جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3799- تاریخ : 1395/10/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


اديبانه هاي "گابريل گارسيا مارکز"


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


زنگ اد‌‌‌‌‌بيات


نغمه


 اديبانه هاي "گابريل گارسيا مارکز" 

به انتخاب مهدي طوسي

... به هر کودکي دو بال هديه مي دادم‌ رهايشان مي کردم تا خود بال گشودن و پرواز را بياموزند.

**

آه خدايا! آنها نمي دانند زماني پير خواهند شد که ديگر نتوانند عاشق شوند.

**

... و درسايه ‌سار عشق مي‌آرميدم. به انسانها نشان مي دادم که دراشتباهند که گمان کنند وقتي پيرشدند ديگر نمي توانند دلدادگي کنند و عاشق باشند.

**

اگر خداوند قطعه کوچکي زندگي به من ارزاني مي‌داشت کمتر مي‌خوابيدم و ديوانه‌وار رويا مي ديدم،چرا که مي‌دانستم هر دقيقه‌اي که چشمهايمان را برهم مي‌گذاريم‌ شصت ثانيه نور را ازکف مي‌دهيم..

**

خداوندا ‌اگر دل در سينه ام همچنان مي تپيد تمامي تنفرم را بر تکه يخي مي‌نگاشتم و سپس طلوع خورشيدت را انتظار مي کشيدم.

**

خداوندا ‌اگر تکه‌اي زندگي مي‌داشتم‌ نمي‌گذاشتم حتي يک روز از آن سپري شود بي‌آنکه به مردماني که دوستشان دارم ‌نگويم که "عاشقتان هستم"

**

آه انسانها، من از شما بسي چيزها آموخته ام واما چه حاصل‌ که وقتي اينها را در چمدانم مي‌گذارم که در بستر مرگ خواهم بود.

**

دريافته ام که يک انسان تنها زماني حق دارد به انساني ديگر از بالا به پائين چشم بدوزد که ناگزيراست او را ياري رساند تا روي پاي خود بايستد.

**

آه انسانها، از شما چه بسيارچيزها که آموخته‌ام. من ياد گرفته‌ام که همه مي‌خواهند در قله کوه زندگي کنند‌ بي آنکه به خوشبختي آرميده در کف دست خود نگاهي انداخته باشند.

**

دوست واقعي کسي است که دستهاي تو را بگيرد ولي قلب ترا لمس کند.

**

بدترين شکل دلتنگي آن است که در کنارش باشي و بداني که هرگز به او نخواهي رسيد.

**

تو در تمام دنيا يک نفري اما براي بعضي ها تمام دنيايي.

**

امروز همان فردايي است که ديروز انتظارش را مي کشيدي.

**

بزرگترين حقيقت دنيا تنهاييست.

**

هميشه قبل از عاشق شدن مطمئن باشيد که او عاشق کسي نيست.

**

هيچ انساني نميداند کدامين لحظه اززندگي اش خاطره ميشود.

**

خودت را به فردي بهتر تبديل کن و خودت را بشناس قبل از اينکه ديگران تو را بشناسند.

**

به گذشته ها غم مخور به چيزي که مي آيد لبخند بزن.

**

وقتت را با کسي که حاضر نيست وقتش را با تو بگذراند نگذران.

**

شايد خدا خواسته که بسياري از افراد نا مناسب را بشناسي و وقتي او را يافتي بايد شکر گذار باشي.

**

خودت را زياده از حد تحت فشار قرار نده بهترين چيزها وقتي اتفاق مي افتند که انتظارش را نداري.

**

رمز خوشبخت زيستن ، در آن نيست که کاري را که دوست داريم انجام دهيم بلکه در اين است که کاري را که انجام مي دهيم دوست داشته باشيم.

**

ترسوي حقيقي از پرواز نميترسد، بلکه آن کس که با ترس پرواز را ياد مي گيرد ، ترسو است .

**

مرگ از پيري نمي آيد ، بلکه با فراموشي مي آيد !

**

براي عشق مبارزه کن ولي هرگز گدايي نکن.

**

دوستت دارم نه بخاطر شخصيت تو، بلکه بخاطر شخصيتي که من هنگام با تو بودن پيدا ميکنم.

**

هرگز لبخند را ترک نکن حتي وقتي ناراحتي، چون هر کسي امکان دارد عاشق لبخند تو شود.

**

آينده چيزي نيست که انسان به ارث ببرد ؛ بلکه چيزي است که خود آن را مي سازد .

**

انسانها همه مي خواهند در قله کوه زندگي کنند ، بي آنکه به خوشبختي آرميده در دست خود نگاهي انداخته باشند.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

بزرگداشت محسن ابوالقاسمي با حضور شفيعي کدکني برگزار شد

مراسم بزرگداشت استاد محسن ابوالقاسمي با حضور دکتر محمدرضا شفيعي کدکني برگزار شد.

به گزارش مهر، دويست و هفتاد و دومين شب مجله بخارا به نکوداشت دکتر محسن ابوالقاسمي استاد حوزه زبانشناسي و زبان‌هاي باستاني اختصاص داشت.

ژاله آموزگار، به عنوان نخستين سخنران اين نشست، در سخناني گفت: وقتي افق ديدم را به سالهاي دور بازمي‌گردانم، ميز بزرگ دفتر گروه زبانشناسي و زبانهاي باستاني دانشگاه تهران را به خاطر مي‌آورم. پيش از آنکه اين دو گروه از هم جدا شوند چهره‌هاي بزرگاني را مي‌بينم. دانشمند، باشخصيت، محکم، با يک دنيا انگيزه، عشق، اميد و علاقه که من افتخار همکاريشان را داشتم و از آنها بسيار آموختم. محيط مطبوع کاري باعث مي‌شد که هر روز با علاقه، پله‌هاي دانشکده را با شتاب بالا روم، به همکاران سلام بگويم و روزم را با آنها آغاز کنم.

دومين سخنران اين نکوداشت دکتر محمدتقي راشد محصل بود که آشنايي خود را با استاد ابوالقاسمي، محور سخنراني قرار داد و گفت: آشنايي من به عنوان يکي از نخستين شاگردان استاد دکتر ابوالقاسمي که تا به امروز پيوسته از راهنمايي‌ها و هدايت‌هاي مشتاقانه ايشان برخوردار بوده است، به پنجاه سال پيش يعني مهر ماه 1346 مي‌رسد.

استادي جدي، ديرآشنا، صريح و صميمي که از مردم برآمده با همگان به تواضع و فروتني زيسته به مال و قدرت بي‌اعتنا بوده معلمي را برگزيده و امروز هم شاگردان او که در طول سال‌هاي تحصيل از خوان دانشش بهره گرفته‌اند، بهترين ياران و دوستان اويند

وي افزود: اگرچه سال‌هاي عمر و تلاش او در کسوت يک استاد که از درس و تحقيق و مشاغل اجرايي مربوط به آموزش نيز روي گردان نيست، توان روزهاي جواني را از او گرفته است اما روح بلند او همچنان به او نيرو مي‌بخشد.

برجسته‌ترين ويژگي استاد سواي دانش گسترده در زبان‌هاي ايران باستان، فارسي کهن، زبان‌هاي عربي، فرانسوي و انگليسي و آلماني و حتي روسي حافظه قوي و منظم اوست که مثال زدني است. هنوز علاقه نخستين خدمت را دارد.

هر يک از شاگردان خود را به صفتي يا رفتاري و کلامي خاص مي‌شناسد، و هنوز روزهاي آغازين آشنايي خود را با شاگردان خود فراموش نکرده است و از حال و کار هر يک نيز به خوبي باخبر است و با آنان به طرق مختلف در ارتباط است.

سپس نوبت به دکتر احمدرضا قائم مقامي رسيد تا «مختصري در فضايل استاد دکتر محسن ابوالقاسمي» سخن بگويد و در پايان قطعه شعري براي استاد خوانده شد.

دست آخر نوبت به استاد محسن ابوالقاسمي رسيد که از دانشجويان و استادان حاضر در اين نکوداشت سپاسگزاري کرد. و دکتر محمدافشين وفايي آخرين کتابهاي منتشر شده توسط بنياد موقوفات دکتر محمود افشار را به استاد هديه کرد.


 تازه‌هاي نشر 

در کتابي با عنوان «الماس‌ها ابدي‌اند»؛

اثر ديگري از خالق ماجراهاي جيمز باند به بازار آمد

«الماس‌ها ابدي‌اند» چهارمين اثر ايان فلمينگ، نويسنده انگليسي و راوي ماجراهاي جيمز باند، مأمور سرويس مخفي بريتانيا، منتشر شد.

به گزارش مهر، در اين داستان، «باند» مأمور مي‌شود عاملين قاچاق الماس از معادن سيرالئون به آمريکا را پيدا کند، او براي پيش بردن تحقيقاتش، خود را يکي از اعضاي گروهي خلافکار جا مي‌زند، به آمريکا مي‌رود و مخفيانه به دسته آنها نفوذ مي‌کند.

«الماس‌ها ابدي‌اند» در زمان انتشار نقدهاي مثبتي دريافت کرد و در سال 1971 اقتباسي از آن به کارگرداني «گاي هميلتون» و با بازي «شان کانري» بر پرده سينماها رفت.

داستان‌هاي باند در فهرست پرفروش‌ترين کتاب‌هاي تاريخ قرار دارند و تاکنون بيش از صد ميليون نسخه از آنها در سرتاسر جهان به فروش رفته است. در سال 2008 روزنامه تايمز، فلمينگ را چهاردهمين فرد در فهرست پنجاه نويسنده برتر بريتانيا از سال 1945 قرار داد.

همچنين از سال 1962 تاکنون بيست و شش فيلم‌ با محوريت شخصيت جيمز باند ساخته شده است وشش بازيگر در پنج دهه، سنت بازي در نقش اين شخصيت بر پرده سينما را ادامه داده‌اند. سري فيلم‌هاي جيمز باند، با فروش جهانيِ بيش از پنج ميليارد دلار، از نظر فروش در جايگاه دوم فيلم‌هاي ادامه‌دار قرار دارد.

کتاب الماس‌ها ابدي‌اند را محمد هادي سالارورزي به فارسي برگردانده و نشر چترنگ آن را در 302 صفحه منتشر و روانه بازار نشر کرده است


 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

اعطاي گواهينامه درجه يک هنري به 7 نويسنده در اختتاميه جايزه جلال

به گزارش روابط عمومي بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان، مجيد قيصري، هدايت‌الله بهبودي، داود غفارزادگان، ميثاق اميرفجر، رضا اميرخاني، ابوتراب خسروي و محمدرضا کاتب، گواهينامه درجه يک هنري خود را در اختتاميه جايزه جلال آل‌احمد از سيدرضا صالحي اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت خواهند کرد.

اختتاميه هفتمين جايزه ادبي جلال آل‌احمد، چهارم دي‌ماه از ساعت 15 در تالار وحدت تهران برگزار ‌شد و طي آن، برگزيدگان و تقديري‌هاي اين جايزه در رشته‌هاي رمان و داستان بلند، داستان کوتاه، مستندنگاري و بخش ويژه افغانستان معرفي ‌شدند.


محبوبه ميرقديري مطرح کرد،

ورود واژه‌هاي بي‌معني به زبان فارسي

محبوبه ميرقديري مي‌گويد: گاهي واژه‌هايي که توسط مردم وارد زبان مي‌شوند بي‌معنا و بي‌ريشه هستند.

اين داستان‌نويس در گفت‌وگو با ايسنا درباره رعايت کردن درست‌نويسي در کتاب‌ها و رسانه‌ها گفت: درست‌نويسي تا حدودي در کتاب‌ها رعايت مي‌شود آن‌ هم به دليل اين‌که ناشران ويراستاراني را در اختيار دارند، البته اگر اين ويراستاران باسواد باشند و ادبيات فارسي را خوانده باشند. اگر ويراستاران بر ادبيات مسلط باشند کمتر اين مشکل پيش مي‌آيد. ولي فکر نمي‌کنم رسانه‌ها ويراستار داشته باشند و بنابراين دچار غلط‌نويسي مي‌شوند. البته شايد داشته‌ باشند اما چون نيروهايي که مي‌گيرند باتجربه نيستند و رشته ادبيات نخوانده‌اند ممکن است با مشکل روبه‌رو شوند.

او در ادامه درباره آسيب‌هاي درست‌ننوشتن گفت: اين مسئله در درازمدت آسيب‌هايي را به ادبيات و زبان ما و زبان محاوره وارد مي‌کند. گاهي واژه‌هايي که توسط مردم ساخته و وارد زبان مي‌شوند هيچ معنا و ريشه‌اي ندارند و مي‌توانند جايگزين شوند.

ميرقديري با بيان اين‌که از فعاليت‌هاي فرهنگستان زبان و ادب فارسي اطلاعي ندارد گفت: فکر مي‌کنم فرهنگستان اگر از استادان برجسته دانشگاه که رشته ادبيات و زبان‌شناسي خوانده‌اند و استادان برجسته‌اي مانند محمدرضا باطني استفاده کند موفق خواهد بود.

او با بيان اين‌که نويسندگان در ترويج درست‌نويسي تأثير زيادي دارند در عين حال متذکر شد: رسانه‌ها در ترويج درست‌نويسي موثرتر هستند زيرا مردم تماس بيشتري با رسانه‌ها دارند. الان کسي کتاب نمي‌خرد که بخواند.

اين نويسنده درباره اين‌که چه جايگاهي براي درست‌نويسي قائل است اظهار کرد: درست‌نويسي براي من خيلي اهميت دارد و سعي مي‌کنم آن را رعايت ‌کنم زيرا به شخصه اعتقاد دارم کتابي که عده‌اي مي‌خوانند بايد درست باشد و در اين زمينه تا جايي که بتوانم سعي خود را مي‌کنم.


 نغمه 

بگذر

منوچهر آتشي

شبي به خلوت پر ماهتاب ِ من بگذر

ز کوچه هاي گل افشان ِ خواب من بگذر


بپوش پيرهن ِ سايه مرا بر تن

برو به چشم ِ من از آفتاب من بگذر


چو شبنمي تو به گلبرگ ِ بسترم بنشيني

ز باغ هاي تَر ِ عطر ِ ناب من بگذر


چو موج سد ِ بلند ِ شکيب من بشکن

سفينه وار ، ز موج شتاب من بگذر


شبي درازترم از شبان ِ تيره قطب

درون ِ وحشت ِ من ، ماهتاب ِ من بگذر.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون