جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3715- تاریخ : 1395/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

تاکيد مشاور مديرعامل کانون:
دنياي امروز نيازمند نگاه متفاوت به زندگي است


آغاز ساخت مرکز بزرگ فرهنگي‌هنري و آموزشي کانون در نشتارود

با حضور مسوولان آغاز به کار کرد:
چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي و اردوي تابستاني اردبيل


 تاکيد مشاور مديرعامل کانون:
 دنياي امروز نيازمند نگاه متفاوت به زندگي است 

مشاور عالي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تاکيد کرد که مديران کانون بايد نگاه متفاوت‌تري به زندگي امروز داشته باشند. بر اساس گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، محمدعلي شاماني در گردهم‌آيي سراسري مديران‌ کل ستادي و استاني کانون که در روزهاي 10 و 11 شهريور 95 در شهرستان چالوس برگزار شد با بيان اين مطلب گفت: جرياني در روان‌شناسي مثبت شکل گرفته که مبناي آن بر رضايت‌مندي و درون‌مايه آن آرامش انسان‌هاست.

وي ادامه داد: افکار منفي مي‌تواند مانند سيل ويران‌گر باشد و انسان را مچاله کند بنا بر اين بايد مواظب باشيم. اندوه، اضطراب و افکار منفي به راحتي سرايت مي‌کند و اوضاع سازمان را نابسامان کند, در مقابل خاطر خوش، مهرباني و چنين واژه‌هايي نيز مي‌تواند حال سازمان را خوب کند و همکاران در خيال، ابرها را نقاشي کنند و باران شادي روي گونه‌هاي آن‌ها ببارد.

شاماني همچنين به مديران توصيه کرد تلاش کنيد باورهاي غلط را از ذهن خود پاک کنيد چراکه روان‌شناسي مثبت مي‌گويد اگر حال انسان خوب باشد تمامي امور نيز به خوبي انجام مي‌شود و به تعبير ديگر بهشت جايي است که احساس خوب از کنار هم بودن داشته باشيم.

وي اضافه کرد اگر بخواهيم حال سازماني که در آن کار مي‌کنيم خوب باشد لازم است دست به غربال‌گري بزنيم و هر روز يک واژه تلخ و ناگوار را پاک کنيم چراکه تلخي، تلخي مي‌زايد و شادي، نشاط به همراه مي‌آورد و با واژه‌هاي خوب مي‌توان هزار معناي تازه خلق کرد.

مشاور مديرعامل در ادامه اظهار اميدواري کرد که همواره در چهره کارکنان کانون رضايت و خشنودي موج بزند و اظهار داشت: اگر سازماني غمگين باشد خشونت و پرخاش‌گري زياد خواهد شد و اگر در مجموعه‌اي خشونت زياد شود بايد درهاي اين سازمان را بست.

توسعه فردي و اجتماعي نياز امروز کشور است

اما مديرعامل موسسه شهر کتاب نيز توسعه فردي و اجتماعي را يکي از مهم‌ترين نيازهاي جامعه امروز دانست که با يادگيري دائم و نوبه‌نو شدن مي‌توان به آن دست يافت.

مهدي فيروزان در گردهم‌آيي سراسري مديران ستادي و استاني کانون گفت: آن‌چه امروز با آن دست و پنجه نرم مي‌کنيم حاصل پيش‌فرض‌هاي ما در گذشته است که بايد اصلاح شود.

وي که براي سخن‌راني با موضوع «آيا مي‌شود فرهنگ درآمدزا باشد؟» به گردهم‌آيي مديران کانون دعوت شده بود، افزود: اگر بخواهيم مشکلات امروز را مرتفع سازيم بايد به سمت پژوهش، ياد‌گيري، تجربه‌کردن و به روز بودن حرکت کنيم و براي فن‌آوري‌هاي نوين تدبيري بيانديشيم.

فيروزان ادامه داد: شايد يکي از دلايل بروز مشکلات امروز در حوزه فرهنگ برخورداري اين بخش از يارانه بوده که باعث شده بدون توجه به تقاضا کالا عرضه مي‌شده است و براي حوزه فن‌آوري‌هاي جديد تدبيري انديشيده نشود.

وي با بيان اين‌که امروز ديگر شرکت‌ها با نام بزرگ و کوچک شناخته نمي‌شوند بلکه به ساده و پيچيده تقسيم مي‌شوند، يادآور شد: امروزه ارتباط‌ها در شرکت‌هاي پيچيده به گونه‌اي است که واحدهاي دروني ارتباط موازي با هم دارد و ديگر به شکل به شکل هرمي ساده نيست.

مديرعامل موسسه شهر کتاب اضافه کرد: شرکت‌هاي پيچيده داراي 3 بخش مهم‌اند که در آن سياست‌هاي بلند، ميان مدت، تحقيق و توسعه و بازاريابي صورت مي‌گيرد و باقي مسايل به بيرون واگذار شده است.

وي با اشاره به اين که ما در بخش فرهنگ ابتکار عمل را در دست نداريم، اظهار داشت: اگر در بنگاه‌هاي اقتصادي بازار يابي خوبي نداريم به علت اين است که از تحولات دنيا بي‌خبر هستيم، به عنوان مثال: زماني که سينما اختراع شد ابتدا فيلم‌ها به صورت سياه و سفيد بود و در ميان پرده‌ها ديالوگ‌ها نوشته شده بود پس از آن دوبله آمد و بعد از اختراع تلويزيون، سينما تقليل يافت بنابراين فعالان اين عرصه به فکر چاره افتادند و وارد مرحله فيلم‌هاي ويژه‌تري با صداهاي مختلف و پس از آن تلويزيون رنگي و سينما 3 بُعدي شدند و همين گونه سينما توانست خودش را نجات دهد و يا در حوزه موسيقي که صفحه به نوار کاست و لوح فشرده و... متناسب با نياز روز تبديل شد.

فيروزان در ادامه گفت: اگر در مقابل فن‌آوري‌ها در حوزه اقتصاد فرهنگ منفعل نباشيم مي‌توانيم فکري به حال اين بخش بکنيم هما‌ن‌طور که وقتي ديجيتال وارد شد تکنولوژي سنتي را از بين نبرد بلکه به بهبود آن‌ کمک کرد مثل فن‌آوري‌ها در توليد خودرو يا ماشين چاپ، اما در حوزه فرهنگ نگراني از آن است که فن‌آوري‌ها خود صنعت را از بين ببرد به شکلي که ebook که آمد کتاب کاغذي را از بين برد يا دست کم با همين هدف آمد و موجب کاهش توليد سنتي شد به شکلي که در دنيا ناشران، نسخه ديجيتالي را پيش از نسخه کاغذي توليد مي‌کنند.

وي با بيان اين‌که همواره راه حل وجود دارد افزود: علت اين‌که سينماي هند اين‌قدر رشد کرد اين بود که سينما به خداي دوم مردم هند تبديل شد اما از قبل براي آن طراحي کردند به شکلي که پيش از تمام دنيا سينماي ديجيتال راه‌اندازي کردند و هر روز تعداد اين سينماها را افزايش دادند.

مديرعامل موسسه شهر کتاب در ادامه يادآور شد: بايد تلاش کنيم بيشتر پول‌ها را صرف افزايش مطالعه کنيم و متناسب با تقاضا دست به توليد بزنيم در غير اين‌صورت با انبارهاي انباشته‌اي مواجه خواهيم شد که کالاهاي آن به فروش نمي‌رسد.

وي با اشاره به اين‌که شناخت نيازهاي جامعه براي بسياري از کالاها مهم است، گفت: اگر عرضه و تقاضا را به عنوان عوامل اصلي سياست‌هاي فرهنگي محسوب کنيم بايد به دنبال راه‌کارهايي براي ايجاد تقاضا باشيم و به بازارسازي متناسب با موقعيت‌هاي مختلف در شهرهاي کوچک و بزرگ اقدام کنيم همان‌طور که امروز تلفن همراه به عنوان يک نياز اساسي هر فردي توانسته جاي خود را باز کند.

فيروزان ايجاد نيازهاي جديد، افزايش تقاضا و بازارسازي را از وظايف نهادهاي دولتي و حکومتي دانست و افزود: امروز تمايل جوانان و نوجوانان به شبکه‌هاي اجتماعي به شدت رو به افزايش است و به نظر مي‌رسد نبايد جلو آن‌ها را گرفت چرا که امروز با وجود فن‌آوري‌ها، سرانه مطالعه افزايش يافته است.

وي همچنين اضافه کرد از طرفي نيز اين نگراني براي افراد وجود دارد که ديگر حتي اطلاعات شخصي نيز محرمانه نيست و حضور در شبکه‌هاي اجتماعي خلوت آن‌ها را به هم زده است بنا براين بايد با تشکيل اتاق‌هاي فکر و پژوهش‌هاي متعدد به فکر اين باشيم که چگونه مي‌توان محتواي لازم را براي آن‌ها مهيا و حتي از اين نگراني و خلوت بچه‌ها به شکل صحيح درآمدزايي کرد.

مديرعامل موسسه شهر کتاب در پايان اظهار داشت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان زماني هيچ رقيبي نداشت که امروز اين‌گونه نيست اما هنوز هم جايگاه قوي اين مجموعه در ميان خانواده‌ها و بچه‌ها بزرگ‌ترين امتياز و نقطه قوت به حساب مي‌آيد که بايد مسوولان آن تلاش کنند اگر وعده‌اي به مردم مي‌دهند آن را عملي کنند.

گردهم‌آيي مديران ستادي و استاني کانون در روزهاي 10 و 11 شهريور 95 در شهرستان چالوس استان مازندران برگزار شد.


 آغاز ساخت مرکز بزرگ فرهنگي‌هنري و آموزشي کانون در نشتارود 

 
در يک برنامه ويژه، دو کودک نشتارودي کلنگ احداث بزرگ‌ترين مرکز فرهنگي‌هنري و آموزشي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را بر زمين زدند تا مردم اين شهر ساحلي درياي خزر بتوانند از امکانات اين مرکز بهره‌مند شوند.

در همين حال، معاون توسعه و مديريت منابع کانون ساخت اين مرکز را در مسير ايجاد توسعه و عدالت فرهنگي در اين شهر دانست و گفت: هرجاي کشور که کانون در آن‌جا زمين يا فضايي داشته باشد آن را به کودکان اختصاص مي‌دهد و اکنون نيز مردم نشتارود هديه‌اي از کانون دريافت مي‌کنند که آن مرکز فرهنگي‌هنري و آموزشي براي کودکان و نوجوانان اين شهر است.

فريدون واحدي با بيان اين‌که مجتمع در زميني به مساحت 20هزار و 520 متر مربع احداث خواهد شد، توضيح داد که بخش کتاب‌خانه، سالن آمفي تئاتر و سينما کودک با گنجايش 250 صندلي، سالن کنفرانس، کارگاه‌هاي فرهنگي‌هنري و خواب‌گاه‌هاي اردويي و مسجد، بخشي از فضاي مرکز را به خود اختصاص خواهد داد و در مجموع 8‌هزارمتر مربع زير بناي بخش‌هاي مختلف اين مجتمع در 5 طبقه خواهد بود.

وي افزود: تلاش مي‌کنيم اين طرح را همه‌جانبه ببينيم و اميدواريم با حمايت مسوولان شهري و کانون بتوانيم اين فضا را ظرف 2 سال آماده و از آن بهره‌برداري کنيم.

در اين آيين که برخي از مسوولان و مديران کل کانون استان‌هاي کشور و امام‌جمعه و مسوولان شهري نشتارود نيز حضور داشتند، حجت‌الاسلام حسينعلي قادي امام جمعه اين شهر نيز اظهار اميدواري کرد اين مرکز براي مردم و بچه‌هاي شهر منشا خير و برکت باشد به ويژه اين‌که بتواند يکي از دغدغه‌هاي مسوولان را در زمينه نبود سالني مناسب براي اجراي برنامه‌هاي ويژه کودکان در اين شهر برطرف کند.

خسرو کشاورزي معاون عمراني فرمانداري ويژه تنکابن در استان مازندران نيز با اشاره به اين‌که آغاز ساخت اين مرکز در ادامه پروژه‌هاي هفته دولت است افزود، اميدواريم پروژه ظرف مدت تعيين‌شده به بهره‌برداري برسد.

ابراهيم عسگرپور بخشدار نشتارود نيز با ابراز خرسندي از آغاز ساخت اين مرکز در شهرستان نشتارود يادآور شد اين مجتمع با وجود 27 هزار نفر جمعيت و تعداد زياد دانش آموزان مي‌تواند در عرصه فرهنگ کشور نقش آفرين باشد چرا‌که امروز جامعه براي توسعه خود به فرهنگي پويا نيازمند است.

وي تاکيد کرد در کنار کانون خواهيم بود و از احداث اين مرکز حمايت خواهيم کرد.

آيين کلنگ‌زني احداث مجتمع بزرگ فرهنگي‌هنري و آموزشي همزمان با گردهم‌آيي مديران کل کانون استان‌هاي کشور روز 11 شهريور 1395 در نشتارود برگزار شد.


 با حضور مسوولان آغاز به کار کرد:
 چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي و اردوي تابستاني اردبيل 

 
آيين گشايش چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي و اردوي تابستاني اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با حضور مسوولان استاني، شهرستاني، عروسک‌گردانان و هنرمندان از مناطق مختلف استان در تالار انديشه مشگين‌شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل، هاجر جماديه مديرکل کانون با تجليل از ميزباني کانون مشگين‌شهر در برگزاري اين جشنواره و اردو گفت: گروه‌هاي نمايشي با دوستي، صداقت و هم‌دلي با به حرکت درآوردن عروسک‌ها، شور و شوق و شادي و دانايي را به نمايش مي‌گذارند.

وي با اشاره به نقش کانون پرورش فکري در تربيت بزرگان کشور اظهار داشت: بيشتر بزرگان و انديشمندان کشور تربيت‌يافته کانون‌اند و در قالب همين جشنواره‌ها و اردوها شخصيت و آينده‌نگري آن‌ها شکل‌گرفته و جزو آينده‌سازان ايران اسلامي‌شده‌اند.

جماديه بابيان اين‌که يکي از اهداف مهم برگزاري جشنواره‌هاي عروسکي و اردوهاي تابستاني، ايجاد شور و نشاط اجتماعي در بين کودکان و نوجوانان و آماده‌سازي آن‌ها براي حضور در رقابت‌هاي ملي و بين‌المللي است، تصريح کرد: در اين جشنواره از ميان20 اثر داوري شده 6 اثر به چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي استان راه‌يافته‌اند که پس از اجرا و داوري، دو اثر برتر به مرحله کشوري راه خواهند يافت.

در اين مراسم ابراهيم امامي فرماندار مشگين‌شهر نيز با تقدير از متصديان برگزاري اين جشنواره و اردو در مشگين‌شهر گفت: برگزاري چنين مراسم‌ها در شهرستان‌ها تأثير تربيتي فراواني دارد و گامي براي خودشناسي و خداشناسي کودکان و نوجوانان است. خدمت به کودکان و نوجوانان که الگوي پاکي، صداقت و مهرباني‌اند، بايد مدنظر مسوولان باشد و خدمت به نسل پايه خدمت به نسل آينده‌ساز کشور است.

ريحانه فرجي معاون فرهنگي کانون استان نيز در آيين گشايش اين مراسم با اشاره به اهداف اجراي اين برنامه‌ها در کانون گفت: با اجراي هرچه باشکوه‌تر اين برنامه‌ها، شاهد رشد و شکوفايي هنر ارزشمند نمايش عروسکي و اردوي تابستاني در کانون استان خواهيم بود.

وي برگزاري جشنواره‌هاي نمايش عروسکي را مهم‌ترين اتفاق هنري کانون دانست و افزود: در اين جشنواره اعضاي هنرمند کانون استان با دست‌هاي توانا و هنر خويش روح صداقت و مهرباني را در عروسک‌ها مي‌دمند و با زبان نمايش مخاطبان را به چشمه‌هاي دانايي رهنمون مي‌سازند.

نيلوفر صفروند دبير چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي استان نيز با اشاره به برگزاري اين جشنواره و همزماني آن با اردوي استاني گفت: برنامه‌ريزي و تمهيدات لازم براي برگزاري اين برنامه‌ها از خردادماه در مشگين‌شهر انجام‌شده است و بخش‌هايي از جشنواره نمايش عروسکي در طولاني‌ترين پل معلق خاورميانه برگزار مي‌شود.

صفروند افزود: کودکان و هنرمندان و عروسک‌گردانان در کنار بازديد از مجموعه گردش‌گري پل معلق، مسابقات و جشنواره‌هاي مختلفي را برگزار خواهند کرد.

وي اظهار اميدواري کرد: با برنامه‌ريزي براي اجراي مسابقه پرواز بادبادک‌ها، پياده‌روي صبحگاهي، بازي‌هاي بومي و محلي، مسابقه عکاسي با محوريت پل معلق و آموزش امداد و نجات و اجراي مانور توسط جمعيت هلال‌احمر شهرستان بتوانيم علاوه بر ايجاد شورونشاط در بين کودکان و نوجوانان گام بزرگي در توسعه برنامه‌هاي فرهنگي تربيتي نسل حاضر برداريم.

اجراي تک‌نوازي سنتي عاشيق و تک‌نوازي توسط يکي از اعضاي کانون مشگين‌شهر و ويژه‌برنامه معرفي فعاليت‌هاي کانون استان از برنامه‌هاي اجراشده در مراسم افتتاح بود.

اردوي استاني اعضاي دختر مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با حضور 60 عضو منتخب و کتاب‌خوان در پل معلق مشگين‌شهر برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون