جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3733- تاریخ : 1395/07/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
جزيره آگوشيما در ژاپن
سلطاني فر:
کاخ صاحبقرانيه را براي مرمت تعطيل کرديم


ايران زمين


اخبـــــــــار


قصار اما...


د‌‌ر گذر تاريخ


سيري در جهان


عكس روز
آويلا، اسپانيا

 عكاسخانه 
 جزيره آگوشيما در ژاپن


 سلطاني فر:
 کاخ صاحبقرانيه را براي مرمت تعطيل کرديم 

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي گفت: کاخ صاحبقرانيه را تعطيل کرديم تا مرمت شود. اين يک واکنش نسبت به آسيبهاي وارد شده به آن است.مسعود سلطاني فر در حاشيه برگزاري مراسم گراميداشت روز جهاني گردشگري که در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره لغو ويزاي روسيه و هند گفت: ما در نظر داريم تا لغو ويزاي اين دو کشور به صورت دو طرفه انجام شود نه يک طرفه. تحقق اين امر نيز زمان مي برد.

وي افزود: سياست اين است که با کمک بخش خصوصي و فرمانداري ها اماکن اقامتي ارزان قيمت ايجاد شود و بخش خصوصي نيز کمک کند و ما هم بتوانيم تسهيلات لازم را بدهيم همچنين جلسه اي با وزارت کشور برگزار کرده و تفاهم کرديم که تا دو هفته آينده قطعي مي شود. اين تفاهمنامه در زمينه احداث مراکز اقامتي مناسب براي سطوح مختلف جامعه است. بايد امکانات جاده اي گسترش پيدا کند چون آمار تصادفات و تلفات بالاست و اين آمار براي کشور خوشايند نيست.

سلطاني فر در ادامه بيان کرد: برنامه ريزي هاي ما براي ده سال آينده، ميزباني از سي ميليون گردشگر خارجي است. ما معتقد هستيم که بخش هاي ديگر در کشور نيز باعث رشد ورود گردشگر مي شوند هر چقدر بناهاي تاريخي بيشتر مرمت شوند تاثير بيشتري در جذب گردشگر خواهد داشت.

وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اينکه رئيس جمهور در صحبت هايش به اين موضوع اشاره کرد که بهتر است عنوان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را سازمان گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي بناميم گفت: ايشان نظرشان را اعلام کردند و گفتند که گردشگري نيز مهم است و بناهاي تاريخي موجب جذب گردشگر مي شوند.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي همچنين در پاسخ به سوالي درباره آسيب هاي وارده به کاخ صاحبقرانيه و اينکه چرا رئيس سازمان ميراث فرهنگي نسبت به اين موضوع واکنشي نشان نداده است نيز گفت: صاحبقرانيه را تعطيل کرديم تا مرمت شود. آيا اين واکنش نيست؟ درباره عمارت مسعوديه نيز وقتي متوجه شديم که سرمايه گذار از عهده کار برنمي آيد، آنها را خلع يد کرديم آيا اين اتفاقات، واکنش نيستند؟

وي ادامه داد: شيعيان زيادي از کشورهاي مختلف سالانه سفر مي کنند اگر ما بتوانيم که بخش کوچکي از اين شيعيان را به ايران جذب کنيم آمار گردشگران ايران زياد مي شود. همچنين مي خواهيم که ساليانه ميزبان يک درصد از گردشگران چيني باشيم.


 ايران زمين 

گذري در خيابان هاي تهران؛

هفت چنار

هفت چنار از محله‌ها معروف بريانك است. همانطور كه از نامش پيداست، اين محله، چنار كهنسال ‌ هفت تنه دارد كه قطر آن به 7 متر مي‌رسد و علت نامگذاري اين مكان نيز، همين است.

اعتقاد مردم محله بر اين است كه اين درخت در كنار چشمه‌اي قرار داشته كه به دنبال تبديل اراضي به محل سكونت، خشك شده و قبلاً درخت از آن چشمه سيراب مي‌شده است. سپس به دنبال خشكيدن چشمه، سقاخانه‌اي كنار درخت ايجاد شد تا هم رهگذران از آب آن سقاخانه بنوشند و هم هفت چنارسيراب شود، از مكان‌هاي قابل توجه محله هفت چنار، خانه‌ فرش و كتابخانه شبانه‌روزي در ساختماني به مساحت 320 متر مربع و در سه طبقه است كه كنار درخت كهنسال ايجاد شده است.

باغ‌هاي موجود در منطقه نيز از ديگر فضاهاي سبز است. باغ رعيت‌چي از معروف‌ترين باغ‌هاي منطقه است كه بازسازي شده و 4400 متر مربع مساحت دارد.

اين محل هم‌اكنون جزء منطقه 10 شهرداري تهران به حساب مي‌آيد و از شمال به خيابان كميل، از جنوب به خيابان قزوين، از شرق به بزرگراه نواب و از غرب به محله شمشيري منتهي مي‌شود.


 اخبـــــــــار 

تبديل برج ميلاد به قطب گردشگري

معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران از تبديل برج ميلاد به قطب گردشگري خبرداد.

به گزارش ايسنا؛ مجتبي عبداللهي در حاشيه مراسم سالگرد بهره برداري از برج ميلاد؛ در مورد برنامه‌هاي معاونت فرهنگي و اجتماعي براي اين گفت: برج ميلاد به نماد مدرن تهران بدل شده و تلاش داريم تا به عنوان نماد ملي و قطب گردشگري آن را مورد بهره‌برداري قرار دهيم.

وي با بيان اينکه استفاده همه مردم از برج ميلاد در دستور کار قرار دارد، گفت: نگاه ما اين است که اقشار مختلف مردم از خدمات اين برج استفاده کنند و نبايد تصوري ايجاد شود که تنها افراد خاص مي توانند از اين برج استفاده کنند.

عبدالهي با اشاره به اهميت ساخت فاز دوم برج ميلاد افزود: ساخت پروژه‌هاي فاز دوم اين برج مثل مسجد، هتل و مرکز تجاري و پارکينگ طبقاتي که طي ساليان گذشته مغفول مانده در دستور کار است که سعي داريم با توجه به اعتبارات موجود و جلب مشارکت سرمايه‌گذار اين پروژه ها را به اتمام برسانيم.


هتلي پر از زرافه

همه به آفريقا مي آيند براي ديدن حيات وحش و طبيعت آن، حالا چقدر هيجان زده مي شويد اگر به شما بگوييم مي توانيد با زرافه ها صبحانه خورده و در نزديکي آن ها در هتلي لوکس و راحت اقامت کنيد؟

تصور کنيد هنگام صبحانه، ناگهان سر زرافه اي با گردن و زبان بلندش، از پنجره تو مي آيد تا با شما صبحانه بخورد. آنقدر به شما نزديک است که مي توانيد او را لمس کرده و جزئيات چشم، زبان و حتي لکه هاي خوش رنگ بدنشان را ببينيد. اما تصور کردن کافيست زيرا هتل " ملک اربابي زرافه ها " در کنيا، تمامي اين ها را با هم دارد.اينجا صبح ها اينطور شروع مي شود که راس ساعت هفت، زرافه ها از جنگل مي آيند تا اول صبحانه خوردن شما را تماشا کرده و بعد هم از پنجره ها داخل شوند تا به آن ها غذا و محبت بدهيد. مطمئنا اين همه هيجان و خنده، آن هم در اول صبح مي تواند تمام روز شما را بسازد تا با انرژي از آفريقا، اين سرزمين پر از شگفتي لذت ببريد. البته بعد از ظهر ها ساعت پنج هم برنامه همين است و اگر براي صرف چاي به غذاخوري يا حياط هم نيامده باشيد، زرافه ها خودشان را به تراس پنجره اتاق خواب شما در طبقات بالايي مي رسانند، هر چه باشد آن ها، هم قد عمارت اند. بنابراين پيشنهاد مي کنيم تا براي آن ها وقت بگذاريد، از آنها انرژي گرفته و به آن ها عشق بدهيد.

اما داستان عمارت از اين قرار است که، در سال 1932، درست زماني که اروپايي ها براي تعطيلات و کشف سرزمين بکر آفريقا به اينجا مي آمدند، سرمايه گذاري انگليسي اين عمارت را، که در زمين هايي خصوصي و در جنگل هاي بومي نايروبي قرار گرفته بود، تبديل به هتل کرد.

از 80 سال پش تا امروز هم، مردم براي تجربه هيجان انگيز زندگي در نزديک ترين فاصله ممکن با زرافه ها، اين موجودات مهربان و قد بلند به اينجا مي آيند. ساختمان هتل نماي خارجي و داخلي بي نظيري دارد، ده اتاق و سوئيت هايي با دکوراسيون و ظرفيت هاي مختلف که همگي تمام امکانات رفاهي مورد نياز را دارا هستند.


 قصار اما... 

 تازه فهميدم چرا پشت سر مرده ها آب نمي ريزند …

چون اين دنيا ارزش برگشتن ندارد … !


 د‌‌ر گذر تاريخ 

پوراندخت ؛ اولين پادشاه زن فمنيسم ايران

مريم اخوان صالح

پوراندخت دختر خسرو پرويز بود كه در سال 630 ميلادي به عنوان نخستين زن از خاندان ساساني بر تخت سلطنت نشست.

شرايط آن زمان نشان مي دهد که حتي کودکي براي پادشاهي باقي نمانده بود زيرا خاندان هاي حکومتگر به جان هم افتاده و کشت و کشتار بزرگي راه انداخته بودند.دوران سلطنت او مصادف با اواخر خلافت ابوبکر و اوايل خلافت عمر بود.

ازتاريخچه فمنيسم در دنيا بيشتر از 150 سال نمي گذرد، اما «پوراندخت» 1400 سال پيش اولين سخن « فمنيستي» ايراني را بيان كرد:

«پادشاه چه زن باشد چه مرد بايد سرزمينش را نگاه دارد و با عدل و انصاف رفتار کند.»

پوراندخت اين سخن خود را در نامه اي نوشت و براي سپاهيانش بيان كرد و خود را در ليست اولين پيروان تساوي حقوق زن و مرد قرار داد.

پوراندخت با تمام هرج و مرج ها و طرز فكرهايي كه درباره زنان در آن زمان وجود داشت تصميم به بهبود سرو سامان كشور گرفت، ابتدا يك سال ماليات را بر مردم بخشيد سپس با " هراكليوس" قيصر رم عهدنامه صلحي امضا كرد.

برگرداندن صليب مقدس حضرت عيسي به اورشليم يكي ديگر از اقدامات مهم او بود كه به افتخار بازگرداندن اين صليب در اورشليم جشن باشكوهي برگزار شد.

در كتاب هاي مختلف از پوراندخت به عنوان زني عاقل، عادل ياد مي كنند كه وقتي به سلطنت رسيد عدل را در ميان رعايا گسترش داد، بسياري معتقدند که اگر پوراندخت زمان ديگري به حکومت مي رسيد کفايت و لياقت بيشتري از خود نشان مي داد.

زمان حكومت وي يك سال و چهار ماه بود و زماني كه سپاهي براي جنگ با اعراب فرستاد در مداين به بيماري سختي دچار شد و در همانجا درگذشت.

«محمد باقر وثوقي»، استاد تاريخ باستان دانشگاه تهران درباره پوران دخت مي گويد: «بر خلاف دوره حکومت هخامنشيان که جنسيت اهميت زيادي نداشت، دوره حکومت ساسانيان دوره برتري مرد بر زن بود. در دوران هخامنشيان، سرپرست کارگاه هاي تخت جمشيد، بيشتر زن بودند. عده اي از زنان دو برابر مردان حقوق مي گرفتند. اين زنان، مهندسان و طراحاني بودند که بهترين و زيباترين هنرها را در تخت جمشيد آفريدند. حتي زنان در اين دوره جيره زايمان مي گرفتند. دوره ساساني کاملا متفاوت از دوره هخامنشيان بود. در امپراطوري ساساني، زن شخصين حقوقي نداشت. زن از هر نظر تحت سرپرستي «کتک ختاي» يا کدخداي خانواده بود. در چنين شرايطي پوران دخت در تيسفون تاج بر سر گذاشت و بدون توجه به جنسيت خود، قدرت را بار ديگر به خاندان از هم پاشيده ساساني بازگرداند.»


 سيري در جهان 

ديدني هاي شهر يزد؛

قديمي ترين نخل چوبي ايران

نخل چوبي ميدان امير چخماق به عنوان قديمي ترين نخل چوبي ايران با 450 سال عمر متعلق به عصر صفوي و به نخل حيدري ها معروف است. بلندي اين نخل 8.5 متر و اضلاع آن نيز 8.5 در 8.5 متر است.اين نخل مجموعه مشبکي از چوبهاي تراشيده شده با گره چيني ها و تيرهاي بزرگ است که تقريبا به شکل درخت سرو (نماد آزادگي) ساخته شده است. اما بزرگترين نخل ايران نيز با همين ويژگي ها در شهرستان زارچ قرار دارد.يزدي ها رسم دارند که در ايام سوگواري امام حسين(ع) مراسم نخل گرداني اجرا کنند.اين نخل توسط 150 نفر در ميان مردم گردانده مي شود تا مراسم ويژه آن نمادي باشد براي آزادگي و مظلوميت امام سوم شيعيان.


 عكس روز 
 آويلا، اسپانيا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون