جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3810- تاریخ : 1395/10/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

کربلايي زاده :
طنز موجب تمركز در تصميم گيري مي شود


انتشار دفتر شعري از سب


ايستگاه


طنز


شرح عكس


 کربلايي زاده :
 طنز موجب تمركز در تصميم گيري مي شود 

امير کربلايي‌زاده در آستانه نهمين جشنواره طنز سوره گفت: طنز باعث مي شود موادي از سلول‌هاي مغز آزاد شوند که شما بهتر در تصميم گيري‌هايتان و کارهايتان تمرکز داشته باشيد.

به گزارش شيرين طنز، امير کربلايي‌زاده، بازيگر و کارگردان تئاتر و تلويزيون، در گفت‌وگو با پايگاه خبري حوزه هنري، در رابطه با طنز و ويژگي‌‌هاي آن گفت: طنز باعث مي شود موادي از سلول‌هاي مغز آزاد شوند که شما بهتر در تصميم گيري‌هايتان و کارهايتان تمرکز داشته باشيد. حتي از نظر علمي ثابت شده است که خنده و لبخند براي انسان‌هاي موفق در زندگي بسيار مهم است.

وي تصريح کرد: تماشاگر و اثر بايد با يکديگر همذات پنداري کنند و مخاطب بايد حضور خود را در اثر ببيند. کمدين بايد خيلي دقيق و با جزئيات کار خود را انجام دهد.

وي در رابطه با ويژگي‌هاي يک کمدين گفت: کمدين بايد صداقت داشته باشد. بدون اينکه موضع گيري کند، مشکلاتي که وجود دارد را ارزيابي کند و آن را به يک شکل فرحناک تغيير دهد و به مخاطب عرضه کند.

کربلايي زاده بيان کرد: استند‌آپ کمدي نقد چالش‌هاي سياسي اجتماعي و بررسي رفتارهاي سياسي اجتماعي است. ما در حقيقت با استند‌آپ کمدي سعي مي‌کنيم که آن موضوع را به چالش بکشيم و تماشاگر را با خنديدن دچار انديشه بکنيم تا به آن موضوعات فکر کند.

وي در رابطه با تأثيرگذاري فضاي مجازي بر طنز گفت: عصر، عصر تکنولوژي است و خواسته و ناخواسته در صفحات مجازي کليپ ها و فيلم ها در کمترين زمان به دست مخاطب مي رسد. اين موضوع کار را براي يک کمدين سخت مي‌کند. شايد مواردي را که کمدين مي خواهد اجرا کند کليشه‌اي شده باشد و در بسياري از سايت‌ها و صفحات مجازي به آن پرداخته شده باشد؛ اما با اين‌حال به نظر من به حدي چالش‌هاي رفتاري وجود دارد که مي‌تواند مواد اوليه‌اي براي موضوع کمدين باشد.

کربلايي‌زاده با اشاره به خاطره‌اي از دوران نوجواني و جواني خود تصريح کرد: در دوره‌ نوجواني فقط به اين فکر بودم که چطور مي توانم تئاتر کار کنم، چون به خواسته مرحوم پدرم در هنرستان رشته صنعتي خواندم، رشته اي غير از تئاتر، من در زماني متولد شدم که در آستانه شروع جنگ و تغيير و تحول سياسي اقتصادي بود و والدين دغدغه موقعيت کار فرزندان خود را داشتند. بنابراين فضاي هنري اولويت خانواده ها نبود، به خاطر همين من به طور مخفيانه وارد کانون شهيد مطهري شدم و تحت آموزش قرار گرفتم.

وي در رابطه با شروع کار خود در عرصه نمايش گفت: اول به صورت غير رسمي از سال 68 وارد کانون شهيد مطهري شدم و آنجا تئاتر را ياد گرفتم و سال 69 بهترين بازيگر مسابقات جشنواره تئاتر دانش‌آموزي کل کشور شدم.

سال 76 به صورت رسمي آموزش تئاتر ديدم و وارد گروه خانم شهره لرستاني شدم و اجرايي در سالن اصلي تئاتر شهر داشتيم و بعد از آن به صورت حرفه اي در تئاتر بودم.

کربلايي‌زاده با اشاره به حضورش در نمايش‌هاي ديني و مذهبي اظهار داشت: نمايش‌هاي ديني نمايشي‌هايي است که در همه جا وجود دارد و بحث‌هاي ديني و مذهبي را نشان مي دهد.

من در نمايش‌هايي که حضور داشتم شکر خدا نمايش‌هايي بودند که اسلوب و معادله نمايش را داشت. آن نمايش‌ها صرفا براي تهيج مخاطب نبود و فقط دنبال انديشه سازي بود و مردم با فرهنگ ائمه بيشتر آشنا مي‌شدند.

وي در پايان گفت: من اساسا خود را بازيگر مي دانم نه يک کمدين. مهم ترين چيز براي يک هنرمند اين است که تماشاگر او را باور کند و در طنز هم بايد اين‌چنين باشد.

گفتني‌ است نهمين جشنواره طنز سوره با هدف کشف، جذب و پرورش استعدادهاي جوان و ترويج و معرفي طنز فاخر در بخش‌هاي نثر، نظم، داستان کوتاه، مقالات پژوهشي، عکس، کاريکاتور و استندآپ کمدي (مکتوب يا تصويري) و با موضوع آزاد، 25 و 26 دي‌ماه 95 برگزار مي‌شود.


 انتشار دفتر شعري از سب 

گزيده‌اي از اشعار طنز اکبر اکسير به انتخاب خود او در کتابي از سوي نشر مرواريد منتشر شد.

به گزارش مهر، گزيده‌اي از اشعار طنز اکبر اکسير با عنوان اشعار طنز فرانو در دفتر شعري با همين عنوان از سوي انتشارات مرواريد منتشرشد.

او در اين کتاب گزيده‌اي از اشعار خود را از دفاتر شعر «بفرماييد بنشينيد صندلي عزيز»، «زنبورهاي عصل ديابت گرفته‌اند»، «پسته لال سکوت دندان شکن است»، «ملخ‌هاي حاصل خيز»، «مالاريا» و «ماکوتا اونا شيم» درج شده است.همچنين اکسير برخي از اشعار منتشر نشده خود را شامل هفت قطعه شعر نيز در اين کتاب آورده است.

اکسير خالق‌ گونه‌اي تازه از اشعار طنز به شمار مي‌رود که خود با عنوان «فرانو» از آن‌ها ياد کرده و در دهه هشتاد مخاطبان بسياري را براي خود کسب کرده است.

در يکي از اشعار تازه و منتشر نشده اين دفترمي‌خوانيم:

حديث هر وقت مي‌رسيد

خانه زير و رو مي‌شد

کفش و لباس مليحه را مي‌پوشيد

سوار من مي‌شد

با عمو ايثار کشتي مي‌گرفت

ديشب که آمد

نه حرف زد نه خنديد نه شلوغ کرد

از عرفان پرسيدن حديث تب دارد؟

گفت: نه، تبلت دارد

در شعر ديگري از اشعار تازه اين کتاب نيز آمده است:

روزها روزنامه مي‌خواند

شب‌ها B.B.C مي‌بيند

هيچ کس را قبول نمي‌کند

در بيرون مدافع حقوق زنان است

در خانه زنش را کتک مي‌زند

آدم عجيب غريبي است

با شير دريايي عکس يادگاري گرفته

زيرش نوشته:

سمت چپ، نيچه


 ايستگاه 

در نهمين جشنواره طنز سوره،

انتخاب 30 اثر براي ارائه به نمايشگاه

داور بخش عکس نهمين جشنواره طنز سوره گفت: از بين 270 اثر رسيده در بخش عکس، 30 اثر براي ارائه در نمايشگاه انتخاب شد و هم‌زمان با برگزاري اين جشنواره، آثار انتخاب شده در حوزه هنري براي عموم علاقه‌مندان به نمايش درمي‌آيد.

رسول اوليا‌زاده، عکاس پيش‌کسوت و داور بخش عکس نهمين هنري با بيان اينکه بخش عکس طنز براي دومين سال متوالي در جشنواره طنز سوره حضور دارد، اظهار کرد: آثار رسيده به بخش عکس جشنواره طنز سوره امسال نسبت به سال گذشته خيلي بهتر بود. وقتي يک سال جشنواره‌اي برگزار مي‌شود شرکت کننده‌ها با سياست‌هاي برگزار کننده‌ها انس بيشتري مي گيرند و در دوره‌هاي بعدي آثار مرتبط تر ارسال مي‌شود.وي ادامه داد: البته عکاساني هستند که برايشان موضوع جشنواره اهميتي ندارد و هر جشنواره‌اي با هر موضوعي که باشد، يک سري عکس مشخص از خود را مي‌فرستند. برخي هم حرفه‌اي‌هاي شرکت کننده در جشنواره هستند که جشنواره‌هاي مختلف را بررسي و آرشيو عکس‌هايشان را خانه تکاني مي‌کنند و عکس‌هاي مرتبط را به جشنواره مي‌فرستند.

مدير خانه عکاسان جوان گفت: با توجه به بخش ويژه اقتصاد مقاومتي در نهمين جشنواره طنز سوره، خيلي‌ها ناچار شده بودند که عکس توليد کنند و به سراغ اين کار رفتند و به همين دليل نيز آثار تازه و خلاقانه‌اي به دبيرخانه اين دوره ازرسيد.

معتقدم رويکرد جشنواره نسبت به سال قبل بهتر بود و با توجه به همين رويکرد نيز، عکس‌هاي بهتري را شاهد بوديم.اين عکاس پيش‌کسوت خاطرنشان کرد: برخي از آثار ارسال شده به جشنواره هم از طراحي صحنه و کارگرداني استفاده کرده بودند.

اغلب اين آثار نيز از کيفيت قابل قبولي برخوردار بودند. در سال‌هاي اخير، بسياري از عکاسان جوان از اين شيوه براي ثبت تصاوير با کيفيت و با موضوع خاص استفاده مي‌کنند و آثارشان نيز استانداردها و معيارهاي جهاني را دارد.اوليازاده با بيان اينکه در بخش عکس نهمين دوره جشنواره طنز سوره، 270 اثر داوري شد، عنوان کرد: از بين آثار رسيده در بخش عکس، 30 اثر براي ارائه در نمايشگاه انتخاب شد و هم‌زمان با برگزاري اين جشنواره، آثار انتخاب شده در حوزه هنري براي عموم علاقه‌مندان به نمايش درمي‌آيد.


 طنز 

خنده به سبك قهقهه

به انتخاب مهدي طوسي


مرده به زنش ميگه بايد براي دفتر کارم يه منشي پيدا کنم

زنه ميگه مُنشيت بايد زشت و پير و چاق باشه

مرده ميگه خب از فردا خودت بيا منشي شو ديگه!!

هنوز پزشک قانوني علت مرگ مرد رو نفهميده!

**

سرزميني است

که پسرا براي فرار از سربازي و دخترا براي پيدا کردن شوهر به آن عاجزانه پناه مي برند

ولي در نهايت پسرا آخرش بايد برن سربازي

اما انصافا دخترا آرايشگراي خوبي ميشن!

**

ميخوام ازين به بعد از هندزفري به عنوان بند کفش استفاده کنم که خودش خود به خود گره بخوره وقت و بي وقت باز نشه!

**

واقعا خيلي دردناکه…

اين همه زحمت مي کشي هفته رو تموم ميکني، دوباره يکي ديگه شروع ميشه!!

**

ميدونستين چرا يخچال برفک داره؟

چون آنتن نداره

بخدا اگه م?دونستي !!!

نگو ميدونستي که ناراحت ميشم

**

يارو واسه ماهيگيري

نارنجک ميندازه تو رودخانه

يه مشت ماهي ريز و کوچيک مياد رو آب ميزنه زير گريه ميگه … بميرم زدم تو مهدکودکشون؟

**

لطفا به اين مطلب خوب نگاه کنيد…!

"مطلب"

مچکرم تو عروسيتون جبران ميکنم !!!

**

بعضيا همچين اخباره اقتصاد رو دنبال ميکنن انگار تمام داراييشون تو بانک هاي سوييس بلوکه شده!

يارانتو بگير بابا!


 شرح عكس 

كي روش: واي ي ي ي ي! باز اين برانكو عليه من مصاحبه كرد!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون