جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3795- تاریخ : 1395/09/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه

رييس سازمان ميراث فرهنگي:
اولويت هرمزگان بايد گردشگري ساحلي باشد


د‌‌يد‌‌ني ها


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


عكس روز


 عكاسخانه 

دروازه "براندنبورگ"؛ يکي از دروازه‌هاي قديمي شهر برلين


 رييس سازمان ميراث فرهنگي:
 اولويت هرمزگان بايد گردشگري ساحلي باشد 

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري کشور گفت: متاسفانه فروش صنايع‌دستي در کشور محدود بوده و به زنجيره‌اي از ثروت تبديل نشده است.

به گزارش ايسنا، زهرا احمدي‌پور در نشست با فعالان، سرمايه‌گذاران و بهره‌برداران بخش خصوصي حوزه ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان هرمزگان با بيان اينکه دولت تدبير و اميد فضاي مناسبي را براي کار در کشور ايجاد کرده است، عنوان کرد: اولويت‌هايي در اسناد بالادستي براي حوزه ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري پيش‌بيني شده که در کنار آن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را داريم که بر مقاوم‌سازي اقتصاد داخلي کشور تاکيد دارد.

وي با بيان اينکه صنايع‌دستي به عنوان سرمايه براي توسعه کشور در نظر گرفته شده است، افزود: متاسفانه فروش صنايع‌دستي در کشور محدود بوده و به زنجيره‌اي از ثروت تبديل نشده است.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ادامه داد: يکي از اولويت‌هاي اقتصاد مقاومتي اين است که فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي براي عرضه و فروش صنايع‌دستي در کشور ايجاد شود و امروز در مراکز استان‌ها تعداد فروشگاه‌هاي صنايع‌دستي بسيار محدود است.

احمدي‌پور با تاکيد بر اينکه در طراحي هتل‌ها بايد از صنايع‌دستي هر منطقه استفاده و محل فروش صنايع‌دستي در آنها ايجاد شود، تصريح کرد: اين موارد را بايد به اولويت تبديل کنيم و اگر توليد و فروش صنايع‌دستي به زنجيره ثروت تبديل شود، سرمايه‌اي براي هر استان خواهد بود.

وي با بيان اينکه اولويت گردشگري هرمزگان بايد گردشگري ساحلي باشد، خاطرنشان کرد: طبق اولويت‌بندي‌ها ما وظيفه داريم براي اين استان تسهيل‌گري کنيم و اولويت ما بر اين است که تنوع مکاني براي گردشگري در کشور داشته باشيم.

احمدي‌پور اضافه کرد: بسته‌هاي سفر مي‌تواند گردشگري داخلي را فعال کند و با گردشگري داخلي مي‌توانيم فرهنگ و اصالت خود را حفظ کنيم و بر اين اساس نيازمند برنامه‌اي جامع براي گردشگري هستيم.

همچنين احمدي‌پور در سخناني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اهل سنت بندرعباس که همزمان با هفته وحدت انجام شد، با بيان اينکه اختلاف ميان مسلمانان به سود دشمنان اسلام است، عنوان کرد: زيرساخت‌هاي مهم، منابع متعدد و سرمايه‌هاي انساني موجود در جهان اسلام ظرفيت‌هايي هستند که مي‌توان از آن براي رسيدن به يک قدرت جهاني استفاده کرد.

وي ادامه داد: اهل سنت و شيعه به تنهايي نمي‌توانند در جهان اسلام محور قدرت باشند و بايد کمک کنيم با درايت و هوشمندي براي حل مسائل جهان اسلام از راه‌هايي استفاده کنيم که صلح را در جهان اسلام پايدار کند.


 د‌‌يد‌‌ني ها 

بيست نقاشي برتر تاريخ هنر ؛

جيمز مک نيل ويسلر اين تابلو را در سال 1871 کشيد و از معدود تابلوهاي آمريکايي در اين فهرست است.

نام کامل اين تابلو «طرحي از خاکستري و مشکي: مادر نقاش» است که به مادر ويسلر معروف شده است.

"مادر ويسلر"


 اخبـــــــــار 

سرزميني پر از روباه

ژاپن واقعا زيبا و ديدني است و به خاطر جاذبه هاي بالايي که دارد، توريست ها و گردشگراي زيادي را به سمت خودش مي كشاند.

جدا از داشتن زيبايي ها جالب است که بدانيد اين کشور مدرن به کشور جزيره ها هم شهرت داردو پر از مخفي گاه هاي حيوانات شيطون و بامزه است. مثل جزيره گربه ها، جزيره حيوانات دست آموز و حالا سرزمين روباه که با ديدن شما شروع به جيغ و داد و بازي مي کنند تا به انها غذا بدهيد و با آنها بازي کنيد.

خيلي حس خوبي است که اين حيوانات زيبا و دوست داشتني را بشود از نزديک ببينيم و شاهد بازي کردنشان باشيم و خيلي مي تواند هيجان انگيز باشد اينکه به اين روباه هاي دوست داشتني غذا بدهيم. براي اين کار تنها کافيه بعد از سفر به مياگي ژاپن به اين دهکده جالب که Zao نام دارد مراجعه کنيند و تنها با پرداخت 700 ين پا به اين دهکده هيجان انگيز بزاريد.

البته چون اين روباه ها اهلي نيستن به بازديد کننده ها هشدار داده ميشود تا براي جلوگيري از هر نوع اتفاقي با دست به روباه ها غذا ندهند و از همراه داشتن بچه هاي کوچيک هم به شدت پرهيز کنند.

درسته روباه را به عنوان يه حيوان حيله گر مي شناسيم ولي ژاپني ها براي اين موجودات دوست داشتني ارزش زيادي قائلن و معتقدن که اين حيوانات بازيگوش شانس و خوشبختي به همراه دارند.

ژاپن پر از جزيره حيوانات و جاذبه هاي بامزه است. پس هر وقت به اين کشور سفر کرديد بازديد از سرزمين روباه را فراموش نکنيد.


ثروتمندترين معبد هندو دنيا

پر بازديدترين معبد هندو در جهان تيروپاتي ( TIRUPATI TEMPLE ) نام دارد که در ايالت آندِرا پرادِش و شهر تيروپاتي هند قرار گرفته است.

معبد تيروپاتي ثروتمندترين معبد هندو در جهان هم است و روزانه 30000 تا 40000 نفر از اين معبد ديدن مي کنند و جالب اين است که همين عدد در اولين روز آغاز سال نو به 75,000 نفر هم رسيده است.

بودجه سالانه اين معبد حدود 57.02 ميليون دلار ( معادل 35.2 ميليون پوند ) مي باشد، معبد تيروپاتي آن قدر ثروتمند است که دولت هند سال گذشته ( 2015 ميلادي ) از مسئولان معبد براي سرو سامان دادن به اقتصاد کشور کمک خواست، همانطور که شايد بدانيد هند بيشترين ميزان واردات فلز طلا را در دنيا دارد و به همين دليل مقدار زيادي در اين راستا هزينه مي کند، دولت هند از معبد تيروپاتي ميزان زيادي طلا قرض گرفت تا کمتر طلا وارد کند و بتواند وضعيت اقتصادي کشور را کمي بهبود بخشد؛ گفته مي شود که هند سالانه 800 تن طلا به کشورش وارد مي کند و مردمانش بيشترين مصرف طلا در جهان را دارند همچنين 20 هزار تن طلا در اين کشور وجود دارد که وارد چرخه اقتصادي نشده اند و به عنوان شي اي زينتي استفاده مي شوند، اين ميزان طلا ارزشي حدود 680 ميليارد دلاردارد.

معبد تيروپاتي مشهورترين معبد هندو در کشور هندوستان هم هست و از اماکني است که پيشنهاد مي شود در سفر به هند حتما بايد ديد، به مرور زمان و با هديه دادن طلا توسط مردم عامه اين معبد تا اين اندازه سرمايه دار شده است.


 قصار اما... 

يک بار و فقط يک بار مي توان عاشق شد …

عاشق زن ، عاشق مرد ، عاشق انديشه ، عاشق وطن ، عاشق خدا عاشق عشق …

يک بار و فقط يک بار …

بار دوم ديگر خبري از جنس اصل نيست !!


 خبر 

در تهران، به تخت جمشيد برويد

علاوه بر تخت جمشيد يازده اثر ديگر که در فهرست جهاني يونسکو ثبت شده اند، در باغ موزه مينياتور تهران قابل مشاهده هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ دوازده اثر ايراني ثبت جهاني شده در دهکده کوچکي در پايتخت و در مساحت سه هکتار قابل بازديد هستند.اين باغ موزه در منطقه هشت تهران، همه روزه از ساعت هشت صبح تا هشت شب ميزبان علاقه مندان است.

ماکت ها در مقياس يک بيست و پنجم اندازه واقعي شان ساخته شده اند و سعي شده تا در آن ها ويژگي هاي ساختماني و منحصر به فرد حفظ شود.

از آثار تاريخي ساخته شده مي توان به تخت جمشيد ، چغارزنبيل ، ميدان امام (نقش جهان)، پاسارگاد ، تخت سليمان ، گنبد سلطانيه ، ارگ بم ، کليساهاي ارامنه ، کوه و کتيبه بيستون ، مجموعه شيخ صفي الدين اردبيلي ، بازار تبريز و آبشارهاي شوشتر اشاره کرد.

همه اين آثار در فهرست جهاني يونسکو ثبت جهاني شده اند.

ابعاد اصلي طراحي بوستان باغ مينياتور از روح هندسي باغ هاي ايراني در ترکيب با استانداردهاي پارک مينياتوري الهام گرفته شده است.

براي رفتن به اين باغ موزه مي توانيد به خيابان جانبازان تهران ، جنب اتوبان امام علي(ع) مراجعه کنيد.


سفر به 7 کشور با دوچرخه در 24 ساعت

دوچرخه سواري يکي از محبوب ترين ورزش هاي دنيا است که بسياري از علاقمندان به هيجان و ورزش آن را انتخاب مي کنند، در سال هاي اخير طرفداران سفر به وسيله دوچرخه بيشتر و بيشتر شده اند به همين دليل مطلبي را با عنوان اصول اوليه دوچرخه سواري براي شما عزيزان تهيه شده تا بيشتر با امور ابتدائي اين ورزش آشنا شويد.

گاهي دوچرخه سواري از يک تفريح روزانه فراتر مي رود و به رقابت تبديل مي شود، رقابت بر سر برنده شدن در مسابقات، کشوري و يا جهاني، اين بار هم اين ورزش محبوب بهانه اي شده براي ثبت رکورد در کتاب رکوردهاي گينس.

دو ماجراجو و ورزشگار اهل انگلستان به نام هاي جيمز وندر هورن ( James van der Hoorn ) و توماس رينولدز( Thomas Reynolds ) تصميم گرفتند در 24 ساعت به چند کشور با دوچرخه سفر کنند. اين دو جوان 28 ساله سفر خود را از کرواسي در ساعت 12 و 18 دقيقه به وقت محلي در تاريخ اول اکتبر سال 2016 ميلادي آغاز کردند.

آن ها پس از گذر از کرواسي به اسلووني، مجارستان، اتريش، اسلواکي و جمهوري چک رفتند و با رسيدن به لهستان در ساعت 11:18 صبح روز بعد به سفر هيجان انگيز خود پايان دادند.

آن ها براي ثبت اين رکورد 300 مايل ( معادل 482.802 کيلومتر ) را رکاب زدند و حدودا 15،000 کيلوکالري سوزاندند، سرعت آن ها در مکان هاي مختلف متفاوت بود اما به طور ميانگين 19 تا 28 کيلومتر در ساعت رکاب مي زدند.

يکي از نکات جالب در رابطه با اين رکورد گينس اين است که جيمز و توماس هر دو خلبان و افسر هواپيمايي هستند اما علاقه زيادي به دوچرخه سواري دارند.


نمايشگاه عکاسي معماري تاريخي در نگارخانه سعدآباد

نمايشگاه انفرادي عکاسي با عنوان «نقش نگار ديروز» تا 1 دي در نگارخانه مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد برگزار مي‌شود و مراسم افتتاحيه آن ساعت 13 تا 17 پنجشنبه 25 آذر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري، حميد وکيل باشي مسئول نگارخانه سعدآباد گفت: اين نمايشگاه شامل 30 اثر از بناهاي تاريخي تهران و اصفهان و حاصل تلاش هنرمند علي تارميغ است که طي دو سال تهيه شده است.

علاقه مندان به بازديد از اين نمايشگاه مي توانند تا 1 دي از ساعت9 تا 17 به نگارخانه مجموعه سعدآباد واقع در تجريش، ميدان دربند، نگارخانه مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد مراجعه کنند.


 عكس روز 

تزيين يک گريه در نمايشگاه سالانه انتخاب بهترين گربه در بيرمنگام انگليس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون