جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3799- تاریخ : 1395/10/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

در تبريز
برگزيدگان هجدهمين جشنواره کتاب‌ کودک و نوجوان معرفي شدند

مديرعامل کانون:
اکتفا به مفهوم سنتي سواد خواندن مخاطبان را از آثار ادبي دور مي‌کند


 در تبريز
 برگزيدگان هجدهمين جشنواره کتاب‌ کودک و نوجوان معرفي شدند 

در مراسمي به ميزباني شهر تبريز، هجدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برترين‌هاي خود را اعلام و از نويسندگان و پديدآورندگان اين آثار در مراسمي ويژه تقدير کرد.

در اين مراسم که عصر روز پنج‌شنبه 2 دي 1395 با حضور مديرعامل کانون، رييس و دبير جشنواره، جمعي از نويسندگان کتاب‌هاي کودک و نوجوانان و مسوولان استان آذربايجان شرقي برپا شد، هيئت داوران در 9 بخش شعر، داستان تاليف و ترجمه، علمي ‌و آموزشي، ديني، بازنويسي، زندگي‌نامه، نمايش‌نامه‌، تصويرگري، گرافيک و طراحي روي جلد، برترين‌هاي سال‌هاي 1393 و 1394 را معرفي کردند.

در بخش شعر، گروه داوران شامل هادي خورشاهيان، عزت‌اله الوندي و انسيه موسويان از ميان نامزدهاي پاياني، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را در رده خردسال به کتاب «من بُدو، پنگوئن بُدو» سروده مريم هاشم‌پور به‌دليل بهره‌گيري از موضوع‌هاي تازه با نگاه خلاق، زبان نسبتا سالم، صميمي و روان و تنوع موضوعي و نگاه تازه به عناصر طبيعت از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اهدا کرد.

هيئت داوران در بخش شعر کودک، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به کتاب «قِچ قِچ» سروده طيبه شاماني، به‌دليل استفاده از طنز و شيطنت‌هاي کودکانه، سلامت نسبي زبان و توجه به موضوع‌هاي تازه و ملموس از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تقديم کرد.

در حوزه شعر نوجوان نيز اعضاي داوري لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به کتاب «آوازهاي سيب‌زميني» سروده مهدي مرادي، به‌دليل نگاه خلاق به بعضي از موضوع‌هاي، تنوع موضوعي شعرها، استفاده از قالب‌هاي گوناگون و زبان سالم، صميمي و روان از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اختصاص داد.

در بخش داستان تأليف کودک و خردسال، گروه داوران شامل سيدنويد سيدعلي‌اکبر، سوسن طاقديس و مرجان فولادوند، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي به کتاب «اين‌طوري» نوشته محمدرضا شمس، به‌دليل تازگي نسبي موضوع، فضاي شاد و تخيل آزاد و ايجاد فرصت براي تصوير و تخيل در مخاطب از انتشارات علمي و ‌فرهنگي تعلق گرفت.

همچنين اين گروه داوري، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را در بخش داستان تأليف کودک به کتاب‌ «دوست بزرگ» نوشته بابک صابري، به‌دليل بيان فلسفه عميق به زبان کودکانه، ساختار و ايجازِ به سامان و ايجادِ فرصت کشف و تفکر در مخاطب، از انتشارات کتاب نيستان هديه کرد.

هيأت داوران در بخش رمان کودک، هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

در همين گروه و در بخش محيط زيست و مساله آب، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي به کتاب «لحظه پرواز» نوشته سرور پوريا، به‌دليل پرداختن به موضوع مهم آسيب‌هاي محيطي جنگ، فضاسازي بومي و پايان عاطفي و تأثير‌گذاري از انتشارات آواي قلم اختصاص داده شده است.

در همين‌حال، در بخش داستان تاليف رده نوجوان نيز گروه داوران شامل مصطفي خرامان، جواد جزيني و شهرام شفعيعي، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به صورت مشترک به کتاب‌هاي «زيبا صدايم کن»، نوشته فرهاد حسن‌زاده، به‌دليل استفاده از ظرفيت روايي‌ متفاوت، روايت غيرخطي با روش قصه‌گويي، طرح منسجم، زبان روان و خوش‌خوان و برخورداري از جوهره داستاني، از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و «حبيب و ميرزا شيپور»، نوشته مهدي ميرکيايي به‌دليل توجه به پژوهش‌هاي مستند نگارانه‌، ارايه داستاني جذاب و روشنگر متکي بر واقعيت‌هاي تاريخي، روايتي صميمي و گاه طنزآميز، از انتشارات پيدايش اختصاص داد.

در بخش نگاه ويژه به محيط زيست و مسأله آبِ بخش داستان تأليف نوجوان، هيئت داوران، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به کتاب‌ «سايه هيولا» نوشته عباس جهانگيريان، به‌دليل پرداختن به مساله انسان و محيط زيست با توجه ويژه به فرهنگ بومي و گونه‌هاي جانوري حيات وحش ايران، توجه به فولکور منطقه و مبنا قرار دادن افسانه و حکمت موجه در آن‌ها، از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هديه کرد.

در گروه داستان ترجمه، داوري به عهده شهرام اقبال‌زاده، مجيد عميق و سرور پوريا بود. اين گروه، از ميان نامزدهاي برتر در زمينه آثار کودک، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به کتاب‌ «پرنده‌ قرمز» ترجمه زهره قاييني، به‌دليل انتقال اميد به کودکان محروم، همخواني متن و تصوير و انسجام ساختاري و محتوايي آن‌ها و ارايه نمادها و استفاده مناسب از آن‌ها براي تفهيم محتوا به مخاطب، از انتشارات موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان تقديم کرد.

در بخش آثار ترجمه‌ براي نوجوانان، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي به کتاب‌ «خيال باف»، ترجمه ريحانه عبدي، به‌دليل تشويق ايستادگي و اميد در برابر ناملايمات، روايتي شاعرانه از زندگي قهرمان داستان و پناه‌بردن به تخيل خلاق براي گريز از تلخي‌هاي زندگي از انتشارات منظومه خرد، تعلق گرفت.

بر اساس اين گزارش، دکتر محمود اماني‌تهراني، محمود سالک و امير صالحي‌طالقاني داوران بخش علمي آموزشي، در زمينه تاليف و در بخش خردسال، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به مجموعه 3 جلدي «اسم من»، تأليف ناهيد عسگري، به‌دليل تلاش قابل توجه در توليد آثار تأليفي خلاق، نوآوري به کار برده شده در طراحي، تدوين و توليد اين کتاب‌هاي بديع و تازه از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، تقديم کرد.

اين گروه داوري در بخش کودک نيز، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به مجموعه 20 جلدي «راز نقاشي‌هاي قشنگ»، تأليف محمدحسين صلواتيان، به‌دليل تدوين خلاقانه و جذاب، تناسب قابل توجه آثار با نياز مخاطبان، درگيرکردن مخاطبان با موضوع و فراهم‌آوردن زمينه‌هايي براي فعاليت‌هاي خلاقانه از انتشارات به‌نشر هديه کرد.

داوران اين بخش در حوزه ترجمه کودک و خردسال، هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

اعضاي داوري اين بخش در زمينه تأليف نوجوان، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به صورت مشترک به کتاب‌هاي «بياييد داستان بنويسيم»، تأليف مهدي ميرکيايي و «بياييد شعر بگوييم» تأليف انسيه موسويان، به‌دليل اهميت آموزشي و تناسب با نيازهاي واقعي مخاطب، ارزشمندي و مفيد بودن، تدوين مناسب، و پرکردن خلاء موجود در اين حيطه، از انتشارات طلايي تقديم کرد و در بخش ترجمه نوجوان هيئت داوران هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

در بخش آثار ديني نيز، سيدعلي محمد رفيعي، محسن هجري و سيداکبر ميرجعفري در حوزه کودک، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي به کتاب «خدايا اجازه!» تأليف غلامرضا حيدري‌ابهري، به‌دليل تلاش براي ورود به جهان‌بيني کودک و پاسخ خلاقانه به پرسش‌هاي او، خلاقيت در انتخاب قالب اثر به صورت پرسش و پاسخ و انسجام بين متن و تصوير و استفاده از زبان مناسب براي مخاطب از انتشارات جمال، اختصاص داد.

اين گروه داوري در بخش آثار ديني براي نوجوانان، هيچ کتابي را شايسته دريافت جايز ندانسته است.

دکتر محمد جعفري‌قنواتي، دکتر مريم جلالي و مرجان فولادوند نيز کتاب‌هاي «بازنويسي» را داوري کردند و به دليل اشراف ‌نداشتن مولفان به متن اصلي، هنجار نشدن متن‌ها براي مخاطب و فقدان ادبيات متن‌هاي داوري شده هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

داوري بخش «زندگي‌نامه‌« را محمود برآبادي، مهدي کاموس و حبيب يوسف‌زاده بر عهده داشتند. اين گروه داوري، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30 ميليون ريالي را به مجموعه 16 جلدي «سرداران ايران‌ زمين» تأليف مهدي ميرکيايي، به‌دليل روايت تأثيرگذار و ضرباهنگ مناسب، نثر روان و رعايت ايجاز و تأکيد بر فرازهاي مهم و تعيين‌کننده زندگي سرداران، از انتشارات اميرکبير تقديم کرد.

بر همين اساس، داوران بخش «نمايش‌نامه» شامل حسن دادشکر، منوچهر اکبرلو و احمد شهدادي، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به نمايش‌نامه‌هاي «ما، همان جمع پراکنده»، «جعبه خيال» و «زنگ اول: تاريخ»، تأليف فريده شيرژيان، به‌دليل تلاش مستمر براي استفاده از تئاتر در خدمت آموزش، وجود پشتوانه پژوهشي و کارگاهي با حضور دانش‌آموزان براي رسيدن به يک نمايش تعليمي و نگارش آن از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، هديه کرد.

بخش «تصويرگري، گرافيک و طراحي روي جلد» نيز آخرين بخش اين جشنواره بود که داوري آن را محمدعلي بني‌اسدي، اکبر نيکانپور و شاپور حاتمي به عهده داشتند.

اين داوران در گروه کودک و خردسال، در زمينه کتاب‌سازي، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به صورت مشترک به مجموعه «کتاب‌هاي کشويي» از انتشارات شهر قلم، و کتاب «به! به!» کار سمانه قاسمي از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به‌دليل تلاش براي کتاب‌سازي متفاوت و استفاده از قابليت‌هاي صحافي مورد قبول، اهدا کرد.

در بخش طراحي گرافيک (صفحه‌آرايي) رده کودک، هيئت داوران، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به صورت مشترک به مجموعه «شاهنامَک» کار سعيد خالقي از انتشارات چکه، و کتاب «من و مامان و مدرسه» کار کامران مهرزاده از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به‌دليل گرافيک روان و راحت، سپيدخواني مناسب و تنوع صفحات، تقديم کرد.

در عين حال، در بخش طراحي جلد حوزه کودک، گروه داوري، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به صورت مشترک به مجموعه «قصه‌اي که دوستش دارم» کار حبيب ايلون از انتشارات پيدايش و کتاب‌ «اژدهاي عينکي کله اره‌اي» کار مريم يکتافر از انتشارات علمي و فرهنگي به‌دليل انتخاب هوشمندانه گرافيک با توجه به داده‌هاي تصويرگر و تايپوگرافي مناسب و خوانا هديه کرد.

در بخش تصويرگري رده کودک، هيئت داوران، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به صورت مشترک به کتاب‌هاي «اي ميهن من، ايران»، کار سروناز پريشانزاده از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و «شبح ترسو»، کار عاطفه ملکي‌جو از انتشارات چکه را به‌دليل تلفيق مناسب عکس و طراحي و اغراق‌هاي فرمي مناسب با حال و هواي قصه و دوري از کليشه‌هاي کتاب‌هاي مرسوم و وفاداري به متن تقديم مي‌کند.

همچنين هيئت داوران با احترام به سابقه تصويرگر، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه 30ميليون ريالي را به کتاب «با عددها دوست مي‌شوي؟» علي خدايي، به‌دليل يافتن راه‌حل‌هاي تازه و مناسب براي آموزش اعداد به کودکان از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تقديم مي‌کند.

در بخش طراحي گرافيک (صفحه‌آرايي) رده نوجوان، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي به کتاب «پرنده‌اي بود که شباهت به هيچ پرنده‌اي نداشت»، کار کوروش پارسانژاد به‌دليل رفتار خلاقانه در جهت بيان متن داستاني براي مخاطب و جريان متن و تصوير در يکديگر در عين استقلال، از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اهدا شد.

در بخش طراحي جلد، هيئت داوران، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به مجموعه «رمان نوجوان امروز»، کار پژمان رحيمي‌زاده به‌دليل نقش پررنگ تصويرسازي‌هاي روي جلد که حال و هواي ويژه‌اي به فرمت جلد داده و ارتباط مناسب با مخاطب نوجوان، از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اختصاص داد.

در عين حال در بخش تصويرگري، گروه داوري، لوح تقدير و کارت هديه 20ميليون ريالي را به صورت مشترک به کتاب‌هاي «نامه‌هاي خيس»، کار محمود حسيني و «مي‌ترسم يادت برود دوستم داشتي» کار عليرضا پورحنيفه به‌دليل جستجوي خلاقانه در تصويرسازي شعر براي نوجوانان از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هديه کرد.

تقدير از مديران نشر کودک و نوجوان

بر اساس اين گزارش، هيئت داوران جشنواره، لوح تقدير را براي توليد مجموعه 16 جلدي «سرداران ايران زمين» به مدير گروه کودک و نوجوان انتشارات اميرکبير مصطفي رحماندوست تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير براي توليد مجموعه «قصه‌اي که دوستش دارم» و کتاب «حبيب و ميرزا شيپور» به مدير انتشارات پيدايش محسن طائب تقديم شد.

در عين حال، لوح تقدير براي توليد کتاب «دوست بزرگ» نيز به مدير انتشارات کتاب نيستان، سيدمهدي شجاعي و لوح تقدير براي توليد کتاب‌هاي‌ «اين‌طوري» و «اژدهاي عينکي کله اره‌اي» هم به مدير انتشارات علمي و فرهنگي، دکتر مسعود کوثري هديه شد.

در همين‌حال، لوح تقدير براي توليد کتاب‌ «لحظه پرواز» هم به مدير انتشارات آواي قلم، مهدي خاني و لوح تقدير براي توليد کتاب «خيال باف» نيز به مدير انتشارات منظومه خرد، خيريه‌بيگم حائري‌زاده تقديم شد.

لوح تقدير براي توليد کتاب‌هاي‌ «من بُدو، پنگوئن بُدو»، «قِچ قِچ»، «آوازهاي سيب‌زميني»، «ما، همان جمع پراکنده»، «جعبه خيال»، «زنگ اول: تاريخ»، «زيبا صدايم کن»، «سايه هيولا»، «به! به!»، «من و مامان و مدرسه»، «اي ميهن من، ايران»، «با عددها دوست مي‌شوي؟»، «پرنده‌اي بود که شباهت به هيچ پرنده‌اي نداشت»، «نامه‌هاي خيس»، «مي‌ترسم يادت برود دوستم داشتي» مجموعه 3 جلدي «اسم من» و مجموعه «رمان نوجوان امروز» هم به مدير انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، نورا حق‌پرست اهدا شد.

محمدهادي محمدي مدير انتشارات موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان براي توليد کتاب‌ «پرنده‌ قرمز»، کاظم طلايي مدير انتشارات طلايي براي توليد کتاب‌هاي «بياييد داستان بنويسيم» و «بيايد شعر بگوييم» و عليرضا سبحاني‌نسب مدير انتشارات جمال براي توليد کتاب «خدايا اجازه!» نيز لوح داوران را دريافت کردند.

لوح تقدير براي توليد مجموعه 20 جلدي «راز نقاشي‌هاي قشنگ» به سيداحمد ميرزاده مدير انتشارات به‌نشر، لوح تقدير براي توليد مجموعه ‌«کتاب‌هاي کشويي» به زينت‌السادات خوش‌نشين مدير انتشارات شهرقلم و لوح تقدير براي توليد مجموعه «شاهنامَک» و کتاب «شبح ترسو» به مسعود صفوي مدير انتشارات چکه از ديگر جوايز اين جشنواره بود.

هجدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان، درحالي برگزيدگان خود را معرفي کرد که کانون استان آذربايجان شرقي ميزبان 50 نويسنده کتاب‌‌هاي کودک و نوجوان در همايش «کودک، کتاب، جامعه» بود.


 مديرعامل کانون:
 اکتفا به مفهوم سنتي سواد خواندن مخاطبان را از آثار ادبي دور مي‌کند 

مفاهيمي مانند خواندن و نوشتن، و هنر و ادبيات در طول سال‌ها متناسب با تغييرات اجتماعي و فن‌آورانه دچار تغيير شده و باقي ماندن در گذشته، و اکتفا به مفاهيم سنتي سواد خواندن، مي‌تواند مخاطبان را، از آثار ادبي فرسنگ‌ها دور کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مديرعامل کانون در آيين پاياني هجدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان در تبريز با بيان اين مطلب افزود: اکتفا به مفاهيم سنتي سواد خواندن، هنر داستان‏نويسي و اجتناب از پذيرش و هضم تغييرات جديد، آسيبي جدي است که مي‏تواند مخاطبان را از آثار ادبي فرسنگ‌ها دور کند و هرگونه سياست‌گذاري و مديريت فضاي توليد ادبي، و نيز تلاش براي ترويج خواندن، بدون توجه به اين تغييرات راه به جايي نخواهد برد.

عليرضا حاجيان‌زاده در همين حال ابتدا بيان کرد: زندگي را رازهايي است و کتاب، واژه واژه‌هايش داستان زندگي را به تصوير مي‌کشد. انسان، از ديرباز با کتاب و کتاب‌خواني و به‌ويژه با ادبيات و خلق ادبي پيوند خورده است. خداوند متعال از يک‌سو توانايي و قابليت خلق داستان و داستان‌گويي را به بشر بخشيده و از سوي ديگر ميل به خواندن و شنيدن داستان را نيز در وجود او به وديعت نهاده است.

او در اين آيين که شامگاه روز دوم دي 1395 در تبريز برگزار شد، ادامه داد: انسان مي‌‌سرايد و مي‌گويد، هم از خواندن داستان و گوش سپردن به قصه‌ها لذت مي‌برد و هم دوست دارد آن‌چه را که مي‌خواهد بگويد و با داستان در هم بياميزد. کتاب و بازي فرصت لذت بخش زيستن در دنياي کودک است.

به اعتقاد وي توانايي بشر در قصه‏سازي و قصه‏گويي، وجهي از تمدن را رقم زده و به مولفه‏اي بنيادين در تحليل فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، و مقياسي براي سنجش ميزان توسعه‏يافتگي جوامع مختلف تبديل شده است. حاجيان‌زاده معتقد است: اين توانايي در خلق داستان‌هاي نو، و نيز پذيرش قصه‏هاي جديد و ادبيات تازه در يک جامعه، به معناي وجود اميد، تخيل و زندگي در آن جامعه است، و ميل به پيشرفت و تحول را در آن جامعه نشان مي‏دهد.

وي با بيان اين‌که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، تنها نهاد فراگير در جامعه ايران، که ماموريت و مسووليتش، بنابر اساس‌نامه، و رهنمودهاي مسوولين بلندپايه نظام، تلاش براي پرورش فکري نسل آينده، و پرداختن به امر تربيت ذوق هنري و ادبي آنان است، تاکيد کرد: مسئله ادبيات و داستان‏پردازي، و از آن مهم‌تر ترويج و گسترش امر خواندن، در تمام معاني جديد و فراگيرش را، از اولويت‌هاي نخست و بنيادين خود مي‏داند، و تلاش مي‏کند در اين مسير گام بردارد.

مديرعامل کانون توضيح داد: نگاه حرفه‏اي به ادبيات و داستان، پيش‏فرض‌هايي دارد که يکي از مهم‌ترين آن‌ها، ايجاد پيوند صحيح و سازمان‌يافته ميان نويسنده، تصويرگر، ناشر و مخاطبان است. دغدغه نخست نويسنده، خلق اثري با کيفيت است، دغدغه‏اي مهم و ارزشمند. توليد آثاري با کيفيت، تصويرگران و ناشران را به ميدان توليد خواهد آورد. و مخاطب همواره در جستجوي آثاري فاخر، خواندني و لذت بخش است.

حاجيان‌زاده همچنين با اشاره به اين‌که بنيان ادبيات، بر نوآوري و تخيل آزاد استوار است، و از سوي ديگر، مخاطبان آثار ادبي نيز قشري متنوع، متکثر و با ويژگي‌هاي گوناگون هستند که نمي‏توان آن‌ها را ذيل چتري واحد جمع کرد، و نسخه‏اي يکسان براي آن‌ها نوشت، تصريح کرد: يک جامعه ادبي پويا، و مديريت توليد آثار ادبي، بايد اين تنوع را به رسميت بشناسد، و بدان توجه کند.

وي سپس سه ويژگي اصلي خلق ادبي و توليد کتاب ادبي، به عنوان يک فعاليت مستقل، عنايت و توجه بنيادين به مسئله تغييرات اجتماعي و تحولات فن‏آورانه و توجه و به رسميت شناختن تنوع و تکثر، هم در خلق آثار ادبي و هم در مخاطبان اين آثار.را، به عنوان خط مشي موفق در مديريت توليد آثار ادبي مطرح کرد.

حاجيان‌زاده در پايان با قدرداني از معاونت توليد، دبير و دست‌اندرکاران جشنواره و اداره کل کانون استان آذربايجان‌شرقي خاطر نشان کرد: ما در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اميدواريم با توجه به اين سياستهاي کلان، بتوانيم مسير ترويج و توسعه ذوق ادبي، و خلاقيت داستاني در نسل آينده کشورمان را، هموارتر از پيش، و سريعتر از هميشه طي کنيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون