جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3854- تاریخ : 1395/12/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

مديرعامل کانون در نشست خبري:
مخاطبان آزاد به ديدن آثار جشنواره پويانمايي مي‌نشينند


برگزاري نشست کارگروه کودک هرمزگان با حضور مديرعامل کانون


 مديرعامل کانون در نشست خبري:
 مخاطبان آزاد به ديدن آثار جشنواره پويانمايي مي‌نشينند 

نشست خبري دهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به‌ گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، نشست خبري دهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي صبح روز يک‌شنبه 8 اسفند با حضور عليرضا حاجيان‌زاده مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مناف يحيي‌پور معاون توليد و محمدرضا کريمي‌صارمي دبير دهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي، برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، حاجيان‌زاده با اشاره به‌ قدمت جشنواره پويانمايي، اظهار کرد: جشنواره بين‌المللي پويانمايي به صورت دوسالانه برگزار مي‌شود، قدمتي 20 ساله دارد و در اين دوره آن، هنرمنداني از 79 کشور جهان شرکت کرده‌اند.

مديرعامل کانون، درباره آثار راه يافته به جشنواره، گفت: مطابق با آمار، در بخش مسابقه ايران 935 اثر ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 536 اثر به دبيرخانه جشنواره راه پيدا کرده‌اند. در بخش بين‌الملل هم 1163 اثر از 79 کشور ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 828 اثر از سوي دبيرخانه جشنواره پذيرفته شده است. همچنين از ميان فيلم‌هاي رسيده به بخش مسابقه ايران جمعا 238 اثر راه پيدا کرده‌است که از اين تعداد 104 اثر پويانمايي، 17 اثر دانشجويي، 12 اثر ديني، 7 اثر ارزش‌هاي انقلاب اسلامي، 69 اثر موشن گرافيک و چهار اثر بلند هستند.

وي افزود: در بخش بين‌الملل نيز جمعا 144 اثر شامل 90 اثر پويانمايي، 29 اثر دانشجويي است، همچنين 18 اثر پويانمايي و 7 اثر دانشجويي از مسابقه ايران و دانشجويي بين‌الملل به اين بخش راه پيدا کرده‌اند.

حاجيان‌زاده درباره داوري آثار راه‌‌يافته به بخش‌هاي مختلف جشنواره، گفت: هر کدام از بخش‌هاي جشنواره به صورت جداگانه داوري و بررسي شده‌اند، 5 داور آثار مسابقه ايران، 3 داور آثار ديني و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي، 3 داور آثار دانشجويي، 3 داور آثار گرافيک متحرک، 3 داور پايان نامه هاي برتر، 5 داور آثار بين الملل، و 3 داور در بخش سيفژ به داوري آثار مي‌پردازند.

وي ادامه داد: همچنين دو بخش چشم‌انداز و نمايش ويژه از بخش‌هاي جانبي و غيررقابتي اين جشنواره هستند که بخش چشم ‌انداز با تاکيد بر جنبه‌هاي آموزشي و نمايش ويژه در راستاي تبادل تجربه و انديشه هنرمندان و ايجاد زمينه مناسب براي ارزيابي جايگاه آثار ساير کشورها شکل گرفته است.

مديرعامل کانون، با اشاره به سالن‌هاي نمايش آثار اين دوره از جشنواره، گفت: مجموع فيلم‌هاي جشنواره به بخش‌هاي مسابقه، بين‌الملل، چشم‌انداز و نمايش ويژه در سالن‌هاي تهران و شهرستان‌ها تقسيم مي‌شوند. مجموعا 5 سالن در تهران شامل سالن‌هاي شهيد بهنام محمدي و غدير در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون، سينما فلسطين، سينما کانون و سينما آزادي براي نمايش‌ها در نظر گرفته شده‌اند. همچنين امسال براي اولين بار 32 سالن در استان‌هاي سراسر کشور براي نمايش آثار راه يافته به جشنواره تدارک ديده شده است.

حاجيان‌زاده از يک اتفاق ويژه در جشنواره امسال خبر داد و گفت: در اين دوره از جشنواره نمايش عمومي فيلم در نظر گرفته شده است، سال‌هاي گذشته نمايش فيلم فقط براي متخصصان و سازندگان آثار بود و امسال سينما آزادي را به اين سالن‌ها اضافه کرده‌ايم که مردم، خانواده‌ها و مدارس نيز از ساعت 8:30 تا ساعت 23 مخاطب آثار نمايشي اين دوره از جشنواره باشند.

مديرعامل کانون با بيان اين‌که آثار راه يافته به جشنواره با فرمت HD در سينماها نمايش داده مي‌شود، تاکيد کرد: همه فيلم ها با کيفيت HD پخش خواهد شد و اين هم از ويژگي‌هاي اين دوره جشنواره است. مجموعا 645 سانس اکران فيلم در سينماهايي که براي نمايش آثار در نظر گرفته شده، خواهيم داشت.

وي با اشاره به بخش‌هاي جنبي جشنواره، گفت: در کنار بخش مسابقه و بخش نمايش فيلم، بخش‌هاي جنبي ديگري هم در جشنواره وجود دارد، يکي از بخش‌ها که جنبه دانش‌افزايي دارد، نشست‌هاي تخصصي است. اين نشست‌ها در بخش‌هاي سخنراني‌هاي متخصصان براي علاقه‌مندان و داوطلبان با موضوع چشم‌انداز صنعت پويانمايي، تبيين سند راهبردي توسعه صنعت پويانمايي کشور، طراحي سبک بصري در پويانمايي (ديزاين در پويانمايي)، تجربيات استوديو چپ چين و معرفي آثار پويانمايي مرکز آفرينش‌هاي قرهنگي هنري آستان قدس رضوي برگزار خواهد شد.

حاجيان‌زاده بيان کرد: در نشست‌هاي تخصصي رونمايي از دو کتاب را خواهيم داشت. در بخش پايان نامه‌ها نيز 20 عنوان پايان‌نامه مطرح مي‌شود و نقد فيلم کوتاه نيز صورت مي‌گيرد.

وي افزود: نمايشگاه سبک بصري و طراحي مفهومي براي پويانمايي، نشست‌هاي تخصصي و کارگاه‌هاي آموزشي براي مربيان کانون سراسر کشور و کارگاه‌هاي آموزشي در استان‌ها با نام «از ايده تا طرح» برگزار خواهد شد. با توجه به اين که فيلم‌نامه انيميشن از آغاز نيازمند ايده‌پردازي است، فيلم‌نامه و آموزش‌هاي لازم براي آن در اين کارگاه‌ها ارايه مي‌شود.

حاجيان‌زاده با اشاره به برگزاري بازار ملي پويانمايي، ادامه داد: پنجمين بازار ملي پويانمايي در کنار نشست‌هاي تخصصي برگزار خواهد شد که براي اين منظور 21 غرفه در نظر گرفته شده است. دانشگاه‌ها، سازمان‌هاي دولتي و شرکت‌هاي فيلم‌سازي انيميشن در اين بازار حضور خواهند داشت.

در بخش ديگري از اين نشست محمدرضا کريمي‌صارمي، درباره ارتقاي سطح بازار ملي جشنواره پويانمايي، گفت: براي بين‌المللي شدن يک بازار استانداردهايي وجود دارد. در اکثر جشنواره‌هاي معتبر دنيا بازار از جشنواره جدا است. برنامه‌ريزي‌هايي در اين زمينه صورت گرفته، ولي هنوز براي راه‌اندازي آن زمان لازم داريم. شايد از دوره دوازدهم و يا سيزدهم به استانداردهاي لازم برسيم و بازار پويانمايي را بين‌المللي کنيم. در غير اين صورت شبيه بازارهاي ديگري مي‌شود که رمقي نخواهد داشت.دبير جشنواره بين‌المللي پويانمايي در پاسخ به اين سوال که همکاري با «آسيفا» در برگزاري اين جشنواره چگونه صورت گرفته است؟ توضيح داد: آسيفا يک NGO در حوزه انيميشن به شمار مي‌رود، اما با توجه به شکل‌گيري صنف انيميشن در اين دوره از جشنواره، نشستي با اعضاي صنف برگزار مي‌کنيم. البته اين را هم بايد بگويم آسيفا هر زمان که درخواست داشته است، در اين جشنواره حضور پيدا کرده است و تاکيد مي‌کنم که 90 درصد از اعضاي آسيفا در اين جشنواره حضور دارند.

وي در بخش ديگري در جواب اين سوال که چند اثر از کانون در اين دوره از جشنواره حضور دارند؟ تاکيد کرد: جشنواره پويانمايي يک جشنواره کانوني نيست و متعلق به جمهوري اسلامي ايران است و کانون در اين دوره از جشنواره تنها 4 اثر را به نمايش مي‌گذارد، امسال سينماي تجربي بيش‌ترين آثار را در جشنواره دارد. هيچ وقت هم انيماتورها اين جشنواره را کانوني ندانسته‌اند. متعلق به همه جامعه انيميشن ايران است.کريمي‌صارمي در باره تجهيز سالن‌ها و اجراي طرح کانون نمايش عنوان کرد: در کمتر از 6 ماه توانستيم 39 سالن را در کل کشور راه‌اندازي کنيم و در خرداد اين سالن‌ها را به مرز 60 سالن مي‌رسانيم. اين طرح باعث کمک به اکران برخي فيلم‌ها شد يادمان باشد که در کانون تعداد زيادي واحد سيار روستايي داريم و يکي از وظايف مربيان نمايش فيلم است. بعد از اين جشنواره تصميم گرفتيم فيلم‌هاي اين دوره را به صورت هفته‌هاي نمايش در استان‌ها به نمايش بگذاريم. در استان فارس يک سالن 250 نفره داريم که قصد داشتيم فيلم‌ها را در اين سالن نمايش دهيم ولي به دليل درخواست فعالان، فيلم‌ها در يک سالن هزار نفره نمايش داده مي‌شود.

دبير جشنواره پويانمايي درباره کتاب‌هايي که در اين دوره از جشنواره رونمايي مي‌شود، گفت: امسال دو کتاب تخصصي در جشنواره حضور دارد، معرفي آثار براي اولين بار در سانس‌هاي 3 بعد از ظهر شکل مي‌گيرد و پايان نامه‌هاي دانشجويي از ديپلم افتخار تبديل به تنديس نقره‌اي و دو جايزه شده است. سالني را در موزه کودک کانون در همين مجموعه براي بازپخش فيلم‌ها درنظر گرفتيم.

کريمي‌صارمي افزود: يکي از اتفاق‌هاي مبارک امسال مشارکت کانون با حوزه هنري است که سينما آزادي سالني را در اختيار ما قرار گذاشته است. دفتر فن‌آوري رياست جمهوري با اعطاي 3 جايزه، تسهيلاتي بسيار خوب به 3 اثر اهدا مي‌کنند که بتوانند توليدات‌شان را گسترش دهند. بيش از 10 مهمان خارجي خريدار فيلم، نيز امسال وارد بازار ملي خواهند شد و مدير شبکه کربلا و روسيه هم حضور دارند. 7 مورد تنوع موضوعي داريم و آثار موشن گرافيک بخش جديد امسال است. مي‌توانيم پيرامون اين موضوع‌ها بحث کنيم، چون در زمينه صنعتي شدن، اشتغال‌زايي و درآمدزايي مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

دبير جشنواره پويانمايي در پاسخ به سوالي در باره کميت و تنوع آثار ديني و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي، توضيح داد: ثبت‌نام آثار از طريق سايت صورت مي‌گيرد، گاهي مي‌بينيم موضوع يک اثري ديني است اما علاقه دارد در بخش آزاد شرکت کند. انتخاب بخش توسط تهيه کننده است و ما دخالتي در اين زمينه نداريم.

کريمي‌صارمي درباره آثار مسابقه ايران، گفت: آثار بخش مسابقه ايران کيفيت خوبي دارند. اين اتفاق بزرگي در بخش سينمايي ما است و در بخش تکنيک صاحب سبک و حرف هستيم. ما مي‌توانيم آثاري توليد کنيم که در کشورهاي اروپايي قابل رقابت و فروش باشد و به صنعتي شدن آن فکر کنيم.

وي درباره حمايت جشنواره در پخش آثار، توضيح داد: يکي از کارهايي که با همکاري اداره امور سينمايي شروع کرديم اين بود که پخش جهاني آثاري که تمايل دارند را به عهده مي‌گيريم. اگر کسي تمايل دارد که فيلمش نماينده دولتي نداشته باشد، بخش بين‌الملل کانون آماده است که با تجربه 30 ساله اين خدمات را ارايه کند.

دبير جشنواره پويانمايي ادامه داد: با حوزه هنري و سينماي تجربي در «کانون نمايش» بسته‌هايي را آماده مي‌کنيم که فيلم‌ها از فروردين نوبت اکران بگيرند. در حال حاضر 4 پويانمايي سينمايي در نوبت اکران هستند.

کريمي‌صارمي درباره علت الف بودن رده جشنواره پويانمايي در جهان گفت: يکي از امتيازهاي اين جشنواره اين است که فضاي خوبي براي برگزاري دارد، دوم مربوط به تعداد سالن‌هاست و ما 645 سانس نمايشي در 37 سالن داريم و اين کار بزرگي است. ما به دليل دوسالانه بودن بهترين فرصت براي جذب فيلم را داريم و امسال هم فيلم‌هايي از اسکار نمايش داده مي‌شود.

وي درباره داورهاي خارجي حاضر در جشنواره، توضيح داد: هميشه سعي کرديم بهترين داوران را دعوت کنيم. در حال حاضر پير هربرت به عنوان يکي از داوران جشنواره چهارشنبه از کانادا حرکت مي‌کند امسال يکي از بزرگترين انيماتورهاي جهان با حدود 240 جايزه در کارنامه ميهمان جشنواره است.

دهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران از 15 تا 19 اسفند در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزارمي‌شود.

 


 برگزاري نشست کارگروه کودک هرمزگان با حضور مديرعامل کانون 

هم‌زمان با سفر مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بندرعباس، نشست کارگروه کودک و نوجوان استانداري هرمزگان با حضور عليرضا حاجيان‌زاده برگزار شد.

بر اساس گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين نشست که با هدف هماهنگي و هم‌افزايي بيشتر سازمان‌ها برپا شده بود، حاجيان‌زاده به معرفي فعاليت‌هاي کانون پرداخت و گفت: کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه «نابينايان، ناشنوايان و کم‌توان جسمي و حرکتي» شهرونداني هستند که همانند ساير مردم حق زندگي و بهره‌مندي از امکانات آموزشي، فرهنگي وهنري را دارند.

وي افزود: کانون پرورش فکري به‌منظور تحقق عدالت آموزشي و اجتماعي اقدام به راه‌اندازي مراکز فرهنگي‌هنري فراگير در سراسر کشور کرده تا کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه نيز بتوانند از اين امکانات بهره‌مند شوند.

حاجيان‌زاده هم چنين در بخش ديگر صحبت‌هاي خود از فرصت‌هاي ايجاد شده براي دانش‌آموزان در کانون افزود: با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌هايي به امضا رسيده تا بتوانيمتوليدات و خدمات کانون را در يک عرصه وسيع تري توسعه دهيم. وي اجراي طرح کانون مدرسه با شيوه‌هاي جديد را يکي از اين فعاليت‌هاي مشترک عنوان کرد و يادآور شد: در اين طرح هر يک از مراکز کانون با چند مدرسه اطراف خودش ارتباط مي‌گيرد و بچه‌ها همراه معلم‌‌شان در اين مراکز حضور مي‌يابند و بخشي از درس‌هايي مانند علوم، اجتماعي، جغرافي، هنر، ادبيات و... با شيوه‌هاي آموزشي کانون مانند قصه‌گويي، نقاشي و فعاليت‌هاي هنري براي‌شان اجرا مي‌شود و در مقابل نيز مربيان کانون به مدارس مي‌روند و اين ارتباط دوسويه ادامه دارد. در ادامه اين نشست صالح دريانورد رييس برنامه و بودجه استان هرمزگان نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور مديرعامل کانون، افتتاح مرکز علوم کانون را از بهترين اتفاق‌هاي فرهنگي در اين استان دانست و افزود: کانون پرورش فکري از جايگاه خوبي برخوردار است و با تلاش‌ها و پيگيري‌هايي صورت گرفته از سوي مسوولان اين مجموعه در استان، شاهد موفقيت‌هاي خوبي بوده‌ايم. دريانورد راه‌اندازي مرکز تخصصي علوم را فرصت مناسبي در زمينه ايجاد بسترهاي لازم براي تحقيق و پژوهش دانش‌آموزان، دانشجويان و اساتيد دانست و اظهار اميدواري کرد با وجود اين مرکز گام‌هاي علمي خوبي در استان برداشته شود.

در اين نشست تخصصي اعضاي کارگروه در هرمزگان در خصوص مسايل و مشکلات کودکان و نوجوانان به بحث و تبادل نظر و بررسي راه‌کارهايي براي ارتقاء حقوق کودکان پرداختند. بر اساس اين گزارش نشست کارگروه کودک و نوجوان شوراي اداري استان هرمزگان با حضور مدير عامل کانون، مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل، مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد کانون، رئيس سازمان برنامه بودجه استان، معاون سياسي امنيتي استانداري، مديرکل امور بانوان و خانواده، مدير روابط عمومي علوم پزشکي و نماينده آموزش و پرورش برگزار شد.

ديدار مديرعامل کانون با نوجوانان بندرعباسي

در همين حال، ديدار با اعضاي نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندرعباس يکي از برنامه‌هاي سفر عليرضا حاجيان‌زاده به استان هرمزگان بود. در اين ديدار صميمي ابتدا نوجوانان حاضر به بيان پرسش‌ها، ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي خود در حضور مديرعامل کانون پرداختند و او در ادامه به پرسش‌هاي آن‌ها پاسخ گفت.

بر اساس اين گزارش کمبود کتاب از نظر تعداد و تنوع، افزايش تعداد مربيان در رشته‌هاي مختلف فرهنگي‌هنري براي به روز شدن دانش و آموخته‌هاي اعضاي مراکز و ايجاد زمينه مناسب براي چاپ آثار ادبي و تصويري کودکان و نوجوانان عضو از جمله درخواست‌هاي نوجوانان هرمزگاني در اين ديدار بود. همچنين تعدادي از اعضاي باسابقه و قديمي مراکز کانون دغدغه جدي خود در زمينه محدوديت سني (16سال) و علاقه مندي به تداوم حضور در کانون را مطرح کردند که مديرعامل پس از شنيدن سخنان اين اعضا از پيش‌بيني راه‌کارهايي براي برآورده کردن خواسته‌هاي آن‌ها خبر داد.

حاجيان‌زاده همچنين يادآور شد: اعضاي باسابقه مي‌توانند با صلاح‌ديد مسوولان کانون‌ استان، در قالب عضو ارشد يا هميار مربي، ارتباط خود با مراکز کانون را حفظ کنند. مديرعامل کانون در پاسخ به راه‌اندازي فعاليت‌‌هاي جديد اظهار داشت: در کانون اولويت با فعاليت‌هايي است که با نام و اهداف اصلي کانون منطبق باشد و به توسعه خلاقيت اعضا کمک کند اما در عين حال در زمان فراغت بچه‌ها و فصل تابستان برخي رشته‌هاي فرهنگي‌هنري در قالب کارگاه‌هاي دوره اي به اين فعاليت‌ها افزوده مي‌شود. حاجيان‌زاده همچنين خاطرنشان کرد در حال بررسي راه‌کارهايي براي سهولت دسترسي و استفاده اعضا از خدمات و محصولات فرهنگي‌هنري کانون در سراسر کشور هستيم.

ديدار مديرعامل با اعضاي فراگير کانون بندرعباس

حاجيان‌زاده در بخش ديگري از برنامه‌هاي سفر خود به بندرعباس با حضور در مرکز شماره 3 کانون اين شهر از نزديک با اعضاي داراي نيازهاي ويژه مرکز فراگير ديدار و گفت‌گو کرد. مديرعامل کانون در اين ديدار ابتدا از نزديک با فعاليت‌هاي کودکان روشندل عضو اين مرکز آشنا شد که در اين ميان اعضا با استفاده از کتاب‌هاي بريل و ديگر تجهيزات به کتاب‌خواني پرداختند. بازديد از کارگاه کارت پستال‌سازي و قصه‌گويي ويژه اعضاي ناشنوا و کم شنوا و حضور در کارگاه ساخت روزنامه‌ديواري با موضوع امام رضا(ع) بخش ديگري از برنامه‌هاي اين ديدار بود.

مديرعامل در حاشيه اين بازديد ضمن قدرداني از مجموعه فعاليت‌هاي مرکز فراگير کانون بندرعباس، حضور هم‌زمان کودکان داراي نيازهاي ويژه و ساير اعضا در اين مراکز را زمينه‌اي براي تسهيل ورود بچه‌ها به جامعه و مدارس عادي دانست. وي افزود: در يک‌سال گذشته در تمامي استان‌ها مراکز فراگير راه اندازي شده است و در حال حاضر 39مرکز فراگير در سراسر کشور فعاليت مي‌کنند و تجربه نشان داده اعضاي داراي نيازهاي ويژه و ديگر اعضا، از حضور در کنار يک‌ديگر استقبال مي‌کنند. اعضاي مرکز فراگير کانون بندرعباس در پايان اين ديدار با اهداي دست ساخته‌هاي خود به مديرعامل کانون، از حضور وي در استان هرمزگان و توجه به مراکز فراگير قدرداني کردند.

بازديد از مرکز تخصصي سفالگري کانون بندرعباس

مديرعامل همچنين در ادامه برنامه‌هاي سفر دو روزه خود به استان هرمزگان در جشن يک سالگي فعاليت مرکزتخصصي سفالگري کانون بندرعباس شرکت کرد و با فعاليت‌هاي اين مرکز آشنا شد. حاجيان‌زاده هنگام ورود به مرکز فرهنگي هنري شماره 4 بندرعباس (مرکز تخصصي سفال) از سوي مربيان و اعضاي کانون مورد استقبال قرار گرفت و کودکان با لباس و گويش محلي به وي خوش آمد گفتند.

وي در اين بازديد از نمايشگاه ساخته‌هاي سفالي اعضاي مرکز بازديد کرد و سطح آموزش و علاقه به سفالگري در اين نقطه جنوبي ايران و ساحل خليج فارس را قابل توجه و ارزشمند دانست.

در اين سفر استاني که طي روزهاي چهارم و پنجم اسفند 95 صورت گرفت، مجتبي دانشور مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل و مجيد نيازي مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد و رسيدگي به شکايات کانون مديرعامل را همراهي ‌کردند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون