جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1765- تاریخ : 1388/06/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (سه شنبه)


جشنواره هاي نمايش عروسکي رونق گرفته است


مقاله نويسي مربيان کانون اصفهان با موضوع بازي هاي بومي و محلي


  جشنواره هاي نمايش عروسکي رونق گرفته است 

فارس: باغ جان را سيراب کنيم
- کودکان و نوجوانان عضو مرکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در شهر لارستان باغ جان شان را با ويژه برنامه هاي قرآني سيراب کردند. اين فعاليت طي سه ماه تابستان امسال هر هفته بچه ها را با يک سوره از قرآن مجيد آشنا ساخت.
مربيان کانون لارستان در ويژه برنامه «باغ جان مان را سيراب کنيم» با جمع آوري قصه هاي قرآني و تربيتي، کودکان و نوجوانان را به خواندن سوره هاي قرآن تشويق کردند.
هم چنين در فعاليتي نمايشي با عنوان پندها و اندرزها اعضاي اين کتاب خانه با استفاده از عروسک هاي نمايشي با پندها و اندرزها، احاديث و سخنان بزرگان آشنا شوند.
در همين حال ويژه برنامه هايي به مناسبت ماه مبارک رمضان در اغلب مراکز کانون استان فارس در حال اجرا است و بخشي از فعاليت هاي روزانه اين مراکز به برنامه هاي معنوي خاص رمضان اختصاص يافته است.
به گفته مجتبي حق پرست مدير کانون استان فارس برگزاري نماز جماعت، دعا و بيان احکام با دعوت از روحانيان و خواندن ادعيه  رمضان، برگزاري برنامه  افطاري، قرائت روزانه  قرآن کريم، قصه گويي، معرفي شخصيت امام حسن مجتبي(ع)، نمايش عروسکي، شعرخواني، مسابقه، تقدير و اهداي جايزه به اعضاي موفق و برگزيده در مسابقات مختلف استاني و کتاب خانه اي از ديگر فعاليت هاي کانون در اين ماه معنوي بوده است.
بر اساس اين گزارش در شهر آباده فارس در ويژه برنامه اي به مناسبت ماه رمضان با حضور 180 نفر از اعضاي مرکز از اعضاي قديمي هيئت تحريريه نشريه «ققنوس» تقدير و تشکرشد و اعضاي جديد اين نشريه معرفي شدند. اجراي نمايش خلاق، قصه گويي، نمايش عروسکي، سرود، مقاله و شعر در کنار صرف افطاري و نماز و دعا از ديگر بخش هاي اين برنامه بود.
مرکز جهرم نيز در ايام تولد امام حسين (ع) ويژه برنامه اي را براي اعضاي خود برگزار کرده بود.
- رصد آسمان از فعاليت هاي مورد علاقه کودکان و نوجوانان است که دو مرکز کانون در شهرهاي ني ريز و گله دار استان فارس به آن توجه ويژه اي نشان داده اند.
برنامه رصد آسمان شب ني ريز با حضور معاون شهردار شيراز، حسيني فرماندار، دکتر صادق عضو شوراي شهر و 20 نفر از اعضاي فعال کارگاه نجوم کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اجرا شد.
شرکت کنندگان در اين کارگاه با رصد ماه، صورت هاي فلکي، جهت يابي به وسيله ماه و ستاره قطبي آشنا شدند.
پارک شهر شهرستان گله دار نيز به مدت دو شب ميزبان بيش از 90 کودک و نوجواني بود که براي رصد ماه و ستارگان به اين محل آمده بودند.
علاوه بر اين، فيلمي در مورد ستاره و قمرهاي آسماني اکران شد و در کنار اين برنامه - که سازمان آموزش و پرورش اين شهر در برپايي آن با کانون همکاري کرده بود- مسابقه  نقاشي و نمايشگاهي از عکس و کتاب هاي مرتبط برگزار شد و در پايان سمانه ساماني، فيروز جمالي، منيژه منفرد و فاطمه ميرزايي در بخش نقاشي موفق به دريافت جايزه شدند.
- دو مرکز ني ريز و خرمبيد در استان فارس به مناسبت هفته تعاون و با همکاري اداره تعاون شهرها ي خود، مسابقه نقاشي با موضوع «تعاون و همکاري» برگزار کردند.
- اعضاي مرکز فرهنگي هنري کانون در شهر مهر 120ضرب المثل بومي محلي را جمع آوري کرده اند.
در اين فعاليت با عنوان «اتل متل ضرب المثل» اعضاي کانون به جمع آوري ضرب المثل هاي رايج در شهرستان خود پرداخته و اين ضرب المثل ها را به نام خود روي پانل مرکز نصب کردند. در پايان تابستان از ضرب المثل هاي جمع آوري شده کتاب چه اي تهيه خواهد شد.
دختران عضو مرکز مهر نيز در ويژه  برنامه اي با عنوان «با هم بينديشيم» به تهيه نشريه ديواري پرداختند. اين فعاليت به صورت رقابتي و با موضوع هايي مانند صرفه جويي و اصلاح الگوي مصرف، نجوم و حجاب و عفاف برگزار شد.
قرار است ضمن تقدير از برگزيدگان اين برنامه، نمايشگاهي از آثار منتخب برپا شود.
هم چنين اعضا و مربيان مرکز شماره دو شيراز در ويژه برنامه «مثل مثل عسل»، ضرب المثل هايي که با موضوعات اسراف، قناعت، ميانه روي واعتدال و... وجود داشت انتخاب و گردآوري کردند. در اين برنامه، مربي مرکز با اجراي بازي و جورچين کلمات قصه اي در ارتباط با ضرب المثل خاصي روايت مي کرد و بچه ها بايد ضرب المثل مربوط به آن را حدس مي زدند. مقرر شده در پايان شهريور، اين ضرب المثل ها به شکل هاي مختلف در نمايشگاهي در معرض ديد عموم قرار گيرد.
- براساس گزارش منتشرشده از مرکز شماره دو شيراز، اين مرکز با دارا بودن 1131عضو (637 نفر دختر، 494 نفر پسر) محوريت برنامه هاي تابستاني خود را به موضوعات آداب معاشرت و توسعه فعاليت هاي مذهبي، آشنايي با قرآن، روخواني کتاب ويژه گروه سني کودک، وبلاگ نويسي ويژه گروه سني نوجوان، برنامه هاي هنري وادبي شامل نقاشي، کارگاه  شعر و داستان و نمايش نامه نويسي و برنامه هايي با محوريت اصلاح الگوي مصرف اختصاص داده بود.
- ويژه برنامه «درست مصرف کنيم» با حضور والدين و اعضا در مرکز فرهنگي هنري داراب برگزار شد. در اين برنامه که به مناسبت سال اصلاح الگوي مصرف و با تاکيد بر مصرف صحيح اجرا شد، والدين در کنار فرزندان شان با استفاده ازتکه پارچه هاي رنگي به تهيه کلاژ با پارچه پرداختند.

کرمان: جشنواره نمايش عروسکي و همايش آفرينش هاي عاشورايي
- سومين جشنواره نمايش عروسکي استان در ماهان و انار برگزار شد. در اين جشنواره 20 نمايش از سراسر استان با يک ديگر رقابت کردند.
نمايش نامه خواني، اهداي جوايز به برگزيدگان نمايش نامه نويسي کشور، شعرخواني، مسابقه، قصه گويي، نمايش خلاق، نشست هاي تخصصي نمايش نامه نويسي و نمايش عروسکي از ديگر بخش هاي جنبي اين جشنواره بود.
در اين بخش، 12 نمايش انتخاب شدند که در پايان شهريورماه از بين اين آثار، تعدادي براي رقابت در بخش منطقه اي با نمايش هايي از استان هاي اصفهان، يزد، سيستان و بلوچستان و خراسان جنوبي انتخاب مي شوند.
- در ايام برپايي اردوهاي کانون در دلگشاي چالوس، مسابقاتي برگزار شد که اعضاي کرمان نيز حضور موفقي در آن ها داشتند. بر اين اساس از ده برگزيده استاني تقدير شد.
عارفه اسدي و فزانه خسرئي از مرکز بردسير، فاطمه کدخدايي مقدم و فاطمه معاذالهي از مرکز کرمان، فاطمه احمدي از مرکز راور، فاطمه شاهان، محدثه حسني سعدي و زهرا ابراهيمي از مرکز ماهان، الهام طالبي پور از مرکز رفسنجان و فريبا رحيمي از مرکز انار برگزيدگان استان کرمان در اين مسابقات بودند.
- روز دوشنبه هفته جاري، مراسم جشني با حضور فرزندان کارکنان اداره دخانيات در مرکز شماره پنج کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان برگزار شد. در ابتداي اين مراسم خانم طياري مربي مرکز پس از خوش آمدگويي، شرايط عضويت در کانون و کتاب خانه را براي بچه ها شرح داد و درباره برنامه هاي کانون توضيحاتي ارايه کرد.
در ادامه اين بچه ها ميهمان برنامه هايي چون قصه گويي، طرح سوالات قرآني و شعرخواني توسط مربيان مرکز شدند. در بخش ديگري از اين مراسم نيز شهيدزاده مربي هنري خوش نويسي مرکز سرمشق هايي به آنان داد که در پايان به بهترين خوش نويسي هدايايي اهدا شد.
اجراي نمايش توسط گروه نمايش مرکز و شعرخواني با موضوعات مذهبي از ديگر بخش هاي اين ميهماني بود.
- در جلسه اي با حضور آقاي صادق زاده مديرکل اداره بهزيستي و علي گنج کريمي مدير کانون استان کرمان و مسوولان روابط عمومي دو مرکز و کارشناس نمايش عروسکي کانون، درباره جشنواره نمايش عروسکي که در آبان ماه در کرمان برگزار خواهد شد و همکاري هاي دو ارگان، تبادل نظر شد.
در ابتداي اين جلسه که در محل بهزيستي برگزار شد، مديرکل اداره بهزيستي استان کرمان ضمن خير مقدم و خوش آمد گويي اظهار داشت که عمده کار اداره بهزيستي در خصوص مسايل آموزشي و پرورش کودکان و نوجوانان و بالا بردن کيفيت آموزش در مهدها است و لذا در اين خصوص مي تواند تعاملاتي ميان اداره کل بهزيستي و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان صورت گيرد و از آن جا که هر دو سازمان داراي اهدافي هم سو هستند، جهت بالا بردن کيفيت آموزشي، برنامه و رويه اي چندين ساله با همکاري کارشناسان اداره کل بهزيستي و کانون پرورش فکري بايد طراحي شود.
در ادامه مدير کانون استان نيز درباره توانايي ها و امکانات کانون سخناني ايراد کرد و مقرر شد اين ارتبطا دوسويه و جلسات ادامه داشته باشد.
- جلسه اي ويژه نقد و بررسي برگزاري سيزدهمين سوگواره عاشورايي برگزار شد. در اين جلسه علاوه بر مدير کانون استان، کارشناسان و مسوولان کميته هاي مختلف اين سوگواره حضور داشند.
تغيير عنوان و شکل برنامه به «همايش آفرينش هاي عاشورايي»، راه اندازي سايت اين همايش، افزودن بخش هاي ادبي و هنري ديگري هم چون انيميشن، نمايش نامه خواني و نقد و بررسي کتاب، وبلاگ نويسي و ... از جمله مباحثي بود که در اين جلسه طرح و درباره آن صحبت شد.

قزوين: کانون در مدرسه و مدرسه در کانون
- در آستانه فصل بازگشايي مدارس و در پي اجراي برنامه هاي فرهنگي و هنري کانون براي دانش آموزان استان در قالب طرح کانون مدرسه، مدير کانون استان و رييس، معاونان و جمعي از مسوولان سازمان  آموزش و پرورش در جلسه اي با هدف شناسايي و تحکيم موارد همکاري و ارتقاي فعاليت ها از طريق استفاده از تجارب و ظرفيت هاي دو ارگان شرکت کردند.
در اين جلسه که در مجتمع کانون پرورش فکري برگزار شد، مسوولان دو ارگان در زمينه تعامل در شيوه ها و استفاده از فضاها، اجراي کامل طرح ملي کانون مدرسه با مشارکت هردو ارگان، استفاده دانش آموزان مدارس از منابع و کتاب هاي موجود در مراکز کانون، استفاده دانش آموزان و هم چنين معلمان از کارگاه هاي پويانمايي و نجوم کانون، استفاده آموزش و پرورش از جلسات آموزشي روان شناسي کانون به توافق رسيدند.
هم چنين طبق مصوبات اين جلسه کليه مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري در صورت اخذ مجوز از آموزش و پرورش مجازبه راه اندازي دوره هاي پيش دبستاني شدند.
درادامه براي آشنايي بيش تر مسوولان و معلمان آموزش و پرورش با ظرفيت ها و توان مندي کانون مقرر شد کليه مراکز کانون برنامه هايي براي بازديد مسوولان آموزش و پرورش مناطق از کانون ترتيب دهند.
در اين جلسه رييس سازمان آموزش و پرورش استان تاکيد کرد: از آن جا که کانون محدوديت هاي مدرسه را ندارد، فضاي مناسبي براي ارتقاي انديشه و هنر کودکان و نوجوانان است و همکاري دو ارگان در اين زمينه نتيجه بخش و حائز اهميت خواهد بود.
در پايان اين نشست مسوولان آموزش و پرورش از مجتمع کانون بازديد کردند و با حضور در کارگاه هاي پويانمايي و نجوم کانون از نزديک با شيوه آموزش آن ها آشنا شدند.
- در شب هاي ضربت خوردن امام علي مجمتع کانون قزوين ميزبان جشنواره خوش نويسي با عنوان همايش رستگاري بود. در اين برنامه جمعي از هنرمندان خوش نويس استان در کنار اعضاي خوش نويس مرکز، نوشته هايي درباره مولاي متقيان را در شب هاي عزاداري براي آن شيرمرد، خوش نويسي کردند.
در پايان اين برنامه که با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان بسيج هنرمندان و کانون پرورش فکري برگزار شد، به نفرات برتر جشنواره جوايز و يادبودهايي اعطا شد.
مرکز فرهنگي هنري شماره يک قزوين نيز در اين ايام برنامه افطاري برگزار کرد. در اين برنامه که با همکاري اعضا و مربيان برپا شده بود، مدير کانون استان نيز حضور داشت. 
هم چنين به مناسبت ميلاد فرخنده حضرت امام حسن مجتبي (ع) کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، يک دوره مسابقات شطرنج ويژه کودکان و نوجوانان برگزار کرد. در اين مسابقات که در محل مجتمع کانون برگزار شد، از بين شش گروه برگزيده، از محمدحسين شيخي، عليرضا مهرآوري، اميرحسين عليمرداني، سينا عليمرداني، محمدمهدي عباسي و کيميا بيات تقدير شد.
- مرکز فرهنگي هنري ضياآباد در روزهاي پاياني تابستان مراسم ويژه اي را براي تشويق اعضاي خود برگزار کرد. اين برنامه که با هدف بازبيني و ارزيابي دستاوردهاي تابستاني مرکز با حضور خود اعضا و مربي دست اندرکار اجرا شد، شامل برپايي نمايشگاهي کوچک از آثار هنري اعضا و مرور برنامه هاي فرهنگي اجراشده و نتايج حاصل از آن ها بود.
- طي يک برنامه اردويي 30 نفر از اعضاي دختر علاقه مند به نجوم در مرکز شماره يک قزوين در کارگاه نجوم مجتمع به تماشاي آسمان نشستند. اين برنامه در روز ديگري براي اعضاي پسر مرکز نيز برگزار شد.

کردستان: يک شب در کانون
- اعضاي مرکز مريوان يک شب را در کانون ماندند و با اجراي برنامه هاي مختلف فرهنگي هنري و ادبي شبي ماندني را براي خود رقم زدند.
به گزارش روابط عمومي کانون استان کردستان، برنامه جذاب «يک شب در کانون» يکي از برنامه هايي است که هرساله در کانون مريوان در دو شب جداگانه براي اعضاي دختر و پسر برگزار مي شود. اين برنامه امسال نيز با حضور اعضاي پسر و دختر برگزار شد که در آن، برنامه هاي قصه گويي، شعرخواني، دف نوازي و قصيده خواني و مسابقه با حضور پرشور کودکان و نوجوانان اجرا شد.
اين برنامه ها جايگاه مهمي براي يادگيري و تمرين فعاليت هاي گروهي و آماده شدن براي مشارکت در جامعه گسترده  امروز در بين اعضا  به شمار مي رود.

کرمانشاه: وروره جادو همراه کودکان مي شود
- «وروره جادو» عنوان نمايشي است که گروه هنري نمايش وابسته به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آن را براي پاييز امسال آماده و مهياي اجرا مي کنند.
خيال پردازي، طنز، موسيقي و بکر بودن موضوع از ويژگي هاي اين نمايش است به گفته کارشناس نمايش کانون پرورش فکري از نيمه مهرماه سال جاري همه روزه در سالن آمفي تئاتر کانون کرمانشاه به روي صحنه خواهد رفت.
قرار است اين نمايش بعد از اجراي سالني به صورت سيار نيز در سطح استان و شهرستان هاي تابعه اجرا شود.
اين نمايش کاري است به نويسندگي و کارگرداني علي قسمتي و با بازي و همکاري عليرضا امامي راد، وحيد خسروي، نسا» ساري اصلاني، سارا مرادي و فاطمه سلطاني.
- يک صدوبيست عضو مرکز جوانرود پاي سفره افطاري مرکز نشستند. اين برنامه با همکاري خود اعضا برگزار شد. اين مرکز در طول ماه رمضان برنامه هايي چون روخواني قرآن و روايت احاديث و طرح هاي ادبي مذهبي را در برنامه خود داشت.
به گفته مربي مسوول مرکز جوانرود، 360 اثر ادبي و هنري در قالب شعر، قطعه، نقاشي و خوش نويسي با موضوع «در شمردن خوبي هايت کم مي آورم خدايا» توسط مربيان مرکز بررسي و در نهايت به 5 اثر برتر در مراسم افطاري هدايايي اهدا شد.
برنامه 30« مرکز 30 سفره افطاري» نيز از ديگر برنامه هايي است که در سطح مراکز استان برگزار مي شود.
در برنامه ديگري در مرکز شماره پنج کرمانشاه نيز اعضا ابتدا دل نوشته هاي خود را خطا به خداوند نوشتند و سپس اين نامه ها را در صندوق خاصي که به همين منظور تهيه شده بود، انداختند.
- کانون پرورش فکري کرمانشاه در هفته گرامي داشت دفاع مقدس، هفت فعاليت ويژه برگزار خواهد کرد.
برگزاري مسابقه ادبي نامه اي به برادر رزمنده ام در بخش آفرينش هاي ادبي، عصر شعر با عنوان روزهاي عشق و حماسه ويژه کودک و نوجوان، مسابقه نقاشي ويژه کودک و نوجوان، ديدار کودکان و نوجوانان با فرمانده هاي سال هاي حماسه در مراکز شهرستان ها، پخش فيلم هاي هفته دفاع مقدس در سالن آمفي تئاتر کانون، برگزاري نمايشگاه در مراکز سطح شهر و هم چنين برگزاري ويژه برنامه اي تحت عنوان نخل هاي پايدار در شهرستان مرزي قصر شيرين عناوين برنامه هاي کانون پرورش فکري در ايام هفته دفاع مقدس هستند.
ويژه برنامه نخل هاي پايدار برنامه خاص فرهنگي، هنري و ادبي است که قرار است به صورت جشنواره اي در شهرستان مرزي قصر شيرين به صورت استاني برگزار شود.
-  فرماندار سنقر پنج دستگاه کامپيوتر به کانون پرورش فکري اين شهرستان اهدا کرد.
جعفري، فرماندار شهرستان سنقر در راستاي حمايت از فعاليت هاي کانون، پنج دستگاه کامپيوتر به کانون پرورش فکري اين شهرستان اهدا کرد تا کودکان و نوجوانان اين منطقه بتوانند با کمک مربيان با دنياي مجازي بهتر آشنا شوند.
کانون سنقر با مربياني توان مند و با حمايت هاي فرهنگي فرماندار توانست در سال گذشته به عنوان مرکز نمونه کشوري بين مراکز کانون معرفي شود و از مديرعامل کانون کشور لوح تقدير دريافت کند. گفتني است انجام فعاليت هاي کامپيوتري، ساخت انيميشن و سير در سايت هاي خاص کودکان و گيم نت هاي ويژه کودک و نوجوان از جمله فعاليت هايي است که علاوه بر 32 فعاليت فرهنگي مراکز کانون با حضور مربيان مجرب در اين مراکز صورت مي پذيرد.


 مقاله نويسي مربيان کانون اصفهان با موضوع بازي هاي بومي و محلي  

مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اصفهان با نوشتن 30 مقاله در مورد بازي هاي محلي و بومي، خاطره نياکان را زنده کردند.
به گزارش روابط عمومي کانون، اين مقالات با هدف توجه ويژه و استفاده بيش تر از اين بازي ها در مراکز فرهنگي هنري کانون، با موضوع هاي مختلفي هم چون تاثير بازي هاي محلي گروهي بر رشد اجتماعي کودکان، تاثيرات رواني بازي هاي محلي، ارتباط بازي هاي محلي با ساير بازي هاي فکري و خلاق، مقايسه بازي هاي محلي با بازي هاي امروزي، جايگاه بازي هاي محلي در فرهنگ بومي حاکم بر منطقه و علل پيدايش بازي هاي محلي نوشته شده است.
بازي هاي محلي دنيايي از باورهاي يک قوم و يک محل را در دل خود به امانت دارند که با فراموشي آن ها، در زمانه اي که تکنولوژي مدرن در حال گسترش است، علاوه بر اين که بخشي از خاطره نياکان ما را از بين مي برد به آساني ظرفيت بسيار زياد اين فعاليت را نيز براي ايجاد تنوع در اوقات فراغت مغشوش مي کند.
گفتني است از بين مقالات ارايه شده توسط مربيان مسوول و فرهنگي مراکز کانون اصفهان، تعدادي به عنوان برگزيده انتخاب و در ويژه برنامه  هاي روز جهاني کودک از آن ها تقدير مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون