جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3795- تاریخ : 1395/09/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

شناخت مواد؛
نوعي ژل گازي در رديابي آلودگي ها


يلدا، طولاني ترين شب سال چند دقيقه بيشتر است؟

غارهاي ايران؛
غارهاي انجدان با آثار باستاني فراوان


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 شناخت مواد؛
  نوعي ژل گازي در رديابي آلودگي ها 

اين ماده نوعي ژل گازي است که قدرت پوشش بالا و حيرت انگيزي دارد و مي تواند در رديابي آلودگي ها کاربرد داشته باشد.

به گزارش شاپرک ، اين ماده به خاطر ظاهر شفافي که دارد «بخار منجمد» نام گرفته و از مواد ژلاتيني توليد شده که در آن عناصر ژلاتيني به واسطه گاز جايگزين شده اند و در نتيجه اين تغيير و تحولات سبک ترين ماده جامد جهان به وجود آمده است. مي توان از اين «ژل گازي نانو لوله هاي کربني چند لايه» در ساخت حسگرهايي استفاده کرد که مي توانند آلودگي ها و مواد سمي، رآکتورهاي شيميايي و تجهيزات الکترونيکي را رديابي کند .با وجود اين که تا به حال ژل هاي گازي از سيليس، اکسيدهاي فلزي، پليمرها و مواد کربني ساخته شده و در توليد محصولات مختلف به کار گرفته شده اند، تعداد محدودي از دانشمندان توانسته اند در ساخت ژل هاي گازي با استفاده از نانولوله هاي کربني موفق شوند.اين ژل مانند فنر از قابليت ارتجاعي برخوردار است و قابليت کشساني آن هزار برابر ابعاد اصلي جرم است و در صورتي که نانولوله هاي يک مکعب يک اونسي از اين ژل از هم باز شده و پهلو به پهلو يا انتها به انتهاي يکديگر چيده شوند، مي توان با استفاده از آن يک زمين فوتبال را پوشش داد. اين ژل در عين حال رساناي الکتريسيته است و از اين رو براي توليد تجهيزات حسگر در قطعات الکترونيکي کاربرد بسياري دارد.


 يلدا، طولاني ترين شب سال چند دقيقه بيشتر است؟ 

يلدا، طولاني ترين شب سال چند دقيقه بيشتر است؟همانطور که مي دانيد شب يلدا بلندترين شب سال است و در اين شب فصل زمستان نيز آغاز مي شود. اما آيا واقعا شب يلدا يک شب طولاني است؟ اگر پاسخ مثبت است، اين شب چقدر طولاني است؟

مهندس مسعود عتيقي مدير انجمن نجوم آماتوري ايران به تشريح دلايل نجومي بلند تر شدن شب يلدا پرداخت و اظهار کرد: از نظر علم ستاره شناسي شب به مدت زمان لحظه غروب خورشيد تا لحظه طلوع خورشيد اطلاق مي شود

وي افزود: از آنجا که مدار زمين به گرد خورشيد زاويه 23.5 درجه دارد از ديد ناظر زميني ظاهرا اينگونه به نظر مي رسد که خورشيد بر کره آسمان جابجا شده و نسبت به معدل النهار و يا همان استواي آسمان اين زاويه را مدار خورشيد مي سازد. به مسير حرکت ظاهري خورشيد در زمينه آسمان در مدت يک سال خورشيدي، دايره‌البروج گفته مي‌شود. در اين شرايط بايد دو حلقه را در نظر بگيريم که يکي معدل النهار و ديگري مدار گردش ظاهري خورشيد بر کره آسمان است که اين دو حلقه با هم زاويه 23.5 درجه دارند و در دو نقطه يکديگر را قطع مي کنند که آنها نقاط اعتدال هستند. دو نقطه اعتدال شامل دو اعتدال بهاري(نوروز) و ديگري اعتدال پاييزي و آغاز ماه مهر است.

عتيقي در ادامه گفت: در طرفين نقاط اعتدال، نقاط انقلابين قرار دارند که يکي انقلاب تابستاني و ديگري انقلاب زمستاني است. با اين حساب سمت طلوع خورشيد در هر فصل متفاوت است . در روز اول بهار که اعتدال بهاري است، خورشيد دقيقا در شرق طلوع مي‌کند؛ اما هر چه به انتهاي فصل بهار نزديک مي‌شويم، فاصله خورشيد از استواي سماوي بيشتر مي‌شود و نه تنها طول روز (فاصله بين طلوع تا غروب خورشيد) بيشتر مي‌شود، که محل طلوع خورشيد کمي به سمت شمال تغيير مي‌کند. هرچه عرض جغرافيايي بيشتر باشد، اين جابجايي نيز بيشتر است.

عتيقي گفت:هنگام انقلاب زمستاني خورشيد به حداکثر گشودگي 23.5 درجه اي زاويه اي خود نسبت به استواي آسمان مي رسد و طول شب (فاصله غروب امروز تا طلوع خورشيد در روز بعد) به بيشترين مقدار خود مي‌رسد.

وي با اشاره به اينکه پي بردن به اين علوم درهزاران سال پيش توسط مردم ايران بسيار ارزشمند است، تصريح کرد: ايرانيان در روزگاران بسيار دور از اين تفاوت زماني شب و روز در طول سال آگاه بودند و آن را به حساب مي آوردند.

تنها يک دقيقه بلندتر

عتيقي با بيان اين مطلب که در شب يلدا فاصله بين غروب خورشيد تا طلوع خورشيد در صبح اول دي ماه بيشترين طول شب را دارد، اظهار کرد: طولاني ترين شب سال به اين معنا نيست که طول اين شب نسبت به شب هاي ديگر خيلي بلند تر است بلکه گاها اين طولاني بودن به کمتر از يک دقيقه مي رسد.

مدير انجمن نجوم آماتوري ايران با اشاره به اينکه واژه يلدا به معني زايش و تولد مجدد مهر تابان و حاکميت نور بر ظلمت است، افزود: ايرانيان باستان در شب يلدا با گرد هم آمدن که همان سنت ديد و بازديد است، ضمن ياد کردن از مفاخر و انديشمندان و سرايش ابيات وداستان هاي قهرماني سعي در انتقال اين آموزه ها و استفاده بهينه از اين شب طولاني داشتند و با استفاده از تنقلات سالم و ميوه هاي مختلف اين گرد هم بودن را جشن مي گرفتند.

کدام شهرهاي ايران بلندترين و کوتاه ترين شب يلدا را دارند؟

عتيقي در ادامه به متفاوت بودن طول شب يلدا در مناطق مختلف کشور، اظهار کرد: در 4 گوشه ايران طول شب يلدا متفاوت است. چابهار که در جنوب شرقي کشور قرار دارد کوتاه ترين شب يلدا رادارد. در مقابل شهر ماکو که در شمال غربي ايران قرار دارد طولاني ترين شب يلدا رادارد.


 غارهاي ايران؛
 غارهاي انجدان با آثار باستاني فراوان 

روستاي انجدان در 40 کيلومتري جنوب شرقي اراک در دامنه کوه چشمه، بين خمين، اراک و محلات واقع شده است که به علت غارهاي معروف و آثارباستاني شهرت پيدا کرده است. به گزارش شاپرک ، دهانه غار اصلي انجدان در مغرب روستاي انجدان قرار دارد و در آن حوضچه هايي قرار دارد که ديواره هاي آن يکپارچه از مواد آهکي و بلورهاي منشوري استالاکتيکي پوشيده شده است.عبارت هستند از غارآسيلي، غارميانلانون يا کلوچه بالا، غار طاق رچه، غار گيوه کش و غار شغال دره.

از ميان اين غارها، غار آسيلي و غارطاق رچه به ويژه ديدني تر هستند. غار آسيلي 5 /73 متر طول دارد و در فصل بارندگي منظره زيباي استالاکتيت و استلاگميت هاي آن پديدار مي شود.اين غار در5 کيلومتري غرب روستاي انجدان واقع شده است.


 گنده تر از دروغ 

‌همين كه گفتم!

مهدي طوسي

گفته مي شود تيم پرسپوليس تهران بعد از اينكه به تيم ذوب آهن شكست خورد به اين نتيجه رسيد كه هر چه سريعتر از مهدي مهدوي كيا دعوت بكند تا بيايد به عنوان مردي كه شايد بتواند در خط هافبك به اين تيم كمك بكند، كمك بكند!

مي گويند مهدوي كيا گفته:‌من همان سالي كه با شما قرارداد داشتم اجازه نداديد كه من در تيم شما با بهترين شكل ممكن خداحافظي كنم الان هم اصلا به شما كاري ندارم و بهتر است كه بروم كار خودم را بكنم! من اصلا به تيم شما نخواهم آمد!

او در خاتمه افزوده:‌همين كه گفتم!


 اما خبر 

قورباغه‌ها بايد باشند!

اگر قورباغه ها نبودند! آن وقت تمامي دنيا مملو از پشه مي شد؛ لاروهاي قورباغه يا همان نوزادهاي بي دست و پا پس از اين که آرواره هايشان کامل شد به طور سيري ناپذير شروع به خوردن لارو پشه ها مي کنند. آبگير يا حوضي که آب آن مدتي راکد مانده باعث جذب پشه هاي ماده مي شوند که تخم هاي خود را در آب بريزند؛ آن وقت پس از ساعاتي صدها و شايد هزاران نوزاد پشه در آب شناور مي شوند که پس از چند روز بالغ شده و از آب خارج مي شوند.

حال اگر چند لارو قورباغه در آّب باشد ديگر هيچ پشه اي توليد نمي شود. قورباغه هاي بالغ نيز در اطراف شاليزارها و زمين هاي کشاورزي نابودکننده آفات کشاورزي هستند.اگر قورباغه ها نبودند! گياهان آبزي به خوبي رشد نمي‌کردند چرا که فضولات قورباغه ها کودي مناسب براي گياهان آبزي است. قورباغه ها نقش اکولوژيکي مهمي در طبيعت دارند و اهميت و نقش اين مخلوقات زيبا حتي در يک کتاب قطور نيز نمي گنجد.در ايران قديم، براي اين که کودکان و نوجوانان قورباغه ها را آزار ندهند، به آنها مي گفتند «که کشتن يا گرفتن قورباغه ها باعث در آوردن زگيل مي‌شود.» هر چند که قورباغه ها را به فراواني در همه جا مي بينيم ولي بسياري از گونه‌هاي آن راه انقراض را پيش گرفته اند و برخي گونه ها نيز به شدت آسيب پذير هستند. تاکنون به طور تقريبي 4800 گونه از اين دوزيستان در جهان شناسايي و ثبت شده اند.

اينترنت


 سرمقاله  

خوشبختانه هايي در حوادث تلخ

آذر فخري

a.f.far99@gmai.com

روزهاي زندگي ما در سرما و در گرما ، در شادي و در عزا ، و در هر موقعيت تعطيلي اي که پيش بيايد ،لبريزاز حوادثي اند که متاسفانه بيشتر تلخ اند تا شيرين. قطعا مسافرت رفتن با اتوميبل شخصي ، خيلي لذت بخش است و سفر را به چيزي بيش از يک سفر تبديل مي کند. سفر به تفرج و ارتباط نزديک با طبيعت مي انجامد، هر جا که رودخانه اي بود ، يا قطعه جنگلي، مي توان توقف کرد و دمي در حال و هواي پاکيزه ي آن ها نفس تازه کرد. جالب ترين نکته ي سفر با اتومبيل شخص ، علاقه ي همگاني ما و دلايل مشترک همه ي ما به گرايش به آن است. اين است که در شب وروز پيش از تعطيلات ، راه مي افتيم ، با بچه هاي مان ، دوستان مان ، تناقلات مان ، غذاهاي گرم و سردمان و " بي پروايي " ها و " دل به دريا " زدن هاي مان.

بي پروايي و دل به دريا زدن ، درست با اين جمله خودش را توجيه مي کند : " حالا بريم ببينيم چي مي شه ، چي پيش مي آد." ما اين گونه براي سفر ، برنامه ريزي مي کنيم و نتيجه اين مي شود که در هر سي و يک دقيقه ، در جاده هاي ما ، يک نفر در اثر تصادف مي ميرد.

زندگي هاي ما سردرگم و پيچيده است و متکي به برنامه ي اداره و مدارس ، که براي گذران تعطيلاتش صرفا وابسته به تعطيلات رسمي و غير رسمي هستيم ،و اين موجب هجوم شتاب زده ي ما به خيابان ها و جاده ها مي شود. کسي از فرصت پيش آمده براي خلوت و جلوت استفاده نمي کند. خانواده ، هيچ برنامه اي براي چند روز تعطيلي نمي ريزد که دور هم در خانه بمانند با هم براي آشپزي برنامه بريزند با هم آشپزي کنند ، با هم حرف بزنند و با هم بخورند. همه دنبال يک راه فراريم که در آن لحظه ي خالي ، در اين جا و در هم نباشيم. درست است که اغلب خانواده با هم مي روند، اما ذهن ها و جان ها ، براي خودشان سفرهاي جداگانه اي در خلا فاصله هاي شان دارند.

کسي هم از اين فرصت هاي خالي پيش آمده براي کتاب خواندن و يادداشت برداشتن در زمين کاري و علايقش ، برنامه اي ندارد. فوقش يک رمان سرپايي خوانده ، نيم خوانده ، رها شود.

تمام اين ها ، اين بي برنامگي ها ، اين خوش باشي هاي انفرادي ، اين دور شدن از هم و قرار گرفتن در محيطي که از ما بيشتر آشنايي زدايي مي کند تا نزديکتر مان کند، را مي شد تحمل کرد ، اگر اين اميد ، آن قدر روشن و اطمينان بخش يود که تمام مسافران ، سالم و زنده به خانه هاي شان بر مي گشتند. اما متاسفانه ، آن چه آمار از جاده ها بيرون مي آورند و آن بنرهاي سياهي که پس از تعطيلات از در و ديوار خانه ها آويزان مي شوند ، مي گويند که بيشتر اين سفرها ختم به خير نمي شوند.

شتاب گرفته ايم براي داشتن همه چيز ، لمس و چشيدن همه لذت ها ، اما بايد ها و نبايدهاي هيچ قانوني در گوش مان فرو نمي رود. در جاده ها ، انگار که ما تنها مسافران موجوديم و تمام حق جاده ، در هرمسير و امکاني ، مال ماست. با خودمداري و نديدن و تحويل نگرفتن حضور ديگران ، تنها ارتباط مشترکي که بين مان اتفاق مي افتد ، مرگ است. در اين آمارها ، ما در کنار هم قرار مي گيريم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون