جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3716- تاریخ : 1395/06/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون خوزستان در اهواز افتتاح شد

تشريح برنامه‌هاي جديد موسسه صد ساله
کانون زبان ايران در مسير تحول و نوآوري است


جشن آب در کانون هشتگرد برگزار شد


جشنواره لالايي در کامياران برگزار شد


برگزاري مسابقه مشاعره طنز در کانون لرستان

فردا برگزار مي‌شود:
"دو پنجره" با حضور محسن هجري در مازندران


 مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون خوزستان در اهواز افتتاح شد 

 
اولين مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان در مراسمي ويژه در اهواز افتتاح شد. بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان، مديرکل کانون استان در آيين گشايش اين مرکز که در سالن نمايش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شماره يک اهواز برگزار شد گفت: مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان يک مرکز تخصصي تئاتر کودک و نوجوان است که قصد دارد در راستاي گسترش هنرهاي نمايشي در اين استان قدم بردارد.

غلامرضا شنبدي با اشاره به اين‌که ما هنر را فقط براي هنر دنبال نمي‌کنيم افزود: يکي از نيت‌هاي کانون استان خوزستان از راه‌اندازي اين مرکز استفاده از هنر در تعليم و تربيت و انتقال ارزشي‌هاي عالي فرهنگي، اجتماعي، ديني و اعتقادي به کودکان و نوجوانان است.

وي در ادامه با بيان اين‌که سابقه فعاليت‌هاي نمايشي کانون به نيم قرن باز‌مي‌گردد خاطرنشان کرد: ايجاد چنين مرکزي در شهر اهواز مي‌تواند فعالان هنر نمايشي را نيز زير يک سقف گردهم آورده و با انتقال تجربه‌هاي اين نهاد باسابقه، باعث تقويت گروه‌هاي تئاتري اين استان در حوزه کودک و نوجوان شود به‌طوري‌که خانواده‌هاي خوزستاني بتوانند از اين پس شاهد بر روي صحنه رفتن نمايش‌هاي حرفه‌اي براي کودکان خود باشند.

اين مديرکل فرهنگي يادآور شد: تمامي مراکز کانون در خوزستان با اين مرکز تخصصي همکاري خواهند داشت و توليدات حرفه‌اي خود را براي کودکان و نوجوانان و خانواده‌هاي آن‌ها به روي صحنه خواهند برد.

شنبدي ابراز اميدواري کرد با همکاري سازمان‌ها و اداراتي همچون فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري و انجمن‌هاي نمايش استان خوزستان بتوانيم اين نهال کاشته شده را با سرمنزل مقصود هدايت کنيم.

در آيين گشايش مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري خوزستان، نمايش عروسکي «دردسرهاي جغله اي» اولين توليد اين مرکز در اهواز به روي صحنه رفت.

«دردسرهاي جغله اي» داستاني طنز و تربيتي دارد و روايت کودک يک‌ساله‌اي است که به دليل مشغله کاري پدر و مادرش با يک پرستار پير زندگي مي‌کند و ارتباط اين دو و اتفاقاتي که براي اين دو شخصيت و ساير کساني که با اين کودک و پرستار مرتبط هستند مي‌افتد، داستان اين نمايش را شکل مي‌دهند.

زهره رضازاده، مولود تجلي‌زاده، نيوشا آريا راد، سپيده شهرياري بازيگران و عروسک‌گردان‌هاي اين نمايش هستند و علي زعفراني شاعر و آهنگ‌ساز و بهرام يارزاده دهکردي تنظيم و انتخاب موسيقي آن را به عهده دارد.


 تشريح برنامه‌هاي جديد موسسه صد ساله
 کانون زبان ايران در مسير تحول و نوآوري است 

 
کانون زبان ايران سطح رضايت زبان‌آموزان خود را با اجراي پروژه‌هاي پژوهشي تحليل مي‌کند. سيدمحمدرضا‌هاشمي رييس کانون زبان ايران در گردهم‌آيي مديران کل ستادي و استاني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان جهت‌گيري‌هاي جديد اين موسسه باسابقه آموزشي را در آستانه يکصدمين سال فعاليت تشريح کرد و گفت: اين پژوهش‌ها بر دو مولفه اصلي کمي و کيفي تاکيد دارد و بر اساس آن برخي از مولفه‌هاي اصلي موفقيت يا ريزش زبان‌آموزان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، وي در عين حال مستند‌سازي تاريخ کانون زبان ايران در يک‌صد سال گذشته و جمع‌آوري اسنادي از آن سال‌ها با هدف واکاوي مستندات گذشته و گفت‌و‌گو با مديران قديمي و زبان‌آموزان را بخشي از اين پروژه تحقيقي دانست و تاکيد کرد بررسي مراحل رشد اين مجموعه آموزشي در جهت‌گيري‌هاي آينده آن بسيار مهم است و اگر ما سازمان را موجودي زنده تلقي کنيم که مراحل رشد خود را طي مي‌کند، نيازمند تحليل دقيق مراحل رشد آن هستيم.

تلاش براي مدل‌سازي کانون زبان با الگو‌گيري از چندين مدل خوب جهاني از خبرهايي بود که رييس کانون زبان ايران آن را در اين گردهم‌آيي بازگو کرد و يادآور شد: هر برندي بايد براي پويايي خود تلاش کند اميدواريم مستندات گذشته بتواند در برنامه‌ريزي فرآيند آينده به ما کمک کند.

هاشمي با بيان اقدام‌هاي کوتاه مدت کانون زبان ابتدا توضيح داد که در شرايط فعلي در حال حاضر 234 مرکز با 304هزار زبان‌آموز و حدود 2هزار و 650 مدرس در سراسر کشور فعاليت‌ مي‌کنند اما پژوهش‌هاي کاربردي ما براي برنامه‌ريزي‌هاي آينده شکل گرفته است به عنوان مثال در يکي از مناطق شهرداري تهران به مکان گزيني پرداختيم و وضعيت مراکز کانون، رقبا، زبان‌آموزان و تراکم جمعيت و آينده اين منطقه را بررسي کرديم در عين حال در کنار اين گزارش يک گزارش کيفي نيز تهيه شد.

رييس کانون زبان ايران تصريح کرد: آموزش‌هاي عمومي تنها يک سوم از ماموريت‌هاي تعريف شده اين مرکز است و امسال در جهت‌گيري‌هاي جديد، سطح رضايت زبان‌آموزان را تحليل و با استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين تلاش مي‌کنيم فعاليت‌هاي آموزشي را ارتقا دهيم. وي راه‌اندازي سامانه مديريت آموزشي در حوزه آموزش مجازي، برگزاري يک دوره تخصصي مقاله‌نويسي به زبان انگليسي، ايجاد کتاب‌خانه ديجيتالي و ارايه محصولات غير چاپي استان‌ها در اين کتاب‌خانه و راه‌اندازي سامانه آزمون‌هاي ميان ترم را از جمله فعاليت‌هاي جديد کانون زبان در مسير استفاده از فن‌آوري و ايده‌هاي جديد برشمرد.

به گفته‌ي‌هاشمي حرکت به سمت ارايه آموزش‌هاي متنوع تخصصي و نيمه تخصصي با توجه به تنوع نياز‌هاي افراد مختلف و زبان‌آموزان، تلاش براي آموزش معلم‌هاي زبده براي تدريس در کانون زبان، افزايش نظارت و ارزيابي نيروي انساني و گزارش‌گيري مستمر در ستاد تهران، افزايش تعداد بازديد از مراکز آموزشي، ايجاد کميته‌اي براي رويکردهاي فن‌‌آوري، کيفيت‌بخشي توليدات کمک آموزشي، تغيير روش در بخش فرانسه به منظور جلوگيري از ريزش زبان‌آموزان، طراحي و ارايه دو طرح مکالمه که محتواي آن متناسب با فرهنگ ايراني‌اسلامي است در بخش انگليسي با گرافيک خوب و محتوايي به روز از جهت‌گيري‌ها و برنامه‌هاي جديد کانون زبان ايران است.

رييس کانون زبان ايران اضافه کرد: ايجاد تغيير در نشريات زبان‌آموزي و توليدات کمک آموزشي و معرفي فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري در آن، توليد کتاب‌هاي خودآزمايي، تهيه و تدوين مجموعه‌هاي جديد آموزش فارسي به غير فارسي‌زبان‌ها با استفاده از زبان‌هاي جديد، کتاب مقايسه ترجمه‌هاي انگليسي قرآن کريم، سيمرغ عطار، چهار دوست و يک شکارچي نيز موجب افزايش تنوع محصولات کانون زبان شده است.

هاشمي ادامه داد: براي حرکت به سمت آينده نياز به يک برنامه راهبردي داريم. طراحي راهبردهاي متنوع و دوره‌هاي آموزشي و ايجاد تنوع در محصولات ديجيتال و برنامه‌ريزي براي ساخت اولين سرگرمي متناسب از جمله اين برنامه‌هاست.

وي تصريح کرد توسعه زبان‌هاي غير انگليسي به عنوان بخشي از برنامه‌هاي اصلي و راهبردي کانون زبان ايران موجب کارآفريني مي‌شود و اميدواريم بتوانيم وارد اين حوزه شويم و ظرفيت‌ها و استعدادها را جذب و ايده‌هاي نو را جمع‌آوري کنيم. به اعتقاد رييس کانون زبان ايران حمايت از شرکت‌هاي نوپا براي توليد محصول قابل قبول، توجه به محور اقتصاد و درآمدزايي و حمايت از توليد محصولات دانش بنيان بخش ديگري از اين راهبردهاست.

هاشمي در پايان انضباط، انسجام و اثربخشي آموزشي را وجه تمايز کانون زبان از ديگر موسسات آموزشي دانست.

گردهم‌آيي مديران کل ستادي و استاني کانون سراسر کشور روزهاي 10 و 11 شهريور 1395 در چالوس برگزار شد.


 جشن آب در کانون هشتگرد برگزار شد 

 
اعضا و مربيان مرکز هشتگرد با همکاري اداره آبفاي ساوجبلاغ، ويژه‌برنامه‌اي را با موضوع صرفه‌جويي در مصرف آب برگزار کردند.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان البرز، جشن پايان فعاليت‌هاي تابستاني و آغاز فعاليت‌هاي ويژه براي شش‌ماهه دوم سال 95 و همچنين جشن صرفه‌جويي در آب در مرکز هشتگرد برگزار شد. مريم فلاح نژاد مسوول مرکز در توضيح اين برنامه گفت: قرائت قرآن، سرود جمهوري اسلامي و سرود کانون، اجراي موسيقي زنده توسط اعضا، اجراي جنگ نمايشي توسط گروه نمايش اداره آبفاي شهرستان ساوجبلاغ، تقدير از همکار بازنشسته مرکز جناب آقاي اقدامي و همکاران و اعضا فعال در جشنوره‌هاي رضوي، از جمله برنامه‌هاي اجرا شده در اين جشن بود.

اين مسوول در ادامه به همکاري بسيار خوب روابط عمومي اداره آبفاي ساوجبلاغ اشاره و هدف از برگزاري اين برنامه را اهميت دادن به بحران آب و ترويج فرهنگ صرفه‌جويي در بين کودکان و نوجوانان عنوان کرد. در اين مراسم علاوه بر کودکان و نوجوانان و مربيان مرکز، کارشناسان ادبي و آموزش و پژوهش کانون و همچنين مسوولان اداره آبفاي شهرستان نيز حضور داشتند.


 جشنواره لالايي در کامياران برگزار شد 

 
جشنواره لالايي با حضور 60 نفر از اعضاي فعال کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان کامياران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان کردستان، جشنواره لالايي‌هاي کردي با هدف جمع‌آوري و ترويج لالايي‌هاي مادرانه و جلوگيري از نابودي اين نغمه‌ها در طي سال گذشته و امسال برگزار شد. همچنين اشاعه و گسترش اين نغمه‌ها از اهداف مورد نظر کانون در اين برنامه بوده است.

در اين جشنواره بانوان مدعو و اعضاي کانون با خوانش آوايي لالايي‌هاي کُردي بر غناي فرهنگ فولکلور تاکيد کردند و در ادامه، مربيان درباره فرهنگ و جامعه و تاثير اين آواها سخناني را بيان داشتند. در پايان نيز از ميهمانان جشنواره با غذاهاي محلي و بومي پذيرايي شد.


 برگزاري مسابقه مشاعره طنز در کانون لرستان 

 53 عضو کودک و نوجوان مراکز کانون از سراسر استان لرستان در مسابقه شعر طنز به رقابت پرداختند.

در اين مسابقه که در مرکز فرهنگي هنري شماره 4 خرم آباد برگزار شد 53 عضو کودک و نوجوان مراکز کانون از سراسر استان به رقابت پرداختند.تيم داوري علي مرتضايي دريکوند شاعر و نويسنده لرستاني، آفرين پنهاني کارشناس مسوول کانون لرستان و سهيلا واليزاده مرادي کارشناس ادبي لرستان شرکت‌کنندگان را در مراحل مختلف اين مسابقه مورد بررسي قرار دادند. مسابقه ادبي شعرخواني و مشاعره طنز در سه بخش حفظ، خوانش و مشاعره برگزار شد.

در اين مراسم مديرکل کانون لرستان با حضور در جمع شرکت‌کنندگان گفت: براي اولين بار مسابقه شعر طنز در لرستان برگزار مي‌شود و استقبال خوب کودکان و نوجوانان باعث خوشحالي است.

محمدجواد محمدي افزود: در اين مسابقات بايد نقاط قوت و ضعف اعضا شناسايي شود و قوت بايد قوي‌تر شود و ضعف‌ها تقويت شوند.

در اين مسابقه 53 عضو شرکت کردند که در اين ميان 4عضو کودک و 7عضو نوجوان به عنوان برگزيده انتخاب شدند.

در پايان اين برنامه برگزيدگان جوايز خود را از دستان مديرکل کانون لرستان دريافت کردند.


 فردا برگزار مي‌شود:
 "دو پنجره" با حضور محسن هجري در مازندران 

 هشتمين نشست ادبي "دوپنجره" با حضور محسن هجري، نويسنده و منتقد و با شرکت اعضاي ادبي در کانون مازندران برگزار مي‌شود. اين نشست ويژه نقد و بررسي کتاب "اقليم هشتم" نوشته محسن هجري با حضور بيش از 80 نفر از مربيان و اعضاي فعال ادبي، 16 شهريورماه در اين اداره‌کل برگزار خواهد شد.

محسن هجري در کتاب اقيلم هشتم به بررسي زندگي سهروردي ملقب به شيخ اشراق پرداخته است و مربيان و اعضاي ادبي مراکز که از قبل اين کتاب را خوانده‌اند به نقد و بررسي آن در حضور نويسنده مي‌پردازند. اين برنامه با هدف آشنايي اعضاي ادبي با يک نويسنده به صورت مستقيم از راه دريافت ديدگاه‌ها، ارايه ديدگاه‌ها با رويکرد مخاطب و اثر وهمچنين تاثير مخاطب شناسي و نويسنده، در مراکز فرهنگي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با حضور نويسنده کتاب به اجرا درمي‌آيد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون