جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3808- تاریخ : 1395/10/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

مديرعامل تاکيد کرد،
همراهي گام به گام مربيان با سياست‌هاي کلان کانون


حضور3200 دانش‌آموز لرستاني در طرح کانون‌مدرسه


آغاز "سفر کتاب" در استان سيستان و بلوچستان

کانون منتشر کرد
فراخوان نمايشگاه "براتيسلاوا" در دست تصويرگران ايراني


تهران، ميزبان قصه‌گويان برگزيده ايران و جهان


درگذشت غم‌بار عضو کانون بيرجند در اثر آتش‌سوزي


 مديرعامل تاکيد کرد،
 همراهي گام به گام مربيان با سياست‌هاي کلان کانون 

سياست‌هاي کلان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به دست مربيان و در مراکز فرهنگي‌هنري عملياتي و اجرا مي‌شود و بر همين اساس در تدوين سند چشم‌انداز کانون از ديدگاه‌هاي مربيان و کارشناسان بهره‌مند شده‌ايم. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، عليرضا حاجيان‌زاده در جمع مربيان فرهنگي با بيان اين‌ مطلب که راهبردها با هم‌فکري مربيان در جريان سفرهاي استاني و برگزاري جلسات با آنان تدوين شده است، گفت: اجراي اين سياست‌ها - که قرار است به زودي منتشر شود - به جهت رشد و اعتلاي کانون در کتاب‌خانه‌ها به عهد‌ه مربيان است چراکه آن‌ها مي‌توانند گام‌به‌گام در اجرايي کردن اين سياست‌ها قدم بردارند.

وي فراگيري مخاطبان کانون را از بندهاي اصلي اين سند چشم‌انداز دانست و ادامه داد: با اجراي طرح «کانون مدرسه» شرايطي فراهم شده است تا علاوه بر اعضاي کانون فعاليت‌ها و خدمات فرهنگي‌هنري در اختيار ساير کودکان و نوجوانان قرار گيرد. حاجيان‌زاده اضافه کرد: اجراي اين طرح از ابتداي سال تحصيلي 1395 در سراسر کشور آغاز شده و با استقبال خوبي همراه بوده است.

مديرعامل کانون در اين نشست به طرح کانون نمايش و اکران فيلم‌هاي کودک در سالن‌ سينماهاي سراسر کشور نيز اشاره کرد و گفت: کانون در اجراي اين طرح علاوه بر سامان‌دهي اکران فيلم‌هاي کودک به دنبال معرفي کانون و توليدات آن به خانواده‌ها است. وي توجه به خانواده‌ها را يکي ديگر از بندهاي اصلي سند چشم انداز کانون برشمرد و گفت: زماني که اعضا در مراکز حضور دارند با معرفي کتاب‌ها و نمايش فيلم‌هاي مناسب و برگزاري کارگاه‌هاي توجيهي براي خانواده‌ها شرايطي را ايجاد کنيم تا علاوه بر آشنايي با فعاليت‌هاي فرهنگي‌هنري کانون قدم مناسبي نيز در جهت ارتقاي سطح آگاهي خانواده‌ها برداشته شود. مديرعامل کانون راه‌اندازي پرتال کودک و نوجوان را از ديگر اقدامات در مسير گسترش ارايه خدمات کانون به کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها دانست و افزود: اين پرتال با هدف ارايه محتواي مناسب علاوه بر مخاطبان داخل کشور مي‌تواند براي کودکان و نوجوانان ايراني سراسر دنيا مورد استفاده قرار گيرد. توجه به رويکردهاي ديني و انقلابي از ديگر مفاهيمي بود که مدير عامل کانون به آن اشاره و به مربيان فرهنگي تاکيد کرد: يکي از اهداف ما در کانون تربيت نسلي آگاه و دين‌دار است و اين مفاهيم مي‌بايست در توليدات و فعاليت‌هاي ما وجود داشته باشد و در جهت تبين آن قدم برداريم. وي در پايان گفت: هدف از برگزاري جشنواره‌ها در کانون صرفا رقابت و شناساندن برترين‌ها نيست بلکه اين رويدادها بايد در جهت تقويت فعاليت‌هاي کتاب‌خانه‌اي باشد و جشنواره‌ها باعث پيشرفت فعاليت‌ها شود. نشست مربيان فرهنگي کانون سراسر کشور با حضور مديرعامل کانون و رضا قمرزاده معاون فرهنگي روز 12 دي 1395 در سالن کنفرانس شماره 1 مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري تهران
برگزار شد.


 حضور3200 دانش‌آموز لرستاني در طرح کانون‌مدرسه 

همزمان با اجراي طرح کانون‌مدرسه بيش از3200 دانش‌آموز پايه دوم تا ششم ابتدايي از سراسر استان لرستان از فعاليت‌هاي کانون بهره مند مي‌شوند. محمدجواد محمدي مديرکل کانون لرستان درخصوص اجراي طرح کانون مدرسه گفت: اين طرح به منظور بهره‌مندي عموم دانش‌آموزان مدارس از ظرفيت‌هاي موجود مراکز فرهنگي‌هنري همزمان در سراسر کشور اجرا مي‌شود و طي آن دانش‌آموزان دوره ابتدايي در قالب يک برنامه مشخص و هدفمند و از پيش تعيين شده در مراکز کانون حضور پيدا مي‌کنند و با برنامه‌هاي متنوع و جذاب فرهنگي هنري که به سبک و شيوهاي نوين توسط مربيان کانون ارايه مي‌گردد، با مهارت‌هاي زندگي آشنامي شوند. محمدي افزود: با شروع اين طرح در استان لرستان 15 مرکز فرهنگي هنري ثابت مشغول خدمات‌دهي به بيش از3200 دانش‌آموز شده‌اند که اين دانش‌آموزان از 42 مدرسه شامل 112 کلاس از پايه‌هاي دوم تا ششم ابتدايي هستند. وي ضافه کرد: مسوولان مراکز استان با برنامه‌ريزي و هماهنگي با مديران، معاونين پرورشي، مربيان پرورشي و معلمين مدارس با فعاليت‌هاي کانون تناسب‌سازي کردند که در سال تحصيلي 95، 96 در دو سطح يک و دو در حال اجراست. محمدي اظهار داشت: در سطح يک دانش‌آموزان در مراکز کانون حاضر شده و در کارگاه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي با مشارکت مربي و معلم شرکت مي‌کنند و در سطح دو، مربيان کانون به منظور پوشش وسيع‌تري از دانش‌آموزان و با بهره‌گيري از برنامه‌هايي که قابليت جذب تعداد بيشتر مخاطب را دارد، درهرماه يک بار در مدارس حضور پيدا کرده و ويژه‌برنامه‌هايي مانند سفالگري، نقاشي، قصه‌گويي، سرود، هنرهاي نمايشي، معرفي کتاب، معرفي وقايع و... را اجرا مي‌کنند.

مديرکل کانون لرستان در پايان به اجراي طرح کانون مدرسه براي مدارس استثنايي در مرکز فراگير خرم‌آباد اشاره کرد و گفت: 4 کلاس از مدارس استثنايي از اين طرح بهره‌مند شده‌اند.


 آغاز "سفر کتاب" در استان سيستان و بلوچستان 

با برپايي يک نمايشگاه در گالري کانون زاهدان، "سفر کتاب" در استان سيستان و بلوچستان رسما آغاز شد.

در مراسم افتتاح اين رويداد فرهنگي، مديرکل کانون استان گفت: در اين نمايشگاه 350 عنوان کتاب از تازه‌ترين انتشارات کانون پرورش فکري و ديگر انتشارات حوزه کودک و نوجوان به نمايش گذاشته شده است.

حسن معزي افزود: اين حرکت فرهنگي که مدتي است در کشور آغاز شده، راهي است براي معرفي تازه‌ترين کتاب‌هاي مفيد کودک و نوجوان به فرهنگ‌دوستان، تا از اين طريق بتوان فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني را در کودکان و نوجوانان نهادينه کرد.

وي در ادامه همکاري ساير نهادها، براي موفقيت در اين کار را امري ضروري دانست و عنوان کرد: کتاب و کتاب‌خواني همواره يکي از دغدغه‌هاي کانون پرورش فکري است و شکل‌گيري اين جريان نيز در راستاي همين امر صورت گرفته و در اين راه کمک نهادهاي فرهنگي، به خصوص آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامي و نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي مي‌تواند به موفقيت اين جريان کمک کند و يک حرکت فرهنگي بزرگ را در استان سيستان و بلوچستان رقم بزند.

مديرکل کانون استان همچنين افزود: در کانون کميته‌اي با عنوان توليد محتوا وجود دارد که با بهره‌گيري از کارشناسان برجسته، بهترين محتوا را انتخاب کرده و به صورت کتاب در اختيار کودکان و نوجوانان قرار مي‌دهند و اين حساسيت در انتخاب محتوا را مي‌توان يکي از رازهاي اعتماد خانواده‌ها به کانون دانست. معزي سپس عنوان کرد: با توجه به محدوديت‌هايي که وجود دارد امکان برپايي اين نمايشگاه در ساير نقاط استان نيست و در حال حاضر همکاران ما آماده ثبت سفارش‌هاي علاقه‌مندان هستند که اين سفارش‌ها در کوتاه‌ترين زمان به دست آنان خواهد رسيد.

وي در پايان ضمن تشکر از حضور مهمانان در مراسم افتتاح اين نمايشگاه، اظهار اميدواري کرد: با کمک اين عزيزان و ساير نهادهاي فرهنگي، کتاب‌هاي ارزشمندي در اختيار جامعه هدف قرار بگيرد تا همگان از نتيجه آن بهره‌مند شوند. در اين نمايشگاه 100 عنوان کتاب از انتشارات کانون و 250 عنوان کتاب از ساير ناشران، به مدت يک ماه در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است و همکاران آماده ثبت و پي‌گيري سفارش نهادهاي فرهنگي هستند. گفتني‌است محمدرضا طاهري‌نسب، رييس اداره فرهنگي و هنري اداره‌کل آموزش و پرورش استان نيز در سخناني کوتاه با اشاره به آمار سرانه مطالعه در کشور، بهترين زمان براي جبران اين آمار نگران‌کننده را دوران کودکي دانست و اظهار اميدواري کرد مسوولان در سال‌هاي پيش‌دبستاني و دبستان کودکان را با اين فرهنگ غني آشنا و مانوس کنند. در مراسم افتتاح اين نمايشگاه، علاوه بر همکاران و رييس اداره فرهنگي و هنري اداره‌کل آموزش و پرورش استان، کارشناسان فرهنگي آموزش و پرورش نواحي زاهدان و آموزش و پرورش استثنايي استان نيز حضور داشتند.

اين نمايشگاه در گالري کانون پرورش فکري استان واقع در خيابان آزادي، روبه‌روي مدرسه شهيد چمران، مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک پذيراي علاقه‌مندان است.


 کانون منتشر کرد
 فراخوان نمايشگاه "براتيسلاوا" در دست تصويرگران ايراني 

فراخوان ارسال آثار هنرمندان ايراني به نمايشگاه بين‌المللي تصويرگران کتاب کودک براتيسلاوا (BIB ) از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، بر اساس اين فراخوان هر تصويرگر ايراني مي‌تواند در نهايت 10 تصوير منتخب از يک يا دو کتاب منتشر شده خود را در اختيار کانون قرار دهد.

در اين ميان کانون از سوي شوراي کتاب کودک - که نمايندگي دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان (IBBY) را در ايران برعهده دارد – براي دريافت اين آثار تا روز 30 بهمن 1395 مهلت تعيين کرده است.

قرار است اواسط اسفند امسال گروه داوري اين آثار را مورد ارزيابي قرار دهند و در نهايت آثار 15 تصويرگر ايراني مطابق مقررات اين دوسالانه به نمايشگاه ارسال خواهد شد.

نمايشگاه بين المللي تصويرگري براتيسلاوا هر دو سال يکبار در جمهوري اسلواک، آثار تصويرگران کتاب‌هاي ويژه کودکان را به نمايش مي‌گذارد و همگام با اهداف يونسکو UNESCO، دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان (IBBY)، کميسيون‌هاي ملي و نيز سازمان‌هاي مرتبط با هنرهاي زيبا، امکان رويارويي تصويرگران و شرايط مناسبي را براي ارزيابي آثار و در نتيجه توسعه و پيشرفت اين هنر فراهم مي‌کند.

در کنار اين، نمايشگاه‌ها و رويدادهاي ديگري نيز با همکاري يونسکو مانند کارگاه آموزشي براي تصويرگران از سوي BIB در کشور اسلواک برگزار خواهد شد.

بر همين اساس در فراخوان اين رويداد هنري به اين مساله هم اشاره شده است که تصويرگراني که براي بار اول در اين نمايشگاه شرکت مي‌کنند مي‌توانند آثار خود را که از پنج سال گذشته به اين طرف به تصوير کشيده‌اند شرکت دهند ولي تصويرگراني که پيش از اين در اين نمايشگاه شرکت کرده‌اند، بايد آثاري را که از اول ژانويه 2015 به بعد خلق کرده‌اند، در اين مسابقه شرکت دهند.

داشتن مليت همان کشور و اصلي بودن آثار از شرايط شرکت در اين نمايشگاه عنوان شده است.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از علاقه‌مندان دعوت کرده است آثار خود را تا تاريخ 30 بهمن 1395 به نشاني تهران، خيابان دکتر فاطمي، خيابان حجاب، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري، موزه کودک کانون ارسال کنند.

در همين فراخوان عنوان شده است که جوايز اين نمايشگاه شامل يک جايزه بزرگ به ارزش سه‌هزار دلار آمريکا، پنج سيب طلايي به ارزش 1500 دلار آمريکا، پنج مدال ويژه BIB به ارزش 1000 دلار آمريکا مي‌شود و برنده جايزه اول مي‌تواند در نمايشگاه بعدي BIB بصورت مستقل شرکت کرده و آثار خود را به صورت ويژه نمايش دهد. در عين حال هيئت داوري بين‌المللي BIB اين اختيار را دارد که لوح تقدير اين هيئت را به موسس‌هاي انتشاراتي که در جهت توسعه نوآوري، کتاب‌هاي کودکان با کيفيت بالا فعاليت کرده‌اند،اهدا کند.


 تهران، ميزبان قصه‌گويان برگزيده ايران و جهان 

مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهران، 27 بهمن تا اول اسفند ميزبان 57 قصه‌گو از سراسر کشور و تعدادي از قصه‌گويان بين‌المللي است.

بر اساس اين خبر، نوزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در پنج روز به بررسي آثاري در شش بخش مي‌پردازد. دبيرخانه اين جشنواره اعلام کرده که با اضافه شدن دو بخش فراگير و نوجوانان؛ روزهاي برگزاري رقابت نيز افزايش داده شده است. بر اين اساس، با اعلام اسامي راه‌يافتگان به بخش‌هاي مربيان کانون، ‌آزاد، نوجوانان، فراگير، رضوي و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها که قصه‌هايي با موضوع‌هاي «آموزشي، تربيتي» و «زندگي به سبک ايراني اسلامي» را ارايه کرده‌اند، گام‌هاي نخست براي برگزاري اين جشنواره برداشته شده است. گفتني است امسال قصه‌گويان خارجي در بخش رقابتي نيز حضور خواهند داشت در حالي که پيش از اين بخش‌هايي از جشنواره به صورت غيررقابتي برگزار مي‌شد. خبرهاي اين بخش از جشنواره به زودي اعلام مي‌شود.


 درگذشت غم‌بار عضو کانون بيرجند در اثر آتش‌سوزي 

حسين کلاته‌بجدي عضو مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبي آسماني شد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، حسين کلاته بجدي عضو مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو بيرجند، بر اثر سانحه آتش سوزي به شدت دچار سوختگي شد و جان خود را از دست داد.

اين عضو کانون که امسال در پايه ششم ابتدايي تحصيل مي‌کرد، از سال 1391 به عضويت کانون درآمد و از همان ابتدا به خواندن کتاب‌هاي شعر علاقه‌مند شد و ديگر دوستانش را به خوانش شعر تشويق مي‌کرد، او در گروه سرود پسران همواره حضوري فعال داشت.

به گفته پزشکان، اين عضو 12 ساله بر اثر سانحه آتش‌سوزي که در منزل آنان رخ داد، دچار 60 درصد سوختگي شد و پس از مدتي مراقبت در بيمارستان، متأسفانه روز پنج‌شنبه 9 دي 1395 بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

مديرعامل و اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان اين مصيبت را به خانواده بزرگ کانون به ويژه مربيان و اعضاي مرکز شماره دو کانون بيرجند و خانواده اين عزيز، تسليت گفته و براي بازماندگان از درگاه خداوند مهربان طلب صبر و شکيبايي دارند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون