جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3815- تاریخ : 1395/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


روباه کرساک يا روباه ترکمني در خطر انقراض


يک خودروي محبوب برقي مي شود


ميکروب‌هاي روي تلفن همراه


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 روباه کرساک يا روباه ترکمني در خطر انقراض 

جثه ي آن کوچکتر ولي دست وپايش بلند تر از روباه قرمز است. مشخصه ي اصلي اين روباه ،دم نسبتا کوتاهي است که برخلاف ساير گونه ها به زمين نميرسد.

رنگ موهاي انتهائي دم برخلاف روباه معمولي وروباه شني ،قهوه اي تيره يا سياه است.گوش ها نسبتا کوچکند و رنگ پشت آنها دارچيني روشن است.در فصل زمستان موها بسيار بلند و برنگ خاکستري متمايل به سفيد است به طوري که فقط نوک گوش ها ديده ميشود.

پوشش تابستاني کوتاه وبه رنگ نخودي متمايل به قرمز است.زيستگاهش مناطق استپي خشک ونيمه بياباني است.معمولا وابسته به نقطه خاصي نبوده واکثرا در حال حرکت است و از لا نه ي ساير جانوران که در راه مي بيند استفاده ميکند.در ايران فقط در نواحي ترکمن صحرا زندگي مي کند.پراکنش جهاني:ترکستان مغولستان،افغانستان،شمال منچوري،چين تا تبت.اغلب شب گرد است.در گروههاي کوچک يا جفت جفت ديده ميشود.ولي به تنهايي شکار ميکند.

معمولا در لانه متروک جانوراني نظير گورکن ساکن مي شود. بسيار چابک وبازيگوش است و مي تواند از درختان بالا رود. در گذشته شکار آن با عقاب متداول بوده.

بعضي نيز آن را به عنوان حيوان خانگي نگهداري مي کرده اند.از جوندگان کوچک،خرگوش،خزندگان پرندگان ،قورباغه،حشرات و لاشه حيوانات تغذيه مي کند.معمولا پوست خارپشت هايي که توسط اين حيوان شکار شده اند در نزديک لانه اش مشاهده مي شود.به علت با ارزش بودن پوستش، شکارچيان بااستفاده از وسيله نقليه موتوري آن را تعقيب وشکار مي کنند. به همين علت به شدت کاهش يافته و خطر انقراض آن را تهديد مي کند.

آسموني


 يک خودروي محبوب برقي مي شود 

يک خودروي محبوب قديمي بازسازي مي شود، اما اين بار به جاي بنزين با الکتريسيته حرکت مي کند و مي تواند پس از 30 دقيقه شارژ 270 کيلومتر را طي کند.به گزارش مهر شرکت فولکس واگن با الهام از طرح Volkswagen Type-2 icrobus که در دهه 1960 و 1970 ميلادي بسيار محبوب بود، اکنون طرح اوليه يک ميني واگن را منتشر کند. ميني واگن جديد که ID Buzz نام دارد خودرويي الکتريکي و مجهز به فناوري هاي نوين از جمله سيستم خودران است.ID Buzz داراي دو موتور است. موتور اصلي که پشت خودرو است، قدرتي معادل 201 اسب بخار دارد.اما با توجه به موتوري که در محور جلو قرار گرفته، قدرت کل آن افزايش يافته و به 369 اسب بخار نيز مي رسد. ID Buzz سرعت صفر تا 60 مايل در ساعت را طي پنج ثانيه طي مي کند اما حداکثر سرعت آن حدود 99 مايل برساعت تخمين زده مي شود. انرژي مورد نياز خودرو در يک باتري مسطح ذخيره مي شود که در زير خودرو مخفي شده و ظرفيت 111 کيلووات ساعت را دارد. به اين ترتيب مي تواند 270

کيلومتر را با يک مرتبه شارژ طي کند. همچنين ون جديد مجهز به سيستم «ترکيب شارژ» است که مي تواند طي 30 دقيقه 80 درصد انرژي مورد نياز خودرو را تامين کند.از سوي ديگرID Buzz داراي دو حالت رانندگي است. به عبارت ديگر علاوه بر راننده در صورت لزوم مي توان آن را در وضعيت خودران نيز قرار داد. در همين راستا مجهز به يک سيستم واقعيت مجازي است که اطلاعات مربوط به نقشه، سرعت، ميزان باتري و موارد مربوط ديگر را نيز در شيشه جلوي خودرو نشان مي دهد.

شرکت فولکس واگن تصميم دارد در سال 2020 ميلادي خط توليد اتومبيل هاي ID را ارائه کند.


 ميکروب‌هاي روي تلفن همراه 

با اين که هنوز ضرر تشعشعات ساتع شده از اسمارت فون‌ها براي بدن و مغز ثابت نشده است و دانشمندان مختلف نظرات مختلفي در اين باره دارند، همه باور دارند که اسمارت فون‌ها يکي از کثيف‌ترين وسايل اطراف ما هستند که مي‌توانند موجب بيماري‌هاي بسيار بدي شوند. اسمارت فون‌ها را مي‌توان مخازن پاتوژن‌ها (عوامل بيماري‌زا) دانست. زيرا آن ها با صورت، گوش‌ها، لب‌ها و دستان کاربران مختلف برخورد دارند.برخي از اين باکتري ها مي‌توانند موجب بيماري‌هايي مثل آنفولانزا يا التهاب ملتحمه شوند يا حتي اينکه به عفونت‌هاي کشنده منجر شوند.پس حالا و پيش از آنکه دوباره گجت همراه خود را سر ميز غذا ببريد، نگاهي به ميکروب ها و باکتري‌هايي که اين اشيا مي‌توانند با خود داشته باشند بيندازيد.


 گنده تر از دروغ 

روال قبل

مهدي طوسي

گفته مي شود كه فدراسيون فوتبال تصميم دارد كه كي روش سرمربي مسئله دار و پر حاشيه تيم ملي ايران را بيندازد كنار و از يك مربي داخلي كه حاشيه كمتري دارد را به استخدام در بياورد!

هميشه در فدراسيون هاي ما رسم بر اين بوده كه مربي هاي تيم ملي همه جوره در اختيار آقاي رئيس بوده اند اما اين كي روش روال را به هم زده و كار را جوري پيش برده كه رئيس بايد در خدمت آقاي مربي باشد لذا به همين دليل مقامات ارشد فوتبال خسته شدند و مي خواهد روال را به همان گذشته برگردانند!


 اما خبر 

دارکوب سبز ايران

دارکوب سبز (نام علمي: Picus viridis). اين دارکوب اروپايي _آسيايي بر خلاف بسياري از دارکوب ها بيشتر وقت خود را روي زمين مي‌گذراند.او از حشرات تغذيه مي‌کند و در شکار مورچه به‌وسيله زبان خيلي بلندش متخصص است و زبان خود را زماني که به آن احتياج ندارد در داخل جمجمه اش مي‌پيچاند و جمع مي‌کند اما وقتي زبانش را بيرون مي‌آورد و دراز مي‌کند طول زبانش چهار برابر طول بدنش مي‌شود. اين پرنده ، 32 سانتيمتر طول دارد و اندازه اش متوسط است. روتنه کاملا سبز، سر داراي لکه هاي قرمز، زير تنه سبز زيتوني و دمگاه زرد مايل به سبز با زرد کمرنگ است.پرنده ي ماده فاقد لکه هاي قرمز در نوار سياه سبيل است، اما هر دو جنس با تارک کاملا قرمز و چشمان سفيد؛ که با رنگ سياه احاطه شده است، ديده ميشود. در پرنده ي جوان ؛ روتنه با خال هاي کمرنگ و زير تنه ، سر و دم با رگه هاي شکسته يا خال هاي تيره اي پوشيده شده است. درپرواز، سبز رنگ با حاشيه بيروني بال ها به رنگ سفيد خالدار به نظر مي آيد.پرنده اي پر سرو صداست و صدايش شبيه «که جو که جو که جو» شنيده مي شود.زيستگاه اين پرنده در جنگل هاي خزان کننده ، پارک ها، کشتزارها و زمين هاي غير محصور با درخت هاي پراکنده به سر برده و در سوراخ هايي که در درخت ها ايجاد کرده، آشيانه مي سازد.در ايران بومي و فراوان است.حفاظت: چنين به نظر مي رسد که اين پرنده، در حال حاضر، نيازي به برنامه ي ويژه حفاظتي ندارد.


 سرمقاله  

لزوم اتخاذ روش هاي درست براي كاهش افت تحصيلي دانش آموزان

مريم اخوان صالح

افت تحصيلي همواره يکي از مشکلات هميشگي نظامهاي آموزشي و يكي از دغدغه‎هاي مهم والدين بوده است.

اگرچه افت تحصيلي از همان سال اول ابتدايي گريبانگير برخي از دانش‏آموزان مي‎شود اما با ارتقاي پايه تحصيلي، بيشتر در دانش‎آموزان نمود پيدا مي‎كند. از عوامل تاثيرگذار در روند افت تحصيلي مي‎توان به مشكلات خانوادگي و نبود آرامش و صلح در فضاي خانواده، تدريس نادرست معلم، بيماري، و... اشاره كرد. منشأ افت تحصيلي هر چيزي كه باشد، استمرار آن مي‌تواند تأثير منفي در آينده تحصيلي و جايگاه اجتماعي دانش‌آموزان به جا بگذارد.

اگرچه درست ‌تر اين است كه دانش‎آموز بر روي پاي خودش بايستد و در زمينه تحصيلي وابسته به پدر و مادر يا ديگران نباشد يكي از دلايل افت تحصيلي در بسياري از دانش‌آموزان، وابستگي آنها به والدين‌شان است؛ به طوري كه اگر والدين نتوانند در زمينه آموزشي به فرزند خود کمک کنند آن وقت زمينه افت تحصيلي به وجود مي‎آيد.

مشكلات خانوادگي نيز به نوبه خود، مي‌توانند تا حد زيادي موجب تضعيف روحيه و افت تحصيلي دانش‎آموزان شوند. از آن جا که کودکان به دليل حساس‌تر بودن، در زمان بروز مشكلات خانوادگي انرژي و توان خود را به سرعت از دست مي‎دهند و نمي‎توانند همزمان با تحصيل ، بار مشکلات و ناملايمات موجود در كانون خانواده را نيز به دوش بکشند خسته و ناتوان مي‌شوند و اين خستگي روحي در کيفيت آموزش آنها به شدت تاثيرگذار خواهد بود.

از ديگردلايل افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌توان به نقش معلمان اشاره كرد؛ گاهي ديده شده تعدادي از معلمان در کلاس درس شروع به شکايت از وضع مادي خود مي‌کنند و اين كه تحصيل در شرايط امروز جامعه فايده اي ندارد و کساني که در جستجوي وضع مادي بهتري مي‎گردند بايد آينده بهتر را در بازار کار جستجو کنند. بايد گفت که اين گونه صحبت‎ها دانش‎آموزان را منحرف مي‎کند و زمينه‎ساز افت تحصيلي آنها و احتمالا ترك تحصيل خواهد شد. همچنين دوستي‎هاي ناسالم نيز سبب افت شديد تحصيلي دانش‎آموزان مي‎شود؛ نبايد فراموش شود كه دوستان در سرنوشت فرزندان بسيار موثر هستند. لذا لازم است والدين به طور غيرمستقيم کنترل مستمر بر روي دوستان فرزندان خود داشته و مراقب ارتباط آنها در خارج از محيط خانواده باشند.

در پايان بايد گفت از آن جا كه دانش‎آموزان مخصوصا در مقاطع پايين‎تر تحصيلي، توانايي و آگاهي كافي نسبت به اهميت تحصيل ندارند، از آموزگاران و اوليا انتظار مي‎رود با اتخاذ روشهاي درست تربيتي و آموزشي نه تنها عوامل ايجاد سرخوردگي در دانش‌آموزان را به حداقل برسانند؛ بلكه موجبات تقويت انگيزه آنها را براي تحصيل فراهم كنند.

akhvan.saleh@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون