جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3733- تاریخ : 1395/07/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

معاون فرهنگي کانون اعلام کرد:
ايجاد دبيرخانه دايمي جشنواره نمايش عروسکي و راه ‌اندازي خانه‌هاي تئاتر


 معاون فرهنگي کانون اعلام کرد:
 ايجاد دبيرخانه دايمي جشنواره نمايش عروسکي و راه ‌اندازي خانه‌هاي تئاتر 

 
دبيرخانه جشنواره نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دايمي و خانه‌هاي تئاتر کودک و نوجوان در سراسر کشور ايجاد مي‌شود.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، رضا قمرزاده معاون فرهنگي کانون در آيين گشايش هفدهمين دوره اين رويداد سراسري گفت: راه‌اندازي اين دبيرخانه از چند روز آينده براي برنامه‌ريزي دوره آينده از رويکردهاي معاونت فرهنگي کانون براي ايجاد ثبات در برنامه‌هاست.

هفدهمين دوره جشنواره صبح روز ششم مهر 1395 در ساري برگزار شد و در آيين گشايش آن معاون سياسي امنيتي استانداري مازندران، معاون فرهنگي کانون و تعدادي از مسوولان استان حضور داشتند.

معاون فرهنگي کانون، جشنواره نمايش عروسکي را يک سفره رنگين و بستري مناسب براي تمرين مهارت‌هاي زندگي در بين کودکان و نوجوانان عنوان کرد.

قمرزاده خاستگاه تئاتر را - به‌عنوان زمينه‌اي براي تربيت کودکان - فطرت انسان‌ها دانست.

وي در اين آيين به تشريح برخي رويکردهاي معاونت فرهنگي کانون پرداخت و توضيح داد: تمرکززدايي و فاصله گرفتن اين معاونت از حوزه اجرا و سپردن آن به استان‌ها و تمرکز بر برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري از مهم‌ترين اين رويکردها است.

او همچنين از آماده کردن شيوه‌نامه دوره آينده اين جشنواره و ايجاد دبيرخانه دايمي طي چند روز آينده به عنوان يکي از رويکردهاي اين معاونت براي ايجاد ثبات در اجراي برنامه‌ها ياد کرد.

راه‌اندازي خانه‌هاي تئاتر کودک و نوجوان در مراکز کانون استان‌هاي کشور نيز از جمله خبرهايي بود که قمرزاده در اين آيين به آن اشاره کرد.

در اين آيين عليرضا يونسي معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري مازندران نيز طي سخناني از هنرمندان نوجوان خواست قدر خود را بدانند چرا که به اعتقاد وي هنر از سنخ زيبايي است و در ميان همه مخلوقات تنها انسان آگاه و عاقل مي‌تواند ارزش‌هاي هنري را درک کند.

وي با اشاره به تاريخچه و اهميت نمايش عروسکي در ايران و جهان، تاکيد کرد: انسان در طول تاريخ با زبان هنر، واقعيت‌ها، درددل‌ها، رنج‌ها و شادي‌هايش را به تصوير کشيده است. هنرمند براي اين‌که هنرش از هر پيرايه و زشتي در امان بماند بايد خود را به معدن و مخزن اصلي هنر يعني خداوند متصل کند آن‌گاه چنين هنري دل‌نشين‌تر خواهد شد.

معاون استاندار مازندران با توصيه به هنرمندان نوجوان که بيشتر به واقعيت‌هاي جامعه و مسايل مورد نياز مردم و نسل خود بپردازند، تاکيد کرد: سياست دولت نيز گسترش شور و نشاط اجتماعي در جامعه است.

در ابتداي اين آيين قاسم عزيززاده گرجي مديراجرايي جشنواره نيز گزارشي از روند برگزاري جشنواره ارايه کرد و گفت: 11 گروه نمايشي از 9 استان کشور از بين 473 گروه از تمامي استان‌هاي کشور برگزيده و به مرحله کشوري راه يافتند.

مديرکل کانون استان مازندران توضيح داد که هم‌زمان با برگزاري اين جشنواره، علاوه بر برپايي نمايشگاه‌هايي از آثار منتخب بخش پوستر و عکس نمايش، دو نمايش نيز بر روي تريلي سيار کانون در شهرهاي مختلف استان اجرا مي‌شود.

به گفته وي اجراي سه نمايش «کتاب، تئاتر و مدرسه» در مدارس استان نيز بخشي از برنامه‌هاي کانون هم‌زمان با برگزاري جشنواره در ساري است.

پخش آن‌لاين نمايش‌ها از سايت کانون و برپايي کارگاه آموزشي براي مربيان و اعضاي شرکت‌کننده در جشنواره و حضور چند گروه تلويزيوني براي پوشش اين رويداد هنري از ديگر برنامه‌هايي بود که اين مدير کانون به آن اشاره کرد. هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان صبح روز 6 مهر 1395 کار خود را آغاز کرد و تا نهم مهر ادامه خواهد يافت.

علاقه‌مندان به تماشاي اين آثار مي‌توانند به اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران واقع در ساري، خيابان رودکي،‌ بوستان سنگ مراجعه کنند.

اجراي نمايش در مدارس مازندران

اما در روزهاي برگزاري هفدهمين جشنواره سراسري نمايش عروسکي کانون، سه نمايش از طرح کتاب، تئاتر، مدرسه در شهرها و مناطق محروم مازندران به اجرا در مي‌آيد.

نمايش‌هاي راز گل سرخ، هفت خوان رستم و گل باقالي روزهاي 6 و 7 مهر در شهرستان‌هاي رامسر، تنکابن، بابل، قائم‌شهر، سيمرغ، جويبار، ساري و نکا به اجرا در مي‌آيند.

قاسم عزيززاده گرجي مديرکل کانون پرورش فکري مازندران ضمن اعلام اين خبر گفت: اين طرح از سوي اداره کل امور سينمايي و تئاتر کانون پرورش فکري و با همکاري کارشناسان آموزش و پرورش از سال گذشته در تهران به اجرا در آمد، براساس اين طرح، سرفصل کتاب‌هاي دوره ابتدايي از پايه اول تا ششم انتخاب و به تئاتر تبديل شد.

او با بيان اين‌که از اين شيوه جهت تفهيم بهتر مفاهيم آموزشي بهره گرفته مي‌شود، اظهار داشت: تا سال گذشته دانش‌آموزان ابتدايي و متوسطه اول براي درس خواندن تابع متدهاي کلاسيک آموزشي بودند. ولي امسال آن‌ها شاهد ورود گروه‌هاي تئاتري به مدارس‌شان خواهند بود. اين دانش‌آموزان درس‌هاي فارسي، علوم، اجتماعي، تاريخ، هنر و .... را در قالب نمايش مي‌بينند و مي‌آموزند.

گرجي با اعلام هم‌زماني حضور گروه‌هاي نمايشي حرفه‌اي و برگزاري جشنواره نمايش عروسکي در استان مازندران ابراز اميدواري کرد.

جشنواره‌ نمايش عروسکي کانون در تلويزيون

در همين حال، برنامه‌هاي تلويزيوني «ستاره دنباله‌دار» و «فوق‌العاده» با ويژه‌برنامه هفدهمين جشنواره‌ نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مهمان‌ خانه‌ها هستند.

بر اين اساس، علاقه‌مندان مي‌توانند اخبار هفدهمين جشنواره دو سالانه نمايش عروسکي را از طريق رسانه ملي در سراسر کشور دنبال کنند.

قرار است برنامه «ويژه» شبکه اميد‌ (شبکه نوجوان) در روزهاي جشنواره به پوشش زنده اين رويداد بپردازد.

از روز ششم تا نهم مهر، کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان به حوزه نمايش مي‌توانند به تماشاي اين برنامه از ساعت 17 تا 18 بپردازند.

شبکه دوم سيما اعلام کرده است که برنامه «ستاره دنباله‌دار» در چهار برنامه و در طول روزهاي برگزاري جشنواره بعد از اخبار جوانه‌ها بعد از ظهرها مهمان‌ خانواده‌ها خواهد بود.

پخش آنلاين نمايش‌هاي جشنواره

اما يک خبر خوب ديگر: همزمان با آغاز به کار جشنواره، پخش زنده اين آثار در سايت اصلي و سايت کانون استان مازندران آغاز شد و علاقه‌مندان و فعالان عرصه تئاتر مي‌توانند به تماشاي اجراي زنده اين آثار نمايشي در روزهاي 6 و 7 مهر 1395 بپردازند.

امسال استان مازندران در حالي ميزباني جشنواره را برعهده گرفته که علاوه بر شبکه‌هاي مختلف صدا و سيما‌، سايت کانون اين استان نيز امکان پخش زنده نمايش‌ها را براي علاقه‌مندان فراهم آورده است.

11 اثر در بخش رقابتي و يک اثر در بخش تجربي امروز و فردا به اجرا در خواهند آمد. مربيان و کارشناسان کانون و علاقه‌مندان مي‌توانند با مراجعه به سايت کانون به نشاني www.kanoonnews.ir و kpf-mazandaran.ir به تماشاي اين آثار بنشينند.

اجراي چهار نمايش در دومين روز جشنواره

امروز و در دومين روز از دوسالانه نمايش عروسکي کانون، چهار نمايش در ساري به روي صحنه مي‌رود. بر همين اساس روز 7 مهر آثاري از آذربايجان، تهران، مازندران و فارس به روي صحنه مي‌رود.

قرار است در نخستين اجرا تنها گروه پسران راه يافته به مرحله کشوري اين مسابقات نمايش «پرواز» را براي علاقه‌مندان به نمايش بگذارند‌.

اعضاي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان آذربايجان‌شرقي در ساعت 8 صبح داستاني اقتباسي را به نمايش خواهند گذاشت. پس از آن دختران عضو مرکز 10 کانون تهران اثر «شلبي تنها نرو» را اجرا خواهند کرد.

اين اثر چندي پيش نيز در بخش دانش‌آموزي جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران ( مبارک) به اجرا در آمده بود.

علاقه‌مندان مي‌توانند نمايش «تارتوري» را در ساعت 10:30 تماشا کنند. اين نمايش در مرکز تنکابن تهيه و ساخته شده است.

آخرين شرکت‌کننده در اين مسابقه اعضاي مرکز 1 شيرازخواهند بود‌. آن‌ها نمايش «فرار از زندان» را با تکيه بر توليد و احياي نمايش بومي استان خود براي مخاطبان و داوران به ارمغان آورده‌اند.

به گفته برگزار‌کنندگان اين جشنواره قرار است کارگاهي با هدف و بررسي گروه‌هاي نمايشي در پايان دومين روز از برگزاري اين جشنواره برگزار شود. اخبار مربوط به اين کارگاه‌ اعلام خواهد شد.

تبادل تجربيات متخصصان نمايش عروسکي با نوجوانان

داوران هفدهمين جشنواره سراسري نمايش عروسکي کانون هم در حاشيه اين رويداد هنري تجربيات خود را با کودکان و نوجوانان به اشتراک مي‌گذارند.

حسن دادشکر، مريم سعادت و زهرا صبري شب ششم مهر 1395 طي کارگاهي به سوال‌هاي اعضاي کانون در حوزه نمايش و نمايش عروسکي پاسخ خواهند داد.

براساس برنامه‌ريزي دبيرخانه اين جشنواره، اعضاي برتر کانون مي‌توانند در اين کارگاه به طرح پرسش‌هاي خود بپردازند. قرار است داوران به طرح مسايل جدي‌تر حوزه نمايش عروسکي براي اين عده از علاقه‌مندان بپردارند.

اين نشست در پايان اولين روز از جشنواره و در حاشيه آن برگزار خواهد شد.

تقدير از دو اثر برتر بخش پوستر جشنواره

16اثر منتخب بخش پوستر هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون هم از آغاز اين رويداد در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفت.

اين درحالي است که مامک يحيي‌پور از داوران بخش پوستر دوسالانه نمايش عروسکي از بررسي 58 اثر در اين بخش خبر داد و گفت: داوري اين بخش در سه مرحله صورت گرفت. داوران 58 اثر از 17 استان کشور را بررسي کردند و دو اثر را شايسته تقدير دانستند.

وي با اعلام اين‌که آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره از کيفيت بصري و گرافيکي برخوردار نبودند گفت: در گام نخست عجين شدن هنرهاي نمايشي و تجسمي اتفاقي خوب و قابل تحسين است. با اين حال به دليل عدم اطلاع‌رساني سراسري اين طور تلقي مي‌شود که بيشتر شرکت‌کنندگان مربيان فرهنگي بوده‌اند و نه مربيان هنري و دانش آموختگان رشته‌هاي گرافيک و ارتباط تصويري.

او ضمن خرسندي از اين ميزان علاقه‌مندي مربيان فرهنگي کانون، سياست اين دوره از جشنواره را استفاده از اثر برتر به عنوان پوستر اصلي جشنواره عنوان کرد: اگرچه آثار، مفهوم جشنواره و گروه سني آن را خوب بازتاب داده بودند و قرار بود اثر برتر در قالب نماد و پوستر اصلي به هنرمندان و علاقمندان معرفي شود اما اين اتفاق رخ نداد و ما تنها دو اثر را شايسته تقدير دانستيم. اميدواريم که در سال‌هاي آتي سياست‌هاي جشنواره با ارسال آثار بهتري از طرف مربيان محقق شود.

يحيي‌پور با ابراز خرسندي از حضور پررنگ مربيان بيان کرد که قطعا طراحي پوستر نيز نياز به متخصصاني دارد و ضروري است تا دانش شرکت‌کنندگان در اين بخش گسترش يابد.

اين داور در انتهاي سخنانش اعلام کرد که 16 اثر منتخب در روزهاي جشنواره و در شهر ساري به نمايش در آمده‌ است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون