جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3848- تاریخ : 1395/12/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


سه واقعيت شگفت انگيز درمورد کهکشان راه شيري


در باره ي VIP بدانيم


آگورا، فضايي براي مشارکت شهروندي


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 سه واقعيت شگفت انگيز درمورد کهکشان راه شيري 

1.حفره اي سياه در قلب کهکشان

حفره ي سياه بسيار بزرگي با چگالي بسيار بالا در قلب کهکشان ما وجود دارد .درست در قلب کهکشان يک ديو زندگي مي کند: يک حفره ي بزرگ سياه (سياه چاله).
مي دانيم که به خاطر تاثير جاذبه آن جا قرار دارد و ستاره هاي نزديک مرکز کهکشان با سرعتي هزاران کيلومتر در ثانيه به دور مدار آن ميگردند و سرعت شگفت انگير آن شيئي که اسيرشان کرده را تسليم خود مي کند. با کمي رياضي پايه مي توان گفت که آن توده بايد براي رسيدن به مقياس کيهاني سرعت ستاره ها را به چهار ميليون برابر خورشيد برساند. بااين حال در تصاوير هيچ چيز ديده نمي شود. پس چه چيز مي تواند 4،000،000 برابر خورشيد باشد ولي هيچ نوري از خود ساتع نکند؟درست است، يک حفره سياه (سياه چاله).

2.ما در يک محله ي زيبا زندگي مي کنيم

راه شيري در فضا تنها نيست. ما بخشي از يک گروه کوچک کهکشان هاي نزديک هستيم که گروه محلي ناميده مي شوند. البته راه شيري سنگين ترين کهکشان محل است و کهکشان آندرومدا کمي کوچکتر از آن است. کهکشان تراي آنگيولوم هم مارپيچي است اما آن قدرها بزرگ نيست و درکنار تعداد زيادي کهکشان ديگر در کنار راه شيري قرار گرفته است. همه اين ها کنار هم تقريباً سه جين کهکشان در گروه محلي مي شوند که بيشترين کهکشان هاي کوچک را دارد که تشخيص آنها بسيار مشکل است.

3. در حومه شهر هستيم

گروه محلي کوچک و دنج است و همه چمنشان را مرتب مي زنند و خانه هاي شان را رنگ مي کنند. اين به خاطر آن است که اگر از دورتر نگاه کنيم ما در حومه زندگي مي کنيم. شهرِ بزرگ ، خوشه ي ويرگو ، مجموعه اي بزرگ از حدود 2000 کهکشان است که خيلي از آن ها به اندازه ي راه شيري هستند يا حتي بزرگتر از آن.اين نزديکترين خوشه ي بزرگ است که از مرکز آن تقريباً 60 ميليون سال نوري دور است. به نظر مي رسد که راه شيري از نظر گرانشي به سمت آن کشيده مي شود، به عبارت ديگر، ما جزئي از آن هستيم. جرم کلي خوشه به اندازه ي يک کادريليون برابر جرم خورشيد است.

منبع :bigbangpage.com


 در باره ي VIP بدانيم  

VIP مخفف عبارت Very Important Person است و معمولا به شخصي گفته مي شود که از نظر سياسي خيلي مهم است مانند: سفرا، وزرا، روساي جمهور و … در مراسم، جشنواره‌ها فرودگاه‌ها، مسابقات ورزشي و ديگر گردهمايي‌ها و اماکن عمومي گاه بخش و جايگاه مخصوصي را براي افراد مهم يا صاحب نام و منصب در نظر مي‌گيرند تا از آن‌ها پذيرايي ويژه‌اي به عمل آيد که به آن بخش ويژه يا جايگاه ويژه گفته مي‌شود. در برخي اماکن يک بخش يا جايگاه ويژه براي هر کس که بتواند بهاي بالاي ورودي آن را بپردازد ،قابل دسترسي است.

تامين امنيت اين جايگاه هاي ويژه ، معمولا با استفاده از محافظان شخصي، جايگاه هاي اختصاصي دوربين هاي نظارت تصويري و … انجام مي شود. مشاهير ورزشي، هنري، کارفرمايان بزرگ سياست‌مداران، در مراحل بالاتر حقوق‌دانهاي بزرگ وافراد پولدار در اين دسته جاي مي‌گيرند يا هرکس ديگري که به دلايلي مهم باشد.

منبع:Parsine.com


 آگورا، فضايي براي مشارکت شهروندي  

آگورا (به انگليسي: Agora و به يوناني: ?????) به ميدان‌هاي عمومي مهم در شهرهاي يونان باستان گفته مي‌شد، که نقش مرکزيت شهر را داشتند. معمولاً در اطراف هر ميداني ،رواق‌هاي اختصاصي ساخته مي‌شد، که قاضي‌ها در آن رواق‌ها به داوري و قضاوت مي‌پرداختند.در وسط آگورا، معمولاً مراسم عمومي و مذهبي و همچنين برخي جشن‌ها برگزار مي‌شد.برخورد اجتماعي مردم با هم و مداخله آنان در امور اجتماعي، سياسي، اقتصادي و حتي قضايي و نيز برخوردهاي فکري آنان در اين فضا صورت مي گرفت. همچنين مجسمه‌هاي خدايان يونان باستان (خدايان کوه المپ) و نيز قهرمانان اين سرزمين نيز، در آنجا نصب مي‌شد.آگورا در سه دوره ي : 1.كلاسيك قرن پنجم ق.م 2.دوره ي هلنيستي قرن سوم ق.م 3.دوره ي رومي قرن دوم ميلادي ساخته شده اند.

منبع : tarafdari.com


 گنده تر از دروغ 

رياضي دان

مهدي طوسي

گفته مي شود که عليرضا منصوريان سرمربي تيم استقلال تهران که به تازگي توانسته نتايج خوبي را با اين تيم بگيرد به يکي از خبرنگاران گفته: من به بچه هاي تيم گفتم که اگر بازي هاي را همين جوري که داريد مي بريد ببريد يقين داشته باشيد که ما يا اول خواهيم شد يا دوم و يا سوم!

دوست خبرنگار در جواب به او گفته: شما با اين استعدادي که در پيش بيني نتايج ليگ داريد بايد رياضي دادن مي شديد! خب اين که معلوم است که اگر بازي ها را ببريد اول يا دوم و يا سوم خواهيد شد!؟

منصوريان گفته: نه، اگر ما ببريم اول و دوم و سوم نمي شويم بايد تراکتور سازي و پرسپوليس هم بازي هاي شان را ببازند تا هم ما اول دوم و يا سوم بشويم و هم من بتوانم مدعي رياضي دان بودن بشوم!


 اما خبر 

سمفوني سيارات

سمفوني‌هاي سيارات (به انگليسي: Symphonies Of The Planets)مجموعه‌اي مشتمل بر 5 آلبوم است که مجموعه اصواتي را در بر مي‌گيرد که توسط وويجر به زمين ارسال و توسط ناسا ضبط شده است.اين اصوات شامل صداهاي توليد شده توسط خود سيارات، پلاسماي کيهاني هستي، ذرات الکترومغناطيسي، توفان‌هاي خورشيدي و... اند. اين صداها به گوش ما بسيار آشنا مي‌آيند ، چرا که صداهايي شبيه آن ها بر روي زمين نيز وجود دارند: صداي دولفين‌ها نهنگ‌ها، صداهاي اعماق زمين و اقيانوس‌ها و حتي صداهايي که در مراسم‌ مذهبي خاص در شرق دور ايجاد مي‌شود.اين آلبوم‌ها از تکنولوژي پخش صداي سه بعدي برخوردارند.وويجر براي هميشه منظومه شمسي ما را ترک کرده است و اين اصوات ضبط شده هرگز در دوران حيات ما دوباره به دست نخواهند آمد.

منبع : ويکي پديا


 سرمقاله  

عيدي متفاوت به كودكان براي نوروز امسال

زهرا کيان بخت

«به جاي سررسيد، كتاب، هديه بدهيم!» اين جمله و جملات مشابه آن، مدتي است كه زياد به گوش‌مان مي‌خورد و احتمالا در صفحات شخصي افراد مختلف، ويترين كتابفروشي‌ها، صفحات مجازي و... آن را بارها ديده و خوانده‌ايم.

هر سال به‌خصوص در آستانه تعطيلات نوروز، كه بازار هديه و كادو دادن به دوستان و خانواده داغ مي‌شود و به علاوه، سازمانها نيز به منظور تبريك سال نو به مشتريان، همكاران و... اقدام به اهداي هدايايي مي‌كنند، چاپ و اهداي سررسيد و تقويم سال نو، رونق خاصي مي‌گيرد. سررسيدهايي كه بسياري از ما، فقط در همان اوايل سال، سري به آنها مي‌زنيم و بعد از گذشت فروردين‌ماه، در قفسه كتابخانه و لابلاي كتابها جا خوش مي‌كنند تا انتهاي سال كه دور ريخته شوند.

از همين رو، پيشنهاد جايگزين كردن كتاب با سررسيد به عنوان هديه نوروزي، ايده هوشمندانه‌اي است كه از يك طرف، جلوي استفاده نادرست و غيراقتصادي كاغذ را مي‌گيرد و از طرف ديگر، مي‌توان در جامعه‌اي با چنين سرانه نازلي از مطالعه، فرهنگ‌ كتابخواني و آشتي با كتاب را به اين صورت ترويج نمود.

در همين ارتباط، يكي از بهترين هدايايي كه مي‌توانيم براي كودكان در ايام نوروز در نظر بگيريم، كتاب است. از آن جا كه آنچه در دوران كودكي در فرد نهادينه مي‌‎شود، به وضوح، آينده او را تحت تأثير قرار مي‌دهد. براي داشتن فرزنداني اهل مطالعه و علاقه‌مند به كتاب هم، بهترين راه، ترويج فرهنگ كتابخواني در خانواده است.

در حال حاضر، به دليل كمرنگ بودن كتابخواني در جامعه ما، لزوم كتاب خواندن و چرايي آن، براي بسياري از ما جاي سوال است و شايد، ضرورتي نمي‌بينيم تا خود يا فرزندان‌مان به مطالعه بگرايند. اما سوق دادن فرزندان به سمت كتابخواني و به خصوص هديه دادن كتاب به آنها، مي‌تواند فرهنگ مطالعه را كه يكي از ويژگيهاي مهم جوامع توسعه‌يافته و مترقي است به ما بازگرداند.

درواقع، با اقدام به اين كار، هر يك از ما مي‌توانيم توسعه‌دهنده و تبليغ‌كننده براي فرهنگي باشيم كه مدتهاست از جامعه‌مان رخت بربسته و آن، عادت به خواندن است.

نوروز، شروع سالي ديگر است و چه خوب است كه آن را كاملا برنامه‌ريزي شده، هدفدار و صحيح، آغاز كنيم. به طوري كه حتي هديه‌هايي كه براي آن در نظر مي‌گيريم هم حساب‌شده و براساس فكر و منطق باشد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون