جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3852- تاریخ : 1395/12/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

وزير آموزش و پرورش در بازديد از بيمارستان فرهنگيان شهيد باهنر:
معلمان نبايد دغدغه ي درمان داشته باشند

رئيس مجلس دانش آموزي تاكيد كرد:
استفاده كردن از ظرفيت فکري و اجرايي نمايندگان مجلس دانش آموزي

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي خبرداد:
داشتن مدارک دانشگاهي شرط مديريت مراکز يادگيري


قصه هاي مدرسه


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


زنگ تفريح


سهم 11 درصدي هنرستان ها از آزمون استخدامي امسال


 وزير آموزش و پرورش در بازديد از بيمارستان فرهنگيان شهيد باهنر:
 معلمان نبايد دغدغه ي درمان داشته باشند  

وزير آموزش و پرورش کاستن از دغدغه هاي درمان وارتقاي کيفيت خدمات پزشکي به فرهنگيان رااز اولويت هاي اين وزارتخانه قلمداد کرد.به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، دکتر فخرالدين دانش آشتياني به صورت سر زده از بيمارستان فرهنگيان شهيد باهنر تهران بازديدو از نزديک با فرهنگيان حاضر دراين مرکز درماني درباره مشکلات مرتبط با درمان و سلامت گفتگو کرد.

براساس اين گزارش وزير آموزش و پرورش، ضمن بازديد از بخش هاي مختلف اين بيمارستان و عيادت از چند بيمار فرهنگي، توجه و ارتقاي سطح سلامت و بهداشت را يکي از شاخص هاي توسعه يافتگي جوامع توصيف کرد و گفت : دولت تدبير و اميد به مقوله سلامت توجه ويژه اي دارد و بايد تلاش کنيم تا اين نگاه و توجه درباره سلامت و افزايش خدمات پزشکي به فرهنگيان و خانواده هايشان پررنگ تر شود.

عضو کابينه تدبير و اميد با بيان اين که پرورش نسلي سالم و تندرست در گرو داشتن معلماني سالم است، افزود : بايد به گونه اي قدم برداريم و برنامه ريزي کنيم که معلمان دغدغه هاي درمان نداشته باشند و هم و غم آنان معطوف به آموزش و تربيت کودکان و نوجوانان باشد.


 رئيس مجلس دانش آموزي تاكيد كرد:
 استفاده كردن از ظرفيت فکري و اجرايي نمايندگان مجلس دانش آموزي 

رئيس مجلس دانش آموزي با بيان اينکه دانش آموزان نيز بايد در کنارتفويض اختيار ستاد به استان ها ديده شود، گفت: نمايندگان مجلس دانش آموزي مي توانند بسياري از مشکلات آموزش وپرورش در حوزه دانش آموزي را حل کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي، محمدعرفان زاهدي در گردهمايي مشترک اعضاي شوراي معاونان و مديران کل آموزش وپرورش استان ها که در اردوگاه شهيد باهنر ، اظهار کرد: اعضاي مجلس دانش آموزي حاصل انتخابات آزاد از بيش از سيزده ميليون دانش آموز کشور هستند که مي توانند در تصميم گيري ها و تصميم سازي هاي مهم آموزش وپرورش نقش به سزايي داشته باشند.وي افزود: اگر به اعضاي شوراهاي دانش آموزي در سراسر کشور بهاي لازم داده شود، مي توانند اقدامات موثري در نظام تعليم و تربيت ايفا کنند.مشاور وزير آموزش وپرورش خطاب به وزير آموزش وپرورش استدعا کرد: از مديران کل آموزش وپرورش استان ها بخواهيد اسامي نمايندگان مجلس دانش آموزي را به رؤساي ادارات و مناطق بدهيد تا آنها نيز بتوانند از ظرفيت فکري و اجرايي نمايندگان مجلس دانش آموزي بهره ببرند.


 رئيس سازمان نهضت سوادآموزي خبرداد:
 داشتن مدارک دانشگاهي شرط مديريت مراکز يادگيري 

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي گفت:محتواي مهارتي مراکز يادگيري محلي بايد با جديت تمام صورت پذيرد تا محتواي توليد شده در زمان مقرر به دست فراگيران رسيده و مورد استفاده قرار گيرد .

علي باقرزاده در گفت و گو با پانا ضمن تاکيد بر پيگيري مساله تفاوت فوق العاده مديريت مديران مراکز محلي با ساير مديران اظهار کرد : مسئله دريافت فوق العاده حق مديريت توسط اداره کل منابع انساني و پشتيباني سازمان تا حصول نتيجه پيگيري شود.وي به شرايط و ضوابط بکارگيري مديران اين مراکز پرداخت و گفت: مديران مراکز بايد مدارک دانشگاهي داشته باشند به جز شرايط خاص مانند مديران زندان ها که آن هم البته بايد با کسب مجوز از سوي سازمان صورت مي گيرد.


 قصه هاي مدرسه  

مدير مدرسه

مدير مدرسه اي در کلکته هندوستان، اين نامه را چند هفته قبل از شروع امتحانات براي والدين دانش آموزان فرستاده است:

والدين عزيز

امتحانات فرزندان شما به زودي آغاز مي شود.

من مي دانم شما چقدر اضطراب داريد که فرزندانتان بتوانند به خوبي از عهده امتحانات بر آيند.

اما لطفا در نظر داشته باشيد که در بين اين دانش آموزان يک هنرمند وجود دارد که نيازي به دانستن رياضيات ندارد.

يک کارآفرين وجود دارد که نيازي به درک عميق تاريخ يا ادبيات انگليسي ندارد.

يک موزيسين وجود دارد که کسب نمرات بالا در شيمي برايش اهميتي ندارد.

يک ورزشکار وجود دارد که آمادگي بدني و فيزيکي برايش بيش از درس فيزيک اهميت دارد.

اگر فرزندتان نمرات بالايي کسب کرد عالي است. در غير اين صورت، لطفا اعتماد به نفس و شخصيتش را از او نگيريد.

به آنها بگوييد مشکلي نيست آن فقط يک امتحان بود و آنها براي انجام چيزهاي بزرگتري در زندگي به دنيا آمده اند.

به آنها بگوييد فارغ از هر نمره اي که کسب کنند شما آنها را دوست خواهيد داشت و آنها را قضاوت نخواهيد کرد.

لطفا اين را انجام دهيد تا ببينيد چگونه فرزندانتان جهان را فتح خواهند کرد. يک امتحان يا نمره پايين نبايستي آرزوها، استعداد و اعتماد به نفس آنها را فدا کند.

و در پايان، لطفا فکر نکنيد که دکترها و مهندسين تنها انسان هاي خوشحال و خوشبخت روي زمين هستند.

با احترام فراوان

مدير مدرسه


 كاغذ اخبار 

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس:

كمبود 52 هزار کلاس درس در کشور

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور گفت: 24هزار کلاس درس در سايت‌هاي مسکن مهر در سراسر کشور پيش بيني شده است.به گزارش ايسنا، محمد تقي نظر پوردرجمع خبرنگاران گچساران افزود: درحال حاضر 522 هزار کلاس درس در قالب 97 هزار آموزشگاه در کشور وجود دارد. 24هزار کلاس درس در سايت‌هاي مسکن مهر در سراسر کشور پيش بيني شده است.

معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس تصريح کرد: اعتبار مورد نيازبراي اين تعداد کلاس درس در مسکن‌هاي مهر 96هزار ميليارد ريال است. در حال حاضر 10 درصد مدارس کشور دو نوبته هستند. تاکنون 158 هزار کلاس درس در سراسر کشور به سيستم هاي گرمايشي تجهيز شدند.

معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس ادامه داد: حدود 52 هزار کلاس درس جديد به خصوص در مناطق روستايي و محروم در سطح کشور مورد نياز است.


مدير كل دفتر آموزش و پرورش پيش دبستاني خبر داد:

افزايش 28 درصدي پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني

مديركل دفتر آموزش پيش دبستاني وزارت آموزش و پرورش از افزايش 28 درصد پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني خبر داد.

به گزارش پانا، رخساره فضلي در گردهمايي يك روزه معاونان آموزش ابتدايي ادارات كل آموزش و پرورش استان هاي كشور كه در باشگاه فرهنگيان تهران برگزار شد، اظهاركرد: افزايش نرخ پوشش پيش دبستاني از 38.2 به 66.3 نتيجه اجراي سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري است كه با حمايت همه جانبه دولت و مجلس شوراي اسلامي محقق شده است.

وي افزود: براساس مستندات قانوني، تلاش مي كنيم، بستر رشد همه جانبه و متوازن نوآموزان را با تأكيد بر هويت كودكان ايران اسلامي و تقويت مهارت هاي شناختي وغيرشناختي فراهم شود.

وي خاطرنشان كرد: دوره پيش دبستاني شامل كودكان 4 تا6 سال مي شود و تمام مراكز و مراجعي كه قصد ارائه خدمات تربيتي براي اين كودكان را دارند بايد از وزارت آموزش وپرورش مجوز دريافت كنند.

فضلي با اشاره به افزايش نرخ پوشش تحصيلي پيش دبستاني در مناطق محروم و روستايي از 23 به 49 درصد گفت: اين افزايش در راستاي گسترش عدالت آموزشي و اغلب در مناطق داستان هاي محروم صورت گرفته است.


 از گوشه و كنار 

امکان اصلاح اطلاعات در سامانه ثبت نام «آزمون ورودي مدارس سمپاد»

مدير برنامه‌ريزي امور المپيادها و آزمون‌هاي مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان از تمديد مهلت ثبت نام دانش آموزان در آزمون ورودي مدارس استعدادهاي درخشان خبر داد و گفت: تا زماني که سامانه باز است داوطلبان امکان اصلاح اطلاعات ورودي را دارند.

فرهاد فتحي‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مهلت ثبت نام مدارس سمپاد که به اتمام رسيد اظهار کرد: داوطلبان جامانده مي توانند تا پايان وقت اداري هفتم اسفند ماه وارد سامانه شده و عمليات ثبت نام را تکميل کنند.وي در پاسخ به اينکه تا سال گذشته امکان اصلاح و تصحيح اطلاعات بر روي سامانه وجود نداشت و در حال حاضر نيز برخي داوطلبان نيازمند اصلاح اطلاعات هستند گفت: امکان اصلاح اطلاعات در سامانه وجود دارد و کساني که مي خواهند اطلاعات ورودي خود را تصحيح کنند مي توانند تا هفتم اسفند که سامانه باز است در اين خصوص اقدام کنند.


 اخبار خارجي 

درگيري دانش اموزان دبيرستاني باپليس فرانسه

دانش آموزان معترض به خشونت پليس عليه سياه پوستان در فرانسه با گاز اشک آور مجبور به ترک صحنه شدند.

به گزارش پانا به نقل از خبرگزاري فرانسه، آزار و اذيت جواني سياه پوست در فرانسه توسط نيروهاي پليس سبب ايجاد موجي از اعتراض در اين کشور شده است تا آنجا که دانش آموزان دبيرستاني در پاريس پايتخت فرانسه، در اعتراض به رفتارهاي غيرانساني پليس، با آن ها درگير شدند.

براساس گزارش هاي منتشر شده، دانش آموزان معترضين درصدد بودند با تجمع ورودي چند دبيرستان در پاريس را مسدود کنند اما نيروهاي امنيتي با درگيري و گاز اشک آور آن ها را متفرق کردند. همچنين در اين درگيري ها تاکنون 8 دانش آموز دستگير شده است.دانش آموزان معترض فرانسوي اعلام کرده اند که از اين به بعد در برابرخشونت هاي پليس واکنش هاي تندتري نشان خواهند داد.


 زنگ تفريح 

مسابقه اسب سواري بين نوجوانان در قالب يک جشنواره سنتي در اندونزي


 سهم 11 درصدي هنرستان ها از آزمون استخدامي امسال 

مديرکل آموزش فني وحرفه اي گفت: با توجه به تغييرات نظام آموزشي بحث نيروي انساني و تجهيزات بيش از پيش مورد توجه است.

محسن حسيني مقدم مديرکل آموزش فني وحرفه اي وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص برنامه هاي سال تحصيلي جديد عنوان کرد: با توجه به سه ساله شدن اين دوره تحصيلي ، استقرار پايه يازدهم را شاهد هستيم که تغييراتي در روند کاري به دنبال دارد.

وي افزود: در راستاي اين تغييرات مساله تجهيزات و نيروي انساني از اهميت بسزايي برخوردار است که آن را مورد توجه قرار داديم.مديرکل آموزش فني وحرفه اي بيان کرد: براي تامين نيروي انساني سال گذشته از پنج هزار اعلام نياز،يک هزار و 800 معلم سهم هنرستان ها بوده است و امسال نيز از ميان 10 هزار پذيرفته شده،يک هزار و 100معلم براي هنرستان ها درنظر گرفته شدند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون