جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3761- تاریخ : 1395/08/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
بناي تاريخي کولوسئوم.ايتاليا
تلاش براي حفظ مهمترين ميراث دامغان
مسجد تاريخانه دامغان


د‌‌يد‌‌ني ها


اخبـــــــــار


قصار اما...


خبر


عكس روز
کليساي دومو – ميلان

 عكاسخانه 
 بناي تاريخي کولوسئوم.ايتاليا


 تلاش براي حفظ مهمترين ميراث دامغان
 مسجد تاريخانه دامغان 

 يکي از قديمي‌ترين مساجد ايران،مسجد تاريخانه دامغان است که اين روزها حفظ و معرفي آن به دغدغه مردم تبديل شده است.

به گزارش مهر، مسجد جامع تاريخانه دامغان يکي از مسجدهاي قديمي ايران است که برسر قديمي‌تر بودن اين مسجد و مسجد جامع فهرج يزد اختلاف نظر وجود دارد برخي بر اين باور هستند که مسجد جامع فهرج قبلا آتشکده بوده که روي آن يک مسجد ساخته شده است درحاليکه مسجد تاريخانه از اول با کاربري مسجد ساخته شد. برخي ديگر اين نظر را رد مي‌کنند. اما هر دو طرف بر اين باورند که مسجد تاريخانه يکي از قديمي ترين مساجد ايران و منحصربه فردترين بناي تاريخي است.

اين مسجد بين مردم دامغان بسيار با اهميت است و در آن برنامه‌هاي مهم مذهبي و آييني خود را برگزار مي‌کنند زناني که 27 ماه رمضان امسال براي برگزاري مراسم کيسه دوزي به مسجد تاريخانه دامغان رفته بودند هنگام اجراي اين مراسم چشمشان به ترکها و رطوبت وارده به ديوارها و منارهاي مسجد افتاد آنها متوجه شدند آسيب‌هايي به اين بناي تاريخي وارد شده که بي‌توجهي به آن موجب تخريب بيشتر اين بناي مهم مذهبي و تاريخي خواهد شد.

اين نگراني زبان به زبان چرخيد تا اينکه حفظ مسجد تاريخانه رفته‌رفته دغدغه مردم دامغان شد. آنها تا جايي پيش رفتند که اکنون يک کميپين بزرگ ايجاد شده است. دامغاني‌ها آستين بالا زده اند تا مسجد قديمي شهرشان را معرفي و تلاش کنند که آسيب‌هاي وارده به آن کمتر شود.

در کمپيني که مردم دامغان براي حفظ مهمترين اثر تاريخي خود ايجاد کرده اند، بيش از هزار نفر از اساتيد دانشگاه، باستان شناس، مديران، شخصيت‌هاي حقوقي و حقيقي، دوستداران ميراث فرهنگي و مردم شهر دامغان عضو آن هستند. در زماني که اين کمپين ايجاد شد برخي از مردم اعلام کردند که مي‌توانند هر چقدر هزينه حفظ اين بنا باشد را بپردازند اما آنچه که شکل گرفته فراتر از واريز وجه به حساب يک مسجد است.

حسين خليل‌نژاد از اهالي دامغان از چهار ماه پيش اين پويش را عهده‌دار شده او به خبرنگار مهر گفت: اين مسجد با وجود اينکه يکي از مساجد مهم و تاريخي است اما متاسفانه در استان و شايد در کشور غريب و ناشناخته مانده است حتي براي گردشگران، يک تابلوي معرفي نيز در شهر پيدا نمي‌شود و اين بنا به همراه بناهاي ديگر تنها يک راهنما دارد که آن هم پيرمردي است که از روي علاقه کليددار چند بناي تاريخي از جمله مسجد تاريخانه شده است. به همين دليل براي معرفي و حفظ آن دست به کار شده و سه هدف را مد نظر قرار داده‌ايم، معرفي و تبليغ تاريخانه، تلاش و پيگيري در جهت رفع آسيب‌ها و تهديدات موجود و طرح جامع حفاظت و ساماندهي تاريخانه.

گويا نشتي جوي آب کنار اين مسجد عاملي براي ايجاد رطوبت در بناي اين مسجد بود که مدتي پيش اين مشکل حل شد. اما مشکل ديگر طاق‌هاي اين بناي تاريخي است که در معرض ريزش قرار دارند و مشکل تردد خودرو در نزديکي بنا اين تهديد را تشديد کرده‌است. با اين وجود طرح ساماندهي و حفاظت اين مجموعه توسط يکي از کارشناسان پژوهشگاه ميراث فرهنگي در حال تهيه است.

مردم دامغان با يک حرکت نظام مند مي‌خواهند که اهداف خود را اجرايي کنند. يکي از برنامه‌ها مکاتبه با مسئولان شهر دامغان است تا اين بناي تاريخي به نماد شهر تبديل شود. چون هم داراي يک جايگاه معنوي و مذهبي است و هم به دليل قدمت آن که به قرن دوم هجري مي رسد از لحاظ ميراث فرهنگي بسيار مهم است.

اقدام ديگر نامگذاري روزي به نام مسجد تاريخانه است. اين روز به انتخاب مردم پانزدهم دي ماه به مناسبت سالگرد ثبت ملي اين اثر در سال 1310 است. اين پيشنهاد به مسئولان شوراي فرهنگي عمومي نيز داده شد.

از سوي ديگر آنها از هر راهي به خصوص در فضاهاي مجازي درصدد هستند که اين مسجد تاريخي را به ايراني‌ها بيشتر معرفي کنند به همين دليل هر کسي عکسي، مطلبي و... از اين بنا را در فضاهاي مجازي پخش مي کند تا رسالت خود را براي معرفي آن انجام دهد.

اقدام ديگر درباره تغيير نام خيابان مجاور مسجد تاريخانه است که اکنون مردم آن را با نام خيابان دستگاه مي‌شناسند اما در يک پويش مردمي پيشنهاد داده شده که نام اين خيابان تغيير کند. اما اقدام مهم ديگر تلاش براي جابه جايي مسجدي است که قبل از انقلاب در عرصه مسجد تاريخانه به صورت غير قانوني ساخته شده است در اين باره شهرداري دامغان نيز همکاري مي کند و مکان جديد توسط اداره ميراث فرهنگي پيشنهاد شده است.

معصومه داووديان، مدير اداره ميراث فرهنگي شهرستان دامغان با اشاره به اينکه پرونده ثبت جهاني اين بناي تاريخي در سال 90 تدوين شده است به خبرنگار مهر گفت: رطوبت منارهاي مسجد خطرناک است و بايد مسجدي که قبل از انقلاب در کنار اين بنا ساخته شده با يک برنامه اصولي و به مکاني در حريم درجه دو جابه جا شود. مسئولان شهر موافق اين کار هستند و شهرداري نيز عملا اعلام مشارکت کرده است. درباره تردد خودروهاي سنگين نيز بايد گفت که احتمال تردد اين خودروها در محدوده مسجد کم است ولي لرزش به هر حال باعث تخريب بنا مي‌شود.وي همچنين درباره نامگذاري روزي به‌عنوان روز مسجد تاريخانه نيز گفت: اين پيشنهاد يک ماه پيش به شوراي فرهنگ عمومي داده شده ولي هنوز جوابي نگرفته‌ايم. همچنين در نظر داريم تا با همکاري پژوهشگاه ميراث فرهنگي همايش ملي با عنوان سير تحول معماري مساجد قرون اوليه اسلامي در مسجد تاريخانه همزمان با روز ثبت ملي اين اثر برگزار کنيم تا اقدامي در جهت معرفي اين بناي تاريخي باشد.


 د‌‌يد‌‌ني ها 

اصفهان؛ عالي قاپو

آن قصر که بر چرخ همي ‌زد پهلو...

کاخ عالي قاپو در ميدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و در زمان شاه عباس اول صفوي و جانشينانش، مرکز فرمانروايي دولت صفوي و جايگاه پذيرايي از سفيران خارجي بود. در آن زمان ساخت بنايي شش طبقه با مصالحي از قبيل چوب ، آجر ، گچ و آهک يک شاهکار بزرگ معماري به شمار مي‌آمد و آن را در جايگاه يک آسمان‌خراش قرار مي‌داد.

شاه عباس در سفري که به نجف اشرف داشت، دروازه قديمي‌ بارگاه حضرت علي(ع) را تعويض کرد و دروازه قديمي ‌را به اصفهان آورد و در ورودي کاخ عالي‌قاپو نصب کرد و احتمالا به همين علت بود که اين کاخ را علي قاپو (دروازه علي) خواندند و بعدا به عالي قاپو (دروازه عالي) تغيير نام داد.

زيباترين بخش اين کاخ تالار موسيقي آن است که تزئينات گچ بري آن علاوه بر زيبايي و نفاست موجب طنين زيباتر اصوات موسيقي مي‌شود. بعضي پژوهشگران بر اين باورند که ايوان معروف عالي قاپو چند دهه پس از ساخت اين بنا به آن افزوده شده است.


 اخبـــــــــار 

آتش‌سوزي کوه رحمت به تخت‌جمشيد آسيب نزد

فرماندار شهرستان مرودشت گفت: آتش سوزي در کوه رحمت در نزديکي ميراث جهاني تخت جمشيد مهار شده است و اين بناي جهاني هيچ آسيبي نديده است.

به گزارش ايرنا، کوه هاي رحمت در نزديکي بناي تخت جمشيد است که از بعد ازظهر دوشنبه آتش سوزي در اين کوه ها ايجاد شد که اينک به طور کامل مهار شده است.

وي افزود: اين آتش در فاصله زيادي با ميراث جهاني تخت جمشيد قرار داشت و خطري اين بنا را تهديد نمي کند.

نجيب زاده اظهارداشت: علت اين آتش سوزي در دست بررسي است.

يادمان تاريخي تخت جمشيد که متعلق به دوره هخامنشيان است يکي از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهاني است که در سال 1979 ميلادي با شماره 114 در سازمان جهاني علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسکو) ثبت شد.

طرف شرقي اين مجموعه کاخ‌ها بر روي کوه رحمت و سه طرف ديگر در درون جلگه مرودشت قرار دارد.

سلسله هخامنشيان از سال 330 تا 550 پيش از ميلاد در ايران حکومت کردند.

مجموعه جهاني تخت جمشيد در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 کيلومتري شمال شيراز واقع شده است.


برپايي نمايشگاه عکس‌ «خاکستر»

نمايشگاه عکس گروهي با عنوان "خاکستر" شامل آثار صِله ابوطالب به همراه 8 تن ازشاگردانش روز جمعه 14 آبان ساعت 16 در گالري شماره دو فرهنگسراي نياوران افتتاح خواهد شد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي بنياد آفرينش‌هاي هنري نياوران، در اين نمايشگاه عکس، 40 اثر از آثار 9 هنرمند،در اندازه‌هاي 16در21و 50 در75 به يک اثر پرفورمنس‎آرت با محتواي مفهومي به نمايش گذاشته خواهد شد.

همچنين همراه با افتتاح اين نمايشگاه عکس از کتابي با عنوان "9"رونمايي مي‌شود.

درکتاب "9" اين هنرمندان، آثاري متفاوت از نمايشگاه با موضوع "فراموش‏شدگي" را از دريچه دلشان به تصوير کشيده‌اند و گفتگويي را با بينندگان خود آغاز مي‌کنند.صِله ابوطالب، نسرين ابريشمي، مهديه اسکويي، ستاره اسماعيل‏زاده، فهيمه صفاري، فتانه رحيمي، فرشيد رياحي‎پناه، فرزانه کردي و ارشاد مظلومي، هنرمنداني هستند که در اين نمايشگاه آثارشان به ديد عموم گذاشته خواهد شد.

نمايشگاه گروهي عکس "خاکستر" عصر روز جمعه 14 آبان در فرهنگسراي نياوران گشايش خواهد يافت و تا 22 آبان در گالري شماره 2 فرهنگسراي نياوران براي بازديد عموم برپا مي‌باشد.

علاقمندان مي‌توانند هر روز از ساعت 10 الي 20 و جمعه‌ها از ساعت 14 الي 20 از اين نمايشگاه بازديد کنند.


 قصار اما... 

 ستون سمت راست

قصار اما....

سه جمله براي موفقيت:دانستن بيش از ديگران - كار كردن بيش از ديگران - انتظار كمتر از ديگران .........

ويليام شكسپير


 خبر 

"ممنوعيت ورود اتوبوس‌ها به پايتخت" روي ميز کميسيون امنيت گردشگري

معاون گردشگري استان تهران از بررسي و بازنگري طرح «ممنوعيت ورود اتوبوس‌هاي بين‌شهري به معابر داخلي پايتخت» در کميسيون امنيت گردشگري خارجي و ارتقاء مقاصد گردشگري خبر داد.

به گزارش ايسنا ،جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ به تازگي از ممنوعيت ورود اتوبوس‌هاي بين‌شهري به معابر داخلي پايتخت خبر داده و گفته است: در صورت ورود اين اتوبوس‌ها به داخل شهر، پليس نسبت به اعمال قانون اين وسايل اقدام خواهد کرد، همچنين دوربين‌هاي کنترل محدوده زوج و فرد نيز ورود غيرمجاز اين اتوبوس‌ها را ثبت مي‌کند و اگر فاقد معاينه فني معتبر باشند نيز جريمه خواهند شد.

سرهنگ حسن عابدي همچنين گفته؛ اين اتوبوس‌ها با ورود به پايانه‌هاي مسافربري، مسافران خود را تخليه کرده و پس از آن جابه‌جايي مسافر به وسيله اتوبوس‌هاي درون شهري و ... انجام خواهد شد.

اين تصميم در شرايطي اتخاذ شده که هم‌اکنون بسياري از تورهاي گردشگري با استفاده از اين اتوبوس‌ها اجرا مي‌شوند و از آنجايي که بسياري از آن‌ها حامل گردشگران خارجي هستند و بايد براي انتقال مسافر به هتل، وارد محدوده‌ي شهري شوند و نمي‌توانند گردشگر را در پايانه‌ اتوبوسراني و يا خارج شهر پياده کنند و سپس آن‌ها را با وسايل نقليه عمومي راهي هتل کنند، يقينا در صورت اجراي اين طرح پليس راهنمايي و رانندگي با چالش مواجه مي‌شوند.

علي رفيعي ‌ـ معاون گردشگري استان تهران که از طريق رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي در جريان اين تصميم پليس راهنمايي و رانندگي تهران قرار گرفته گفت: موضوع اين است که تاکنون هيچ بازخوردي از بخش خصوصي درباره‌ي اجراي طرح ممانعت از ورود اتوبوس‌هاي بين راهي به محدوده‌ي شهري تهران دريافت نکرده‌ايم، اما براساس محتواي خبر منتشر شده، موضوع را در دستور کار کمسيون امنيت گردشگري خارجي و ارتقاء مقاصد گردشگري قرار داده‌ايم که هفته‌ي آينده در جلسه‌ي فوق‌العاده‌اي، در حضور اعضاء به آن پرداخته مي‌شود تا نسبت به اين مساله تعيين تکليف شود.

وي اظهار کرد: درخواست ما اين است که شرکت‌ها و اتوبوس‌هايي که تحت فرمان قانوني و يا با حکم ماموريت تور اجرا مي‌کنند، اجازه‌ي تردد و توقف در محل‌هاي مرتبط و يا اماکن گردشگري را داشته باشند.


افتتاح نمايشگاه خطاطي «جوهر روح»

نمايشگاه خطاطي کلاسيک صادق نوري با عنوان «جوهر روح» در گالري «مژده» افتتاح خواهد شد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي اين نمايشگاه، نوري در نخستين نمايشگاه انفرادي‌اش 25 اثر خوشنويسي کلاسيک در ابعاد 80×120 و 90×120 سانتي‌متر را به تماشا مي‌گذارد.

او در اين آثار آيات قرآن، احاديث و اشعاري از شعراي بزرگي چون حافظ را با بهره‌گيري از خط نستعليق با قلم جلي کتيبه‌اي بر روي کاغذهاي آهار مهره دست‌ساز که مزين به نقوش ابري و تذهيب هستند، ارائه مي‌دهد.صادق نوري متولد 1360 زنجان است. او از سال 1378 فراگيري خوشنويسي کلاسيک را در انجمن خوشنويسان زنجان آغاز کرد. وي تاکنون در چند نمايشگاه گروهي شرکت داشته و نمايشگاه «جوهر روح» اولين نمايشگاه انفرادي او محسوب مي‌شود.

نمايشگاه خطاطي کلاسيک صادق نوري از 14 تا 21 آبان‌ماه در گالري «مژده» برپا خواهد بود و علاقه‌مندان مي‌توانند از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت 11 تا 19 و جمعه‌ها 16 تا 20 به نشاني سعادت‎آباد، خيابان علامه شمالي، خيابان 18 شرقي، پلاک27، زنگ يک مراجعه کنند.


کلکسيون پاييزه «شمس» برگزار مي‌شود

هشتمين کلکسيون پاييزه گالري «شمس» با نمايش آثار هنرمندان برپا مي‌شود.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي اين گالري، در اين کلکسيون آثاري از شهريار آريافر، شهريار اسدي، اميرحسين اميرجلالي، امير انصاريان، ياسمن بازارگان، بصيرا بلبلي، بهرام دبيري، مريم رحماني، مريم سالور، محمدعلي سجادي، عربعلي شروه، حامد صدر ارحامي، عليرضا ظريف، سيامک عزمي، ناصر عزيزي، جلال‌الدين مشمولي، زينب موحد، سحر موسوي، مهدي نبوي، بهنام ولدوند و عادل يونسي به‌نمايش درمي‌آيد.اين کلکسيون 21 آبان‌ماه ساعت 16 تا 20 در گالري «شمس» به نشاني پاسداران شمالي، جنب فرهنگسراي نياوران، کوچه خان سفيد، شماره 10، طبقه دوم افتتاح مي‌شود و تا 21 آذرماه هر روز (به‌جز پنجشنبه‌ها و تعطيلات رسمي) از ساعت 15 تا 19 ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


 عكس روز 
 کليساي دومو – ميلان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون