جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3830- تاریخ : 1395/11/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

معاون توسعه و مديريت منابع کانون خبر داد:
تلاش براي ارتقاي حوزه فن‌آوري اطلاعات در کانون


همزمان با دهه فجر صورت مي‌گيرد


گرگاني‌ها با مراحل ارسال نامه آشنا شدند

به‌زودي
خانه تئاتر کودک و نوجوان کرمانشاه افتتاح مي‌شود


آغاز به کار آسمان‌نماي سيار در چهارمحال و بختياري


بار ديگر، قهرماني «سورنا»


 معاون توسعه و مديريت منابع کانون خبر داد:
 تلاش براي ارتقاي حوزه فن‌آوري اطلاعات در کانون 

معاون توسعه و مديريت منابع کانون گفت: در برنامه ششم توسعه فرهنگي، اجتماعي کشور خواستار حمايت دولت از کانون هستيم و هم‌چنين براي اختصاص بودجه‌اي مستقل براي حوزه فن‌آوري اطلاعات کانون پيگيري‌هايي انجام داده‌ايم.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، فريدون واحدي معاون توسعه و مديريت منابع کانون در گردهم‌آيي کارشناسان فن‌آوري اطلاعات کانون سراسر کشور در تهران با اعلام اين مطلب بر اهميت حوزه فناوري اطلاعات و لزوم بهره‌گيري از توانايي نيروي انساني متخصص بخش خصوصي تاکيد کرد.

وي افزود: حوزه فن‌آوري اطلاعات را يک بخش اختصاصي ببينيم و به عنوان يک واحد تاثير گذار به آن نگاه کنيم و با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي فن‌آوري اطلاعات سبب ارتقاي عملکرد منابع انساني باشيم. واحدي با اشاره به اين که فن‌آوري‌هاي جديد در حال رشد و ارتقا هستند گفت: در تلاش خواهيم بود تا همه بخش‌هاي کانون را مجهز به فن‌آوري‌هاي تازه کرده و در صدد ارتقاي کانون در همه بخش‌ها باشيم.

وي صرفه‌جويي در منابع و بهره‌مندي از نيروي انساني را يک ضرورت دانست و تاکيد کرد: تامين اعتبار و تخصيص اعتبار در حوزه فن‌آوري هزينه نيست و ضرورت ايجاد زير ساخت‌‌ها و به‌سازي بلند مدت کانون را در دستور کار قرار داده‌ايم.

واحدي ادامه داد: مکاتبه‌هايي با سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور براي سال‌هاي 95 و 96 انجام داده‌ايم تا اعتبارات مناسبي براي حوزه فن‌آوري اطلاعات کانون در نظر گرفته شود. معاون توسعه و مديريت منابع کانون خواستار جلب پشتيباني و توجه همه مديران به اين حوزه شد و تصريح کرد: در تجهيز و ايجاد زيرساخت‌هاي کانون نگاهي به آينده داشته و نرم‌افزارها و زير ساختارهاي کانون را هميشه به روز نگه داريم.

وي گفت: در کانون بايد آماده ايجاد تغيير و نو شدن باشيم آنچه در استان‌ها براي خريد تجهيزات و نرم‌افزارها انجام مي‌شود بايد با مديريت‌هاي استاني و ستادي کانون هماهنگ بوده و مشورت گرفته شود. در تعمير، ساخت و تجهيز نيز بايد از بودجه‌هاي استاني استفاده شود.

واحدي تصريح کرد: يکي از عوامل مهم که در کاربرد فن‌آوري اطلاعات مورد توجه قرار مي‌گيرد آگاهي بخشي مديران و شناخت کافي آنان نسبت به فن‌آوري اطلاعات است.

وي هم‌چنين درباره حقوق کارکنان کانون گفت: در حوزه حقوق‌هاي همکاران کانون افزايش‌هاي خوبي در سال‌هاي اخير داشتيم و تمامي تلاش‌مان را انجام مي‌دهيم تا حقوق همکاران با ساير دستگاه‌ها تفاوت نداشته باشد. گردهم‌آيي کارشناسان فن‌آوري اطلاعات کانون سراسر کشور از 10 بهمن آغاز شده و تا 13 بهمن 1395 در تهران خيابان حجاب مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون ادامه خواهد داشت.


 همزمان با دهه فجر صورت مي‌گيرد 

افتتاح کانون زبان، کتاب‌خانه سيارروستايي و فروشگاه محصولات فرهنگي در قزوين

دهه فجر امسال در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين با افتتاح يک کانون زبان، يک کتاب‌خانه سيار و يک فروشگاه محصولات فرهنگي همراه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، همزمان با دهه مبارک فجر درتاريخ 13 بهمن 95، نخستين مرکز کانون زبان البرز و فروشگاه محصولات فرهنگي کانون در اين شهرستان با حضور مديرعامل کانون و مسوولان استاني افتتاح مي‌شود.

همچنين نخستين کتاب‌خانه سيارروستايي شهرستان آبيک نيز با حضورمسوولان افتتاح و راه‌اندازي خواهد شد.

مرکز کانون زبان الوند که اهدايي شهرداري است، براي تجهيز، اعتباري بالغ بر 25ميليون تومان را دربرداشته و فروشگاه محصولات فرهنگي کانون در اين شهرستان نيز با اعتباري بالغ بر 70ميليون تومان و مساعدت شهردار آغاز به کارمي‌کند.

همچنين نخستين کتاب‌خانه سيار روستايي شهرستان آبيک با اعتبار 45 ميليون تومان و با مساعدت شهرداري آبيک راه‌اندازي مي‌شود.


 گرگاني‌ها با مراحل ارسال نامه آشنا شدند 

در بازديد علمي پژوهشي اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري شماره يک و دو گرگان از اداره پست، بچه‌ها با مراحل ارسال نامه از نزديک آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، در راستاي سياست‌هاي کانون مبني بر توسعه فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي، مربيان مراکز فرهنگي‌هنري شماره يک و دو گرگان به همراه جمعي از اعضاي علاقه‌مند به فعاليت‌هاي تحقيقاتي در اداره پست اين شهرستان حضور يافته و از نزديک با شيوه‌هاي ارسال و دريافت نامه آشنا شدند.در اين بازديد همچنين بچه‌ها با توضيحات کارشناس پست، با انواع بسته‌هاي پستي آشنا شدند. چگونگي چاپ تمبر در کشور و صحبت در خصوص انواع تمبرها از ديگر برنامه‌هاي اين روز بود.


 به‌زودي
 خانه تئاتر کودک و نوجوان کرمانشاه افتتاح مي‌شود 

اولين خانه تئاتر کودک و نوجوان کانون در استان کرمانشاه، با حضور يکي از چهره‌هاي شاخص نمايش عروسکي کشور افتتاح خواهد شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان، در جلسه شوراي فرهنگي اين اداره‌کل که در محل مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 کرمانشاه برگزار شد، کيفيت و کميت افتتاح «خانه تئاتر کودک و نوجوان» مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در اين جلسه که با حضور تمامي اعضا و رضا موزوني، مدير کل کانون استان برگزار شد، اعضاي شورا درباره افتتاح اولين خانه تئاتر کودک و نوجوان به ارايه پيشنهاد‌ها و نقطه نظرهاي خود پرداختند. موزوني از افتتاح اين مرکز با حضور يکي از هنرمندان شاخص و مطرح کشور در حوزه نمايش عروسکي خبر داد و گفت: در خانه تئاتر کودک و نوجوان، محل مناسبي براي برگزاري کارگاه‌هاي ساخت عروسک، توليد متن و کارگرداني، توليد عروسکي، و... پيش بيني شده است.

مدير کل کانون استان از تجهيز و راه‌اندازي يکي از مجهزترين و با کيفيت‌ترين استوديوهاي صدابرداري استان کرمانشاه در کانون نيز خبر داد. خانه تئاتر کودک و نوجوان کانون استان کرمانشاه، پس از افتتاح و بازگشايي، آماده خدمات‌رساني به تمامي علاقه‌مندان اين حوزه در استان است.


 آغاز به کار آسمان‌نماي سيار در چهارمحال و بختياري 

نخستين آسمان نماي ديجيتالي سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري شروع به کار کرد.

فرزاد رحيمي مدير کل کانون استان با اعلام اين خبر، با اشاره به ترويج علم نجوم در ميان کودکان و نوجوانان بهره‌مندي کل دانش‌آموزان استان از اين آسمان‌نما را از جمله اهداف کانون در راستاي آشناسازي اين قشر با علم نجوم عنوان کرد.

وي با اشاره به اين‌که اين آسمان‌نما در 116 روستا و 21 پايگاه ثابت به ارايه خدمات علمي خواهد پرداخت، عنوان کرد: براي اين دستگاه 40 ميليون تومان اعتبار از منابع استاني هزينه شده است.

مدير کل کانون پوشش کليه مناطق روستايي استان توسط اين آسمان‌نما را از جمله برنامه‌هاي کانون در راستاي عدالت فرهنگي عنوان کرد. اين گنبد بادي آسمان نما از پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاي کمک آموزشي نجوم است که از يک محفظه پارچه‌اي ساخته شده و 30 نفر گنجايش دارد.

اين دستگاه با قابليت جابه‌جايي، مجهز به نمايش‌گر نرم‌افزار «stary night» است، با استفاده از آينه محدب، تصاوير کيهاني زيبايي را در سقفِ گنبد خلق مي‌کند. اين مدل آسمان‌نما را مي‌توان به هر مکاني منتقل کرد و داخل سالن‌هاي گنبدي تا قطر 4 متر نصب و به عنوان آسمان‌نمايي ثابت استفاده نمود. شبيه‌ساز رايانه‌اي آن نيز مي‌تواند به صورت نامحدود تمامي رويدادهاي آسماني و منظره آسمان را به طور واقعي براي هر نقطه‌اي از جهان ساخته و تصوير ديجيتال کروي را بر روي گنبد آسمان‌نما بياندازد. اين آسمان‌نما همزمان با دهه اول بهمن 95 به بهره‌برداري رسيد و مورد بازديد کودکان و نوجوانان قرار گرفت.


 بار ديگر، قهرماني «سورنا»  

«سورنا» سردار بزرگ ايراني قهرمان اصلي کتابي به همين نام است که از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شده است. به گزارش اداره کل روابط‌ عمومي و امور‌ بين‌الملل کانون، جديدترين اثر ابراهيم حسن‌بيگي روايتِ بخشي از تاريخ اشکانيان است. اين کتاب که با محوريت سورنا سردار بزرگ سيستاني نوشته شده است قصد دارد قهرماني ايراني را به مخاطبان معرفي ‌کند. نويسنده اين کتاب در روايتي، هم‌زمان داستان اشکانيان و روميان را نقل مي‌کند. داستان اين کتاب از زماني آغاز مي‌شود که سورنا به عنوان فرمانده دولت اشکانيان مشغول به کار است.

در انتهاي کتاب نيز روايت اسارت 10هزار رومي را مي‌خوانيم: «سورنا ميان اسيران مردي را ديد که شباهت عجيبي به کراسوس داشت. دستور داد لباسي شبيه جامه پادشاهان روم به او بپوشانند. سپس مرد را به ارابه‌اي سوار کرد و ارابه را در خيابان‌هاي شهر به راه انداخت؛ گويي او کراسوس است که تيسفون را فتح کرده! شادي و هيجان مردم با ديدن اين فاتح دروغين چند برابر شده بود... »

اين کتاب 74 صفحه‌اي به قيمت 6هزار تومان براي گروه سني «د» (دوره اول متوسطه) منتشر شده و قابل خريداري از فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون