جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3847- تاریخ : 1395/12/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

معاون آموزش ابتدايي وزير خبر داد:
افزايش نرخ پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني

مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش‌ و پرورش خبر داد:
آغاز ثبت‌نام اسکان نوروزي فرهنگيان از 5 اسفند

معاون وزيرآموزش و پرورش تاکيد کرد؛
شاداب سازي مدارس، با تمرکز بر دوره ابتدايي


از گوشه و كنار


زنگ انشاء


روان شناسي دانش آموزي


اخبار خارجي


زنگ تفريح
مسابقات مکعب روبيک ايران

 معاون آموزش ابتدايي وزير خبر داد:
 افزايش نرخ پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني 

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش از افزايش نرخ پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني خبر داد.

به گزارش پانا، رضوان حكيم زاده با اشاره به اهميت دوره پيش دبستاني براي كودكان اظهاركرد: نرخ پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني در سال تحصيلي جاري به 57.7 درصد رسيده است واين در حالي است كه در سال تحصيلي 93-92 اين نرخ 38.2 درصد بوده است.وي تعداد دانش آموزان پيش دبستاني سال تحصيلي جاري را بيش از 126 هزار و 700 نفر اعلام کرد وافزود: تفاهم نامه اي با استان ها منعقد شد تا كودكان مناطق محروم و دو زبانه به طور گسترده تحت پوشش تحصيلي قرار گيرند.حكيم زاده تصريح كرد: باتوجه به محدويت منابع مالي سعي كرديم پوشش تحصيلي نوآموزان را در مناطق محروم در اولويت قرار دهيم.وي پوشش صد در صدي نوآموزان، در دوره پيش دبستاني را از اهداف دولت دانست و خاطرنشان كرد: به منظور افزايش نرخ پوشش تحصيلي دوره پيش دبستاني در بعضي مناطق محروم نوآموزان در كلاس هاي چند پايه قرار گرفته اند و آموزگاران با مشقت فراوان كار آموزش دوره پيش دبستاني را نيز به عهده گرفته اند.


 مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش‌ و پرورش خبر داد:
 آغاز ثبت‌نام اسکان نوروزي فرهنگيان از 5 اسفند 

مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش‌و پرورش با اشاره به آغاز ثبت‌نام اينترنتي اسکان نوروزي فرهنگيان از 5 اسفند از افزايش هزينه‌ها خبرداد و گفت: کلاس‌هاي گروه (ج) نيز حذف شده است.به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، عباسعلي باقري در خصوص اسکان نوروزي فرهنگيان با اشاره به اين مطلب كه وظيفه ذاتي آموزش و پرورش تعليم و تربيت است، گفت: از آن جا که سيستم گردشگري کشور به علت حجم بالاي مسافران نمي تواند به ويژه در كلان شهرهايي مانند مشهد، اصفهان و شيراز پاسخگوي باشد، آموزش و پرورش در امر اسكان نوروزي حضور پيدا مي كند.مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش‌وپروش تصريح کرد: ثبت نام اينترنتي براي اسکان نوروزي فرهنگيان از 5 اسفند 95 شروع مي‌شود که 20 درصد ظرفيت به ثبت نام اينترنتي اختصاص دارد و اسکان نيز از روز 29 اسفند آغاز خواهد شد.وي درخصوص هزينه‌هاي اسکان افزود: امسال بين 10 تا 12 درصد هزينه اسكان افزايش يافته است، همچنين کلاس‌هاي سطح سوم (ج) حذف شده و 80 درصد کلاس‌ها مربوط به گروه (الف) و 20 درصد گروه (ب) خواهد بود، در حالي كه سال گذشته کلاس‌هاي گروه (الف) 30 درصد و گروه (ب) 50 درصد بود.

باقري ادامه داد: 29 ميليارد تومان براي اسكان نوروزي فرهنگيان در نظر گرفته شده است كه 6 برابر سال گذشته مي باشد.


 معاون وزيرآموزش و پرورش تاکيد کرد؛
 شاداب سازي مدارس، با تمرکز بر دوره ابتدايي 

معاون تربيت بدني و سلامت وزيرآموزش و پرورش گفت: با تمرکز بر دانش آموزان مقطع ابتدايي، شاداب سازي مدارس در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا، مهرزاد حميدي در همايش معاونان تربيت‌بدني و سلامت ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور افزود: اقدامات اين معاونت با هدف شاداب سازي و افزايش اشتياق دانش آموزان دبستاني سراسر کشور براي حضور در مدارس اجرايي مي شود.

وي از افزايش سه ساعته دروس تربيت بدني در مدارس کشور خبرداد و تصريح کرد: بايستي در افزايش نرخ شادابي در مدارس تلاش بيشتري صورت گيرد.

معاون تربيت بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه آموزش‌هاي طول دوران دبستان زندگي افراد را بيمه مي‌کند، خاطرنشان کرد: هر تغيير نگرشي که در برنامه‌هاي آموزش و پرورش براي دانش آموزان در نظر گرفته شده باشد در دانش آموزان مقطع ابتدايي تاثير بيشتري دارد.

حميدي افزود: اگر بدنبال کاهش اضطراب درسي در مدارس هستيم بايستي دانش آموزان را با محوريت درس تربيت بدني به مدرسه علاقه‌مند ساخت.


 از گوشه و كنار 

کودکان فاقد شناسنامه چالش جدي سازمان نهضت سوادآموزي

رييس سازمان نهضت سوادآموزي گفت: کودکان فاقد شناسنامه در احراز هويت و برآورد هزينه تمام شده ارائه خدمات به عنوان يکي از مشکلات اصلي سازمان محسوب مي‌شود.

کودکان فاقد شناسنامه يکي از مشکلات سازمان نهضت سوادآموزي علي باقرزاده رييس سازمان نهضت سوادآموزي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص روند فعاليت‌هاي اين سازمان براي کودکان بازمانده از تحصيلي که شناسنامه ندارد، اظهار داشت: يکي از معضلات پيش روي ما افرادي هستند که شناسنامه ندارند چرا که احراز هويت و هزينه دوره‌ها براي اين افراد قابل شناسايي نيست و به همين خاطر براي حضور در مدرسه با مشکل مواجه هستند.

وي ادامه داد: اين مسئله موجب شده تا از دادگستري و همچنين کنفوانسيون حقوق کودک براي پيگيري روند ارائه شناسنامه کمک بگيريم. وي تصريح کرد: کودکاني که شناسنامه ندارند براي احراز هويت و حضور در کلاس‌هاي درس يا دوره‌هاي سوادآموزي با مشکل مواجه هستند و امکان شناسايي آن‌ها به سادگي وجود ندارد.

باقرزاده اظهار داشت: چنانچه اين افراد شناسايي شوند براي شرکت آن‌ها در دوره‌هاي سوادآموزي برنامه‌ريزي کرده تا بيش از اين از تحصيل باز نمانند.


 زنگ انشاء 

نمايشي براي بازيگران زندگي

مائده محسني

گاهي آنقدر دلت مملو از اندوه است که تنها علاج، دست زير چانه نهاندن و تظاهر به خنديدن است...

تمام افراد با افکارِ مسمومشان بر پرده ذهنت،تدايي ميشوند...

نمايشي مضحک،که بنا شده به دستانِ اطرافيانت است...

دروغ هايشان را که ميشنوي دلت ميخواهد گوش هايت را بگيري و بي پروا جيغ بکشي...

اين روزها عجب دلِ پُري داري !

عجب بازيگرانِ ماهري ، تو را پايِ نمايشِ دروغين خود نشاندند...

تو دست زير چانه مينهاندي و دست زنان، تشويقشان ميکردي و آنان خنده ها در دلشان پررنگ تر ميشد...

خنده اي به افکارِ درستِ تو که هنوز عادت به نادرستي ها نکرده بود...

بازيگرانِ آن روزها،اين روزها پيشرفت چشم گيري کرده اند و تو هم آن تماشاچي سابق نيستي...

روزي هزاران بار قلمويِ آغشته به رنگ سياه را به دست ميگيري و بطنِ سفيدت را همانند آنها،سياه ميکني

جلوي آيينه مي ايستي و ميان قربان صدقه هايت بذر ريا مي کاري...

زاري هايِ روز و شبت هم بي فايده است...

تو تماشاچيِ نمايشي شدي که تماشاگري جز تو نداشت و تمام عالم بازيگرش بودند...

بازيگراني که نقاب بر چهره نهانده بودند تا شناخته نشوند...

تا مبادا نفهمي آن اداهايِ به ظاهر دوست داشتني، از سويِ دوستانت خواهد بود...

دست از زير چانه بردار...

نمايش به پايان رسيد

نقاب ها برداشته شد و بازيگرها خودشان را با صدايي رسا معرفي کردند...

پشت پرده پنهان شدند و تو ماندي و هزاران صندلي خالي که تاريکي،تماشاگر هاي ديگر را در خود بلعيده بود...

تو مانده بودي و خنده خشکيده اي کنج لبت و افکارِ بنا شده از بي اعتمادي که اطرافيانت تحفه ات داده بودند...

نمايش به پايان رسيد و احوالِ ناخوشي، شروع بي پاياني نثارت کرد...

نگاهي ناخوش ،حتي به خوشي هايي که همه را رنگ دروغ زد...

تاوانِ دست زير چانه نهاندن ، سري مملو از حرف ميشود و چشماني که رو به ديدن خوبي ها برايِ هميشه بسته ميماند...


 روان شناسي دانش آموزي 

پرخاشگري کودکان

( قسمت اول)

پرخاش يعني رفتار تند و دشمنانه به هنگام عدم سازگاري با موقعيت.پرخاشگري رفتاري آگاهانه است که هدف آن ايجاد درد و رنج جسماني و يا رواني است که ريشه آن ممکن است ناکامي باشد.پرخاش ممکن است بطرف ديگران (والدين،دوستان و...)باشد و يا بطرف کودک برگردد(مانند :خودزني،شکستن وسايل و اسباب بازيهاي خود توسط کودک،و...).خشونت‌ و پرخاشگري‌ بيشتر عامل‌ بيروني‌ دارد و فقط‌ در موارد خاص‌ به‌ علل‌ دروني‌ مربوط‌ مي‌ شود. والدين‌ در درجه‌ اول، بايستي‌ محرك‌هاي‌ محيطي‌ را كه‌ باعث‌ تحريك‌ خشم‌ و ايجاد خشونت‌ در فرزندشان‌ مي ‌شود شناسايي‌ و سپس‌ براي‌ رفع‌ آن‌ به‌ كمك‌
روان شناسان‌ و متخصصان‌ اقدام‌ نمايند.

ناسزا گفتن،زورگيري،غيبت کردن و تهمت زدن،تحقير و تمسخر ديگران نيز از مصاديق پرخاشگري هستند.پرخاشگري نتيجه عدم

توانايي فرد در کنترل هيجانات خود است.

انواع پرخاشگري:

1-خصمانه:هدف آن صدمه زدن است.2- وسيله اي:هدف آن دفاع از موقعيت خود و به دست آوردن پاداش است.

پژوهشگران مي گويند:پرخاشگري مفيد و حتي ضروري است.وممکن است براي بقاي نسل لازم باشد.وآن را پديده اي ذاتي و غريزي مي دانند.

ژان ژاک روسو مي گويد: ما در حالت طبيعي موجودات مهرباني هستيم و قيود اجتماعي ما را مجبور کرده است که دشمن کُش و پرخاشگر شويم.فرويد عقيده داشت:نيروي پرخاشگرانه بايد به نحوي بيرون ريخته شود وگرنه منجر به بيماري مي شود.

پرخاشگري ممکن است بدني باشد (زدن – لگد زدن – گاز زدن) يا لفظي (فرياد زدن ، رنجاندن) يا به صورت تجاوز به حقوق ديگران(چيزي را به زور گرفتن) .پسرها پرخاشگرتر از دخترها هستند. پسرها بيش از دخترها پرخاشگري بدني و لفظي دارند.پسرها به خصوص وقتي که به آنان حمله مي‌شود يا کسي مزاحم کارهايشان مي‌شود، تلافي مي‌کنند.


 اخبار خارجي 

استفاده از روبنده در مدارس اتريش ممنوع شد

دولت اتريش قانون منع استفاده از روبنده را در مراکز آموزشي اين کشور به تصويب رساند.

به گزارش پانا به نقل از خبرگزاري فرانسه، استفاده از روبنده در مدارس اتريش غيرقانوني شد و از اين رو دانش آموزان و دانشجويان مسلمان در اين کشور نبايد از روبنده در مراکز آموزشي استفاده کنند.

گفته مي شود قرار است روسري و حجاب اسلامي نيز براي معلمان اتريشي ممنوع شود اما اين مورد هنوز در حد حرف و حديث است.

دولت اتريش هدف از تصويب چنين قانوني را حفظ امنيت و جلوگيري از حملات تروريستي اعلام کرده است.اين قانون قرار است در طول يک سال و نيم آينده به مرحله اجرا دربيايد.


بي‌حوصلگي دانش‌آموزان،‌ "معضل پنهان" در نظام آموزشي استراليا

مسئولان آموزشي در استراليا از عدم اشتياق و بي حوصلگي دانش آموزان در سر کلاس‌هاي درس در مدارس اين کشور ابراز نگراني کردند.

به گزارش ايسنا، در گزارشي در همين رابطه آمده است که تقريبا نيمي از دانش آموزان استراليايي سر کلاس يا بي حوصله و بي‌انگيزه‌اند يا در حال کلنجار رفتن با ساير همکلاسي‌هايشان هستند.

براساس اين گزارش که از سوي موسسه "گراتان" منتشر شده، اين وضعيت در واقع يک "معضل پنهان" در مدارس اين کشور است که موجب حواس پرتي و عدم مشارکت دانش آموزان در فعاليت‌هاي آموزشي کلاس درس مي‌شود.در گزارش اين موسسه از مقامات درخواست شده تا به فکر اصلاحات جدي در نظام آموزشي استراليا باشند.

به گزارش شينهوا، آمار نشان مي‌دهد که تقريبا 40 درصد از دانش آموزان استراليايي در مدارس به طور مداوم غيرفعال و بي حوصله و بي‌اشتياق به آموزش هستند يا اينکه با همکلاسي‌هايشان سر و کله مي‌زنند.کارشناسان مي‌گويند: اگرچه کلاس‌هاي درس در استراليا هنوز خارج از کنترل نشده‌اند اما عدم مشارکت و فعاليت بيشتر دانش آموزان در کلاس در واقع يک مشکل پنهان است که بايد چاره‌اي براي آن جست.به علاوه معلمان نيز بايد براي کسب مهارت‌هاي لازم جهت اداره بهتر کلاس‌هاي درس و ايجاد اشتياق در دانش آموزان، آموزش‌هاي ضروري را دريافت کنند.


 زنگ تفريح 
 مسابقات مکعب روبيک ايران


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون