جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3852- تاریخ : 1395/12/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

از مجموعه داستان هاي تو؛
گفتگو با آقاي نويسنده!


ايستگاه


طنز


شرح عكس


 از مجموعه داستان هاي تو؛
 گفتگو با آقاي نويسنده! 

مهدي طوسي

همين امروز را دريابي خيلي بهتر از اين است که بخواهي در مورد فردا صحبتي حرفي حديثي چيزي بزني.

با خودت فکر مي کني که اگر من در مورد امروز بتوانم به دقت حرف بزنم که بايد چه کار بکنم و چه کار نکنم خيلي بهتر از اين است که بخواهم در مورد فردا و احيانا اتفاقاتي که قرار است در مورد فردا بيفتد حرف بزنم و فکر بکنم و در موردش بخواهم تصميم بگيرم. به قول شاعري:

چو فردا شود فکر فردا کنيم.....!

از اينکه بالاخره شعري را به خاطر داشتي و به جا از آن استفاده کردي به شدت خوشحال شدي و به شدت ابراز شور و شعف کردي و به شدت از خودت خوشت آمد.

به همين دليل بود که براي خودت کف زدي و سوت زدي و جيغ کشيدي و هوار کشيدي و در نهايت هم يک سوت و کف و جيغ و هواري توامان و بلند کشيدي......

-مررررررگ!

خب البته فردي که به تو جسارت کرد هم به نوعي حق دارد. فردي که چنين پاسخي را به تو داد هم به نوعي حرق دارد چرا که بالاخره او هم بايد به نوعي آرامش دادشه باشد و تو آرامش را گرفتي!

دوباره به اين فکر مي کني که چگونه بايد امروزت را خوش باشي و به فردا فکر نکني. اما يادت مي ايد که فردا بايد اجاره بدهي و در حال حاضر هم يک ريال براي پرداخت اجاره با صاحب خانه نداري!

خيلي ناراحت شدي آخر يک بار هم که شده بايد تو اين را بداني و بفهمي که نمي شود اين جوري پيش رفت که آدم بخواهد براي امروزش زندگي بکند اما فردايش اين اجازه را ندهد!

دقيقا ماجرايي که براي تو پيش آمد هم به نوعي مرتبط به همين ماجراست چرا که تو مي خواستي براي امروزت زندگي بکني اما فردا اجاره مسکن داري و نمي تواني امروز خوش باشي.....!

دوباره با خودت فکر مي کني که هر جوري شده راهي پيدا بکني که شايد بشود فردا اجاره را ندهي و مثلا پس فردا بدهي که بتواني براي امروزت زندگي بکني. اما راهي پيدا نکردي چرا که نمي شود.

اگر بخواهي فردا اجاره ندهي که امروز بتواني براي امروز زندگي بکني، فردا مي رسد و چون نمي تواني آن يکي فردا اجاره بدهي فردايت که وقتي درش قرار مي گيري مي شود امروز، خراب مي شود!

کمي جمله بالا را مرور کردي و متوجه شد يکه جمله سنگيني را از خودت در آوردي و اين براي تو که زياد اهل اين نوع گفتگوها نيستي شايد کمي سخت و سنگين به نظر بيايد!

اما همين که توانستي مثل يک فرهنگي هنري ورزشي و سياسي بزرگ حرف بزني برايت جاي تقدير و تشکر دارد، که از خودت تقدير و تشکر مي کني.

بعد از اينکه از خودت تقدير و تشکر مي کني به اين نتيجه مي رسي که شايد بهتر باشد که به جاي زندگي کردن در امروز در فردا زندگي بکني تا شايد بتواني با تدبيري درست اجاره مسکنت را فردا بدهي. فکر مي کني حالا که نمي توانم براي امروزم زندگي بکنم بهتر است که براي فردا زندگي بکنم. بهتر است که راهي پيدا بکنم و اجاره مسکن را بدهم.مي خواهي يک فکر اساسي بکني که به هر چيزي بيرزد اما به اين نتيجه مي رسي که اجاره مسکن اصلا شوخي بردار نيست و بهتر است که زنگ بزني به آقاي نويسند تا با صاحب خانه ات گفتگوي خوبي برقرار بکند و مشکل اجاره بهاي تو را حل کند تا تو بتواني هم براي امروز و هم براي فردايت زندگي بکني....!


 ايستگاه 

ناصر فيض :

به اندازه قدمت زبان‌ فارسي، ادبيات طنز داريم

دومين روز از نشست مسئولان آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري با حضور شخصيت‌هايي همچون ناصر فيض مدير دفتر طنز حوزه هنري، غلامرضا منتظري رئيس بسيج هنرمندان کشور و جمعي ديگر از مسئولان هنري و ادبي کشور در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

به گزارش حوزه هنري، ناصر فيض اظهار داشت: استان‌ها جلساتي را در حوزه طنز برگزار مي‌کنند که ما اين موضوع را به نفع طنز مي‌دانيم.وي ادامه داد: ما به طنز مکتوب روي آورده‌ايم چرا که مبناي اتفاقات براي نوشته‌ها شکل مي‌گيرد. همان‌طور که در سينما فيلم براساس فيلمنامه به روي صحنه مي‌رود.فيض با بيان اين که براي «استند آپ» کارگاهي را تشکيل داده‌ايم، خاطرنشان کرد: استندآپ‌هايي را که در تلويزيون مشاهده مي‌کنيم شکل واقعي اين موضوع را نشان نمي‌دهد و تنها در صد کمي از آن‌ها مي‌تواند به شکل واقعي نزديک باشد.اين شاعر برجسته کشورمان با بيان اينکه به اندازه قدمت زبان‌فارسي، ادبيات طنز داريم؛ اظهار داشت: اين موضوع اهميت طنز را در ادبيات ما نشان مي‌دهد و اينکه بخش عظيمي از ادبيات ما با طنز شکل گرفته است و شاعران ما نظير مولانا و سعدي به اين موضوع نيز پرداخته‌اند.وي افزود: رويکرد حوزه هنري توجه بيشتر به استان‌ها است و طنز محلي که در استان‌ها وجود دارد مي‌تواند به سراسر کشور منتقل شود.مدير دفتر طنز حوزه هنري گفت: توجه به طنز در شهرستان‌ها، مي‌تواند بخش از مشکلات آنها را حل کند چرا که با اين نقد مخاطب نيز لذت مي‌برد و با طنز مي‌توان اتفاقات خوبي براي استان‌ها شکل گيرد.


طنز علاوه بر خنداندن بايد انديشه‌ عالي نيز داشته باشد

اکبر اکسير مي‌گويد: طنز در ايران مقوله سختي است و هيچ‌کس نمي‌تواند ملت ايران را بخنداند. البته تازگي‌ها دونالد ترامپ توانسته اين کار را انجام بدهد.

مردم ما خوشان طنزپرداز هستند و ما 80 ميليون نفر طنزپرداز داريم!اين شاعر و طنزپرداز در گفت‌وگو با ايسنا درباره جشنواره‌ها و شب‌هاي شعري که براي طنز برگزار مي‌شود، اظهار کرد: درصدي از منافع برگزاري اين محافل به صاحبان مجالس و درصدي‌ نيز به معرفي شاعران اختصاص مي‌يابد.او با تأکيد بر اين‌که طنز لازمه جامعه ماست، گفت: مردم ما در دوراني زندگي مي‌کنند که نياز به طنز احساس مي‌شود و اگر کسي نگراني و استرس خاصي داشته باشد با مسواک طنز آن را زايل مي‌کند. ما ملتي داريم که هريک طنزپردازي قوي هستند، از هوش و فراست بالايي برخوردارند و به هر سوژه‌اي نزديک مي‌شوند بلافاصله مضموني براي آن کوک مي‌کنند. تا زماني که مسئولان براي آن سوژه چاره‌اي بينديشند، خبر به صورت طنز به اقصي نقاط مملکت مي‌رسد.


 طنز 

بايد به اين چيزها بخنديد

بعضي ها هستند که اگر به رفتارهاي شان نخنديد اصلا بهشان بر مي خورد! بايد به آنها بخنديد تا آنها تشويق بشوند و از خودشان رفتارهايي را بروز بدهند که به درد ستون طنز روزنامه ها بخورد، اينها را بخوانيد تا باورتان بشودَ:

عبدالکريم گشايش

اگه مجله اي به عنوان درس عبرت زندگي چاپ ميشد بدون شک تو خيلي از شماره هاش ميتونستم عکس روي جلد باشم.

*

حتي اگه از ديوار مهرباني هم لباس برداري بپوشي، هميشه چند نفري اطرافت داري که بگه گرون خريدي؟!

*

بعضي ها عکس کارت ملي شونم تو ماشين گرفتن!

*

‏من فقط موسيقي بيکلام گوش ميدم. مخصوصا اون اهنگ معروفه که ميگه....!

**

يه بار اومدن خواستگاريم گفتم به تعداد سال تولد خودم و شوهرم مهريه ميخوام. تا سر کوچه دنبالشون دويدم گفتم شوخي بود برنگشتن!

**

‏يک نفر کنار مياد، کنار مياد، کنار مياد بعد ديگه نميتونه کنار بياد از همون کنار ميره!

**

به بقاله ميگم زرده تخم مرغا چرا كمرنگه؟ ميگه توش نبودم، گفتم تو تخماي دو زرده بودي كه خبر داري؟!

**

‏فيفا اعلام کرده از سال آينده اگر بازيکني در جريان مسابقه بازيکن حريف رو شارژ کنه، تا صد برابر مکالمه رايگان درون شبکه بهش تعلق خواهد گرفت!

**

مهموني بوديم يه گوشت بزرگ تو خورشت بود روم نشد وردارم، يهو برقا رفت سريع گذاشتمش دهنم. بعد فهميدم ليمو اماني بوده، من ديگه هيچوقت اون آدم قبل نشدم!

**

من از شرايط موسيقي زير زمين زيرزمين شو دارم فقط!


 شرح عكس 

سرمربي واليبال زير 23 سال: ببين! اين کمک مربي ميگه تو خوب بازي نمي کني، چه کار کنم! تعويضيت کنم؟

عکس مهر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون