جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3806- تاریخ : 1395/10/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عكاسخانه


مقبره مشاهير زير تيغ توسعه


قصار اما...


د‌‌يد‌‌ني ها


اخبـــــــــار


گنجينه


خبر


عكس روز


 عكاسخانه 

شهر "بروکسل"دربلژيک قرار دارد و مرکز سياسي اروپا است.اين شهر بي‌نهايت امن و تميز است و تعداد زيادي موزه، پارک ملي، و رستوران‌هاي گران‌قيمت دارد.


 مقبره مشاهير زير تيغ توسعه 

طرح توسعه شبستان گورستان ابن بابويه در حال اجراست اما در اين ميان هنوز مردگاني دفن مي‌شوند و جاي خالي درختان محوطه و رها شدن سنگ‌هاي قديمي هويداست.

به گزارش مهر، «ابن بابويه» يکي از مهمترين گورستان‌هاي شهر تهران است که در آن مشاهير زيادي دفن شده‌اند نام اين گورستان برگرفته از نام محمد بن بابويه معروف به شيخ صدوق يکي از فقها و دانشمندان شيعه است که آرامگاهش نيز در آنجا واقع شده‌است.

اين گورستان که به دليل وجود سنگ قبرهاي متفاوت در دوره‌هاي مختلف تاريخي و وجود قبور مشاهير و علما و هنرمندان مورد توجه بسياري از افراد و حتي گردشگران خارجي است از مدت‌ها پيش درگير ساماندهي است. ساماندهي آن هم از نوع قلع و قمع برخي از سنگ‌هاي قبور و تاريخي اين گورستان!

در سال 76 طرحي به نام طرح ساماندهي قبرستان‌هاي تاريخي تهران توسط شهردار وقت براي اولين بار مطرح شد. آن زمان بسياري از نزديکان صاحبان قبور تجمع کرده و مانع از اجراي اين طرح شدند. اما دوباره اين طرح در سال 90 اجرا شد و عده‌اي ديگر از صاحبان قبور اين مسئله را با خبرنگار مهر مطرح کرده و اعتراض کردند که برخي از سنگ‌ها به بهانه طرح توسعه شبستان تخريب شده است. مانند سنگ قبر هادي تجويدي بنيانگذار مکتب مينياتور و حسين کوهي کرماني، اديب، محقق، روزنامه‌نگار و شاعر اهل کرمان که بر اثر گودبرداري تخريب شد در اين باره خبرهاي زيادي منتشر شد و حتي يک مستندساز نيز از روند اين تخريب‌ها و قبور باقي مانده در گورستان مستندي تهيه کرد.

اين اقدامات موجب شد تا روند توسعه شبستان با کندي پيش برود، با اين وجود شبستان توسعه پيدا کرد و برخي از قبور ديگر نيز ناپديد شدند آن هم در صورتي که مدير وقت ميراث فرهنگي شهرري اعلام کرده بود اين کار بدون هماهنگي با سازمان ميراث فرهنگي انجام شده است با اين وجود از صاف شدن کل محوطه گورستان و نصب سنگ قبور جديد جلوگيري شد.

در همين ارتباط احمد ابوحمزه، کارشناس ارشد تاريخ و ري‌شناس گفت: اداره ميراث فرهنگي و اداره اوقاف و امور خيريه تنها به فکر اين هستند که کل مجموعه را تغيير بدهند و مجموعه جديدي بسازند اين درست همان سياستي است که آمريکايي‌ها در قبرستان معروف خود اجرا کردند و تمام قبرها را يکسان و سنگ ها را همسطح سازي کردند چون در اين حالت گذشته را برداشته و هويت را تغيير مي‌دهند. منکر وجود مشکلات و نابساماني در فضاي گورستان به دليل نبود روشنايي و فضاي مناسب نيستم اما مي‌توان تمامي اين مشکلات را با حفظ سنگ ها برطرف کرد.

ابوحمزه با بيان اينکه سنگ‌هاي ابن بابويه هويت ري و گذشته ما ايراني‌هاست تصريح کرد: بناي ابن بابويه متعلق به دوره قاجاريه و مربوط به 150 سال پيش است و کاشي کاري‌هاي دوره قاجار را مي توان روي ديواره‌هاي اين بنا مشاهده کرد. اين بنا مي‌بايست دست نخورده باقي بماند اما مسئولان اداره اوقاف طرح توسعه شبستان آن را اجرا مي‌کنند.

هنوز طرح توسعه شبستان به مراحل پاياني نرسيده است اما درختان ورودي به شبستان قطع شده و برخي از سنگ‌هاي تاريخي کنار بقعه شيخ صدوق رها شده است همچنين قبور برخي از افراد مانند دختر مظفرالدين شاه که قبلا با سنگ شکسته‌اي نمايان بود اکنون ديگر آثاري از آن قابل مشاهده نيست.

همچنين قبرهاي جديد در محوطه گورستان فروخته مي‌شود و همچنان دفن مردگان ادامه دارد قبور اين محوطه جزو گران‌ترين قبور در تهران است.

ساماندهي قبور نيز براي برخي از قبور انجام گرفته از جمله قبر موذن زاده اردبيلي. اما هنوز قبر حسين بهزاد در انزواست و سنگ‌هاي ديگر در خطر تخريب بيشتر.

بقعه ابن بابويه 5 دي 1375ش با شماره ثبت 1816 به عنوان يکي از آثار ملي به ثبت رسيده است و وزارت کشور سال 1373، دستور منع دفن مردگان را در اين محدوده صادر کرده‌است.


 قصار اما... 

وقتي که يک قلب خوب داري

زياد کمک ميکني

زياد اعتماد مي کني

زياد دوست داري و عشق مي ورزي

زياد مي بخشي

اغلب به نظر مي رسد بيشترين صدمه را ميبيني!!


 د‌‌يد‌‌ني ها 

ثروتمندترين شهرهاي دنيا؛

"ليختن اشتاين"

کشور "ليختن اشتاين" در اروپا سومين کشور کوچک است و مساحتش 160 کيلومتر و پايتخت آن شهر فادوتس است.

دلايل اصلي ثروت اين کشور را صادرات قوي محصولات دامپزشکي و ماشين آلات مي دانند، نکته جالب در رابطه با اين کشور وجود نداشتن هيچ بي سوادي در آن است.

قاره: اروپا

ناحيه جغرافيايي: مرکز اروپا و همسايه با اتريش و سوئيس.

ميزان توليد سرانه ناخالص داخلي در سال 2015 ميلادي: 89,400 دلار

ميزان اميد به زندگي: 82.38 سال

رتبه بندي شادي در سال 2016: اطلاعاتي در دست نيست.


 اخبـــــــــار 

عکس‌هاي ازدواج «فوزيه و محمدرضا پهلوي» ثبت شدند

دو آلبوم نفيس تاريخي اهدايي کشور مصر به ايران، با بيش از هزار و 314 قطعه عکس سياه و سفيد، مستندنگاري و ثبت شدند.

به گزارش روابط عمومي سعدآباد، تاج‌بخشيان، مسئول موزه آلبوم‌هاي سلطنتي و اسناد سعدآباد با اعلام اين خبر گفت: اين آلبوم‌هاي نفيس مربوط به مراسم ازدواج محمدرضا پهلوي و فوزيه است که از طرف کشور مصر در سال 1939 به دربار ايران اهدا شده‌اند.وي درباره مراحل مستندنگاري و ثبت آثار مذکور اظهار کرد:اوراق اين آلبوم‌ها به وسيله پيچ‌هاي مخصوصي به جلد متصل شده‌اند و همين کار باعث شده تا مرحله ديجيتالي کردن تصاوير بدون کوچک‌ترين آسيبي صورت گيرد.مسئول موزه آلبوم‌هاي سلطنتي و اسناد سعدآباد افزود:همه‌ تصاوير با رزولوشن 600 dpi اسکن شدند و نسخه ديجيتال اين آثار به صورت دو فايل مجزا ذخيره‌سازي شده‌اند. فايل اول با هدف آشنايي با نوع صفحه‌آرايي، چيدمان تصاوير ، تزئينات و زيرنويس آن دوره يا کشور، حفظ برگه‌هاي هر آلبوم بدون کوچکترين تغيير و بهره‌برداري از آنها در امور مطالعاتي و در فايل دوم که با عنوان تک عکس هستند، هر عکس به صورت مجزا ذخيره‌سازي مي‌شود.به گفته‌ او، در حال حاضر يکي از اين آلبوم‌ها در بخش مخزن و آلبوم ديگر در بخش پهلوي دوم موزه آلبوم‌هاي سلطنتي و اسناد سعدآباد در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دارد.براساس اين گزارش، ساختمان موزه آلبوم‌ها و اسناد سلطنتي در حد فاصل کاخ وزارت دربار (موزه هنرهاي زيبا) و کاخ سفيد (موزه ملت) واقع شده که پيش از اين محل استقرار و استفاده گارد جاويدان شاهنشاهي بوده است و در حال حاضر آلبوم‌هاي خاندان پهلوي، اسناد، مهرها و جلدهاي اين دوره از تاريخ در آن به نمايش درآمده‌اند.


تمديد نمايشگاه مجسمه «منصور طبيب‌زاده»

نمايشگاه انفرادي مجسمه «منصور طبيب‌زاده» با عنوان «ماکزيمال» در گالري «آس» تهران به دليل استقبال علاقمندان، به مدت دو هفته ديگر تمديد شد.

به گزارش شاپرك، نمايشگاه انفرادي مجسمه «منصور طبيب‌زاده» با عنوان «ماکزيمال» و با استفاده از انواع چوب‌هاي اقليم‌هاي مختلف ايران؛ در گالري «آس» تهران از روزهاي 26 آذر تا روز جمعه 10 دي ماه جاري ادامه داشت و به دليل استقبال علاقمندان به هنرهاي تجسمي به مدت دو هفته ديگر تا روز 24 دي ماه جاري تمديد شد و در اين مدت، از ساعت 11 قبل از ظهر الي 23 شب پذيراي علاقمندان خواهد بود.در اين نمايشگاه تعداد 15 اثر مجسمه از آثار فيگوراتيو چندين ساله اخير «منصور طبيب‌زاده» در معرض ديد علاقمندان به هنرهاي تجسمي قرار گرفته که اين هنرمند؛ با استفاده از تکنيک معرق با شکل و بيان نوين و معاصر و با بهره‌گيري از ترکيبي از مجموعه قطعات متنوع چوب، آنها را خلق کرده است.گالري «آس» تهران به مديريت دکتر «کامران هروي»، مدير هنري «مونا زاهد» و همچنين مشاور هنري دکتر «حميد پازوکي» در خيابان شريعتي، بالا‌تر از قيطريه، جنب بانک پارسيان، پلاک 1831 واقع شده است.


 گنجينه 

برج ايفل؛ پربازديدترين بناي جهان

مريم اخوان صالح

"ايفل" برجي فلزي مي باشد كه در ميدان" شان دو مارس "در شهر پاريس قرار گرفته است. اين برج امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته مي شود و يكي از پر بازديد ترين بناها در دنيا مي باشد.

ساخت اين برج در سال 1887 آغاز و در 31 مارس 1889 به پايان رشيد.در ابتدا برج ايفل براي نمايشگاه جهاني و براي صدمين سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولي پس از آن ساخت آن مورد قبول همگان قرار نگرفت و عده اي به ساخت آن شديدا اعتراض كردند.

ساخت برج ايفل بيش از دو سال به طول انجاميد و 850 نفر در ساخت آن مشاركت كردند.

اين برج از 18 هزار و 38 قطعه ساخته شده و براي اتصال آن ها از 2 و نيم ميليون پيچ مهره و ميخ استفاده شده است. ارتفاع برج 324 متر است که در زمان خود مرتفع ترين برج جهان بوده است.

نام برج ايفل برگرفته از نام سازنده اش "گوستاو ايفل" مي باشد.


 خبر 

ثبت نشان «تبريز 2018» در سايت جهاني UNWTO

شهردار تبريز از ثبت نشان «تبريز 2018» و طرح اينستاگرامي شهرداري تبريز در خصوص اين عنوان بين‌المللي، در سايت سازمان جهاني گردشگري UNWTO خبر داد.به گزارش روابط عمومي شهرداري تبريز، صادق نجفي از ثبت نشان «تبريز 2018» و طرح اينستاگرامي شهرداري تبريز در خصوص اين عنوان بين‌المللي، در سايت سازمان جهاني گردشگري UNWTO خبر داد و اظهار داشت: ظرفيت‌هاي رسانه‌اي شهر تبريز در سال‌هاي اخير، به خوبي در خدمت اهداف گردشگري شهر قرار گرفته و بر همين اساس، لوگوي ويژه «تبريز، پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي» و طرح اينستاگرامي شهرداري تبريز در خصوص اين عنوان بين‌المللي، در سايت سازمان جهاني گردشگري UNWTO ثبت شده است.وي يادآور شد: سايت UNWTO با نگاهي ويژه و سختگيرانه مباحث گردشگري و رسانه‌اي را پيگيري مي‌کند و اين که جايگاه گردشگري اين شهر، مورد توجه قرار گرفته نشان از تاثيرگذاري رسانه‌اي شهرداري تبريز بر رويکردهاي گردشگري دارد.شهردار تبريز تصريح کرد: فعالان گردشگري و رسانه‌اي به خوبي بر اين‌ نکته واقف‌اند که معيار UNWTO براي ثبت عنوان يک شهر، فراواني استقبال عمومي است؛ از اين رو، نقش شهروندان در معرفي جاذبه‌هاي گردشگري شهر تبريز، زمينه ثبت «تبريز 2018» را در سايت جهاني گردشگري فراهم آورده است.


«مادرم، ايران» در برج آزادي

برج آزادي از امروز يکشنبه 12 دي ميزبان نمايشگاه گروهي نقاشي با عنوان «مادرم، ايران» مي‌شود.به گزارش خبرآنلاين، نمايشگاه «مادرم، ايران» شامل 30 تابلو نقاشي در سبک سورئال، امپرسونيسم و انتزاعي است که با تکنيک‌هاي مختلف از جمله طراحي، مداد رنگي، رنگ روغن، آبرنگ، اکرليک و ميکس مديا کار شده‌اند.محمد افتخاري، مليحه اميني، سيد علي حسينيان، بيتا حمزوي، مهسا حاجي خان ميرزايي، اميرحمزه پور، سلماز خالق پناه، ساناز خدادادي دهکردي، مريم دارابي، فريبا دلشادي، افسانه رحميان، حسين زارعشاهي، عماد سالکي، الهام عارف، سعيد فلاح فر، محمد( ماني) لقماني، ليلا محمدي، آمنه مددي و مهسا نوردي صاحبان اين آثار هستند که قرار است در طول برگزاري نمايشگاه به فروش رسيده و درصدي از عوايد حاصل از آن به خيريه اختصاص يابد.نمايشگاه گروهي نقاشي با عنوان «مادرم، ايران» از 12 تا 23 دي در نگارخانه بوستان برج آزادي برپا است.علاقه‌مندان مي‌توانند همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت 10 تا 17 از اين نمايشگاه بازديد کنند.


 عكس روز 

شهر"ژنو" در سوئيس قرار دارد، اين شهر مرکز جهاني ديپلماسي قلمداد مي‌شود و برخي از ثروتمندترين آدم‌هاي دنيا را در خود جاي داده‌است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون