جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3852- تاریخ : 1395/12/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


عكاسخانه
مسجد مرکزي "ابوجا "، نيجريه

خوشا شيراز و اين سوغات نابش


ديدني ها


اخبـــــــــار


قصار اما...


گنجينه


خبر


عكس روز
دانشگاه کويمبرا، پرتغال

 عكاسخانه 
 مسجد مرکزي "ابوجا "، نيجريه


 خوشا شيراز و اين سوغات نابش 

نوروز شيراز حال‌وهوايي دارد که گويي بوي خوش و مست‌کننده‌اش در سراسر ايران مي‌پيچد و مسافران را به اين شهر رازآميز مي‌کشاند.

اگر بخواهيم سوغاتي ناب از اين شهر قديمي با خود ببريم، چه چيزي بهتر از خاتم با اصالت شيرازي؟ كيفيت و اصالت خاتم شيراز زبانزد خاص و عام بوده و خاتم‌هاي اصيل ساخته‌شده در اين شهر، داراي عمر بيشتري نسبت به مشابه آن در ديگر شهرها است. اين ويژگي‌ها كه خاتم شيراز را به نسبت ديگر شهرها امتياز داده، تفاوت در انجام مراحل كار و موادي است كه استفاده مي‌شود.

افزودن ورقه‌اي نازك از چوبي نرم و انعطاف‌پذير آستر مانند چوب تبريزي به پشت برگه‌هاي خاتم به ‌اصطلاح خاتم آستردار، استفاده از چسب مرغوب (چسب سريشم) در تمام مراحل خاتم‌سازي و خاتم‌چسباني، صاف بودن سطح كار و خالي‌نبودن هيچ جاي خاتم، يكنواخت بودن رنگ و مصالح به‌كار رفته در ساخت خاتم، عدم تغيير در رنگ و شكل، مشخص‌نبودن ترميم‌كاري‌ها و بتونه‌كاري‌ها در سطح كار، قرينه‌بودن تمام گل‌ها و اشكال در سطح كار و زوايا و اضلاع، دقيق و مهندسي‌بودن اساس و ساختمان طرح، استفاده از لايه و ورقه مسي بين گل‌هاي خاتم براي استحكام و پايداري بيشتر به‌ ويژه به‌دور شش‌ضلعي‌ها ازجمله ويژگي‌هاي خاتم شيرازاست.

هم‌اكنون هنر خاتم‌سازي در شهرهاي اصفهان و تهران نيز رواج دارد. در اين هنر از مواد گوناگوني از قبيل عاج، استخوان، برنج و گاهي طلا و نقره استفاده مي‌شود. گل‌هاي به‌كار رفته در خاتم نيز تنوع بسياري دارد، به ‌طوري‌ كه خاتم‌ها از نظر تنوع نقوش به پره‌وارو، پره‌اي، نه گلي لايه‌دار، بته‌جقه‌اي، خياباني، طاقي، قمي و جناقي دوررنگ و از نظر حاشيه به شش‌گلي، جويي، بازو‌بندي، طوره‌دار، شمسه‌دار و تخمه‌دار تقسيم‌بندي مي‌شوند.

شايد ناگزير به خريد چند سوغات به تعداد عزيزانمان باشيم. مي‌توان خاتم‌هاي کوچک و مقرون به‌صرفه‌تري چون جعبه‌هاي جواهر، جعبه‌هاي بزرگ‌تر براي روي ميز آرايش و جعبه زيباي دستمال‌کاغذي، شکلات‌خوري خاتم، مجسمه‌هاي تزييني کوچک و بزرگ خاتم يا جاقلمي کوچک و بزرگ براي هديه‌دادن به پسرهاي جوان‌تر، جعبه جاقرآني براي تازه‌عروس‌ها و ده‌ها گزينه ديگر خريداري كرد که ديدن آنها انتخاب را برايتان آسان‌ترمي‌کند.

خاتم را مي‌توانيد از مرکز فروش صنايع‌دستي دائمي شيراز يعني بازار تاريخ سراي مشير و يا از فروشگاه‌هاي صنايع‌دستي که در سطح شهر شيراز خصوصا حوالي بازار وکيل قرار دارند، خريداري کنيد. البته در نوروز بازارچه‌هاي موقتي صنايع‌دستي نيز در سطح شهر داير مي‌شود که مي‌توان با دقت و توجه بيشتر در مرغوبيت خاتم از اين مراکز هم خريد کرد.


 ديدني ها 

آرامگاه مشاهير بزرگ ايران زمين؛

"شيخ احمد جام"

شيخ احمد جام در قرن پنجم هجري در روستاي نامق شهر کاشمر زاده شد. او از عارفان و صوفيان نامي قرن پنجم و ششم هجري قمري است. ايشان حدود 95 سال دراين دنيا زندگي کردند و محل دفن او در تربت جام در استان خراسان رضوي مي‌باشد. القاب او عبارتند از:شيخ‌الاسلام ، قطب‌الاوتاد ، شيخ ابونصر احمد ژنده ‌پيل، پير جام يا شيخ جام .

آرامگاه وي در تربت جام، بين جاده مشهد به هرات واقع شده و داراي بر 10 بناي تاريخي ( مرقد شيخ، گنبدخانه، مسجد عتيق، خانقاه، سراچه و مدرسه فريوند، مسجد کرماني، گنبد سفيد،خانقاه‌هاي تيمور،‌ مدرسه امير جلال الدين فيروز‌شاه (گنبد سبز) ،مسجد نو، مدرسه اميرشاه ملک ) است. مجموع اين بناها در اطراف يک چاه وسيع ساخته شده است.مقبره شيخ بدون هيچگونه بنايي به صورت روباز در مقابل ايوان عظيمي قرار دارد. پس از وفات او را در جلوي دروازه سعدآباد به خاک سپردند.


 اخبـــــــــار 

ثبت 32 هزار اثر غيرمنقول در کشور

مديرکل ثبت آثار تاريخي، فرهنگي و طبيعي‌کشور گفت: يک ميليون و 200 هزار اثر در ايران شرايط ثبت ملي را دارند.

به گزارش ايسنا، فرهاد نظري اظهار کرد: تا کنون حدود 32 هزار اثر غير منقول‌کشور در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

وي ادامه داد: در جاي‌جاي‌ کشور آثار منقول و غيرمنقول زيادي وجود دارد که به دلايلي هنوز به ثبت ملي نرسيده‌اند.

اين مسئول توضيح داد: طبق بررسي‌هاي انجام شده در حال حاضر بيش از يک ميليون و 200 اثر درکشور وجود دارد که شرايط ثبت ملي را دارند.

وي با اشاره به شناسايي هزار اثر معماري تاريخي افزود: گروهي از محققان معماري و شهرسازي هر کلمه و اصطلاحي که مربوط به مرزهاي ايران از دوره ساساني تا دوره صفوي بود، در قالب مفاهيم و عناوين معماري استخراج کردند.

مديرکل ثبت آثار تاريخي، فرهنگي و طبيعي‌کشور گفت: پس از اين‌کار هزار اثر معماري تاريخي در کشور شناسايي شد.

وي با اشاره به گردآوري عناوين معماري و شهرسازي کشور اشاره کرد و گفت: عناوين معماري و شهرسازي کشور در قالب دو دسته اصطلاحات و علامت توسط محققان از کتاب هاي فارسي از سال 1302 تا کنون استخراج و گرد آوري شده است.


تلفن هيتلر، مرگبارترين ترين اسلحه جهان

با يکي از خطرناک ترين اسلحه هاي جهان در طول تاريخ معاصر آشنا مي شويم اسلحه اي که گرچه از جنس توپ و تفنگ نيست، اما مرگ ها و فجايع بسياري را رقم زد: تلفن آدولف هيتلر، رهبر نازي ها.

به تازگي تلفن هيتلر در طي حراجي با قيمت هنگفت 243 هزار دلار به فروش رفت. برنده اين حراج به صورت تلفتي شرکت کرده بود و نامش تا به حال فاش نشده است. جالب است بدانيد که اين تلفن مشهور را ارتش آلمان نازي به رهبر خود هديه داده بود و هيتلر از آن براي صدور اغلب دستورانش در دو سال آخر جنگ جهاني دوم استفاده مي کرد. اين تلفن از سال 1945 تا به حال درون جعبه اي چوبين و در خانه اي انگليسي نگهداري مي شد. پيش از آن، تلفن هيتلر در يکي از پناهگاه هاي او به نام فورربونکر قرار داشت.

اگر به تصاوير تاريخي هيتلر رجوع کنيد، مجموعه اي از عکس هاي معروف او را خواهيد ديد که گوشي تلفن مشکي رنگي در دست دارد ولي عکس هاي امروزه آن قرمز رنگ مي باشد. همان طور که مي بينيد اين تلفن ابتدا سياه رنگ بوده و بعدها به رنگ قرمز در آمد و همچنين نام هيتلر را در پشت آن حک کردند. جالب آن که سازنده اين تلفن تاريخي و پيام رسان که موجب مرگ ميليون ها آدم شده، شرکت آلماني و معروف زيمنس است.

داستان دست به دست شدن اين تلفن نيز جالب است، رالف راينر يکي از سياست مداران انگليسي اين تلفن را از پناهگاه هيتلر، در طي بازديدش از برلين و چند روز پس از اتمام جنگ جهاني دوم به دست آورد. پسر او، رانولف راينر که هم اکنون 82 ساله است و تلفن قرمز رنگ هيتلر را از پدر خود به ارث برده مي گويد:

پدرم به اين تلفن همچون يادگاري از روزهاي طلايي هيتلر نگاه نمي کرد و آن را بيش تر نوعي غنيمت جنگي مي دانست و هيچ وقت گمان نمي کرد که تلفن هيتلر روزي اين قدر مهم شود.

كارناوال


 قصار اما... 

زماني که جوان و آسيب پذير بودم ، پدرم به من پندي داد

که تا به امروز در ذهنم مانده ...

او گفت :هروقت خواستي از کسي ايراد بگيري ،

يادت باشد که همه ي مردم ،امکانات و مزاياي تو را نداشته اند!!

اسكات فيتيس جرالد


 گنجينه 

سگ هاي کوچک باختر؛ تنديس 4 هزار ساله

اين سگ هاي کوچک نقره اي، تنديس هايي کاملا استثنائي و منحصر به فرد هستند. گرچه استفاده از سگ در هنر ايراني و ميانرودي اتفاقي رايج است، اما تنديس هايي مشابه اين سگ ها بسيار نادر هستند. تنديس سگ هاي کوچک گواه روشني از مهارت استادانه زرگران و جواهرسازان منطقه فرا ايلامي مي باشند. منظور از منطقه فرا ايلامي ديگر مناطق ايران باستان است که فرهنگ و هنرشان با تأثير از تمدن باستاني ايلامي شکل گرفته است. آثار شاخص اين مناطق اغلب با استفاده قابل توجهي از مواد ارزشمند، رنگ هاي ترکيبي و البته به کار گيري شمايل حيواني خلق شده اند.

تنديس سگ هاي کوچک متعلق به تمدن مرو-بلخ و منطقه باختر ايران باستان، مکاني در افغانستان و تاجيکستان کنوني مي باشند. تمدن مرو-بلخ يکي از تمدن هاي کهن ايراني است که قدمت آن به عصر برنز و سال هاي 2300-1700 پيش از ميلاد بر مي گردد. از آنجا که اين تمدن در محوريت رود آمودريا ايجاد شده بود در دنيا با نام تمدن آمودريا نيز شناخته مي شود. جالب است بدانيد که بقايا و نشانه هاي اين تمدن، در سال 1976 ميلادي و توسط باستان شناسي روسي کشف شد. مورخان با بررسي آثار کشف شده در اين منطقه، آن ها را بسيار مشابه اشياء تمدن ايلامي دانسته با اين تفاوت که در تزئين اشياء باختري جواهرات و زيبايي بيش تري خرج شده است. نقره يکي از رايج ترين موادي بود که مورد استفاده جواهرسازان باختري قرار مي گرفت و از آن در ساخت انواع ترومپت ها، جواهرات، گلدان ها و مهرها استفاده مي کردند.

تنديس سگ هاي کوچک به زحمت طولي در حد 4 سانتي متر داشته و به صورت عمودي سوراخ شده اند. به نظر مي رسد رشته اي از درون اين سوراخ ها گذرانده و از اين سگ هاي کوچک به عنوان گردنبند استفاده مي کردند. همچنين احتمال آن وجود دارد که سگ هاي کوچک به تکه اي فلزي متصل مي شده و نوعي سنجاق سر محسوب مي شدند.

همان طور که گفته شد سگ هاي کوچک باختر، از جنس نقره بوده و قدمت آن ها به چهار هزار سال پيش بر مي گردد. امروزه اين تنديس هاي کوچک در موزه لوور فرانسه در معرض ديد عموم گذاشته شده است.

كارناوال


 خبر 

نمايشگاه «کاليگرافي روي چوب و آهن» در گالري شکوه

نخستين نمايشگاه گروه هنري «نماد » با نمايش حجم هاي کاربردي در گالري شکوه برپا شد.

به گزارش روابط عمومي اين گالري، عنوان اين نمايشگاه « کاليگرافي روي چوب و آهن» است که علي اشرف پور و رضا پژوهش تعداد 35 حجم کاربردي با اديشني محدود که تلفيقي از هنر خوشنويسي با چوب و آهن است را به نمايش گذاشته اند.

هدف گروه «نماد» از ارائه حجم هاي کاربردي راه يافتن وسايلي به زندگي و خانه هايمان است که علاوه بر دکوراتيو بودن، کاربردهاي مختلفي داشته باشند و از تلفيق الماني از فرهنگ ايراني، اشعار شعراي بزرگ ايران و خط شکسته نستعليق بوجود آيند.

نمايشگاه « کاليگرافي روي چوب و آهن» تا 11 اسفندماه در گالري شکوه داير خواهد بود و علاقمندان مي توانند همه روزه (به جز پنجشنبه‌ها) از ساعت 16 تا 20 از اين آثار درخيابان فرمانيه، بلوار اندرزگو،کوچه سليمي شمالي کوچه اميرنوري،شماره 19 گالري شکوه ديدن نمايند.


نمايشگاه آثار استادان آبرنگ ايران در صبا

نمايشگاه استادان آبرنگ ايران (رنگاب) در گالري خيال صبا برپا شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، 200 اثر آبرنگ از 16هنرمند برجسته آبرنگ كشور در گالري خيال موسسه صبا در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت بازديد مي توانند تا 16 اسفند ماه همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 الي 18 به نشاني ورودي شرقي: خيابان وليعصر(عج) - نرسيده به خيابان طالقاني - شماره 1552 ورودي غربي: خيابان وليعصر(عج) - خيابان طالقاني - خيابان شهيد برادارن مظفر - شماره 125 موسسه فرهنگي هنري صبا گالري خيال مراجعه كنند.


 عكس روز 
 دانشگاه کويمبرا، پرتغال


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون