جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3830- تاریخ : 1395/11/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


گزارش فيبا از آسمان‌خراش‌هاي جوان ايران


قهرماني مازندران و خوزستان در کشتي نوجوانان کشور


سياري امتياز آورترين بسکتباليست آسيا شد


مشخص شدن برترين هاي ليگ شناي نونهالان و نوجوانان


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 گزارش فيبا از آسمان‌خراش‌هاي جوان ايران 

فدراسيون جهاني بسکتبال در گزارشي مفصل به وضعيت تيم ملي جوانان ايران در مسير جام جهاني مصر پرداخته‌است.

تيم ملي بسکتبال جوانان ايران با قهرماني در آسيا سهميه جام جهاني زير 19 سال در سال 2017 را کسب کرده و بايد سال آينده در مصر به مصاف حريفان جهاني‌اش برود. نتايج ضعيف تيم ملي جوانان در دوره قبلي جام جهاني با وجود بازيکنان بسيار خوب باعث شده تا خيلي‌ها از امروز نگران وضعيت جوانان در مسير جام جهاني باشند. وب سايت رسمي فدراسيون جهاني نيز درگزارشي به وضعيت قهرمان قاره کهن پرداخته و درباره تيم ملي ايران نوشته‌است.

در اين گزارش آمده‌است: تيم ملي ايران در جام جهاني 2015 تنها يک پيروزي کسب کرد و کارش را با قرار گرفتن در رده چهاردهم جام به پايان رساند. حالا مسئولان بسکتبال ايران اميدوارند تا با آماده سازي بهتر بتوانند بازده جوانان ايران در جام جهاني را افزايش دهند و در تابستان سال (ميلادي) جاري نتايج خوبي در قاهره کسب کنند.

علي توفيق درباره عملکرد تيم ملي جوانان در دوره قبلي مي‌گويد: در جام جهاني يونان تمام بازي‌هاي گروهي‌مان را باختيم. قسمتي از اين عملکرد غيرقابل قبول به آماده‌سازي تيم بازمي‌گردد و قسمتي ديگر به اين برمي‌گردد که بازيکنان جوان ايران در ليگ‌هاي کشور زماني براي بازي نداشتند. جوانان بايد زمان در اختيار داشته باشند و به ميدان بروند تا تجربه کسب کنند و ريتم بسکتبالي داشته باشند. آنها خيلي دير هماهنگ شدند و ريتم گرفتند.

در جام جهاني گذشته ايران تنها يک پيروزي داشت. در ديدارهاي کسب رده سيزده تا شانزدهم تيم ملي ايران برابر چين برنده شد. ايران در ديدار پاياني‌اش از مرحله گروهي با عملکردي کم‌فروغ برابر کرواسي با نتيجه 86 بر 36 تن به شکست داد. اين تيم در نيمه دوم آن مسابقه تنها 12 امتياز آورد.

بعد از آن فدراسيون ايران برنامه‌ريزي متفاوتي براي سال 2020 خود انجام داد و پنج گروه سني در رده‌هاي پايه خود ايجاد کرد. توفيق مي‌گويد: هدف اصلي ما اين است که يک نسل طلايي ديگر براي بسکتبال ايران ايجاد کنيم.

قسمتي از اين برنامه‌ فدراسيون با برگزاري اردو براي تيم‌هاي زير 19، 18 و 16 سال بسکتبال ايران انجام مي‌شود. اين اردوها روزهاي پاياني هفته و در سالن آزادي برگزار مي‌شود. در قسمتي ديگر نيز فدراسيون موافقت کرده که اين بازيکنان جوان بتوانند در ليگ داخلي کشور وارد ميدان شوند و بسکتبال بازي کنند. دبير فدراسيون بسکتبال معتقد است: مطمئن هستم که اين اتفاق باعث رشد بسکتبال بازيکنان جوان مي‌شود و آنها تجربه خوبي کسب مي‌کنند و مي‌توانند در رقابت‌هاي برون مرزي از آن استفاده کنند.

توفيق مي‌گويد که اردوي تيم ملي جوانان براي جام جهاني با 45 بازيکن شروع شد. تمام بازيکنان تيم قهرمان آسيا در اين اردو حضور دارند و نفرات ديگر نيز در کنارشان هستند. در اردوي اوايل مارس (اسفند) تعداد نفرات به 25 نفر کاهش پيدا مي‌کند. او معتفد است شروع زودهنگام کار جوانان در تابستان 2017 جواب خواهد داد.

او مي‌گويد:"دليل اينکه ما برنامه‌هاي تيم ملي جوانان را خيلي زود شروع کرده‌ايم اين است که جام جهاني سال آينده برايمان اهميت بسيار زيادي دارد. مطمئنا اگر به درستي برنامه‌هايمان را پيش ببريم با نتايجي بسيار مثبت و خوب از مصر بازخواهيم گشت."

تيم ملي جوانان ايران براي پنجمين بار است که در جام جهاني شرکت مي‌کند. ايران در سال 2003 در بين شانزده تيم شانزدهم شد، در سال 2009 در بين شانزده تيم رده پانزدهم را کسب کرد، در سال 2013 نيز در بين شانزده تيم در رده يازدهم ايستاد که بهترين جايگاه ايران در جام جهاني است. ايران در اين سال دو بار آرژانتين را شکست داد.در سال 2015 نيز ايران چهاردهم شد.


 قهرماني مازندران و خوزستان در کشتي نوجوانان کشور 

پرونده پيکارهاي کشتي آزاد و فرنگي نوجوانان قهرماني کشور در گروه "الف" بسته شد.

اين رقابت‌ها به مناسبت دهه مبارک فجر و يادواره شهداي آتش‌نشان با حضور 10 تيم در رشته آزاد و همين تعداد تيم در رشته فرنگي در سالن ولايت شهرستان بروجرد برگزار شد.

در ديدار فينال رقابت هاي کشتي آزاد مازندران با نتيجه 7 بر 3 از سد تيم تهران گذشت و قهرمان شد و تيم توابع تهران نيز با برتري 8 بر 2 مقابل تيم خراسان رضوي به عنوان سوم رسيد.

در کشتي فرنگي و در ديدار پاياني تيم خوزستان با نتيجه 8 بر 2 تيم مازندران را شکست داد و به مقام نخست رسيد و تيم تهران نيز با نتيجه 6 بر 4 مقابل لرستان به برتري دست يافت و سوم شد.

رده بندي تيمي اين مسابقات به شرح زير است:

کشتي آزاد: 1- مازندران 2- تهران 3- توابع تهران 4- خراسان رضوي 5- لرستان 6- کرمانشاه 7- البرز 8- همدان 9- کردستان 10- آذربايجان غربي

کشتي فرنگي: 1- خوزستان 2- مازندران 3- تهران 4- لرستان 5- توابع تهران 6- اردبيل 7- فارس 8- قم 9- چهارمحال و بختياري 10- اصفهان

نتايج ديدارهاي برگزار شده به شرح زير است:

کشتي آزاد:

فينال: مازندران 7 – تهران 3

رده بندي: توابع تهران 8- خراسان رضوي 2

مقام پنجم: لرستان 6- کرمانشاه 4

مقام هفتم: البرز 6- همدان 4

مقام نهم: کردستان 7 – آذربايجان غربي 2

رده بندي تيمي در گروه ها:

گروه الف: 1- مازندران 2- توابع تهران 3- لرستان 4- البرز 5- کردستان

گروه ب: 1- تهران 2- خراسان رضوي 3- کرمانشاه 4- همدان 5- آذربايجان غربي


 سياري امتياز آورترين بسکتباليست آسيا شد 

لژيونر تيم ملي ايران بهترين بازيکن رقابت هاي انتخابي بسکتبال با ويلچر قهرماني جوانان جهان در قاره آسيا شددر پايان رقابت هاي انتخابي بسکتبال با ويلچر قهرماني جوانان جهان در قاره آسيا که به ميزباني تايلند برگزار شد، محمد حسن سياري بازيکن لژيونر تيم ملي ايران به عنوان بهترين بازيکن امتياز آور اين مسابقات انتخاب شد. محمد حسن سياري از استان مرکزي، ملي پوشان جوان کشورمان که به عنوان لژيونر در ليگ ترکيه فعاليت مي کند، به عنوان بهترين بازيکن امتياز آور مسابقات انتخاب شد و از وي تقدير بعمل آمد. تيم ملي کشورمان علاوه بر عنوان قهرماني مسابقات انتخابي قهرماني جوانان جهان، توانست سهميه مسابقات جهاني را نيز بدست آورد.


 مشخص شدن برترين هاي ليگ شناي نونهالان و نوجوانان 

مرحله پاياني رقابت هاي ليگ شناي نونهالان و نوجوانان در فارس برگزار شد و تيم هاي برتر مشخص شدند.اين مسابقات در استخر انقلاب شيراز برگزار شد و 180 شناگر با هم به رقابت پرداختند. در رده سني نونهالان ، تيم مرودشت قهرمان شد و تيم هاي استخر انقلاب و ايثار شيراز به ترتيب دوم و سوم شدند.همچنين در رده سني نوجوانان تيم انقلاب شيراز بر سکوي نخست ايستاد ، تيم مخابرات شيراز دوم شد و آباده به مقام سوم دست يافت. نفرات برتر به عنوان تيم منتخب فارس در رقابت هاي شناي قهرماني کشور که بيستم بهمن ماه جاري در اصفهان برگزار مي شود، شرکت خواهند کرد.


 ميز خبر 

ايران قهرمان بسکتبال با ويلچر جوانان آسيا شد

در پايان رقابت‌هاي بسکتبال با ويلچر قهرماني جوانان جهان در تايلند، تيم ملي ايران با شکست ژاپن توانست به عنوان قهرماني دست پيدا کند.تيم ملي بسکتبال با ويلچر جوانان زير 23 سال کشورمان در ديدار فينال رقابت‌هاي انتخابي قهرماني جوانان جهان که در بانکوک تايلند در حال برگزاري است، با شکست تيم ژاپن توانست به عنوان قهرماني اين رقابت‌ها دست پيدا کند.

ملي‌پوشان کشورمان در مرحله فينال اين رقابت‌ها توانستند تيم ژاپن را با نتيجه 67 بر 51 شکست دهند و قهرمان اين رقابت‌ها شناخته شوند.تيم ايران در مرحله‌ي مقدماتي مقابل تيم‌هاي تايلند، هند، استراليا و چين به برتري دست يافت و مقابل ژاپن مغلوب شد.

اين مسابقات با حضور تيم‌هاي ايران، ژاپن، استراليا، چين، تايلند و هند از روز دوشنبه، 4 بهمن در بانکوک آغاز و امروز شنبه (9بهمن) به کار خود پايان داد.به اين ترتيب، تيم‌هاي ايران، ژاپن و استراليا به عنوان سه تيم نماينده منطقه‌ي آسيا و اقيانوسيه در مسابقات قهرماني جوانان جهان که سال آينده در کانادا برگزار مي‌شود، شرکت خواهند کرد.ملي‌پوشان کشورمان بامداد روز سه‌شنبه، 12 بهمن به ميهن باز خواهند گشت.


پايان مسابقات چهار جانبه بدمينتون دختران در کرج

مسابقات چهار جانبه بدمينتون دختران به ميزباني استان البرز با معرفي برترين ها در کرج به کار خود پايان داد.

در اين دوره از مسابقات که به مناسبت فرارسيدن دهه فجر در سالن شهيد آخوندي کرج برگزار شد، تيم هايي از استان سمنان، قزوين، قم و البرز به رقابت با يکديگر پرداختند.مسابقات چهار جانبه بدمينتون با حضور 4 تيم و در مجموع 24 بازيکن در دو دو بخش تيمي و انفرادي در سه رده سني نوجوانان، جوانان و بزرگسالان انجام شد. در پايان اين مسابقات در قسمت تيمي استان هاي سمنان، قم، البرز و قزوين به ترتيب توانسته اند مقام هاي اول تا چهارم را کسب کنند. در بخش انفرادي نيز در گروه سني نوجوانان مليکا محمدي از استان سمنان، فريما عبدي پور از قزوين مقام اول و دوم و شبنم شاداب از استان سمنان و مليکا شيباني از قم مشترکا مقام سوم را کسب کردند. در رده سني جوانان نيکو امينيان از استان سمنان، زهرا کهريزي از کرج مقام هاي اول و دوم و عطيه اله يار از کرج و سحر رجبي از سمنان به ترتيب مقام سوم را کسب کردند. در گروه سني بزرگسالان نيز پگاه شاکري از سمنان، شادي رحمتي آذر از قم مقام اول و دوم و عطيه رهبري نيا و نسترن کوهبين از کرج مشترکا مقام سوم را به دست آوردند.کاپ اخلاقي اين دوره از مسابقات نيز به کادر اجرايي هيات بدمينتون کرج اهدا شد.

قهرماني سمنان و آذربايجان در آکروژيم زير 15 سال کشور

تيم آکروباتاستان سمنان توانست مقام نخست رقابت هاي قهرماني کشور زير 15 سال ژيمناستيک آکروژيم را به دست آورد. تيم آذربايجان شرقي هم در بخش جوانان به مقام قهرماني کشور دست يافت.به گزارش روابط عمومي فدراسيون ژيمناستيک ، در اين دوره از رقابت ها که با حضور 11 تيم از استان هاي سراسر کشور به ميزباني سمنان برگزار شد، تيم هاي سمنان، اصفهان و يزد در مجموع تيمي توانستند با کسب امتيازات 88/1 ، 87/8 و 86/9 به ترتيب در جايگاه هاي اول تا سوم بايستند.

در بخش مجموع دو نفره و چهار نفره نتايج ذيل به دست آمد:

مجموع 2 نفره: 1 - استان سمنان 2- استان اصفهان 3- استان يزد

مجموع 4 نفره: 1- استان اصفهان 2- استان يزد 3- استان مازندران

همچنين تيم آکروباتاستان آذربايجان غربي توانست با کسب مجموع امتياز 124/8 مقام نخست رقابت هاي قهرماني جوانان کشور را به دست آورد.

در اين دوره از رقابت ها که با حضور 5 تيم از استان هاي سمنان، يزد، آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي و فارس به ميزباني سمنان برگزار شد، تيم هاي آذربايجان غربي، فارس و يزد در مجموع تيمي توانستند با کسب امتيازات 124/8 ، 120/8 و 103/7 به ترتيب در جايگاه هاي اول تا سوم قرار بگيرند. استان هاي سمنان و آذربايجان شرقي هم چهارم و پنجم شدند.

در بخش مجموع دو نفره و چهار نفره نتايج ذيل به دست آمد:

مجموع 2 نفره: 1 - استان آذربايجان غربي 2- استان فارس 3- استان سمنان

مجموع 4 نفره: 1- استان فارس 2- استان يزد 3- استان آذربايجان غربي

اين دوره از مسابقات به ميزباني استان سمنان و در دو گروه سني زير 15 سال و بالاي 15 سال برگزار شد.


پيروزي پر گل صبا برابر دخانيات در ليگ نوجوانان

تيم فوتبال نوجوانان صباي قم در ديداري از ليگ برتر فوتبال نوجوانان کشور برابر دخانيات گيلان به يک پيروزي پر گل دست يافت.هفته يازدهم از مرحله گروهي رقابت هاي فوتبال ليگ برتر نوجوانان باشگاه هاي کشور به پايان رسيد و تيم فوتبال صباي قم در يکي از بازي هاي اين هفته موفق شد حريف خود را با نتيجه پرگلي شکست دهد.تيم هاي فوتبال صباي قم و دخانيات گيلان در ورزشگاه جهان پهلوان تختي قم به ديدار هم رفتند که اين مسابقه در نهايت با پيروزي قاطع 5 بر صفر صباي قم به پايان رسيد تا صبا اميدهاي خود براي صعود را حفظ کند.در اين ديدار صبا در نيمه نخست 3 بار دروازه حريف را گشود و سپس با به ثمر رساندن 2 گل در نيمه دوم، برتري خود را تثبيت کرد در حالي که مهدي اميري نژاد در اين بازي براي صبا هت تريک کرد و 3 گل به ثمر رساند و مهدي بابايي به ثمر رساندن 2 گل در اين پيروزي نقش مهمي ايفا کرد.

پيروز بي دردسر صبا در اين مسابقه پس از آن حادث شد که اين تيم هفته گذشته در کرج برابر تيم پور البرز اين شهر به تساوي بدون گل رسيد اما وضعيت صبا در جدول به گونه اي است که اين تيم براي صعود بايد به دنبال تصاحب جايگاه تيم هاي تراکتورسازي تبريز و ملوان بندر انزلي باشد.


 ورزش جوان و نوجوان 

آغاز مرحله نهايي ليگ برتر واليبال جوانان

مرحله نهايي ليگ برتر واليبال جوانان با حضور هشت تيم صعود کننده به ميزباني باشگاه کاله مازندران آغاز شد.

بنا بر اعلام فدراسيون واليبال، مسابقات واليبال قهرماني باشگاه هاي برتر رده سني جوانان ايران جام «شهداي منا» به ميزباني باشگاه کاله مازندران آغاز شد و تا 13 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

مرحله نهايي اين رقابت ها با حضور هشت تيم صعود کننده از دور مقدماتي در دو گروه آغاز شد که گروه بندي به قرار زير است:

گروه اول: کاله مازندران، سازمان عمران شهرداري ساري، شهرداري اروميه و پارسه تهران

گروه دوم: هاوش گنبد، پيکان تهران، سايپا تهران و بانک سرمايه

در نخستين روز اين رقابت ها تيم هاي پيکان تهران، سازمان عمران شهرداري ساري، بانک سرمايه و شهرداري اروميه برابر حريفان خود به پيروزي رسيدند.

سه روز نخست اين رقابت ها (هشتم تا دهم بهمن) مرحله مقدماتي است که تيم ها در دو گروه با يکديگر مسابقه مي دهند و در روز چهارم (پلي آف) تيم هاي اول تا چهارم هر گروه به صورت ضربدري به مصاف گروه ديگر مي روند.

روز دوازدهم بهمن ماه مرحله نيمه نهايي و سيزدهم بهمن ماه مرحله نهايي اين رقابت ها پيگيري مي شود تا تيم هاي اول تا سوم ليگ برتر جوانان سال 95 معرفي شوند.

نتايج چهار ديدار روز نخست به قرار زير است:

گروه اول:

هاوش گنبد 2 – پيکان تهران 3

سايپا تهران يک – بانک سرمايه 3

گروه دوم:

پارسه تهران يک – سازمان عمران شهرداري ساري 3

کاله مازندران يک – شهرداري اروميه 3


تيراندازان جوان و نوجوان در اردوي تيم ملي

ورزشکاران تيم ملي تيراندازي در رشته تپانچه نوجوانان و جوانان براي حضور در رقابت هاي بين المللي، در محل فدراسيون تيراندازي تمرينات خود را زير نظر مربيان (سکينه خدابنده لو و اميرحسين صولت) آغاز کرده اند.اسامي 16 تپانچه زن از 9 استان کشور به اردوي تيمهاي ملي نوجوانان و جوانان دعوت شده اند شرح زير است:

استان تهران: هانيه رستميان، سيده شيرين مرتضوي، عرفان صلواتي، مهدي تندري، کيانوش مختاري

استان يزد: زهره صادقي، سيده زهرا حسيني

استان قزوين: مرتضي عليمحمدي، اميرمحمد مقدم، حنانه کانطوري

استان بوشهر: محمد تاجديني، استان مرکزي: عليرضا ميرزايي

استان سمنان: علي شهروي، استان مازندران: ياسان هادي زاده

استان ايلام: محمدصادق دارابي، استان کرمانشاه: لعيا محمدي


سرمربي سابق تيم ملي هندبال:

در سال 2018 ناکامي هاي تيم ملي نوجوانان را جبران کنيم

مهدي رهبري سرمربي سابق تيم ملي هندبال نوجوانان با اشاره به اينکه تيم ملي هندبال نوجوانان ايران در حال حاضر با سرمربي و بازيکنان جديد تشکيل شده است، اظهار داشت: بازيکنان جديد تيم ملي هندبال نوجوانان از رده سني نونهالان وارد عرصه جديدي شده‌اند که سرمربي گري اين تيم بر عهده سليمي است، بازيکنان اين تيم با استعداد سنجي از تمامي شهرهاي کشور انتخاب‌شده‌اند.

وي با اشاره به اين‌که 40 بازيکن جديد تيم ملي هندبال نوجوانان از رده سني نونهالان آغاز به کارکرده‌اند، افزود: ما طي سال‌هاي گذشته در راه‌يابي به مسابقات آسيايي ناکام بوديم و با توجه به اينکه نتوانستيم در مسابقات بحرين به دليل مسائل امنيتي شرکت کنيم و بازيکنان و بنده از تيم ملي جدا شديم، اميدواريم ظرفيتي حاصل شود تا ناکامي‌هاي گذشته با شرکت تيم ملي نوجوانان در مسابقات آسيايي 2018 رفع شود.رهبري ادامه داد: اگر بازيکني در رده سني نوجوانان تجربيات مطلوبي را به دست بياورد قطعاً در رده جواني نيز براي کشور افتخارآفرين خواهد شد و بعد از آن همين بازيکنان با تجربه‌هاي موفق در تيم ملي بزرگ‌سالان خواهد درخشيد.

سرمربي سابق تيم ملي هندبال نوجوانان ايران بابيان اينکه يکي از اصلي‌ترين مشکلات تيم ملي هندبال بزرگ‌سالان در دو سال آِينده بالا رفتن سن بازيکنان خواهد بود، گفت: با اين وجود گزينه بهتري از بازيکنان جوان جايگزين بازيکنان بزرگ‌سال نمي‌شود.وي تأکيد کرد: براي اين‌که بازيکنان نوجوان جهت حضور رده سني بزرگ‌سالان آماده شوند بايستي در ميادين و مسابقات آسيايي و جهاني شرکت کنند.رهبري با تأکيد بر اينکه هندباليست‌هاي ايران تا پنج سال گذشته در همه رده‌هاي سني صاحب سکوي نخست و سهميه جهاني کسب مي‌کردند، اظهار کرد: ما دو دوره در رده‌هاي نونهالان و نوجوانان سهميه کسب کرده بوديم و در مسابقات جهاني حضور مي‌يافتيم و در مقطعي نتوانستيم سرمايه‌گذاري‌ها را ادامه بدهيم و در مقاطع پايين‌تر موفق عمل نکرديم.سرمربي سابق تيم ملي هندبال نوجوانان ايران بيان داشت: نسلي که توانسته بود در ميدان‌هاي آسيايي و جهاني حضور يافته و کسب تجربه کند که بعدها اين رده را نسل طلايي هندبال ايران نام گذاشتند، آمدند و ادامه موفقيت‌هايي که در آسيا کسب کرده بودند تيم ملي قدرتمند بزرگ‌سالان را تشکيل دادند و افتخارآفريني‌هايي در بازي‌هاي گوانجو، آسيايي و 2015 قطر کسب سهميه کرده و حضور يافتند.وي با اشاره به اينکه تيم ملي اسبق هندبال نوجوانان به دلايلي حذف شد، گفت: بازيکنان تيم ملي اسبق هندبال نوجوانان تجربه‌هاي خوبي کسب کرده بودند و براي حضور در رده بزرگ‌سالان آماده بودند ولي متأسفانه ما در حين اعزام به بحرين اجازه به دليل مسائل امنيتي اجازه حضور ندادند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون