جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3733- تاریخ : 1395/07/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


"طاعون"؛ دوست داشتني "كامو"


مزار شمس تبريزي گلباران شد


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


نغمه


زنگ اد‌‌‌‌‌بيات


 "طاعون"؛ دوست داشتني "كامو"  

مهدي طوسي

طاعون رماني است نوشته‌ آلبر کامو که در سال 1947 به چاپ رسيد. رمان از رده‌ آثار اگزيستانسياليستي شمرده مي‌شود. نويسنده در مورد اين اثر در نامه‌اي به رولان بارت مي‌نويسد:

در مقايسه با رمان بيگانه، طاعون بي‌گفتگو گذاري است از سرکشي انفرادي به جهان اجتماعي، اجتماعي که بايد در مبارزه‌هايش شرکت کرد. اگر از بيگانه تا طاعون راهي در راستاي تحول باشد، اين تحول در جهان همبستگي و مشارکت است.

وقايع رمان در شهري از الجزاير به نام اُران يا وهران رخ مي‌دهد و از زبان راوي که بعدها خود را دکتر ريو معرفي مي‌کند نقل مي‌شود. کتاب با توضيحي از مردم و شهر آغاز مي‌شود و سپس به زياد شدن تعداد موش‌ها در شهر و مرگ آن‌ها اشاره مي‌کند. آقاي ميشل، سرايدار منزل دکتر ريو بر اثر بيماري‌اي با بروز تاول‌ها و خيارک‌ها مي‌ميرد و مرگ چند نفر ديگر با همين علائم باعث مي‌شود دکتر ريو علت مرگ را بيماري احتمالاً مسري بداند و کمي بعد دکتر کاستل اين بيماري را طاعون تشخيص مي‌دهد. با سستي مسئولين براي واکنش، بعد از مدتي در شهر طاعون و وضع قرنطينه اعلام مي‌شود.

با اعلام وضع قرنطينه، اعضاي خانواده‌هاي زيادي از هم جدا ماندند. عده‌اي اقدام به فرارهاي متوالي کردند و عده‌اي تا جايي که مي‌توانستند با بيماري مبارزه کردند. ژان تارو يکي از مسافراني بود که همراه با دکتر ريو اقدام به تشکيل سازمان بهداشتي داوطلبي براي مقابله با بيماري مي‌کند.

کشيش شهر، پدر پانلو، با ايراد سخنراني در آغاز اعلام وضع طاعون مردم را به گناه محکوم مي‌کند و طاعون را مجازاتي براي همگان مي‌خواند که به علت گناه کردن و توبه نکردن مردم نازل شده بود. بنابراين طاعون را تربيت کننده و اقدام عليه آن را بي‌فايده خواند و از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند که اين اراده‌خداوند است و باقي کارها با خداست.

با مرگ و مير سريع، بيشتر مؤسسات و سازمان‌هاي دولتي به اردوگاه‌هاي قرنطينه براي افراد خانواده‌ بيماران يا بيمارستان تبديل شدند. دفن دسته جمعي اجساد جاي خود را به کوره‌هاي جسدسوزي داد و از راه‌آهن تنها براي حمل اجساد استفاده شد.

در اين مدت آقاي کتار که قبل از طاعون اقدام به خودکشي کرد و توسط گران نجات يافت، روابط اجتماعي خوبي برقرار کرد و از وضع طاعون راضي بود.

پدر پانلو نيز به گروه نجات پيوست و با ديدن مرگ سخت و دردناک پسر قاضي اُتون، با ايراد موعظه‌اي ديگر از لفظ "ما" به جاي "شما" استفاده کرد و مرگ پسر را آزمايشي الهي مي‌خواند و از مردم خواست با بيماري مقابله کنند. مدتي بعد وي نيز بر اثر بيماري‌اي که دکتر ريو آن را مشکوک اعلام کرد، درگذشت.

سرم کاستل براي چند مورد موفقيت پيدا کرد. گران با علائم طاعون ريوي و خيارکي نجات يافت. قاضي اُتون پس از مرگ پسرش و به اتمام رسيدن دوران قرنطينه خود، براي کمک به اردوگاه باز مي‌گردد و در آنجا مي‌ميرد. تعداد کشته‌شدگان بيماري به مقدار ثابتي مي‌رسد و با رسيدن فصل سرما کم و کمتر مي‌شود و در زماني که موش‌ها دوباره بيرون آمدند و ترس از طاعون کم مي‌شد، بيماري آخرين قرباني خود يعني تارو را در بر گرفت.

پس از پايان طاعون، مردم به کارهاي روزمره باز مي‌گردند. کتار به علت تيراندازي به خيابان توسط پليس دستگير مي‌شود. دکتر ريو که چند روز قبل از مرگ همسر بيمارش با خبر مي‌شود، به مراسم شادي نگاه مي‌کند و با خود مي‌گويد باسيل طاعون مي‌تواند سال‌ها در شهر زنده بماند و بار ديگر به شهر هجوم کند.


 مزار شمس تبريزي گلباران شد 

 مزار شمس تبريزي در مراسم افتتاحييه کنگره بين‌المللي شمس تبريزي با حضور مهمانان داخلي و خارجي گلباران شد.به گزارش ايسنا، اسين چلبي، بيست و دومين نواده مولانا و افتخار حسين عارف رييس موسسه فرهنگي اکو از مهمان‌هاي خارجي حاضر در مراسم گلباران مقبره شمس بودند.

رييس موسسه فرهنگي اکو در حاشيه مراسم گلباران مقبره شمس اظهار کرد: موسسه فرهنگي اکو از برنامه‌هاي فرهنگي حمايت مي‌کند و امروز از اين‌که در بارگاه شمس تبريزي در خوي هستم احساس خوشحالي مي‌کنم.افتخار حسين عارف با بيان اين‌که ديدار شمس و مولانا پراسرارترين ديدار بشر محسوب مي‌شود تصريح کرد: شمس تبريزي عارف بزرگي بود که توانست مولانا را شيفته خودش کند و تحول روحي عظيمي در وي ايجاد کند.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

ناگفته‌هاي زندگي «شل سيلوراستاين»

به گزارش ايسنا، به مناسبت هشتادوششمين زادروز «عمو شلبي»، شش نکته ناگفته از زندگي اين نويسنده،‌ شاعر و کاريکاتوريست مشهور در پي مي‌آيد.

يکي از کاريکاتورهاي معروف «سيلوراستاين» براي تعيين اندازه خوش‌بيني افراد در تست‌هاي روانشناسي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. در اين طرح، دو زنداني به يک ديوار در اتاقي مسقف زنجير شده‌اند و به وضوح هيچ راهي براي فرار وجود ندارند، اما يکي از آن‌ها مي‌گويد: نقشه من اينه...

سال 1961 در مصاحبه‌اي نظر اين هنرمند را درباره اين اثر پرسيدند و او در پاسخ گفت: تو کاري را ساده انجام مي‌دهي و همه شروع مي‌کنند معاني عميق از آن درآوردن. اگر آن‌ها دوست دارند اين کار را انجام دهند، از نظر من مشکلي ندارد. همه تست‌هاي «رورساچ» را دوست دارند.

بنابراين به نظر مي‌رسد واکنش‌هاي دوقطبي به «درخت بخشنده» که طي سال‌هاي گذشته تفاسير جديدي پيدا کرده، او را سرگرم مي‌کرده است.

در همان مصاحبه از «شل» پرسيده مي‌شود که از ‌کار کردن در استاديوم‌هاي ورزشي به عنوان فروشنده هات‌داگ، چه تجربه‌اي به دست آورده است. او جواب مي‌دهد: فهميدم که خردل دوست دارم و مردم نان داغ دوست دارند. اين را مي‌دانستيد؟ اگر اول نان را بخار بدهيد، آن‌ها بيشتر خوش‌شان مي‌آيد.

شايد از همکاري «سيلوراستاين» با «جاني کَش» در نوشتن ترانه «پسري به نام سو» خبر داشته باشيد، اما همکاري اين شاعر، کاريکاتوريست و ترانه‌سرا با چهره‌هاي موسيقي فولک فراتر از اين رفته بود. «عمو شلبي» به خاطر کارهاي برجسته‌اش در حوزه موسيقي، جايزه مهم «گِرَمي» را از آن خود کرد و نامزد اسکار شد. «پسري به نام سو» ترانه‌ معروفي است که جايزه‌ «گرمي» سال 1970 را براي «استاين» به همراه آورد.

چهره‌هايي چون «مريل استريپ»، «لورتا لين» و «ويلي نلسون» تصنيف‌هايي را از او خوانده‌اند.«ديويد ممت» نمايشنامه‌نويس مطرح آمريکايي در متني که به مناسبت درگذشت «سيلوراستاين» در «پاريس ريويو» منتشر کرد، نوشت: سيلوراستاين يک خودآموز بود که به دانش، به خاطر خودِ دانش عشق مي‌ورزيد.


غلامحسن اولاد ؛

آنها که به پايان عمر غزل معتقد بودند؛ مدتهاست که باخته‌اند

غلامحسن اولاد (شاعر) در پاسخ به اين سوال که در اين روزگار چقدر مي‌توان دغدغه‌هاي انسان امروز را در قالب غزل بيان کرد، گفت: ما نبايد گناهِ کم‌کاري و ضعفِ تخيلمان را به حساب کهنگي و عدم پاسخگويي شعر کلاسيک در شکل‌هاي مختلف آن،‌ اعم از غزل، مثنوي، رباعي و دوبيتي بگذاريم.

او ادامه داد: شايد نخستين کسي که در چند دهه پيش گفت عمر غزل به سرآمده، زنده‌ياد احمد شاملو، شاعر سپيدسرا بود که در همان زمان هم بسياري با برهان و دليل و منطق و به اعتبار ويژگي‌هاي بديع و ارزش‌هاي ماندگار غزل در نشريه‌ها جواب ايشان را دادند. البته اين جدال بر سر ماندگاري شعر کلاسيک، به خصوص غزل در تقابل با شعر نو (نه از نوع به اصطلاح پست مدرن امروزي‌اش) تا سال‌ها در پهنه‌ي مطبوعات و ديگر رسانه‌ها گرم بود. و درنهايت هر گروهي در نهايت کار خود را کردند و بار خود را بستند و هنوز نيز چنين است.

اين شاعر با اشاره به خاطره‌اي افزود: يادم مي‌آيد چند سال پيش آقاي عبدالعلي دستغيب، منتقد معاصر شيرازي نيز در روزنامه‌ي «عصر مردم» چنين ايده‌اي را مطرح کرد که من هم در رد اظهارات ايشان،‌ مطلبي نوشتم و در همان نشريه چاپ شد. حال فکر مي‌کنم اساساً، ديگر اين مقوله، يعني وجود غزل در زندگي مردم امروز با توجه به فضاي ارتباطات و تکنولوژي پخش و پلا شده (هرچند جهت‌دار و با زاويه) موضوعيت نداشته باشد. چراکه داريم مي‌بينيم جوان‌هاي بسياري غزل و رباعي و مثنوي مي‌گويند و کتاب‌هاي بسياري هم در اين زمينه‌ها چاپ شده و مي‌شود. به ويژه ظرف اين دو-سه دهه. اما درونمايه‌ي اين شعرها ديگر مضامين تکراري و کليشه‌اي نيست بلکه گاهي شاعر غزلسرا، سراغ مفاهيم و موضوعاتي مي‌رود و به گونه‌اي آن‌ها را پرداخت مي‌کند که در شعر نو يا نيمايي يا آوانگارد امکان بروزش نيست.


 تازه‌هاي نشر 

در قالب يک کتاب منتشرشد؛

رازهاي زندگي خالق "توئيتر"

زندگي‌نامه خودنوشت خالق توئتر در قالب کتابي با عنوان «آنچه پرنده کوچک خوشبختي به من آموخت» به فارسي ترجمه و منتشر شد.

به گزارش مهر، نشر ميلکان کتاب «آنچه پرنده کوچک خوشبختي به من آموخت» را به قلم بيز استون موسس شبکه اجتماعي توئيتر و ترجمه شايان سادات منتشر کرد.

اين کتاب که در حوزه موفقيت نوشته است داستاني زندگي و فعاليت‌هاي موسس توئيتر از ابتداي جواني تا استخدام اتفاقي در گوگل و در نهايت تاسيس توئيتر است.

استون در بخشي از کتاب خودش درباره اين متن مي‌نويسد: اين کتاب چيزي بيش‌تر از داستانِ يک‌شبه‌پولدار‌ شدن من است. اين داستان خلق چيزي از نيستي و هيچي است، در مورد هماهنگ‌کردن توانايي‌هاي خود با آرزوهاي‌تان، و اين‌که وقتي با دوربين احتمالات بي‌پايان به جهان نگاه مي‌کنيد، چه چيزهايي را ياد مي‌گيريد. سخت‌کوشي هم مهم است، ولي بيش‌تر اين ايده‌ها هستند که ما را به‌عنوان انسان، شرکت، کشور و جامعه‌ي جهاني به جلو مي‌رانند. خلاقيت است که ما را متفاوت، داراي انگيزه و سرشار از حس رضايت‌مندي مي‌کند. اين کتاب مي‌گويد چطور خلاقيت خود و محيط اطراف را مهار کرده و از آن بهره ببريد.

وي در بخشي ديگر از کتابش درباره خود مي‌نويسد: من نابغه نيستم، ولي هميشه به خودم ايمان داشته‌ام و به‌عنوان يک انسان، اين چيز خيلي مهمي است. مهم‌ترين مهارت من که در طول سال‌ها آن‌را بالاتر هم برده‌ام، توانايي گوش‌سپردن به ديگران است: گوش‌کردن به خوره‌هاي گوگل، کاربران شاکي توئيتر، همکاران مهم‌ترم، همسر عزيزم. چيزي که کار در طول پنج سال تأسيس توئيتر و قبل از آن در آن استارتاپِ شکست‌خورده به من ياد داد، اين بود که تکنولوژي در ظاهر زندگي ما را تغيير مي‌دهد، ولي اين تغيير در اصل معجزه‌ي نوآوري و مهندسي نيست. ما هر چقدر هم که کامپيوترهاي بيش‌تري به شبکه اضافه کنيم يا هر چقدر هم که الگوريتم‌ها پيچيده‌تر شوند، آن‌چه که در توئيتر ديدم و رويش کار کردم، همچنان چيزي فراتر از موفقيت تکنولوژي مي‌ماند؛ اين چيز انسانيت است. من در آن‌جا با آدم‌هاي خوبي روبه‌رو شدم و فهميدم يک شرکت مي‌تواند تجارت کند، براي جامعه مفيد باشد و در‌عين‌حال خوش هم بگذارند. اين سه هدف در کنار هم پيش مي‌روند و هيچ‌وقت اسير و برده‌ي سودآوري نمي‌شوند. انسان‌ها اگر ابزار مناسبي در اختيار داشته باشند، مي‌توانند به چيزهاي بزرگي دست پيدا کنند. ما مي‌توانيم زندگي‌مان را تغيير دهيم. ما مي‌توانيم دنيا را تغيير دهيم.


«غذا در قرآن» به چاپ دوم رسيد

کتاب «غذا در قرآن» با تاليف و گردآوري مصطفي بيان توسط انتشارات آهنگ قلم به چاپ دوم رسيد.به گزارش مهر، کتاب «غذا در قرآن» با تاليف و گردآوري مصطفي بيان به تازگي توسط انتشارات آهنگ قلم به چاپ دوم رسيده است.
اثر مستقيم تغذيه بر تندرستي انسان از ديرباز شناخته شده است. انسان از سده‌هاي پيشين با تجربه و آزمايش به روش صحيح تغذيه پي برده و طي هزاران سال، افراد انساني، تغذيه و رشد کرده و در اثر همان تجارب و با تغذيه صحيح از زندگي سالم و طولاني‌تري برخوردار بوده اند.

ديدگاه مردم باستان نسبت به خوراکي‌ها و آشاميدني‌ها متاثر از تجربيات و علوم موجود در آن زمان و مکان خاص و به ميزان بسيار زيادتر تحت تاثير آيين و سنن قومي آن‌ها بوده است. در کتاب پيش رو، آنچه بيشتر از صحت يا سقم آن پنداره هاي کهن اهميت دارد، مهم دانستن جايگاه خوراکي‌ها و آشاميدني‌ها و تخصيص ميزان زيادي از انديشه مردم روزگاران باستان به اين مقوله است. به عنوان مثال، روش هاي بهداشتي و درماني در تمدن‌هاي بزرگ، مانند ايران باستان، احتمالا از اولويت خاص برخوردار بوده است.بخش هاي مختلف اين کتاب عبارت اند از: تغذيه، ميوه، انار، انجير، انگور، پياز، حبوبات، عدس، دانه خردل، خرما، خيار، زردآلو، زيتون، سيب، سير، عسل، کدو، گندم، گوشت، شير، آب، الکل، رمضان و روزه داري، تغذيه حرام.


 نغمه 

بيدل دهلوي

چه‌امکان است‌گرد غيرازين محفل‌شود پيدا

همان ليلي شود بي‌پرده تامحمل شود پيدا


غناگاه خطاب از احتياج آگاه مي‌گردد

کريم آواز ده کز شش جهت سايل شود پيدا


مجازانديشي‌ات فهم حقيقت را نمي‌شايد

محال است اينکه حق ازعالم باطل شود پيدا


نفس را الفت دل هم ز وحشت برنمي‌آرد

ره ما طي نگردد گر همه منزل شود پيدا


برون دل نفس را پرفشان ديدم ندانستم

که‌عنقا چون شوداز بيضه‌گم‌بسمل شود پيدا


به‌گوهر وارسيدن موجها برهم زدن دارد

جهاني را شکافي سينه تا يک دل شود پيدا


 زنگ اد‌‌‌‌‌بيات 

مسابقه‌ «انشانويسي باحال‌ترين تابستون من»

فراخوان مسابقه‌ «انشانويسي باحال‌ترين تابستون من» ويژه کودکان منتشر شد.

به گزارش ايسنا، در متن فراخوان اين مسابقه با زباني خودماني آمده است:

«خب مهر هم ديگه شروع شد و مدرسه‌ها باز شد! تعطيلات شما چه جوري گذشت؟ حوصله‌سربر بود يا مثل تام تعطيلات پرماجرايي داشتيد؟ مي‌خواي بدوني چه ماجراهايي؟ جلد تام گيتس رو بخون...

ما هم خيلي دوست داريم بدونيم تو چه ماجراهايي داشتي؟ چه کتاب‌هايي خوندي؟ چه بازي‌هايي کردي؟ چه جاهايي رفتي؟ زود يه کاغذ بردار و برامون بنويس و اگه دوست داشتي مثل تام نقاشي‌اش رو هم بکش و عکسش رو هم بفرست.»

مسابقه «باحال‌ترين تابستون من» بر اساس کتاب‌هاي تام گيتس نوشته ليز پيشون که در آن آقاي فولرمن نقش برجسته‌اي دارد با همکاري موسسه تيزلند «سرزمين تيزهوشان» برگزار مي‌شود و به شرکت‌کنندگان جوايزي اهدا خواهد شد. علاقه‌مندان تا 9 مهرماه مي‌توانند آثار خود را به آدرس تلگرامي houpaa@ ارسال کنند.

اين نشر کپي‌رايت مجموعه تام گيتس را خريداري کرده و تا کنون چهار جلد از اين مجموعه را راهي بازار کرده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون