جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3849- تاریخ : 1395/12/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


توجه به خواسته‌ها و نيازهاي مخاطبان؛ اولويت نشر کتاب در کانون


آغاز به کار دهمين مرکز عرضه محصول فرهنگي کانون در تبريز


مهلت ارسال تصويرگري به براتيسلاوا تا 7 اسفند تمديد شد


شعرخواني اسداله شعباني در جمع کانون‌هاي زاهدان


نمايش «خوزه» به مدرسه‌هاي تهران رفت


 توجه به خواسته‌ها و نيازهاي مخاطبان؛ اولويت نشر کتاب در کانون 

توجه به «خواسته‌ها» و «نيازهاي واقعي» کودکان و نوجوانان دو محور اصلي سياست‌هاي کانون پرورش فکري در حوزه توليد و نشر کتاب است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، مديرعامل کانون در جريان بازديد از بخش‌هاي مختلف معاونت توليد و اداره کل انتشارات کانون تاکيد کرد علي‌رغم افزايش شمار ناشران کودک و نوجوان، کانون خود را رقيب آن‌ها نمي‌داند بلکه تلاش مي‌کنيم با حفظ و ارتقاء کيفيت نشر کتاب، اين باور را زنده نگاه داريم که کانون هميشه مي‌تواند هدايت‌گر و الگوساز باشد.

عليرضا حاجيان‌زاده با بيان اين که بسياري از خانواده‌هاي ايراني کانون را با توليداتش به ويژه با کتاب‌هايش مي‌شناسند، يادآور شد: در نشر کتاب علاوه بر رعايت استانداردها بايد هميشه به خلاقيت و نوآوري توجه داشته باشيم و از يک سازمان دولتي انتظار مي‌رود که بر روي انتشار کارهاي نو سرمايه‌گذاري کند. آثاري که هميشه در رقابت‌هاي جهاني نيز درخشيده‌اند و اين موفقيت‌ها يک آرزو نيست بلکه استمرار آن را بايد در کانون نهادينه و مراقبت کنيم.

وي توجه بيشتر به خواسته‌ها و گرايش‌هاي کودکان در نشر کتاب با استفاده از جذابيت‌هاي بصري و تصويرگري و چاپ مناسب را زمينه‌اي براي استقبال بيشتر مخاطبان از کتاب‌ها عنوان کرد اما در عين حال توجه به نيازهاي واقعي آن‌ها را نيز از سياست‌هاي کانون در اين حوزه برشمرد.

به گفته مديرعامل کانون در کنار خواسته‌هاي مخاطب، تشخيص نيازهاي واقعي آنان در حوزه‌هاي مختلف اجتماعي، ديني و ... وظيفه ما بزرگ‌ترهاست و باعث ماندگاري اثر در ذهن کودکان مي‌شود. مساله نيازسنجي بسيار جدي است و ما اين کار را در شوراي سياست گذاري انجام مي‌دهيم و اين نيازها را به مولفان و توليد‌کنندگان هم اعلام مي‌کنيم.

حاجيان‌زاده در اين نشست که نورا حق‌پرست مديرکل و کارشناسان و کارکنان اداره کل انتشارات هم حضور داشتند، اصلاح فرآيند بررسي نشر کتاب در کانون را ضروري دانست و گفت: فرآيند توليد گاهي هم طولاني است هم نويسنده‌ها مي‌گويند مبهم است، تلاش مي‌کنيم با استفاده از نرم‌افزار علاوه بر کوتاه کردن اين فرآيند، و اطلاع‌رساني مرحله‌اي، مسير نشر را بازتعريف و روش‌مند کنيم.

مساله ديگري که مديرعامل در اين نشست بر آن تاکيد داشت اهميت ورود نيروهاي جوان و خلاق به عرصه نشر کتاب بود. وي در اين زمينه تصريح کرد: اگرچه کانون به صورت طبيعي با نويسندگان حرفه‌اي در ارتباط است اما نبايد دايره نويسندگان را فقط به چهره‌هاي شناخته شده محدود کنيم و مي‌توانيم از جوان‌ترها و مربيان مولف و شاعر کانون که آثار خوب و قوي ارايه مي‌کنند، استفاده کنيم کانون بايد هميشه مولد باشد.

حاجيان‌زاده در همين حال تغيير سازوکار توزيع و فروش کانون و بهره مندي از ظرفيت بخش خصوصي را زمينه‌اي براي افزايش شمارگان کتاب و گسترش دامنه مخاطبان آثار کانون عنوان کرد و افزود: با اين ديدگاه که «همه کودکان ونوجوانان ايراني حق دارند از محصولات کانون استفاده کنند و کتاب‌ها بايد به خانه و مدرسه آن‌ها برود»، جريان توزيع را تغيير داده‌ايم و با همکاري بخش خصوصي تعداد فروشگاه‌هاي عرضه محصولات کانون را در سال جاري از 57 به 237 عدد افزايش داده‌ايم.

مديرعامل کانون در ادامه اين بازديد با همراهي مناف يحيي‌پور معاون توليد و مجتبي دانشور مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل به مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون رفت و با اميرحسن سلام‌زاده مدير اجرايي اين مرکز و کارشناسان آن گفت‌وگو کرد و در جريان خواسته‌هاي آنان قرار گرفت.

توجه بيشتر به بخش سرگرمي‌ها در برنامه‌ها و اختصاص بودجه مناسب براي افزايش توليدات و سرعت بخشيدن به جريان توليد اسباب‌بازي و نرم‌افزارهاي بازي از موضوع‌هايي بود که در اين مرکز درباره آن گفت‌و‌گو شد.

حاجيان‌زاده پس از اين بازديد در اداره کل سينمايي و تئاتر کانون حضور يافت و ابتدا در جريان گزارشي قرار گرفت که محمدرضاکريمي صارمي مديرکل اين بخش از روند توليد آثار سينمايي کانون ارايه کرد و سپس با کارشناسان و فيلم‌سازان اين بخش باسابقه کانون به گفت‌و‌گو پرداخت.

وي در اين اداره از افزايش تعداد آثار سينمايي و پويانمايي طي سه سال گذشته ابراز خوشحالي کرد و گفت: يکي از سياست‌هاي اصلي کانون در اين سال‌ها توسعه و فعال‌کردن حوزه سينما بود چراکه با يک فيلم ميليون‌ها نفر ارتباط برقرار مي‌کنند و البته فيلم در کانون مي‌تواند بچه‌ها را به خواندن کتاب و مطالعه هم تشويق کند.

مديرعامل کانون در اين بخش نيز با يادآوري اين نکته که بسياري از چهره‌هاي شاخص سينما دوران جواني و رشد خود را در کانون گذرانيده‌اند، اظهار اميدواري کرد در آينده نيز جوانان فعال در اين عرصه در کانون به چهره‌هاي صاحب‌نام تبديل شوند و چنين اتفاقي باعث توسعه سينماي کودک شود.

او ساخت فيلم بلند «پايان روياها» به کارگرداني محمدعلي طالبي را پس از چند سال وقفه در عرصه توليد فيلم بلند در کانون، اتفاق و دليل خوبي براي فعال شدن اين بخش عنوان کرد و گفت: اميدوارم بتوانيم دست‌کم سالي يک فيلم بلند توليد کنيم در عين حال اجراي طرح کانون نمايش براي نمايش فيلم‌هاي کودک در سالن‌هاي کانون هم، اتفاق بزرگي در عرصه نمايش فيلم است که فضاي جديدي را براي سينماي کودک فراهم مي‌کند و باعث رشد و رونق آن مي‌شود.

وي در پاسخ به سوال يکي از کارشناسان سينمايي کانون درباره روند کند توليد فيلم اظهار داشت: بخشي از اين کندي طبيعي است و به ساختارهايي برمي‌گردد که در سال‌هاي اخير تلاش کرديم آن را اصلاح کنيم . اميدوارم در ادامه راه بتوانيم فيلم‌هاي بيشتري توليد کنيم و روند ساخت فيلم مستمرا در جريان باشد.

حاجيان‌زاده نگاه به درون کانون و مراکز آن و تربيت فيلم‌سازان نوجوان و استفاده از ظرفيت‌هاي هنري مربيان کانون را از سياست‌هاي کانون در حوزه سينما برشمرد و افزود: اعضا و مربيان کانون که اکنون فيلم‌هاي کوتاه چند دقيقه‌اي توليد مي‌کنند، بايد آموزش ببينند از سوي ديگر با راه‌اندازي پرتال کودک اين امکان فراهم شده است تا آثار آن‌ها ديده شود. ما بايد از مربيان و اعضاي توانمند حتي جوان‌هاي خارج از کانون حمايت ‌کنيم تا ظرفيت هاي جديد شناسايي و به اين عرصه اضافه شوند.

مديرعامل کانون در ماه‌هاي اخير علاوه بر آغاز دور دوم سفرهاي استاني، از معاونت‌ها و اداره‌هاي کل ستادي کانون نيز بازديد و با مديران، کارشناسان و کارکنان اين بخش‌ها به صورت عمومي و خصوصي ملاقات و گفت‌و‌گو مي‌کند.


 آغاز به کار دهمين مرکز عرضه محصول فرهنگي کانون در تبريز 

دهمين مرکز عرضه محصولات فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي، در مرکز خريد رشديه تبريز آغاز به کار کرده است.مدير کل کانون استان با اعلام اين مطلب افزود: در اين مرکز جديدترين توليدات فرهنگي کانون اعم از سي‌دي، کتاب، بازي‌هاي فکري و سرگرمي‌هاي سازنده در اختيار شهروندان علاقه‌مند قرار مي‌گيرد.وي تصريح کرد: اين دهمين مرکز عرضه محصولات کانون در استان بوده و در طول سال جاري 9 مرکز در شهرهاي تبريز، مراغه، ملکان، ميانه و اسکو فعاليت خود را آغاز کرده‌اند.

يوسف‌زاده افزود: مراسم افتتاح رسمي دهمين مرکز عرضه محصولات کانون در تبريز اسفندماه سال جاري با حضور مسوولان انجام خواهد شد.


 مهلت ارسال تصويرگري به براتيسلاوا تا 7 اسفند تمديد شد 

تصويرگران ايراني تا 7 اسفند فرصت دارند آثار خود را براي ارسال به مسابقه براتيسلاوا 2017 به بخش بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ارسال کنند.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومي و امور‌ بين‌الملل کانون، نمايشگاه بين‌المللي تصويرگري براتيسلاوا هر دو سال يک‌بار در جمهوري اسلواکي، آثار تصويرگران کتاب‌هاي ويژه کودکان را به نمايش مي‌گذارد.

بر همين اساس، هر ساله تصويرگراني از سراسر دنيا آثار خود را براي شرکت در اين رقابت ارسال مي‌کنند. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز به عنوان نماينده ايران در هر دوره، آثار شاخص تصويرگري را براي مسابقه داوري و يک تصويرگر جوان را جهت شرکت در کارگاه اين مسابقه انتخاب مي‌کند.

از چندي قبل نيز اعلام شده بود که تصويرگران فرصت دارند دو عنوان از کتاب‌هاي خود را در اين مسابقه شرکت دهند.

بر همين اساس، هر تصويرگر مي‌تواند حداکثر از 1 و يا 2 کتاب چاپ شده (حداکثر 10 تصوير) را انتخاب و همراه با دو نسخه از هر کتاب به دبيرخانه‌ ارسال کنند. تصويرگراني نيز که براي بار اول در اين نمايشگاه شرکت مي‌کنند مي‌توانند آثار خود را که از پنج سال گذشته به اين طرف به تصوير کشيده‌اند، در مسابقه شرکت دهند.قرار است زهره قائيني، سحر ترهنده، علي‌اکبر صادقي، فرشيد مثقالي و بهزاد غريب‌پور انتخاب آثار 15 تصويرگر برتر اين دوره را بر عهده داشته باشند تا آثار آن‌ها به کاتالوگ نمايشگاه راه يابد.با توجه به استقبال تصويرگران در اين دوره از جشنواره دبيرخانه مهلت ارسال آثار را تا 7 اسفند تمديد کرده است.


 شعرخواني اسداله شعباني در جمع کانون‌هاي زاهدان 

اسدالله شعباني با حضور در جمع صميمي اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري زاهدان براي آنان شعرخواني کرد.در ابتداي اين نشست، شعباني با اشاره به اهميت دوران کودکي در زندگي آينده انسان گفت: خيلي از رفتارها را بايد در کودکي بياموزيم زيرا در دوران بزرگسالي مجالي براي اين آموزش‌ها وجود ندارد.

شاعر "ترانه‌هاي خواب و خيال" در ادامه افزود: نهال عشق ورزيدن و دوست داشتن اگر در دوران کودکي در انسان کاشته شود، در دوران بزرگسالي تناور مي‌شود و خشونت‌هايي که اين روزها در دنيا مي‌بينيم ديگر وجود نخواهدداشت.

وي سپس با اشاره به کتاب‌هاي درسي، اين ظرفيت را جاي مناسبي براي چنين آموزش‌هايي ديد که متاسفانه از آن بهره کافي گرفته نشده است.

سراينده "ترانه‌هاي ماماني" در ادامه و در پاسخ به پرسش يکي از حاضران در مورد شعر نو با بيان اين نکته که "شعر فقط وزن و قافيه نيست" گفت: نو بودن شعر به قالب آن نيست بلکه به حرف‌هايي است که در آن مطرح مي‌شود و اين بدان معني است که ما حرف‌هايي بزنيم که مخاطب امروز مشتاق شنيدن آن است.

شعباني سپس يادآور شد: در اين مسير نبايد دچار افراط شويم و به گونه‌اي شعر بگوييم که زبان آن براي مخاطبان قابل فهم نباشد و متاسفانه تعدادي از شعرهاي امروزي به اين بيماري مبتلا هستند.

وي در ادامه چند شعر براي کودکان و نوجوانان حاضر خواند و گفت: همه مي‌توانند شعر بگويند ولي شاعران خوب همان حرف‌ها را خيال‌انگيزتر بيان مي‌کنند.

صاحب "چشمه ماه" که در جمع بچه‌ها سخن مي‌گفت، با ذکر خاطراتي از دوران کودکي خود و نخستين شعرهايي که سروده بود، از علاقه خود به استان سيستان و بلوچستان و سفرهاي خود به اين استان خاطره‌هايي تعريف کرد و گفت: من علاقه خودم به استان را در قالب چند شعر در مورد مردم آن و هامون به زبان آورده‌ام و هميشه آنها را زمزمه مي‌کنم.

شعباني در پايان فرهنگ‌ها و قوم‌هاي گوناگون ايران را سبب زيبايي کشور دانست و خاطرنشان‌کرد: بچه‌هاي امروز "رُستم‌هاي فرداي ما هستند" که مي‌توانند کشورمان را آباد کنند.

پيش از سخنان اسدالله شعباني، مهتاب ساروني، کارشناس‌مسوول فرهنگي، هنري و ادبي کانون استان ضمن خيرمقدم به وي، شعباني را شاعري دانست که چند نسل از کودکان و نوجوانان به خاطر شعرهاي روان و طبع لطيف همواره خاطرات خوبي از اين شاعر نام‌آشناي کشور دارند.

اين نشست همزمان با برگزاري هجدهمين نمايشگاه کتاب استان و در جريان بازديد اعضاي کانون از اين نمايشگاه صورت گرفت.


 نمايش «خوزه» به مدرسه‌هاي تهران رفت 

نمايش «خوزه» به نويسندگي و کارگرداني امير مشهدي‌عباس اين روزها در مدرسه‌هاي شهر تهران به اجرا در آمده است.طرح تئاترمدرسه اين بار بر اساس کتاب «سکه‌هاي طلا» از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به آموزش کودکان مي‌پردازد.اين داستان درباره دزدي به نام «خوزه» است که در برخورد با پيرزني که کيسه‌هاي طلا دارد تصميم به سرقت از او مي‌گيرد؛ اما در راه رسيدن به هدف خود مجبور است پيشه‌هاي کشاورزي، دامداري، آهنگري، چاه کني و... را تجربه کند و آرام آرام ثروتمند مي‌شود و در نهايت بدون دريافت دستمزد خانه پيرزن را تعمير مي‌کند.نويسنده اين کتاب آلما فلور آدا است و سعيد زين‌العابدين به عنوان مجري طرح اين اثر را همراهي کرده است.حميدرضا حسينعلي، عبد آتشاني، مريم آشوري و محمد سليماني‌ نيز به عنوان بازيگران اين نمايش معرفي شده‌اند.

اجراي اين اثر که به سفارش اداره کل امور سينمايي و تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ساخته شده است تا نيمه اسفند ادامه مي‌يابد.علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي 88966119 و 88980721 داخلي 28 تماس بگيرند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون