جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

مديرکل فرهنگي،هنري آموزش و پرورش خبر داد:
پيش بيني شرکت4ميليون نفر در پرسش مهر


خلاقيت جالب معلم ساوه‌اي در ساعت درس تربيت‌بدني


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


اخبار خارجي


زنگ تفريح
مدارس لبنان

 مديرکل فرهنگي،هنري آموزش و پرورش خبر داد:
 پيش بيني شرکت4ميليون نفر در پرسش مهر 

مديرکل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش گفت:قصد داريم کنگره ملي پرسش مهر 17 رييس جمهوري را در بازه زماني 5 تا 20 اسفندماه در سالن اجلاس سران برگزار کنيم و اميداريم هماهنگي هاي لازم براي حضور رئيس جمهور انجام شود.

به گزارش پانا؛ مهدي علي اکبرزاده در دومين نشست اعضاي ستاد اجرايي پرسش مهر 17 رييس جمهور که در ساختمان علاقمندان برگزار شد اظهار داشت: اداره کل فرهنگي، هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي آموزش و پرورش دستورالعمل اجرايي پرسش مهر 17 رياست جمهوري را از 3 مهر با امضاي وزير به استانها ابلاغ کرد.

وي افزود: دومين جلسه ستاد اجرايي پرسش مهر 17 در حالي آغاز مي شود که لينک پرسش مهر در سايت اداره کل فرهنگي هنري اردوها و فضاهاي پرورشي قرار گرفته، پوستر فراخوان پرسش مهر در اختيار استانها، دانشگاه فرهنگيان و مدارس خارج از کشور نيز قرار گرفته علاوه بر آن فرم آماري و ارزيابي عملکرد طراحي و در اختيار استانها قرار گرفت و فرم فراخوان هر خانواده پاسخ طراحي شد.

مديرکل فرهنگي، هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي ادامه داد: هماهنگي لازم با اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران جهت تشکيل دبيرخانه تحويل آثار انجام شده و مديرکل شهر تهران به عنوان رئيس ستاد اجرايي تحويل آثار پرسش مهر معرفي شده
است.

وي گفت: البته بخشنامه پايداري که تاکيد وظايف استانها و ساير دستگاه ها در زمينه پرسش مهر است سال گذشته به استانها ارسال شده و امسال فقط بخشنامه هاي تکميلي به آنها ارسال مي شود.

علي اکبرزاده تصريح کرد: آمار حضور 28 استان به جز استان هاي بوشهر، تهران،بيش از 3 ميليون و 500 هزار نفر در پرسش مهر شرکت کرده اند و پيش بيني مي کنيم به بيش از 4 ميليون نفر برسد که در دوره ابتدايي اول 164 هزار و 555 نفر ، ابتدايي دوره دوم 741 هزار و 299 نفر ، متوسطه اول 548 هزار و 443 نفر ، متوسطه دوم 436 هزار و 986 نفر ، دانشجومعلمان 89 هزار و 34 نفر و تعداد خانواده هاي شرکت کننده 1 ميليون و 250 هزار نفر بوده است.

علي اکبرزاده افزود: تاريخ تحويل آثار از 25 تا 27 دي ماه در کانون فرهنگي تربيتي شهيد مفتح شهرتهران انجام مي شود که بلافاصله پس از تحويل آثار نمايشگاه کوچکي در کانون مفتح برگزار خواهد شد .


 خلاقيت جالب معلم ساوه‌اي در ساعت درس تربيت‌بدني 

يک معلم ساوه اي در اقدامي جالب درس تربيت بدني را با زمين پارچه اي به دانش آموزان آموزش داد.

به گزارش پانا، با اجراي طرح‌هايي مانند المپياد درون مدرسه اي، حياط پويا، ورزش صبحگاهي و ... در قالب برنامه هاي معاونت تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش و دعوت به ايجاد خلاقيت و هر چه شاداب‌تر برگزار شدن ساعت درس تربيت‌بدني، معلمين اين درس دست به خلاقيت‌هاي جالبي مي‌زنند.

يک معلم تربيت‌بدني ساوه‌اي در دبستان پسرانه‌ شهيد مسعود جعفري، در راستاي اجراي درس تربيت‌بدني و ايجاد انگيزه ميان دانش‌آموزان، اقدام به ايجاد زمين هندبالي ساده پارچه‌اي کرد که با قرار گرفتن 4 بازيکن براي هر تيم درون اين زمين با قابليت چرخش و پرش، صحنه‌هاي جالبي از دفاع و حمله در کار گروهي را فراهم آورده که با هيجان خاص برگزار مي‌شود. اين بازي حتي در زنگ‌هاي تفريح نيز مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفته است.


 از گوشه و كنار 

50 درصد از تعليمات آموزش و پرورش حول محور تربيت اسلامي است

مديرکل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران گفت: حدود 50 درصد از تعليمات آموزش و پرورش حول محور مسائل تربيتي که نشأت گرفته از اسلام است، حرکت مي‌کند.به گزارش ايسنا، عبدالرضا فولادوند در مراسم امضاي تفاهم‌نامه مرکز رسيدگي به امور مساجد با اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان‌ تهران با تسليت رحلت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اظهار کرد:‌ تعليم و تربيت دانش‌آموزان از اهميت خاصي برخوردار است. تمدن اوليه اسلام که پيامبر (ص) آن را بنا نهاده، از مساجد شکل گرفت و مساجد نقش مهمي را در تعليم و تربيت و عبادات مردم ايفا مي‌کردند. پس از توسعه استعمار بر جوامع، آن‌ها با مطالعه بر تمدن اسلامي به نقش مساجد و حوزه‌هاي علميه پي بردند و درصدد تضعيف اين مراکز و پايگاه‌هاي انساني افتادند. در شبه قاره هند اولين يورش به مساجد و مدارس بود.فولادوند تأکيد کرد:‌ حدودا 50 درصد از تعليمات آموزش وپرورش ما حول محور مسائل تربيتي که نشأت گرفته از اسلام است حرکت مي‌کند. ما بايد به افکار جوانانمان در مساجد احترام بگذاريم. صرفا فقط به ترميم و نگهداري مساجد نبايد بپردازيم بلکه بايد مسائل آموزشي نيز مد نظر باشد.او در ادامه با بيان اينکه آسيب‌هاي اجتماعي مختلفي در تمام جوامع و همچنين در جامعه ما وجود دارد، گفت: دليل اين آسيب‌هاي اجتماعي فاصله با تعاليم قرآني و مساجد است.


معاون وزير آموزش و پرورش:

فرهنگ سازي براي کاهش خشونت بايد از زمان دانش آموزي انجام شود

مهدي فيض در دومين نشست اعضاي ستاد اجرايي پرسش مهر17 رييس جمهوري که در ساختمان علاقمندان برگزار شد اظهار داشت: کارهاي تعليم و تربيت امري دراز مدت است و به نوعي مي توان گفت باغبان نهالهايي است که در آينده محصول آنها خير و برکتي براي جامعه است که از آن استفاده مي کنند و حتي اگر يک نفر از فعاليتهاي تعليم و تربيت بهره مند شود کار ارزشمندي است.به گزارش فانوس ؛ با آمار نمي توان فعاليت ها را ارزيابي کرد.معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نمي توانيم فقط با آمار و از جهت کمي فعاليتها را مورد ارزيابي قرار دهيم زيرا هرچقدر که کارهاي کيفي بزرگ انجام شود اثربخشي بيشتري دارد هرچند کميت نيز اگر زياد باشد مايه خوشحالي است.معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش افزود: هدف و وظيفه آموزش و پرورش فرهنگ سازي تعليم و تربيتي براي کاهش خشونت در جامعه و خانواده هاست. ما بايد در فرهنگ خود ياد بگيريم که سخن مخالفان را بشنويم و بدانيم که بايد سليقه هاي مختلف را در همه عرصه ها تحمل کنيم و نگذاريم که خداي ناکرده صداي مخالفي کار را به خشونت بکشاند.وي يادآور شد: براي حل معضل خشونت بهترين سن ، سنين کودکي و دانش آموزي است و ما مي توانيم با فرهنگسازي مناسب بر جنبه هاي مختلف از خشونت در جامعه پيشگيري کنيم .پرسش مهر امسال مي تواند نگاه در زمينه خشونت را اصلاح کند.فيض گفت: سوال امسال پرسش مهر مي تواند نگاه در زمينه خشونت را از سطح مدرسه تا دانشجومعلمان اصلاح کند و بخشي از مشکلات را برطرف نمايد . بايد در پرسش مهر تنوع رشته ها را زياد کنيم تا هر دانش آموز و يا شخصي که مي خواهد در پاسخ پرسش مهر وارد شود با هر هنري در اين زمينه شرکت نمايد بنابراين مي توانيم در پايه هاي مختلف تحصيلي تنوع رشته ها را زياد کنيم تا دامنه مخاطبين بيشتري از 13 ميليون دانش آموز در پاسخ پرسش مهر شرکت کنند و ابزاري مناسبي براي انتشار مقوله فرهنگي مطرح شده در پرسش مهر در جامعه باشد.


 كاغذ اخبار 

باقرزاده خبر داد

توليد نرم افزار آموزش با گوشي همراه براي 100 سوادآموز نهضت

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي گفت: توليد نرم افراز براي آموزش سواد از طريق تلفن همراه در مراحل آزمايش و توليد بوده و براي 100 نفر به صورت آزمايشي اجرا مي شود.علي باقرزاده در گفت و گو با پانا، در پاسخ به اين سوال که توليد نرم افراز براي آموزش سواد از طريق تلفن همراه در چه مرحله اي است؟ گفت: با توجه به زيرساخت هاي مطلوب مخابراتي در کشور و ضريب نفوذ بالاي تلفن همراه، استفاده از تبلت و گوشي همراه براي مقاصد آموزشي در اولويت کاري سازمان سوادآموزي قرار دارد. باقرزاده با بيان اينکه امروزه رويکردهاي آموزشي تغيير کرده است،اظهار کرد: اگر به سمت آموزش هاي سيار برويم، نتايج مطلوب تري را کسب خواهيم کرد. هدف کلي برنامه مبارزه با بي سوادي در ايران تربيت شهروندان مومن و با سواد است. رئيس سازمان نهضت سوادآموزي گفت: توليد نرم افراز براي آموزش سواد از طريق تلفن همراه در مراحل تست بوده و توليد شده است. آموزش از اين طريق پروژه اي تحقيقاتي است و به لحاظ حقوقي و فني اقدامات لازم انجام گرفته است. معاون وزير آموزش و پرورش بيان کرد: پس از توليد اين نرم افزار به صورت آزمايشي، 100 نفر تحت پوشش طرح آموزش الکترونيکي قرار گرفته اند. باقرزاده در پايان يادآور شد: اگر اثربخشي طرح آزمايشي آموزش الکترونيکي مثبت باشد و هزينه و زمان کمتري نسبت به آموزش حضوري ببرد مرحله بعدي آزمايش آن در مقياس بزرگتر انجام خواهد گرفت.


رئيس مرکز سلامت و محيط کار وزارت بهداشت مطرح کرد

تعطيلي مدارس در روزهاي ناسالم هوا از روي ناچاري

رئيس مرکز سلامت و محيط کار وزارت بهداشت گفت: تعطيلي مدارس راه حل اساسي براي حل مشکلات آلودگي هوا نيست، بلکه مقطعي و کوتاه مدت است تا کودکان و نوجوانان بيشتر دچار آسيب نشوند و در واقع از روي ناچاري اين تصميم گرفته مي‌شود.به گزارش فارس، خسرو صادق نيت در پاسخ به اين سؤال که آيا تعطيلي مدارس تنها چاره مشکل آلودگي هوا است بيان داشت: مسلماً چاره اساسي نيست بلکه مقطعي و کوتاه مدت به شمار مي‌رود تا کودکان و نوجوانان بيشتر دچار آسيب نشوند و سلامتي آنها به خطر نيفتد چرا که سلامتي آنان از هر مسئله‌اي مهم‌تر است و در واقع از روي ناچاري اين تصميم گرفته مي‌شود وگرنه اين راه حل اساسي نيست.


تكذيب توزيع شير مدارس در هواپيما

رئيس کميته شير مدارس درباره اخبار مبني بر توزيع شير مدارس در هواپيما که به تازگي در فضاي مجازي منتشر شده است، توضيح داد.جعفر آبادي رئيس کميته شير مدارس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص خبر مبني بر توزيع شير مدارس در هواپيما اظهار داشت: توزيع شير در مدارس هنوز به طور کامل در استان ها صورت مي‌گيرد، بنابراين توزيع اين شير رايگان در هواپيما تکذيب مي شود.وي ادامه داد: بخشنامه توزيع شير در مدارس از هفته گذشته آغاز شده است و حتي هنوز به مرحله کاملي از توزيع شير در مدارس هم نرسيده ايم.جعفر آبادي بيان کرد: اين نوع شيري که در تصوير مشاهده مي شود از نوع پاکتي است و لازم به ذکر است که شيرهاي پاکتي از زمان توليد تا توزيع بايد به مدت 10 روز در قرنطينه باشند، اين در حالي است که تنها يک هفته از ابلاغ توزيع شير در مدارس استان مي‌گذرد.


رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي خبر داد:

توزيع يك هزار تبلت بين دانش آموزان نيمه بينا

رئيس سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنايي گفت: سال گذشته طي دو نوبت حدود يک هزار تبلت بين دانش‌آموزان نيمه بينا توزيع شد.به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ، مجيد قدمي در خصوص فعاليت‌هاي انجام شده براي دانش‌آموزان نيمه بينا اظهاركرد: سال گذشته طي دو نوبت حدود يک هزار تبلت براي دانش‌آموزان نيمه بينا توزيع شد.

رئيس سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنايي افزود: هزينه دارو، خدمات توان‌بخشي مانند واکر و ويلچر را هم تأمين کرديم.وي با تأکيد بر اينکه مشکل تمام دانش‌آموزان استثنايي را حل مي‌کنيم، خاطرنشان کرد: نمي‌گذاريم کسي باقي بماند که مشکلي داشته باشد، ضمن اينکه به هيچ کسي جواب منفي در خصوص کمک نمي‌دهيم.قدمي با بيان اينکه اکنون فشار اوليه در خصوص مشکلات را پشت سر گذاشته‌ايم، افزود: تأمين خدمات توان‌بخشي بالغ بر 7 ميليارد تومان هزينه داشت که تمامي آنها را پرداخت کرديم.

رئيس سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنايي با بيان اين كه تأمين دارو، هزينه وسايل توان‌بخشي و هزينه خدمات توان‌بخشي را پرداخت کرده ايم؛ بيان كرد: هزينه عينک و اعمال جراحي دانش‌آموزان استثنايي را هم تقبل كرديم و ضمناً هزينه يک سري جراحي‌ها تا سقف 30 ميليون تومان نيز پرداخت شده است.


 اخبار خارجي 

ممنوعيت استفاده از پوشيه در مدارس لتوني

بر اساس قانون تصويب شده در لتوني، هيچ شهروندي حق ندارد با پوشيه در اماکن عمومي که شامل مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشي نيز مي شود، تردد کند و با متخلفان برخورد خواهد شد.

به گزارش پانا به نقل از رويترز، دولت لتوني با تصويب قانون ممنوعيت استفاده از پوشيه در مراکز آموزشي اين کشور، خواهان اجراي دقيق آن از ابتداي سال 2017 شد.

بر اساس همين قانون تصويب شده، هيچ شهروندي حق ندارد با پوشيه در اماکن عمومي که شامل مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشي نيز مي شود، تردد کند و با متخلفان برخورد خواهد شد.

دولت لتوني هدف از اجراي اين قانون را برقراري بيشتر امنيت و نظم و مقابله با حملات تروريستي احتمالي برشمرده است.

در سال گذشته ميلادي بيش از يک ميليون مهاجر مسلمان از کشورهاي خاورميانه و شرق آفريقا وارد اتحاديه اروپا شده‌اند.


 زنگ تفريح 
 مدارس لبنان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون