جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3807- تاریخ : 1395/10/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

به قلم داوود اميريان؛
مأموريت «گردان‌قاطرچي‌ها» تمديد شد

توسط عليرضا لبش صورت گرفت ؛
بازنويسي لطيف هاي كهن فارسي براي نوجوانان


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 به قلم داوود اميريان؛
 مأموريت «گردان‌قاطرچي‌ها» تمديد شد 

اثري تازه از داوود اميريان با نام «کودکستان آقا مرسل» به‌عنوان جلد دوم رمان موفق «گردان قاطرچي‌ها» از سوي نشر کتابستان معرفت منتشر شد.

به گزارش مهر، انتشارات کتابستان معرفت، اثري تازه داوود اميريان را با عنوان «کودکستان آقا مرسل» که در واقع دومين مجلد از رمان نوجوانانه «گردان قاطرچي‌ها» به شمار مي‌رود را روانه بازار کتاب کرد.

قهرمانان اصلي اين رمان که در رمان نخست اميريان نيز حضور داشتند، دو نوجوان با عناوين سياووش و دانيال هستند که در جبهه حضور دارند و رفتارهاي آن‌ها و ماجراهايي که برايشان رخ مي‌دهد، محور داستان را شکل مي‌دهد.

اميريان در اين رمان نوعي خاص از طنز زيرپوستي نوشتاري را براي روايت از دفاع مقدس به کار برده است که با استفاده از آن نويسنده در عين روايت جذاب و پرکشش از جنگ، به واسطه خلق برخي موقعيت‌هاي طنزآلود توسط شخصيت‌ها و در موقعيت‌هاي داستاني خوانش رمان را جذاب و زمينه را براي انتقال پيام داستان مهيا مي‌کند.

در بخشي از فصل دوم اين رمان مي‌خوانيم:

دانيال پاشو ديگه. تو که پدر خواب را درآوردي شازده.

اما دنيال باز به سياووش محل نگذاشت و خروپوفش قطع نشد.

سياووش دفترش را لوله کرد و شترق به زانوي خود کوبيد و جيغ کشيد.

قربون بخت و اقبال خوشگلم برم. نگاه کن با چه عتيقه‌اي اومدم نگهباني. دنيا رو آب ببره، اينو خواب مي‌بره. دانيال زنده‌اي يا مردي؟

دانيال هيکل قلمبه‌اش را از راست به چپ چرخاند و در همان حال خواب آلود و کشدار غريد: چيه همه‌اش مثل خاله‌پيرزنا نق و نال مي‌کني؟ بزار بخوابيم، اَه دستت درد نکنه، مثلا خير سرمون تو سنگر کمين هستيم ها...

خب که چي؟

آرپي‌جي. الان دوساعته من بدبخت دارم تک وتنها پاس مي‌دم.

لاقل تو هم پاشو الکي از اون دريچه وامونده يه نگاهي به اطراف عراقي‌ها بنداز ببين چه غلطي دارن مي‌کنن. راه دوري نمي‌ره والا.

عراقي‌ها هيچ غلطي نمي‌کنن. خيالت تخت.

پس اگر بعثي‌هاي وحشي ريختن سر جفتمون رو گوش‌تاگوش پخ‌پخ بردين حرفي نزني‌ها؟

اونا همچين وجودي ندارن، تو هم حرف نزن بزار بخوابيم. عجب کنه‌اي هستي‌ها.

رمان‌ «کودکستان آقامرسل» به قلم داود اميريان در دو هزار و پانصد نسخه از سوي انتشارات کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.

داود اميريان نويسنده داستان‌هاي نوجوان است که «جام جهاني در جواديه»، «مترسک مزرعه آتشين»، «گردان قاطرچي‌ها» و... برخي از آثار اوست که تاکنون بارها تجديد چاپ و روانه بازار کتاب شده‌اند.


 توسط عليرضا لبش صورت گرفت ؛
 بازنويسي لطيف هاي كهن فارسي براي نوجوانان 

عليرضا لبش از انتشار جلد نخست از مجموعه پنج جلدي «لطيفه‌هاي زيرخاکي» با موضوع بازنويسي لطيفه‌هاي فارسي براي نوجوانان خبر داد.به گزارش شيرين طنز، عليرضا لبش در گفتگو با مهر با اشاره به انتشار جلد نخست از مجموعه پنج جلدي «لطيفه‌هاي زيرخاکي» اظهار داشت: اين کتاب نخستين جلد از مجموعه‌اي است که در آن تلاش کرده‌ام تا لطيفه‌هاي کهن ادبيات فارسي را براي مخاطب نوجوان بازنويسي کنيم.

در مجلد نخست از اين مجموعه که توسط انتشارات مدرسه منتشر مي‌شود نيز به سراغ لطيفه‌هاي عبيد زاکاني رفته‌ام.به گفته لبش کتاب‌هاي بعدي اين مجموعه نيز با عنوان لطيفه‌هاي عرفاني شامل گزيده لطيفه هاي تذکره‌الاوليا، لطيفه‌هاي شيرين شامل گزيده لطايف جوامع الحکايات، لطايف امثال الحکم شامل گزيده لطيفه‌هاي لغت‌نامه و امثال الحکم دهخدا و لطايف سعدي شامل گزيده لطيفه‌هاي گلستان سعدي نيز توسط همين ناشر در دست انتشار است

.اين شاعر و طنز پرداز افزود: من در اين بازنويسي‌ها سعي کردم لطيفه‌ها را به زبان امروزي براي مخاطب نوجوان بازنويسي کنم و اين کار را نيز طوري انجام دهم که مزه و نمک آن لطيفه حفظ شود و به متن اصلي وفادار بمانم.وي افزود: زيبايي و نمک بسياري از لطيفه‌هاي کهن فارسي در زباني است که آنها را روايت مي‌کند.

من سعي کردم در اين بازنويسي با وجود تغيير زبان، شيريني لطيفه حفظ شود و مخاطب نوجوان تمايلش را به خواندن اين حکايت‌ها از دست ندهد.لبش با اشاره به صرف زمان دوساله براي انتشار اين کتاب از در دست تاليف بودن مجموعه پنج جلدي ديگري در اين زمينه نيز خبر داد.جلد نخست از مجموعه پنج جلدي «لطيفه‌هاي زيرخاکي» با تصويرگري رضا مکتبي از سوي نشر مدرسه منتشر شده است.


 طنز 

خنده به سبك قهقهه،

به انتخاب مهدي طوسي

کيفيت آپارتمان سازي ها طوري شده که يه بار داشتم باهنذفري آهنگ گوش ميدادم همسايمون زده به ديوار ميگه:داداش آهنگ قبلي رو پلي کن !

**

وضعيت ساخت و سازها جوري شده كه وقتي ميخواستيم کاغذ ديواري روعوض کنيم موقع کندنش چند بار ياالله گفتيم يه وقت پيدا نباشن!!!

**

شامپو "هويج" مناسب براي موهاي کور!

**

هميشه يه مسابقه بين بعضي ها درحال برگزاري که بازيکنان به شکل عجيبي سعي دارند خودشون رو بدبخت تر از طرف مقابل نشون بدن!

**

مخفي تر و پنهون تر از هکر ها و باندهاي سرقت و اينجور چيزا

توليد کنندگان اکليل هستن!

**

چند روزه داره به طرز مشکوکي بهم خوش ميگذره

فک کنم ميخواد موج جديد بدبختيم شروع بشه !

**

دو تا قابلمه ميخوان بفروشن واسش برنامه آشپزي ساختن

بعد توقع دارن کارخونه‌هاي اسلحه سازي واسه اسلحه هاشون جنگ به پا نکنن!

**

آقا حالا فلسفه ي اين شعره رو ميفهمم

(عمراً اگه لنگمو پيدا کني)

لا مصبا از همون بچگيمون ميخواستن مارو به بحران نبود نيمه گمشده عادت بدن!

**

6 ساله ال اي دي خريديم هنوز نصفه تصوير فيلمارو نميبينيم

آخه مامانم نميزاره برچسب رو تلويزيونو بکنيم !


 ايستگاه 

مسئول دفتر طنز قم :

طنز در فضاي مجازي تيغي دولبه است

يک طنزپرداز با اشاره به ولنگاري‌ در طنز در فضاي مجازي، همچنين گفت: با وجود اهميت طنز در عرصه‌هاي مختلف، هنوز هيچ جايگاه جدي‌اي براي طنز وجود ندارد.

به گزارش شيرين طنز، عباس احمدي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره ضرورت پرداختن به مقوله طنز اظهار کرد: مي‌توان از طنز براي بيان بسياري از مسائل مهم و راهبردي کمک گرفت. طنز در فرهنگ عامه از ديرباز وجود داشته است و به نوعي مردم ايران به شوخ‌طبعي گرايش داشته‌اند.او افزود: در طنز مي‌توان بسياري از مسائل مهم و جدي را با زبان فکاهي و شوخ‌طبعانه و در لفافه بيان کرد.

احمدي خاطرنشان کرد: طنز ارزشمند و فاخر بعد از پيروزي انقلاب به رشد کمي و کيفي خود رسيد و طنزپردازان برجسته‌اي ظهور و بروز کردند. همچنين در چاپ آثار طنز در سال‌هاي اخير به تحولات خوبي رسيده‌ايم اگر چه در زمينه مطبوعات به رشد قابل توجهي دست نيافته‌ايم.او درباره گسترش طنز در فضاي مجازي گفت: هنوز معيار و شاخصي براي طنز در فضاي مجازي نداريم و گرفتار ولنگاري‌هايي در عرصه طنز در فضاي مجازي هستيم.

اين طنزپرداز يادآور شد: طنز در فضاي مجازي تيغي دولبه است که هم مي‌تواند مثبت و هم منفي باشد. متاسفانه در فضاي مجازي طنزهاي فاخر از طنزهاي بي‌ارزش جدا نشده‌اند و خط‌کشي مناسبي ميان آن‌ها وجود ندارد.او خاطرنشان کرد: طنز در جامعه زماني مي‌تواند کارايي خود را پيدا کند که سطح انتقادپذيري بالا رود. از طرفي طنزها هم داراي معيار و درجه‌بندي شوند يعني ما طنزي در جهت تخريب نداشته باشيم بلکه در طنز نگاه‌مان به سمت و سوي تحول باشد.احمدي در پايان گفت: ما حتي در طنز هم نياز به پژوهش داريم چرا که با پژوهش مي‌توان بنيه علمي را توسعه بخشيد و با معيارهاي مشخص علمي، طنز را به اعتلا رساند.


 شرح عكس 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون