيد، اطلاعاتي درباره ميراث پابلو پيکاسو کشف خواهيد کرد و درباره زندگي وي حقايقي را مي‌آموزيد.

پابلو پيکاسو در خانه‌اي کنار ميدان قديمي شهر مالاگا، يعني ميدان مِرسِد (Merced) چشم به جهان گشود. در حال حاضر اين خانه متعلق به بنياد پيکاسو است. اين بنياد براي رشد و توسعه فرهنگ شکل گرفت و اسنادي مرتبط به کار پيکاسو را نگهداري مي‌کند. در اينجا گالري‌اي نيز وجود دارد که نمايشگاه‌هايي موقتي که به نوعي به پيکاسو مرتبط باشند در آن برگزار مي‌شود. در آرشيو بنياد، اسناد و مواردي مرتبط به زندگي و کار هنرمند و همچنين هنر معاصر وجود دارند.دارايي‌هاي اينجا متشکل از 3500 اثر هنري، به ويژه چاپ و سراميک است.ساختماني که در جوار خانه تولد پيکاسو قرار دارد، جايي است که خانواده‌اش قبل از ترک به قصد لاکرونيا در سال 1891 به آن نقل مکان کردند. آن‌ها در خانه شماره 17 در طبقه سوم زندگي مي‌کردند، جايي که پابلوي کوچک طراحي و نقاشي را در زماني که تنها پسري جوان بود شروع کرد.

مسير پيکاسو در ميدان مرسد توقف مي‌کند، جايي که او از پنجره‌ خانه‌اش مي‌توانست به تماشاي کبوترهايي بنشيند که بارها در آثارش به تصوير کشيده شدند.کاله گرانادا ما را به سمتي خواهد برد که پدر پيکاسو به ملاقات روشنفکران معروف مي‌رفت.امروزه در اين قسمت يک داروخانه قرار دارد.با دقايق اندکي پياده‌روي از اينجا، به کليساي سانتياگو خواهيم رسيد، يکي از قديمي‌ترين‌ها در شهر که به سبک باروک ساخته شده‌است.پدربزرگ و مادربزرگ پيکاسو و همچنين والدينش در کليساي سانتياگو ازدواج کردند و او و دو خواهرش نيز در اينجا غسل تعميد داده شدند.بعد از آن، مسير پيکاسو ما را به موزه قديمي شهر، مدرسه هنري سن تِلمو، کالج سن رافائل، کنسرواتوار ماريا کريستينا، دبيرستان گائونا و صد البته ميدان گاوبازي لامالاگِتا مي‌برد.اين ميدان گاوبازي جايي است که پيکاسو براي اولين بار شاهد نمايش هيجان‌انگيز گاو و گاو باز بود. مطمئن باشيد که از هر گوشه و کنار اين مسير لذت خواهيد برد!عمارت بوئِنا ويستا، ساختماني قرن شانزدهمي است که موزه پيکاسو در آن واقع شده و دروازه‌اي ايده‌آل براي ورود به دنياي هنرمند محسوب مي‌شود. مجموعه دائمي موزه شامل نقاشي‌ها و مجسمه‌هاي او شده و اتاق‌هايي نيز وجود دارند که ميزبان نمايشگاه‌هاي موقتي‌اند. برپايي موزه‌اي وقف آثار پرکارترين هنرمند زاده مالاگا برخاسته از آرزوي هنرمند براي نگهداري برخي از آثارش در شهر محل تولد و زندگي سال‌هاي اوليه‌اش بود. آثار اهدايي اين موزه توسط کريستين (دخترخوانده‌اش که 133 اثر را اهدا کرد) و برنارد پيکاسو (نوه‌اش که 22 اثر اهدا نمود) به موزه هديه شدند. آنها همگي آثاري بودند که توسط هنرمند به خانواده‌اش اهدا شده و يا براي خودش نگه داشته بود. در تمامي اين آثار مي‌توان نوآوري‌هاي تکنيکي، تنوع سبک، مديوم و مواد استفاده شده توسط اين نابغه هنري عصر مدرن را مشاهده کرد.

ايوار


 عكس روز 

هتلي با کف شيشه اي، يودانگ بالي، اندونزي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون