جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه


تعلق خاطر «مرد تاريخي» به ميراث ايران


اخبـــــــــار


خبر


د‌‌يد‌‌ني ها


قصار اما...


عكس روز


 عكاسخانه 

يکي از مکانهاي ديدني دبي "پارک خور است".اين پارک در امتداد خور دبي و در حد فاصل دو پل المکتوم و القرهود قرار گرفته است.


 تعلق خاطر «مرد تاريخي» به ميراث ايران 

26 سال پيش، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در زمان رياست جمهوري‌ به موزه ملي ايران رفت و در يادگاري که در دفتر اين موزه در آن زمان نوشت، توجه به ميراث فرهنگي را بسيار مهم دانست؛ به اندازه‌اي که خود در دوران مسئوليتش از محوطه‌هاي مختلف ميراث فرهنگي بازديد مي‌کرد.

به گزارش ايسنا، مهدي حجت، بنيانگذار سازمان ميراث فرهنگي که در آن زمان هنوز رئيس اين سازمان و معاون وزير وزارت آموزش عالي بود، هاشمي رفسنجاني را در اين بازديد همراهي مي‌کرد.

او در کنار توضيحاتي که درباره‌ي اهميت اين موزه به او داد، يک درخواست نيز ار ئيس‌جمهور وقت داشت.

«حجت» با اين توضيح که در آن زمان - سال 1369 - سازمان‌هاي وابسته به رياست جمهوري در سطوح کوچکتر از ميراث فرهنگي مانند سازمان‌هاي تربيت بدني يا انرژي اتمي که مسئوليت‌هاي محدودي نيز داشتند، در حد معاونت رياست جمهوري بودند، به ايسنا مي‌گويد: اين در حالي بود که سازمان ميراث فرهنگي فقط در حد يک معاون وزير بود که در جلسات کابينه هم حضور نداشت،‌ بنابراين در ديدار آن روز آقاي هاشمي از موزه ملي ايران اين بحث را مطرح کردم.

وي در ادامه با يادآوري لحظات آن روز، ادامه مي‌دهد: «خاطرم هست که اين صحبت‌ها را در حين بازديد ايشان از موزه ملي انجام مي‌داديم، خسته شده بودند، روي صندلي نشستند تا پس از استراحت به بازديد ادامه دهند، من هم از فرصت استفاده کردم و اين مطلب را گفتم.»

قائم مقام سابق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مي‌گويد: در آن روز خدمت ايشان گفتم؛ سازمان ميراث فرهنگي با حدود چند هزار عضو و مسئوليت سنگينش در قبال تمام مواريث فرهنگي، در حد معاون وزير است و در کابينه‌ي دولت حضور ندارد تا بتواند مشکلات را مطرح کند، در حالي که کارش به همه‌ي اعضاي کابينه مانند وزارت امورخارجه، دادگستري، دارائي و حتي آموزش و پرورش مربوط است. اين يک مشکل براي ميراث فرهنگي است.»

به گفته‌ي حجت، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اين‌طور پاسخ داد: «اگر فردا اين مطلب را در نامه‌اي به من منعکس کنيد، قول مي‌دهم که بلافاصله اين را تصويب کنم و بتوانيم اين سازمان را در هيات دولت به عنوان معاون رئيس جمهور داشته باشيم.»

وي ادامه مي‌دهد: در آن زمان نخست موظف بودم براي انجام اين کار با وزارتخانه مطبوع خود مشورت کنم، در جلسه و پس از پايان صحبت‌هايم، يکي از افراد حاضر در جلسه که جواني تازه‌کار هم بود، به من گفت «شما بهتر است تقوا پيشه کنيد، معاون وزير با معاون رئيس جمهور فرقي ندارد»، همچنين آقاي وزير گفت، «چون تازه کتابخانه ملي را از وزارت‌خانه جدا کرده‌اند، اگر بخواهيم سازمان ميراث فرهنگي را نيز به اين زودي از اين وزارتخانه جدا کنيم، آن باعث مي‌شود که فکر کنند، وزارت فرهنگ و آموزش عالي، يک وزارتخانه‌ي ضعيف است، شما قدري صبر کنيد و بعد از آن اين کار را انجام دهيد.»

بنيانگذار سازمان ميراث فرهنگي تاکيد مي‌کند: اين‌که در آن زمان مي‌توانستيم يک عضو از هيات دولت باشيم و کارهاي بزرگي انجام دهيم، تفاوت زيادي مي‌کرد تا اين که حدود 15 سال بعد اهميت اين قضيه را متوجه شوند.

اگر در سال 1369 اين ميراث به ارکان و اعضاي دولت وصل مي‌شد و ارتباط ميراث فرهنگي از طريق هيات دولت و اعضاي دولت مطرح مي‌شد و رئيس سازمان مي‌توانست مانند امروز اختياراتي در حد معاون رئيس جمهور داشته باشد، شرايط اين سازمان مانند امروز نبود، در واقع امروز شرايط تثبيت شده بودند.


 اخبـــــــــار 

نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين به خط ام السلمه

نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين به خط ام السلمه با مشارکت موزه و کتابخانه ملي ملک در نگارخانه فرهنگسراي گلستان برگزار مي شود.

به گزارش شاپرك، بيست و پنجم دي‌ماه تا هشتم بهمن ماه نگارخانه فرهنگسراي گلستان از ساعت 9 تا 18 ميزبان برگزاري نمايشگاه نسخ خطي دعاي صباح اميرالمومنين است.

دعاي پرفيض و اثرگذار صباح از جمله دعاهاي معروف در زمينه علم، حکمت و آداب براي اهل معرفت است. نسخه خطي نفيس دعاي صباح کتابخانه و موزه ملي ملک هاي ديگري ارزشمند است زيرا صاحب اين اثر بي بديل يک بانوي ايراني است. در حقيقت اين نسخه از دعاي صبح دعا مايه فخر و مباهات بانوان ايران زمين است چرا که نسخ خطي دعاي صباح توسط بانوي خوشنويس به نام ام سلمه دختر فتحعلي شاه قاجار و زيبا چهر خانوم گرجي تبار به رشته تحرير درآمده است.

گفتني است ام سلمه از جمله خوشنويسان معروف و سرايندگان قرن 13 هجري قمري است که از محضر اساتيد بزرگ خوشنويسي بسياري مانند آقا زين العابدين اصفهاني و حاج علي آقا فرزند محمد علي خان نظم الدوله بهره برده است.

از علاقمندان به تماشاي دعاي صباح اميراامومنين اثر ام سلمه دعوت مي شود پنجم دي‌ماه تا هشتم بهمن ماه از ساعت 9 تا 18 به نگارخانه فرهنگسراي گلستان به نشاني نارمک، خيابان گلستان، پايين‌تر از ميدان هلال احمر مراجعه کنند.


کريستن بوش، باغي فوق العاده زيبا در آفريقا

باغ "کريستن بوش" واقعا سزاوار داشتن القابي چون بهترين، زيباترين و خيره کننده ترين را دارد. باغي در آفريقاي جنوبي که زيباترين در جهان است و بازديد از آن براي تمام مسافران کيپ تاون واجب.!اين باغ گياه شناسي تنها 13 کيلومتر از مرکز شهر کيپ تاون فاصله دارد. مطمئن باشيد که سفر شما به اين شهر تنها باديدن اين باغ تکميل خواهد شد. نه تنها براي تماشا کردن کوه ها و منظره هاي مسحور کننده باغ، بلکه به دليل داشتن ويتريني از گياهان بومي آفريقايي که تنها در اين باغ زيبا قابل لمس و مشاهده هستند. باغ کريستن بوش بيشتر از 7000 گونه گياهي در دل خود دارد که مي تواند زيبايي اش را به رخ شما بکشد. داخل گونه هاي گياهي باغ، بسياري از گونه هاي نادر هستن که ديدار آنها نيز خالي از لطف نيست. چون اين گونه هاي نادر و کمياب تنها در باغ کريستن بوش قابل مشاهده اند.همچنين مي توانيد شاهد ديدار با مجموعه اي غني از گياهان آلپينس «alpines» و سرخس باشيد. تمام اين گونه ها به طور کاملا طبيعي در جنوب آفريقا رشد مي کنند. هنگام ورود به باغ عطري به مشام شما ميرسد آشنا که مستتان مي کند. بويي از گياهان معطر دارويي.در قسمتي از باغ نيز به شما آموزش مي دهند تا چگونه با کمترين ميزان استفاده از آب، از باغ خود محافظت کنيد و شاهد رشد گياهانتون باشيد. پياده روي روي پل را هم به هيچ وجه فراموش نکنيد. پلي که به شما اجازه ميدهد تا از ديد ميمون يا پرنده ها و از بالا به طبيعت کنيد. اين راه که جذاب ترين راه پياده روي در جهان شناخته شده است، حدود 12 متر از زمين ارتفاع ميگيرد و تنها دو بار با زمين برخورد مي کند. با اين همه ثروت و غني بودن باغ، تعجب آور نيست که باغ ملي گياه شناسي کريستن بوش به عنوان يکي از زيباترين و بزرگترين باغ هاي جهان ياد شود و در ميراث جهاني يونسکو به ثبت برسد.


 خبر 

ثبت ملي منزل پدري آيت‌الله «هاشمي رفسنجاني»

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري رفسنجان از تدوين پرونده ثبت ملي خانه پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني خبر داد.به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، حسن حسيني با اعلام اين خبر گفت: منزل پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يک بناي تاريخي متعلق به دوره پهلوي اول است که در بهرمان واقع‌شده و پرونده اين خانه تاريخي براي ثبت در فهرست آثار ملي در حال تدوين است.

وي افزود: قدمت اين خانه تاريخي به دوران پهلوي اول بازمي‌گردد و 1200 متر مساحت و 350 مترمربع زيربنا دارد.

حسيني بيان کرد: منزل پدري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در شهر بهرمان هم از جهت معماري و هم از جهت معنوي داراي اهميت بسياري است.

اين منزل تاريخي شامل يک سالن بزرگ که محل دسترسي به ساير اتاق‌ها است، يک بادگير بزرگ و يک مطبخ به سبک قديم است و بسياري از جلسات قبل از انقلاب در اين منزل برگزار مي‌شده است.


خطر نشست زمين در کمين کاخ نياوران و صاحبقرانيه

کاخ‌هاي نياوران و صاحبقرانيه در خطر نشست زمين قرار دارد؛ البته کار استحکام‌بخشي آنها در مرحله انجام مطالعات است.محمد حسين بحرالعلومي، عضو هيئت علمي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ به برگزاري همايش مرتبط با نحوه استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي در مقابل زلزله در هفته گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: اگر راهکارهاي ارائه شده در اين جشنواره عملي شوند، تأثير خوبي بر روي کار افرادي مي‌گذارد که در زمينه حفظ بناهاي تاريخي فعاليت مي‌کنند؛ يعني با به کار گرفتن راهکارهاي ارائه شده در همايش نحوه استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي در مقابل زلزله، تلاش بر اين است که بناهاي تاريخي کمترين تخريب را در زمان وقوع بلاهاي طبيعي چون زلزله داشته باشند.

وي افزود: امروزه مسائل مالي گريبانگير سازمان ميراث فرهنگي است و از نظر ما خانه‌هاي تاريخي که تبديل به موزه شده‌اند و بناهاي تاريخي که بيشترين بازديدکننده را دارند، اولويت اول استحکام‌بخشي بناهاي تاريخي هستند.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي گفت: هم‌اکنون کاخ گلستان تا اندازه زيادي استحکام‌بخشي شده است اما کاخ نياوران و کاخ صاحبقرانيه در خطر نشست زمين قرار دارد.البته کار استحکام‌بخشي اين بناهاي تاريخي در مرحله انجام مطالعات قرار گرفته و به محض آنکه مشخص شود، چگونه بايد کار را انجام داد استحکام‌بخشي آنها شروع مي‌شود.

بحرالعلومي ادامه داد: من از زمان شروع کار اجرايي استحکام‌بخشي کاخ‌هاي نياوران و صاحبقرانيه اطلاعي ندارم؛ چون کار پژوهشگاه ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي يک کار تحقيقي است و ارتباطي با کارهاي اجرايي ندارد.

وي خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بخش‌هايي از مسجد جامع اصفهان و عالي‌قاپو استحکام‌بخشي نشده‌اند.


 د‌‌يد‌‌ني ها 

ثروتمندترين كشورهاي دنيا؛

"ايالت متحده آمريکا"

ايالت متحده آمريکا به پايتختي واشنگتن دي سي سومين کشور پرجمعيت و سومين کشور پهناور دنيا است. اين کشور در طي جنگ هاي جهاني اول و دوم قدرتش را در دنيا افزايش داد. عوامل زيادي دست به دست هم داده اند تا آمريکا در فهرست ثروتمندترين کشورهاي دنيا قرار بگيرد از جمله آن ها مي توان به موقعيت جغرافيايي خوب، مستعمرات زياد، اقتصاد قوي، در آمد زياد ساکنان و … اشاره نمود.

قاره: آمريکا

ناحيه جغرافيايي: آمريکاي شمالي.

ميزان توليد سرانه ناخالص داخلي در سال 2015 ميلادي: 56,421 دلار

ميزان اميد به زندگي: 79.57 سال

رتبه بندي شادي در سال 2016: 13


 قصار اما... 

هرگز به كسي كه

براي احساس تو ارزش قائل نيست دل نبند...

به خودت بياموز

هركسي ارزش ماندن در قلب تو را ندارد!!


 عكس روز 

موزه "سرگئي پاراجانف"، وي کارگردان و هنرمند جمهوري سوسياليستي ارمنستان شوروي است و يکي از محبوب‌ترين موزه‌هاي در شهر ايروان مي‌باشد


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون